Αίσθημα αστάθειας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    5

    Αίσθημα αστάθειας

    Καλησπέρα σας... Εδώ και περίπου 8 μήνες έχω σε καθημερινή βάση ένα αίσθημα ασταθειας, μια αίσθηση κίνησης κυρίως όσο είμαι ορθια ακινητη και καθιστή ακινητη άλλοτε είναι πιο έντονο και σε ορισμενες περιόδους πιο ελαφρύ. Όσο περπατάω ή ακόμα και τρέχω, αυτό σχεδόν εξαφανίζεται. Να πω πως δεν έχω χάσει οντως ποτέ την ισορροπία μου ούτε κανείς δίπλα μου καταλαβαίνει ότι νιώθω κάτι τέτοιο. Έχω επισκεφθεί παθολόγο, οι αιματολογικες μου εξετάσεις όλες καθαρές, ενώ στην ακτινογραφία αυχενα φάνηκε πως έχω κάποιες στενωσεις. Παρόλο που φοράω αυχενικο κολάρο, δεν έχω δει κάποια μεγάλη βελτίωση και με έχει κουράσει πολύ αυτή η κατάσταση.. Γενικά να αναφέρω πως είμαι αγχώδης άνθρωπος και περνάω κρίσεις άγχους, ενώ μου έχει αναπτυχθεί και το αγχος μήπως έχω κάτι ή ότι θα πάθω κάτι..
    Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο!

  2. #2
    Γειά σου Μαρία, είχα κ εχω ανά διαστήματα κ εγω ασταθεια ζαλαδα κ διαφορά αλλά συμπτωματα που έρχονται κ φευγουν εδω κ 2 ετη.
    Για το θέμα σου θα σου πρότεινα να πας σε ένα νευρολόγο να σε κατευθύνει.
    Έτσι θα σου φυγουν κ τυχόν ιδέες.
    Εύχομαι να πάνε όλα καλά κ να επανέλθεις.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    5
    Σε ευχαριστώ πολύ, έχω ήδη κλείσει ραντεβού σε νευρολογο, ελπίζω να με βοηθήσει!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by maria67 View Post
    Καλησπέρα σας... Εδώ και περίπου 8 μήνες έχω σε καθημερινή βάση ένα αίσθημα ασταθειας, μια αίσθηση κίνησης κυρίως όσο είμαι ορθια ακινητη και καθιστή ακινητη άλλοτε είναι πιο έντονο και σε ορισμενες περιόδους πιο ελαφρύ. Όσο περπατάω ή ακόμα και τρέχω, αυτό σχεδόν εξαφανίζεται. Να πω πως δεν έχω χάσει οντως ποτέ την ισορροπία μου ούτε κανείς δίπλα μου καταλαβαίνει ότι νιώθω κάτι τέτοιο. Έχω επισκεφθεί παθολόγο, οι αιματολογικες μου εξετάσεις όλες καθαρές, ενώ στην ακτινογραφία αυχενα φάνηκε πως έχω κάποιες στενωσεις. Παρόλο που φοράω αυχενικο κολάρο, δεν έχω δει κάποια μεγάλη βελτίωση και με έχει κουράσει πολύ αυτή η κατάσταση.. Γενικά να αναφέρω πως είμαι αγχώδης άνθρωπος και περνάω κρίσεις άγχους, ενώ μου έχει αναπτυχθεί και το αγχος μήπως έχω κάτι ή ότι θα πάθω κάτι..
    Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο!
    Μαρία μου στην αρχή νόμιζα ότι τα γράφω εγώ.. κι εγώ από τον Φεβρουάριο είμαι σε αυτή τη κατάσταση.. έχω κυρίως αστάθεια όταν είμαι ακίνητη όρθια και κάποιες φορές όταν είμαι καθιστή νιώθω ότι κουνιεμαι.. από εκεί κ έπειτα μου ξεκίνησε μια ανησυχία και ένα άγχος μόλις το παθαίνω και πολλές φορές ακυρώνω πράγματα γιατί φοβάμαι μη με πιάσει πανικός από την ασταθεια.. κ εγώ έχω στένωση σπονδύλων στον αυχένα όπου μου είπαν ότι μπορεί να είναι κ από εκεί η ασταθεια.. έχεις και ζαλάδα?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by Kousto View Post
    Γειά σου Μαρία, είχα κ εχω ανά διαστήματα κ εγω ασταθεια ζαλαδα κ διαφορά αλλά συμπτωματα που έρχονται κ φευγουν εδω κ 2 ετη.
    Για το θέμα σου θα σου πρότεινα να πας σε ένα νευρολόγο να σε κατευθύνει.
    Έτσι θα σου φυγουν κ τυχόν ιδέες.
    Εύχομαι να πάνε όλα καλά κ να επανέλθεις.
    Ψυχοσωματικά είναι κ εσένα?

  6. #6
    Έτσι μου λένε οι γιατροί ,dream 21,από τις εξετάσεις που έχω κάνει, απλά δεν έκανα μαγνητική εγκεφάλου λόγο κλειστοφοβιας ,την οποία σκέφτομαι να κάνω σύντομα.
    Last edited by Kousto; 17-12-2022 at 18:50. Reason: Add infos

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by Kousto View Post
    Έτσι μου λένε οι γιατροί ,dream 21,από τις εξετάσεις που έχω κάνει, απλά δεν έκανα μαγνητική εγκεφάλου λόγο κλειστοφοβιας ,την οποία σκέφτομαι να κάνω σύντομα.
    Κι εγώ έτσι ακριβώς.. αυτή η αστάθεια κ η ζαλάδα πάντως δε παλεύονται..

Similar Threads

  1. Αισθημα πνιγμου
    By Afroula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 10-03-2020, 13:44
  2. ΑΙΣΘΗΣΗ ΕΛΦΡΥΑΣ ΖΑΛΗΣ ΚΑΙ ΑΙΣΘΗΜΑ ΜΙΚΡΗΣ ΑΣΤΑΘΕΙΑΣ
    By seiraina in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 20-12-2019, 07:56
  3. Αίσθημα από πραγματοποίησης
    By Vagelis89 in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 1
    Last Post: 27-03-2018, 21:08
  4. αισθημα κοπωσης
    By Αρης31 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 17-06-2014, 18:30
  5. Έντονη ζαλάδα και αίσθημα αστάθειας...
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 10-03-2013, 22:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •