Αναζητηση αποτελεσματικης θεραπειας για Γενικευμενη Αγχωδης Διαταραχη(AVPD)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 49
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425

    Αναζητηση αποτελεσματικης θεραπειας για Γενικευμενη Αγχωδης Διαταραχη(AVPD)

    Θα ηθελα δοκιμασμενες προτασεις,απο οσους εχουν δοκιμασει θεραπεια για γενικευμενη αγχωδης διαταραχη,εχω διαβασει διαφορα,ψυχοδυναμικη,ψυχοα ναλυτικη,θεραπεια σχηματων,ομαδικη θεραπεια,exposure θεραπεια,CBT,συνδιαστικες,τι δουλευει καλυτερα για μια τετοια διαταραχη προσωπικοτητας?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,089
    Εγώ έκανα πέντε χρόνια σε ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή ειδικευμένο στη γνωσιακή και στη συστημική. Με βοήθησε πολύ στο άγχος. Αλλά δεν μπορώ να κόψω τα αντικαταθλιπτικά, αρχίζω να μην κοιμάμαι καθόλου, να γίνομαι ευερέθιστος, υπερβολικός, να έχω εμμονές κλπ. Μπορεί και να φοβάμαι βέβαια να τα κόψω.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Δεν εχω την πολυτεια του χρονου και την οικονομικη προφανως,να δοκιμαζω συνεχεια διαφορετικες θεραπειες και διαφορετικους ψυχιατρους η ψυχολογους μεχρι να βρω την καταλληλη θεραπεια που μου ταιριαζει,δηλαδη δεν θα πηγαινουμε καθε 6 μηνες η 1 χρονο σε αλλον και φτου απο την αρχη ξανα.Δοκιμασα υποστηρητικη ψυχοθεραπεια μεχρι που ο εν λογω ψυχοθεραπευτης,ισως και λιγο ακομψα μου ειπε εμμεσως,οτι ενταξει δεν ξερω τι αλλο να κανω για να σε βοηθησω και σταματησα,σε κλινικο ψυχολογο που πηγα δε,για να δοκιμασω θεραπεια σχηματων,μου προτεινε να δωσω στην θεραπεια τουλαχιστον 1 χρονο για να δω θετικα αποτελεσματα και ηθελε το λιγοτερο 4 συνεδριες/μηνα,που για την τσεπη μου σημαινει 160-200 ευρω μηνιαιο κοστος,δηλαδη οκ,οχι δεν μπορουσα να ανταπεξελθω,αυτος εβγαζε ενα 50ευρω σε 1 ωρα και εγω για να το βγαλω για μια 1 ωρα συνεδριας,ηθελα δυο 8ωρα δουλειας.

    Στις δημοσιες δομες ψυχικης υγειας παλι,δεν γνωριζω ποσο συχνα μπορεις να κλεισεις ενα ραντεβου αλλα και εκει η κατασταση δεν ειναι η καλυτερη παλι,δεν ξερεις τις ψυχολογο θα πεσεις,αν ειναι ειδικευμενος για το προβλημα που αντιμετωπιζεις,αν θα δειξουν την πρεπουσα προσοχη η ενδιαφερον η απλα θα σου πουν οκ,δεν εχεις και τιποτε,απλα αγχος,παρε ενα λεξοτανιλ και γεια σου.Οι διαταραχες προσωπικοτητας,στην περιπτωση μου η αποφευκτικη του DSM5,απαιτει μακροχρονια ψυχοθεραπεια,εχει αργη εξελιξη και βελτιωση,ακριβως επειδη προσπαθει η θεραπεια να αλλαξει τροπο σκεψης και συναισθηματα που εχουν ριζωθει και παγιωθει απο μικρη ηλικια στο ατομο αυτο,απο τα 15 μου ειμαι εσωστρεφης,υπερβολικα ντροπαλος,με αδυναμια αναπτυξης διαπροσωπικων σχεσεων και επαφων,φοβιες και οσα τελοσπαντων συμπτωματα εχει αυτη η διαταραχη.
    Last edited by JohnyK33; 18-12-2022 at 16:22.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,089
    Όπως τα λες είναι, σε μια δομή που πλήρωνα πολύ λίγα για κάθε συνεδρία σε ψυχολόγους που έκαναν την πρακτική τους σταμάτησα από μόνος μου γιατί έβλεπα ότι δεν είχε τις γνώσεις και την εμπειρία να με βοηθήσει. Η ψυχοθεραπεία που έκανα μετά μου κόστιζε 160-200 ευρώ το μήνα (με συνεδρία κάθε βδομάδα). Εφόσον δεν μπορείς να τα διαθέσεις μήπως να σκεφτείς το ενδεχόμενο της αγωγής; Όχι αγχολυτικο, δεν είναι μόνιμη λύση. Ένα αντικαταθλιπτικό με ένδειξη για άγχος, γενικευμένη αγχωδη διαταραχή κλπ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Πρεπει να δωσεις χρόνο στη θεραπεια σου και σε συνδυασμό με τα φαρμακα θα δεις αποτελέσματα. Μην βαζεις χρονικά.περιθωρια στην θεραπεια δεν σε βοηθαει. Νομιζω ότι και η θεραπεια σχηματων και η ψυχοδυναμική θα μπορουσαν να σε βοηθησουν σημαντικά αν επιμείνεις στη θεραπεία σου. Αν καταλαβα καλα δουλεύεις κανονικά απλά στο κοινωνικό κομματι δυσκολεύεσαι. Δεν ξερω γιατι σου βαλαν την ταμπελα αποφευκτικη διαταραχή προσωπικότητας. Όλοι εχουμε στοιχεια από ολες τις δομές.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Τα φαρμακα ευτυχως τα εχω σταματησει,αργα και σταδιακα οπως επρεπε με τη συμβουλη του ψυχιατρου,ναι δουλευω κανονικα,αλλαξα εργασιακο περιβαλλον εν μεσω κορωνομετρων και κοβιντοκαταστασης και επαγγελματικης αβεβαιοτητας και αμφιβολιων,ειχα φτασει σε ψυχικα και σωματικα ορια που εφεραν εν τελει την καταρρευση σε ψυχικο επιπεδο και παροτι σε μολις 2 μηνες ηδη εργαζομουν σε καπως καλυτερη δουλεια και με λιγο καλυτερα χρηματα,μου πηρε πανω απο 1 χρονο για να αρχισω να επανερχομαι και να κανω recovery,δεν μπορουσα να διαχειριστω οτι αφηνω ενα γνωριμο περιβαλλον και ανθρωπους που ειχα οικειότητα,αρα μια ζωνη ανεσης,μια σχετικη ασφαλεια,σε κατι που δεν ηξερα τι να περιμενω,που επρεπε να ξεκινησω παλι απο την αρχη για να προσαρμοστω,απεναντι σε αγνωστο κοσμο και πολυκοσμια,πληγωθηκα αρκετα απο την προηγουμενη εργασια μου καθως εβλεπα καποια ατομα να με υποτιμουν,να μην με αντιμετωπιζουν ισαξια οπως αλλους,να με σχολιαζουν με αρνητικο τροπο και εν τελει να δεχομαι και πισωπλατες μαχαιριες απο αυτους που λεγανε μπροστα "καλο παιδι".

    Δεν ξερω που θα πρεπει να "επενδυσω" για θεραπεια και ναι εχεις δικαιο στο οτι πρεπει ο θεραπευμενος να δεσμευτει οτι θα προσπαθησει να εφαρμοσει τις τεχνικες που του προτεινονται για να αρχισει σταδιακα να μειωνει την αρνητικη επιρροη των συμπτωματων μιας τετοιας διαταραχης που απαιτει χρονο και προσπαθεια για αλλαγη σκεψης.Η εσωστρεφεια,η ντροπαλοτητα,η υπερευαισθησια στην κριτικη δεν φευγουν με φαρμακευτικη αγωγη προφανως.
    Last edited by JohnyK33; 23-12-2022 at 12:41.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,089
    Διαφωνώ με το τελευταίο, μπορεί να βοηθήσει και σε αυτό το κομμάτι η αγωγή (εξαρτάται και από το φάρμακο) καλύτερα όμως σε συνδυασμό με ψυχοθεραπεία.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Διαφωνώ με το τελευταίο, μπορεί να βοηθήσει και σε αυτό το κομμάτι η αγωγή (εξαρτάται και από το φάρμακο) καλύτερα όμως σε συνδυασμό με ψυχοθεραπεία.
    H αγωγη βοηθαει οσο την χρησιμοποιεις και με τις οποιες παρενεργειες για τον καθενα ξεχωριστα,οταν σταματησει,ισως υπαρχει επιστροφη στα ιδια.O ψυχιατρος που μου εκανε θεραπεια,μου ειχει πει οτι η ψυχοθεραπεια δεν θα σε αλλαξει σαν ατομο,δηλαδη αν εισαι εσωστρεφης,σκοπος μας ειναι να γινεις λιγοτερο εσωστρεφης,η αν εισαι ντροπαλος,να εισαι λιγοτερο ντροπαλος,ωστε η καθημερινοτητα σου να γινει πιο ευκολη,εσωστρεφης και ντροπαλος θα εισαι γιατι ετσι εχει διαμορφωθει η προσωπικοτητα και ο χαρακτηρας,ουτε η αγωγη θα το αλλαξει αυτο,ουτε η ψυχοθεραπεια.Ειμαι απογοητευμενος,θελω να βρω μια θεραπεια που θα με βοηθησει να κοινωνικοποιουμαι και να αντιμετωπισω τα συμπτωματα της διαταραχης,χρειαζεται πολυ προσωπικη δουλεια,θα εχει και απορριψεις και αποτυχιες τις οποιες θα πρεπει να μην αφηνεις να σε πληγωνουν.
    Last edited by JohnyK33; 24-12-2022 at 00:32.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Όλοι εχουμε μια δομή προσωπικότητας, όλοι ειμαστε και λίγο ντροπαλοι και λίγο φοβικοί και λιγο.... άλλοι είναι εσωστρεφείς άλλοι εξωστρεφείς. Αυτό που ειπε ο ψυχιατρος δεν είναι απαισιόδοξο. Που είναι το κακό να είσαι εσωστρεφής ? Η ψυχοθεραπεία θα σε βοηθησει μην απελπίζεσε και όπως λέει και neils και τα φαρμακα βοηθούν!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Και γω έχω καποια υστερικά στοιχεια στην προσωπικότητα μου. Αλλοτε κανουν πάρτυ αλλοτε τα μαζευω λογω της ψυχοθεραπείας. Όλοι εχουμε καποια χαρακτηριστικά αλλα μας δυσκολεύουν άλλα όχι. Έχεις και αλλα στοιχεια που σε διευκολύνουν αλλα δεν βλεπω να κανεις focus σε αυτά!

  11. #11
    Εγώ κάνω γνωσιακή. Αν και είμαι στην αρχή μέχρι στιγμής είμαι αρκετά ικανοποιημένος και από την γνωσιακή αλλά και από την ειδικό. Και τα δύο παίζουν ρόλο. Έχω και γω την διαταραχή που έχεις.
    Last edited by ThelwNaEimaiKala; 23-12-2022 at 18:42.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,089
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    H αγωγη βοηθαει οσο την χρησιμοποιεις και με τις οποιες παρενεργειες για τον καθενα ξεχωριστα,οταν σταματησει,ισως υπαρχει επιστροφη στα ιδια.O ψυχιατρος που εκανε θεραπεια,μου ειχει πει οτι η ψυχοθεραπει δεν θα σε αλλαξει σαν ατομο,δηλαδη αν εισαι εσωστρεφης,σκοπος μας ειναι να γινεις λιγοτερο εσωστρεφης,η αν εισαι ντροπαλος,να εισαι λιγοτερο ντροπαλος,ωστε η καθημερινοτητα σου να γινει πιο ευκολη,εσωστρεφης και ντροπαλος θα εισαι γιατι ετσι εχει διαμορφωθει η προσωπικοτητα και ο χαρακτηρας,ουτε η αγωγη θα το αλλαξει αυτο,ουτε η ψυχοθεραπεια.Ειμαι απογοητευμενος,θελω να βρω μια θεραπεια που θα με βοηθησει να κοινωνικοποιουμαι και να αντιμετωπισω τα συμπτωματα της διαταραχης,χρειαζεται πολυ προσωπικη δουλεια,θα εχει και απορριψεις και αποτυχιες τις οποιες θα πρεπει να μην αφηνεις να σε πληγωνουν.
    Ακριβώς όπως τα λες είναι. Οι έμμονες ιδέες μου εάν δεν παίρνω συγκεκριμένο φάρμακο με κάνουν να χάνω την ψυχραιμία μου και να γίνομαι υπερβολικός (πιστεύω ακράδαντα ότι το συγκεκριμένο είναι γονιδιακό). Και η ψυχοθεραπεία δεν θα σε μεταμορφώσει σε κάτι διαφορετικό αλλά μπορεί να βοηθήσει σε ένα βαθμό. Ίσως αισθανθείς καλύτερα όταν σταματήσεις να ψάχνεις για τη σούπερ θεραπεία, μάλλον δεν υπάρχει έτσι κι αλλιώς, και αρχίσεις να αποδέχεσαι περισσότερο τον εαυτό σου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Οποτε,τι ειδους ψυχοθεραπευτη θα πρεπει να αναζητησω και τι ειδους ψυχοθεραπεια για αμεση ανακουφιση απο τα συμπτωματα της ΓΑΔ η αποφευκτικης διαταραχης,διαολε,ειμαι 35 ετων,δεν εχω περα απο 1-2 ατομα φιλους,δεν εχω κανει σχεση στη ζωη μου καν,δεν πηγαινω διακοπες το καλοκαιρι,ουτε ταξιδια γενικα,ουτε εκδρομες γενικα,δεν εχω σοσιαλ μιντια καθολου και ποτε δεν ειχα,δεν εχω διαθεση,ορεξη και χρονο για δραστηριοτητες η hobby,η πολυκοσμια μου προκαλει δυσφορια.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,089
    Χωρίς αγωγή δεν θα υπάρχει άμεση ανακούφιση της γενικευμένης αγχωδους διαταραχής. Η ψυχοθεραπεία λειτουργεί μακροπρόθεσμα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Χωρίς αγωγή δεν θα υπάρχει άμεση ανακούφιση της γενικευμένης αγχωδους διαταραχής. Η ψυχοθεραπεία λειτουργεί μακροπρόθεσμα.
    Στην παρουσα φαση,δεν χρειαζομαι θεραπευτικη αγωγη,ναι μεν εχω αγχος και στρες για το αν μπορω να τα καταφερω σε κατι η αν μπορω να ανταπεξελθω κατω υπο συνθηκες πιεσης,πχ σε δουλεια,ομως εχω κανει recovery απο το σημειο που ημουν οπου με επιανε καθε πρωινο ενα ανεξηγητο αγχος και αναγκαζομουν καποιες φορες να παιρνω εστω 1 χαπι λεξοτανιλ λιγων mg και μεσα σε μια με μιαμιση ωρα μου περνουσε,ηταν γιατι η ΓΑΔ ειχε πιασει το πικ που λεμε,ηταν στα υψη,με καθημερινο κοινωνικο και εργασιακο αγχος,με αμφιβολιες η ανασφαλειες.

    Να πω οτι ενα ατομο με τετοια διαταραχη εχει να αντιμετωπισει ταυτοχρονα αρκετα συμπτωματα και οχι απλως μια περιοδο καταθλιψης η απογοητευσης που θα περασει με 5 συνεδριες η με αντικαταθληπτικο,ειναι μια σχεδον μονιμη κατασταση που αλλες φορες υποτροπιαζει και αλλες φορες ειναι σε πιο κανονικα επιπεδα.


    Τα άτομα με αποφευκτική διαταραχή προσωπικότητας χαρακτηρίζονται από ακραία συστολή σε όλη τους τη ζωή, αισθάνονται ανεπαρκή και είναι υπερευαίσθητα στην απόρριψη. Η αποφευκτική διαταραχή μπορεί να προκαλέσει ποικίλα συμπτώματα, που δημιουργούν σοβαρά προβλήματα στις σχέσεις και την εργασία.

    Συμπτώματα

    Αποφυγή εργατικών, κοινωνικών ή σχολικών δραστηριοτήτων λόγω φόβου κριτικής ή απόρριψης. Αυτό συμβαίνει επειδή τα άτομα με αποφευκτική διαταραχή προσωπικότητας έχουν μειωμένη ανοχή στην κριτική και συχνά νιώθουν κατώτεροι από τους άλλους.

    Οι άνθρωποι με αποφευκτική διαταραχή εμφανίζουν και άλλα συμπτώματα, όπως:

    1. Χαμηλή αυτοεκτίμηση
    2. Αυτο-απομόνωση
    3. Αμηχανία στις συναναστροφές
    4. Αίσθημα ντροπής
    5. Δυσπιστία ότι οι άλλοι άνθρωποι τρέφουν αισθήματα συμπάθειας για αυτούς
    6. Υπερευαισθησία στην κριτική και την απόρριψη
    7. Πολύ μικρό κοινωνικό κύκλο
    8. Ακραίο άγχος και φόβο στα κοινωνικά περιβάλλοντα και τις σχέσεις



    Αντιμετώπιση και θεραπεία


    Η ψυχοθεραπεία είναι η πιο αποτελεσματική θεραπεία για την αποφευκτική διαταραχή προσωπικότητας. Ο θεραπευτής μπορεί να χρησιμοποιήσει την προσέγγιση της ψυχοδυναμικής ή της γνωστικής συμπεριφοριστικής θεραπείας. Στόχος της θεραπείας είναι να βοηθήσει τους πάσχοντες να εντοπίσουν τις ασυνείδητες πεποιθήσεις για τον εαυτό τους και το πώς τους βλέπουν οι άλλοι. Στοχεύει επίσης στην καλύτερη διαχείριση των κοινωνικών επαφών στην εργασία, το σχολείο κλπ.

    Ψυχοδυναμική ψυχοθεραπεία

    Η ψυχοδυναμική θεραπεία είναι μια μορφή θεραπείας που βοηθά στη συνειδητοποίηση των ασυνείδητων σκέψεων. Συμβάλλει στην κατανόηση του πώς οι προηγούμενες εμπειρίες επηρεάζουν την τρέχουσα συμπεριφορά ενός ατόμου. Αυτό επιτρέπει την ανάλυση και επίλυση προηγούμενων συναισθηματικών τραυμάτων και συγκρούσεων. Στη συνέχεια, το άτομο μπορεί να προχωρήσει μπροστά με μια πιο υγιή προοπτική για τον εαυτό του και πώς το βλέπουν οι άλλοι. Η ψυχοδυναμική ψυχοθεραπεία παράγει διαρκή αποτελέσματα, με οφέλη που συνεχίζουν να υφίστανται και μετά τη θεραπεία.

    Γνωστική συμπεριφοριστική θεραπεία

    Η γνωστική συμπεριφοριστική θεραπεία (CBT) είναι μια μορφή θεραπείας στην οποία ο θεραπευτής βοηθά στην αναγνώριση των αρνητικών πεποιθήσεων και σκέψεων και την αντικατάστασή τους με θετικές και υγιείς. Ο θεραπευτής ενθαρρύνει τον θεραπευόμενο να εξετάσει και να αναλύσει αν οι σκέψεις και οι πεποιθήσεις του έχουν πραγματική βάση. Με αυτόν τον τρόπο δημιουργούνται εναλλακτικές, υγιέστερες σκέψεις. Με τη συμπεριφοριστική θεραπεία μπορούν να μειωθούν τα συμπτώματα της αποφευκτικής διαταραχής προσωπικότητας και ο πάσχων να ζήσει μια καλύτερη καθημερινότητα.

    Φαρμακευτική αγωγή


    Δεν υπάρχουν εγκεκριμένα φάρμακα για τη θεραπεία διαταραχών προσωπικότητας. Ωστόσο, ο θεράπων ιατρός μπορεί να συνταγογραφήσει αντικαταθλιπτικά φάρμακα στην περίπτωση συνοσυρότητας.

    Τα πιο συνηθισμένα φάρμακα είναι οι επιλεκτικοί αναστολείς επαναπρόσληψης σεροτονίνης (SSRI) ή τα τρικυκλικά αντικαταθλιπτικά, όπως:

    φλουοξετίνη

    σιταλοπράμη

    εσκιταλοπράμη

    αμιτριπτυλίνη

    Η θεραπεία δεν αλλάζει την προσωπικότητα του ατόμου. Πιθανότατα θα είναι πάντα ντροπαλό και θα παρουσιάζει κάποια δυσκολία στις κοινωνικές και εργασιακές αλληλεπιδράσεις του. Η θεραπευτική αντιμετώπιση όμως μπορεί να βελτιώσει τα συμπτώματα της αποφευκτικής διαταραχής και να συμβάλει στην ανάπτυξη των κοινωνικών δεξιοτήτων.

    https://health4u.gr/psyxiki-ygeia/ap...topisi-ntropi/

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Γενικευμένη αγχωδης διαταραχή
    By Chris91 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 30-08-2022, 11:55
  2. Γενικευμένη αγχώδης διαταραχή και κατάθλιψη
    By Dimitrios85 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 14-01-2019, 15:26
  3. Γενικευμένη αγχώδης διαταραχή
    By Billouthor in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 02-01-2017, 12:56
  4. Γενικευμενη Αγχωδης Διαταραχη
    By Unbreakable in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 29-01-2015, 15:24
  5. Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή (Γ.Α.Δ)
    By PETRAN in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 28-09-2009, 03:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •