ΤΡΑΝΣΑΜΙΝΑΣΕΣ ΣΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489

    ΤΡΑΝΣΑΜΙΝΑΣΕΣ ΣΟΣ

    Διανύω 2ο τρίμηνο εγκυμοσίνης,έχοντας αγχώδη διαταραχή δεν με άφησαν να κόψω το ζολόφτ όπου πίνω μισό σήμερα έκανα εξετάσεις αίματος και βγήκαν ελεφρώς ανεβασμένες οι τρανσαμινάσες που είναι του συκωτιού να είναι απ τα χάπια πάω να σκάσω φοβάμαι...

  2. #2
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Διανύω 2ο τρίμηνο εγκυμοσίνης,έχοντας αγχώδη διαταραχή δεν με άφησαν να κόψω το ζολόφτ όπου πίνω μισό σήμερα έκανα εξετάσεις αίματος και βγήκαν ελεφρώς ανεβασμένες οι τρανσαμινάσες που είναι του συκωτιού να είναι απ τα χάπια πάω να σκάσω φοβάμαι...
    συνηθως ειναι αναστρεψιμη η κατασταση με το που κοψεις τα χαπια θα επανελθουν στα φυσιολογικα τους τα ηπατικα ενζημα απλα αυτο το φαρμακο σε πειραζει δεν θα καταστραφει το συκωτι σου εδω με ηπατιτιδα εχουν πανω απο 300 τιμες ηπατικα ενζυμα μην φοβασαι για τις ελαφρως ανεβασμενες τιμες.να σου πω και μια δικη ιστορια πας και σε ανακουφιζει και σου φυγει η φοβια.ειχα αρχισει το entact και μου δημιουργησε πολλες παρενεργειες οπως οτι πηρα 5 κιλα σε ενα χρονο στυτικη δυσλειτουργια και ελαφρως ανεβασμενα ηπατικα ενζυμα το εκοψα και επανηλθαν στα φυσιολογικα τους τα ηπατικα ενζυμα προσωρινες και πληρως ανστρεψιμες ειναι αυτες οι τιμες

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Είμαι να σκάσω και επειδή έχω αγχωδη διαταραχή και αρρωστοφοβία φοβάμαι μην με πάρει πάλι απο κάτω γιατί από τότε που έμεινα έγκυος είμαι καλά...και εγώ ήμουν υπερβολικά αδύνατη κ πήρα 7 κιλά σε 3.5 μήνες αυτό το καιρό μην είναι σόκ του οργανισμού.Πάντως θεωρώ οτι δεν είναι διατροφικό αλλά απο τα χάπια και δεν ξέρω τι να κάνω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    216
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Είμαι να σκάσω και επειδή έχω αγχωδη διαταραχή και αρρωστοφοβία φοβάμαι μην με πάρει πάλι απο κάτω γιατί από τότε που έμεινα έγκυος είμαι καλά...και εγώ ήμουν υπερβολικά αδύνατη κ πήρα 7 κιλά σε 3.5 μήνες αυτό το καιρό μην είναι σόκ του οργανισμού.Πάντως θεωρώ οτι δεν είναι διατροφικό αλλά απο τα χάπια και δεν ξέρω τι να κάνω.
    Μια απο τα ιδια, πριν λιγο καιρο που εκανα εξετασεις ηταν ελαφρως ανεβασμενη η μια τρανσαμιναση μου εδωσε η γιατρος ενα φυτικο προιον σογιας που υποτιθεται οτι βοηθαει εκανα και τρελη διαιτα και εχασα 5 κιλα και οταν τις ξαναμετρησα ειχαν πεσει στα φυσιολογικα ορια. Σιγουρα τα φαρμακα επιβαρυνουν το συκωτι ιδως αν τα περνει κανεις για μεγαλο χρονικο διαστημα αλλα επισης ρολο παιζουν και τα κιλα νομιζω.

Similar Threads

  1. Εξετάσεις.τρανσαμινασες
    By rexmania in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 05-02-2021, 19:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •