Πότε καταλαβαίνεις ότι η ψυχοθεραπεία αποδίδει;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    44

    Πότε καταλαβαίνεις ότι η ψυχοθεραπεία αποδίδει;

    Γεια σε όλους,

    Είμαι νέα στην ψυχοθεραπεία μόλις 2 συνεδρίες, πάω για 3η . Για να είμαι ειλικρινής,ξέρω είναι υπερβολικά νωρίς, αμφισβητησα λίγο την ψυχολόγο μου(νιώθω και λίγο άσχημα για αυτό αλλά κάπου πρεπει να το πω :) ).Η τελευταία μας συνεδρία (στην ουσία η πρώτη αφού η πρώτη ήταν αναγνωριστική) , ήταν κάπως απλοϊκή. Εννοώ πως δεν εμβαθυναμε όπως περίμενα με βάση αυτά που τις έλεγα. Δεν έγιναν ερωτήσεις από την μεριά της. Σκέφτομαι ότι είμαι αυστηρή και ότι έχω προσδοκίες. Ίσως και να βιάζομαι, λίγο από όλα.

    Έχω κάνει αρκετή δουλειά μόνη μου και συνεχίζω να προσπαθω ασχετα με την ψυχολόγο. Αποφάσισα να ξεκινήσω ψυχοθεραπεία γιατί είδα πως χρειάζομαι βοήθεια ενός ειδικού αφού έφτασα σε αδιέξοδο μέσα μου.

    Να πω πως δεν έχω μετρό σύγκρισης επίσης, αφού είναι η πρώτη μου ψυχολόγος.

    Εσείς πότε διαπιστώσατε ότι βοηθάει;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Είναι πολύ νωρίς ακόμα. Το πιθανότερο είναι ότι απλά το άγχος σου σε κάνει ανυπόμονη. Καλό είναι βέβαια να έχεις συγκεκριμένα αιτήματα στο μυαλό σου από την ψυχοθεραπεία, δηλαδή που θες να εστιασεις, τι περιμένεις ακριβώς κλπ. Μπορεί να είναι και κάτι γενικό βέβαια όπως η αυτογνωσία αλλά κι αυτό είναι κάτι σημαντικό να το έχεις από πριν προσδιορίσει. Επίσης έχει να κάνει και με τη μέθοδο/σχολή ψυχοθεραπείας που ακολουθεί αλλά και με το πρόβλημα/αίτημα σου.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    44
    Είμαι ανυπομονη η αλήθεια ειναι. Εχω και ανασφάλεια προφανως.. Να υποθέσω πως θα αντιληφθώ, καταλάβω, νιώσω από μόνη μου αν όντως προχωραμε..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    εκ του αποτελεσματος ..............

  5. #5
    Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    44
    Σίγουρα εκ του αποτελέσματος.. Θα συνεχίσω σίγουρα για την ωρα.. Εχω σκεφτεί παραλληλα να κάνω και με κάποιον άλλο ψυχολόγο για να συγκρίνω προσεγγίσεις.. Will see..!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Αυτό είναι ο,τι χειρότερο. Γιατί η ψυχοθεραπεία βασίζεται στη δημιουργία μιας σχέσης εμπιστοσύνης. Επομένως κατα τη γνώμη μου θα την υπονομευσεις απ' την αρχή. Εξάλλου, λόγω του ότι και στις δύο θεραπείες θα είσαι στην αρχή στην ουσία δεν θα διαθέτεις αρκετή πληροφορία για να τις συγκρίνεις. Επίσης, δεν θα συγκρίνεις σχολές ψυχοθεραπείας αλλά απλώς τη συγκεκριμένη προσέγγιση δύο ψυχολόγων. Γιατί πιο σημαντικός είναι ο άνθρωπος κι όχι η σχολή ψυχοθεραπείας που ακολουθεί.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    44
    Ναι έχεις δίκιο. Και θα συμφωνήσω οσο αφορά το ότι σημαντικός είναι ο άνθρωπος.. Αυτό με ενδιαφέρει να είναι απλός, φιλικός και να ακουει. Βασικά να σου πω θέλω να μπορει να αντιληφθεί περισσότερα από όσα μπορώ εγώ σε εμένα.. Γιατί όπως έγραψα πιο επάνω έχω δουλέψει τον εαυτό μου . Έχω ανακαλύψει και ανακαλύπτω πολλα λάθος φίλτρα και συμπεριφορες και συνδρομα αν θελεις. Όπως και να έχει είμαι στην αρχή..θα προσπαθησω και εγώ από την μεριά μου να εμπιστευτώ.

Similar Threads

  1. Πότε τελειώνει η ψυχοθεραπεία;
    By EmaFil in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 70
    Last Post: 02-01-2023, 22:18
  2. Τελειώνει ποτέ η ψυχοθεραπεία
    By ariana in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 15
    Last Post: 02-09-2020, 15:13
  3. Υπάρχει άλλος που δεν έκανε ποτέ ψυχοθεραπεία;
    By philosopher in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 17-02-2020, 03:03
  4. Πως καταλαβαινεις οτι εχεις καταθλιψη?
    By JesK in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 27-08-2018, 16:42
  5. Replies: 32
    Last Post: 24-10-2014, 19:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •