Αναζητηση αποτελεσματικης θεραπειας για Γενικευμενη Αγχωδης Διαταραχη(AVPD) - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 49
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Έτσι είμαι κι εγώ, μοιάζουμε σε πολλά. Εγώ μένω μόνος μου χρόνια, αυτό από μόνο του σε πάει ένα βήμα παραπέρα. Όμως η δουλειά μου επιτρέπει να έχω χρόνο για διατροφή, άσκηση κλπ . Εάν οικονομικά σε παίρνει να μείνεις μόνος σου δοκίμασε το.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Δεν μπορω να το κανω ακομη,δεν εχω ουτε δουλεια σταθερη-αοριστου,ουτε παιρνω χρηματα που θα μου επετρεπαν να νοικιαζω εστω ενα μετριας καταστασης μικρο σπιτακι τυπου γκαρσονιερα.Τα προγραμματα της εργασιας μου ειναι 2-10,1-9 κλπ,που σημαινει δεν μπορω να κανω τιποτε ουτε πρωινες ωρες,ουτε πιο απογευματινες,εχω γραφτει σε γυμναστηριο αλλα πηγαινω με το ζορι 1-2 φορα την εβδομαδα.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Γενικευμενη Αγχωδης Διαταραχη (AVPD)... Μια πολυ συχνη διαταραχή στις μερες μας. Εμενα το εφεξορ με εσωσε. Τερμα οι κρισεις πανικου σε ανελκυστηρες, λεωφορεια και αλλα κλειστά μερη. Το αγχος κατεβηκε σε επιπεδα περιπου φυσιολογικα και φυσικα το φαρμακο κανει διττη δουλεια, αφου καταπολεμά κυριως την καταθλιψη, παρα το στρες.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Με effexor 75αρι και λεξοτανιλ ξεπερασα προσωρινα την αγχωδης διαταραχη που με χτυπησε πισω στο 2020,αν δεν επαιρνα εστω μισο λεξοτανιλ ειχα ανησυχια απροσδιοριστη τις πρωινες ωρες και οχι η δουλεια δεν ειναι ψυχοθεραπεια οπως λενε ορισμενοι,οτι να θα πηγαινεις στη δουλεια,θα ξεχνιεσαι κλπ,εκτος αν ειναι η δουλεια των ονειρων σου που γουσταρεις πολυ να κανεις.Με ειχε ξεκινησει ο ψυχιατρος με seroxat αλλα δεν δουλεψε και ειναι υπευθυνο που εβαλα κιλα σε συντομο διαστημα,μολις ξεκινησαμε το effexor,παροτι αργησε μηνες ολοκληρους να αποδωσει,εκανε δουλεια,με βοηθησε να ισορροπησω,μεχρι που σταματησαμε επιτυχως αργα και σταδιακα την θεραπευτικη αγωγη.Παρολαυτα η ψυχοθεραπεια δεν με βοηθησε σε κατι ουσιαστικο.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Με effexor 75αρι και λεξοτανιλ ξεπερασα προσωρινα την αγχωδης διαταραχη που με χτυπησε πισω στο 2020,αν δεν επαιρνα εστω μισο λεξοτανιλ ειχα ανησυχια απροσδιοριστη τις πρωινες ωρες και οχι η δουλεια δεν ειναι ψυχοθεραπεια οπως λενε ορισμενοι,οτι να θα πηγαινεις στη δουλεια,θα ξεχνιεσαι κλπ,εκτος αν ειναι η δουλεια των ονειρων σου που γουσταρεις πολυ να κανεις.Με ειχε ξεκινησει ο ψυχιατρος με seroxat αλλα δεν δουλεψε και ειναι υπευθυνο που εβαλα κιλα σε συντομο διαστημα,μολις ξεκινησαμε το effexor,παροτι αργησε μηνες ολοκληρους να αποδωσει,εκανε δουλεια,με βοηθησε να ισορροπησω,μεχρι που σταματησαμε επιτυχως αργα και σταδιακα την θεραπευτικη αγωγη.Παρολαυτα η ψυχοθεραπεια δεν με βοηθησε σε κατι ουσιαστικο.
    Tωρα τι αγωγη παιρνεις; Με ποιο φαρμακο αντικατεστησες το Εφεξορ;

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Με κανένα,δεν παίρνω φαρμακευτική αγωγή,την σταμάτησα επιτυχώς,που και που με λίγο λεξοτανιλ αν νιώσω αρκετά στρεσσσαρισμενος.

  7. #37
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    1
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Θα ηθελα δοκιμασμενες προτασεις,απο οσους εχουν δοκιμασει θεραπεια για γενικευμενη αγχωδης διαταραχη,εχω διαβασει διαφορα,ψυχοδυναμικη,ψυχοα ναλυτικη,θεραπεια σχηματων,ομαδικη θεραπεια,exposure θεραπεια,CBT,συνδιαστικες,τι δουλευει καλυτερα για μια τετοια διαταραχη προσωπικοτητας?
    Quote Originally Posted by ThelwNaEimaiKala View Post
    Εγώ κάνω γνωσιακή. Αν και είμαι στην αρχή μέχρι στιγμής είμαι αρκετά ικανοποιημένος και από την γνωσιακή αλλά και από την ειδικό. Και τα δύο παίζουν ρόλο. Έχω και γω την διαταραχή που έχεις.
    Θα μπορούσατε να μου δώσετε κι εμενα περισσότερες πληροφορίες;;

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Αν η διαταραχη δεν επανερχεται οταν κοβεται το φαρμακο, μαλλον δεν ειναι και τοσο γενικευμενη. Η σοβαρη ΓΑΔ δεν παλευεται χωρις φαρμακευτικη αγωγη, μονιμα...

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Mπορει μεμονομενα συμπτωματα αυτης να παραμενουν,η φαρμακευτικη αγωγη δεν θεραπευει τα συμπτωματα ουτε τις αιτιες υπαρξης της διαταραχης,κατα διαστηματα ισως απογοητευεσαι διοτι νιωθεις οτι η αγωγη δεν αποδιδει οσο θα περιμενες η θα ηθελες.Προσωπικα,σε 2 χρονια εχω πεταξει ενα σεβαστο ποσο σε ψυχιατρους,ψυχοθεραπευτες, ψυχολογους δοκιμαζοντας θεραπειες,με θεραπευτικη αγωγη το πρωτο διαστημα,μετα την σταματησα γιατι εκανα recovery απο ενα σημειο και επειτα,χωρις να μου προσφερουν ουσιαστικη βελτιωση η ιαση των συμπτωματων που προκαλει η διαταραχη αυτη.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Mπορει μεμονομενα συμπτωματα αυτης να παραμενουν,η φαρμακευτικη αγωγη δεν θεραπευει τα συμπτωματα ουτε τις αιτιες υπαρξης της διαταραχης,κατα διαστηματα ισως απογοητευεσαι διοτι νιωθεις οτι η αγωγη δεν αποδιδει οσο θα περιμενες η θα ηθελες.Προσωπικα,σε 2 χρονια εχω πεταξει ενα σεβαστο ποσο σε ψυχιατρους,ψυχοθεραπευτες, ψυχολογους δοκιμαζοντας θεραπειες,με θεραπευτικη αγωγη το πρωτο διαστημα,μετα την σταματησα γιατι εκανα recovery απο ενα σημειο και επειτα,χωρις να μου προσφερουν ουσιαστικη βελτιωση η ιαση των συμπτωματων που προκαλει η διαταραχη αυτη.
    Μακαρι να μην υποτροπιασει μονο και αρχισουν κρισεις πανικου, ταχυκαρδιες, κακη διαθεση και τα χιλια μυρια συμπτωματα...

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Έχω σημειώσει κάποιες θεραπείες που υπόσχονται θετικά αποτελέσματα,σε βάθος χρόνου φυσικά,θα πρέπει πρώτα να μαζέψω κάποιο ποσό για να εξασφαλίσω 1 χρόνο συνεχούς θεραπείας,διαφορετικά θα ξεκινάω και θα σταματάω γιατί δεν θα μπορώ να ανταποκριθώ οικονομικά.

    Αυτές είναι η ACT(θεραπεία αποδοχής και δέσμευσης),η ψυχοδυναμικη,η EMDR,η ένταξη σε θεραπεία με γκρουπ,θα πρέπει να μιλήσω με ειδικούς και να πάρω γνώμες για να βγουν ασφαλή συμπεράσματα τι μπορεί να με βοηθήσει επαρκώς.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Συμπληρωνω και την EFT-τεχνική συναισθηματικής απελευθέρωσης.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Αποφάσισα να κάνω μια τελευταία απέλπιδα προσπάθεια,αυτή τη φορά με ψυχαναλυτική ψυχοθεραπεία και είσοδο σε group therapy μετά από κάποιες ατομικές συνεδρίες.

    Ο ψυχοθεραπευτής,μου εξήγησε ότι όταν ενταχτω σε θεραπευτική ομάδα,εκεί,σε ένα ασφαλές πλαισιο,θα μπορέσω να δω τι φοβάμαι,τι αποφεύγω,να δοκιμάσω να διαφωνησω ανοικτά,να αντιπαρατεθω,να ανταποκριθώ σε προκλήσεις εντός και εκτός ομάδας,επισης να αντέξω την κριτική που πιθανόν να μου ασκηθεί.

    Ελπίζω να καταφέρω κάτι αυτή τη φορά,είναι φορές που νιώθω πραγματικά ανήμπορος να το πολεμήσω αυτό.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    O Ψυχοθεραπευτης,μου ειπε οτι καταπιεζω τα συναισθηματα μου και αυτο μου δημιουργει ψυχικη κουραση.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Αποφάσισα να κάνω μια τελευταία απέλπιδα προσπάθεια,αυτή τη φορά με ψυχαναλυτική ψυχοθεραπεία και είσοδο σε group therapy μετά από κάποιες ατομικές συνεδρίες.

    Ο ψυχοθεραπευτής,μου εξήγησε ότι όταν ενταχτω σε θεραπευτική ομάδα,εκεί,σε ένα ασφαλές πλαισιο,θα μπορέσω να δω τι φοβάμαι,τι αποφεύγω,να δοκιμάσω να διαφωνησω ανοικτά,να αντιπαρατεθω,να ανταποκριθώ σε προκλήσεις εντός και εκτός ομάδας,επισης να αντέξω την κριτική που πιθανόν να μου ασκηθεί.

    Ελπίζω να καταφέρω κάτι αυτή τη φορά,είναι φορές που νιώθω πραγματικά ανήμπορος να το πολεμήσω αυτό.
    Πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει η ομαδική. Είχα πάει για έναν καιρό και νομίζω ότι βελτιώθηκα. Πάσχω και γω από avpd & κοινωνική φοβία.

    (βασικά, ό,τι και να κάνεις καλό κάνει. Το καταλαβαίνεις όταν τα κόβεις και βλέπεις πόσο γρήγορα υποτροπιάζεις)

    Εύχομαι να βρεις και τα κατάλληλα άτομα. Κυριολεκτικά μπορείς να κάνεις και καλούς φίλους αν είσαι τυχερός.

    Δυστυχώς εγώ όσες φορές πήγα (2 ή 3 χρονιές, δεν θυμάμαι), δεν βρήκα άτομα που να έχουν παραπλήσια (δλδ κοινωνικά) προβλήματα.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Γενικευμένη αγχωδης διαταραχή
    By Chris91 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 30-08-2022, 11:55
  2. Γενικευμένη αγχώδης διαταραχή και κατάθλιψη
    By Dimitrios85 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 14-01-2019, 15:26
  3. Γενικευμένη αγχώδης διαταραχή
    By Billouthor in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 02-01-2017, 12:56
  4. Γενικευμενη Αγχωδης Διαταραχη
    By Unbreakable in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 29-01-2015, 15:24
  5. Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή (Γ.Α.Δ)
    By PETRAN in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 28-09-2009, 03:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •