Ψυχοθεραπεία η αντικαταθλιπτικά?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188

    Ψυχοθεραπεία η αντικαταθλιπτικά?

    Καλησπέρα σας έχω την Δευτέρα ραντεβού με τον ψυχίατρο ο οποίος λογικά θα μου δώσει φαρμακευτική αγωγή.Πασχω από διαταραχή πανικού και ελαφριά κατάθλιψη, παράλληλα κάνω εδώ και ένα 4 μηνες γνωσιακη -συμπεριφορική ψυχοθεραπεία.Η αλήθεια είναι πως δεν θέλω να πάρω φάρμακα ,έχω ξαναπαρεί στο παρελθόν και είχα την πρωτή βδομάδα έντονες παρενέργειες,αλλά και απο την άλλη έχω πολλά ψυχοσωματικά που κάποιες φορές δύσκολα διαχειρίζομαι.Θεωρειται χρειάζεται το σώμα φαρμακευτική αγωγή(σεροτονίνη) για να ηρεμήσει η και με την ψυχοθεραπεία θα σταματήσουν τα ψυχοσωματικά?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    130
    Θεωρώ, πως αν επηρεάζεται κατά πολύ η λειτουργικότητα μας και δεν μπορεί να ελεγχθεί χρειάζεται και η φαρμακευτική αγωγή σε συνδυασμό με ψυχοθεραπεία. Εγώ ας πούμε είμαι σε φαρμακευτική αγωγή και σύντομα θα ξεκινήσω και ψυχοθεραπεία. Πιστεύω, θα βοηθήσει ακόμη περισσότερο. Εσένα σε έχει βοηθήσει μέχρι εδώ η ψυχοθεραπεία; Σε τι συχνότητα κάνεις;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Είχες παρενέργειες απτά φάρμακα εγώ αυτό φοβάμαι.Κανω μια φορά την βδομάδα ψυχοθεραπεία και με έχει βοηθήσει στην διαχείριση των κρίσεων πανικού προς το παρόν.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Quote Originally Posted by Peg23 View Post
    Θεωρώ, πως αν επηρεάζεται κατά πολύ η λειτουργικότητα μας και δεν μπορεί να ελεγχθεί χρειάζεται και η φαρμακευτική αγωγή σε συνδυασμό με ψυχοθεραπεία. Εγώ ας πούμε είμαι σε φαρμακευτική αγωγή και σύντομα θα ξεκινήσω και ψυχοθεραπεία. Πιστεύω, θα βοηθήσει ακόμη περισσότερο. Εσένα σε έχει βοηθήσει μέχρι εδώ η ψυχοθεραπεία; Σε τι συχνότητα κάνεις;
    Είχες παρενέργειες απτά φάρμακα? εγώ αυτό φοβάμαι.Κανω μια φορά την βδομάδα ψυχοθεραπεία και με έχει βοηθήσει στην διαχείριση των κρίσεων πανικού προς το παρόν.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    130
    Έχω αλλάξει διάφορα κάποια είχαν περισσότερες κάποια λιγότερες. Ας πούμε στην αγωγή κ στο φάρμακο που είμαι τώρα δεν θα έλεγα πως είχα τρελές παρενέργειες. Κάθε φορά το φοβόμουν και εγώ όσο εσυ ίσως και ακόμα περισσότερο έβαζα τα κλάματα και δεν ήθελα να το πάρω εξ αιτίας των παρενεργειών που φοβόμουν. Αλλά πόσο χειρότερες μπορεί να είναι οι παρενέργειες μπροστά σε αυτά που περνάμε; Να μην φοβάσαι και αν χρειαστεί να ξεκινήσεις αγωγή!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    και τα δυο κανε

  7. #7
    καλησπερα , τι ειδους ψυχοσωματικα εχεις ?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Quote Originally Posted by Peg23 View Post
    Έχω αλλάξει διάφορα κάποια είχαν περισσότερες κάποια λιγότερες. Ας πούμε στην αγωγή κ στο φάρμακο που είμαι τώρα δεν θα έλεγα πως είχα τρελές παρενέργειες. Κάθε φορά το φοβόμουν και εγώ όσο εσυ ίσως και ακόμα περισσότερο έβαζα τα κλάματα και δεν ήθελα να το πάρω εξ αιτίας των παρενεργειών που φοβόμουν. Αλλά πόσο χειρότερες μπορεί να είναι οι παρενέργειες μπροστά σε αυτά που περνάμε; Να μην φοβάσαι και αν χρειαστεί να ξεκινήσεις αγωγή!!
    Είναι μόνο η πρώτη εβδομάδα δύσκολη μετά περνάνε όλα,αλλά εμένα ήταν όλα τόσα έντονα που πήγα νοσοκομείο να μου δώσουν κάνα ηρεμιστο γι'αυτό φοβάμαι τωρα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    και τα δυο κανε
    Μάλλον αυτό θα κάνω:)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Εκτός από πολλές κρίσεις πανικού έχω πόνο στο στήθος,αρρυθμίες, ταχυκαρδίες, κάποιες φορές ταραχή τρέμουλο και χωρίς λόγο,επίσης κάθε μέρα πριν τον ύπνο θα πάθω σίγουρα 2,3 σύντομες κρίσεις πανικού.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Quote Originally Posted by giotaa View Post
    καλησπερα , τι ειδους ψυχοσωματικα εχεις ?
    Εκτός από πολλές κρίσεις πανικού έχω πόνο στο στήθος,αρρυθμίες, ταχυκαρδίες, κάποιες φορές ταραχή τρέμουλο και χωρίς λόγο,επίσης κάθε μέρα πριν τον ύπνο θα πάθω σίγουρα 2,3 σύντομες κρίσεις πανικού.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    130
    Δεν σου είχε δώσει ηρεμιστικό τον πρώτο καιρό με τα αντικαταθλιπτικά;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Quote Originally Posted by Peg23 View Post
    Δεν σου είχε δώσει ηρεμιστικό τον πρώτο καιρό με τα αντικαταθλιπτικά;
    Όχι μένω Γερμανία εδώ δεν γράφουν εύκολα τα ηρεμιστικά αλλά αυτή την φορά θα τα ζητήσω.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Εγώ έχω διαγνωστη με αγχωδη διαταραχη....όταν πριν χρόνια πήγα σε μια ψυχίατρο μου έδωσε φάρμακα ... έφτασα να είμαι σε σημείο χειρότερα από ότι ήμουν ...φυσικά σε 4 μήνες τα έκοψα και άρχισα ψυχοθεραπεία σε ψυχολόγο ....όλο όμως το διάστημα αυτό τον χρόνων Πάριου που είδα αποτέλεσμα ποτέ δεν ήμουν τελείως καλά...μετά από διάφορα προσωπικά θέματα φέτος άρχισα αντικαταθλιπτικά...πήγα σε 2 ψυχιάτρους, είδα ποιος μου ταιριάζει καλύτερο και άρχισα με τη μικρότερη δόση ...δηλαδή 1/4 seropram...σε πληροφορω τζάμπα φοβόμουν ... Τώρα πλέον μετά από 4 μήνες παίρνω ολοκληρο χάπι και έχω προχωρήσει πολλά βήματα μπροστά... βρες τον κατάλληλο γιατρό για εσένα ...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    901
    Και αγωγή και ψυχοθεραπεία θα έλεγα εγώ.
    Και όλα θα πάνε καλά.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχοθεραπεία!
    By andreas86 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 2
    Last Post: 19-06-2021, 21:02
  2. ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΛΠ
    By Thodoris2002 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 23-01-2019, 22:26
  3. Ψυχοθεραπεία!
    By afendra in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 14-01-2013, 17:50
  4. ψυχοθεραπεια
    By nikopoul in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 08-11-2012, 20:50
  5. Ψυχοθεραπεία
    By thelw_na_zisw in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 17-10-2007, 21:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •