Τι μπορεί να ειναι;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789

    Τι μπορεί να ειναι;

    Σορυ, σας έχω πρήξει τελευταία αλλά το σώμα μου μάλλον καταρρέει. Έχω μερικές μέρες που έχω βγάλει αυτο μες στο στόμα μου

    https://ibb.co/7nHXYzg

    Να πάω σε γιατρό; Δεν χτύπησα και δεν εχω κακη στοματικη υγιεινή που θα δικαιολογουσε κατι σαν ουλιτιδα (χρησιμοποιώ οδοντικο νήμα, βρουτσιζω τα δόντια μου τρεις φορες την ημέρα και στοματικό διάλυμα δύο φορές. Ειχα κανει καθαρισμο πριν ενα μηνα)

    Λέτε να έχει να κάνει με τη γρατζουνιά εντός της μυτης;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Μήπως είναι τραυματισμός του Παύλου από τον καθαρισμό??

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    οχι..............

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Quote Originally Posted by Margarita 77 View Post
    Μήπως είναι τραυματισμός του Παύλου από τον καθαρισμό??
    Ο καθαρισμός έγινε πειν ένα μήνα, αυτό βγήκε πριν μια βδομάδα. Δεν ξέρω, ανησυχώ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    να μην ανησυχεις αν ηταν ναχεις παθει κατι θα τοχες παθει..............ο γατος μου με ειχε γρατσουνισει στο χερι ( παλαμη ) , προ 25 ετων , και την ιδια μερα αρχισε να εμφανιζεται μια γραμμη , κοκκινη, που ξεκινουσε απο την παλαμη και ανεβαινε , ανεβαινε , το ιδιο βραδυ εφτασε στην μασχαλη, ανεβασα 41,5-42 πυρετο , ειχε κατακκοκκινισει η γραμμη , ψηνομουν στον πυρετο, δεν εδωσα την πρεπουσα σημασια , πηγα την αλλη μερα στον γιατρο, που ειχε πεσει ο πυρετος , μουπε δε οτι ειμαι τυχερος , ειχε φτασει φτασει στα γαγγιλα η μολυνση , λιγο ακομη και θα παθαινα σηψαιμια , η επαθα , δεν θυμαμαι, και θα πεθαινα , την γλυτωσα εκ τυχης ......κανε εναν αντιτετανικο , αν φοβασαι , και τελειωσε .....αλλη φορα με ειχε δαγκωσει ο γατουλης μου , ο ιδιος , στην παλαμη , Τεταρτη ηταν , ειχε κλειστει το κακομοιρο το ζωο στο ασανσερ ( μαζι μου ) , προσπαθουσε να ξεφρακαρει το ποδαρακι του , τον βοηθουσα να το βγαλει στο σκοταδι, , αλλα ειχε πανικοβληθει και με δαγκωσε , ετρεχε πολυ αιμα απο την παλαμη μου , εσταζε αιμα μπολικο μεχρι να παω στο μπανιο μου , οποτε πηγα στα επειγοντα οταν το Σαββατο ειχε μαυρισει η παλαμη μου , θαμουν χαζος αν δεν πηγαινα , μουκανανε αντιτετανικο και αντιβιωση ενεσιμη , και την γλυτωσα και αυτην φορα ....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Ναι, θυμάμαι που το είχες αναφέρει ξανά αυτό το περιστατικό. Εμενα γενικα με γρατζουνανε συχνα, μονο μια φορα που με δαγκωσε κιολας ενα αδεσποτο και μετα επεσα σε κατι λασπονερα ειχε πρηστει, με πονουσε και εκανα λιγο πυρετο, αλλα δεν ειχα παει σε γιατρο. Το 2017 ηταν αυτο. Δεν έχω σημεία γενικευμένης λοίμωξης αυτή τη στιγμή. Αλλά με ανησυχεί αρκετά αυτό το πράγμα, δεν ξερω τι μπορεί να είναι. Μήπως είναι καρκίνος ή σημάδι ενδοκαρδιδας ; Ή μπορεί να μολυνθεί κι αλλο.
    Last edited by Skiouros8; 17-12-2022 at 18:18.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Σκιουρε δεν μου φαινεται πολύ σοβαρό αυτό που είδα. Μπορει να πρηστηκε το ουλο σου από καποια σκληρή τροφή. Έχεις πολύ αγχος μαλλον τελευταια και φαινεται να τα μεγαλοποιείς λιγο τα πραγματα. Με πραγματιό ενδιαφέρον ρωτώ γιατί σε νιώθω κάνεις κατι για το αγχος? Αγωγή ψυχοθεραπεια κτλ,?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Μπα, όχι, έχει μειωθεί αρκετά το άγχος μου. Ναι μεν ανησυχώ, αλλά δεν είμαι σε φάση που τρέχω στα επείγοντα ή πάω σε γιατρούς. Το χειρίζομαι και είμαι λειτουργικός στην καθημερινότητά μου.
    Δεν παίρνω αγωγή ούτε κάνω ψυχοθεραπεία αυτη την περιοδο. Έχω ΙΔΨ δηλαδή ένα χρόνιο θέμα που δεν γιατρευεται. Οι κρίσεις πανικού ευτυχως μου έχουν περάσει, σπανια παθαινω καμιά κρισουλα. Περιστασιακα χρησιμοποιώ μόνο ζαναξ, έχω πολλούς μήνες βεβαια να χρειαστώ.

    Ίσως είναι λόγω σκληρας τροφης που αναφέρεις. Θα δω,αν δεν φύγει μέχρι την άλλη βδομάδα, θα πάω στον οδοντίατρο. Μου έχει ξανασυμβεί να πρηστεί για λίγο άλλο μέρος στα ούλα μου,αλλά έφυγε μέσα σε μισή ώρα. Αλλά η οδοντίατρος που πήγα πριν ένα μήνα για καθαρισμό, δεν μου είπε κάτι, αν δηλαδή είχα αρχή περιοδοντιτιδας δεν θα το εβλεπε; Περισσότερο ανησυχώ μήπως είναι ένδειξη καποιας γενικότερης λοίμωξης. Δεν ξέρω. Ελπίζω να φύγει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Τι συμπτωματα εχει η ΙΔΨ σου? Αν θες μου λες και γιατί λες ότι δεν γιατρευεται ή ελεγχεται?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Quote Originally Posted by Κατιαχ View Post
    Τι συμπτωματα εχει η ΙΔΨ σου? Αν θες μου λες και γιατί λες ότι δεν γιατρευεται ή ελεγχεται?
    Μπορείς να το γκουγκλαρεις,έχει πολλούς τύπους. Δεν είπα ότι δεν ελέγχεται, είπα ότι δεν γιατρευεται γιατί αυτή είναι η πραγματικότητα για τις περισσότερες ψυχικές ασθενειες. Με αγωγή κοντρολαρεται, αλλα δεν βρισκω το λογο προσωπικα να θεσω στο σωμα μου το ρισκο μιας παρατεταμένης αγωγης, για κατι που εχω μαθει να κοντρολαρω μονος μου. Την περιοδο που χρειαζομουν τα αντικαταθκιλτικα, τα δοκιμασα, αλλα δεν μου ταιριαξαν. Δεν αποκλειω το να τα χρησιμοποιήσω στο μελλον, δεν ειμαι δηλαδη εν γενει κατα της αγωγης, απλα προς το παρον δεν τα χρειαζομαι.
    Αν και προσωπικά, οπως έχω ξαναγράψει, δεν θεωρώ ότι πρέπει να γιατρευτώ από κάτι, δεν βρίσκω αρνητικό να έχει κανείς ΙΔΨ.
    Ο ψυχίατρος μου είχε εξηγήσει ότι όλα μου συμβαινουν στο υπόβαθρο του ΙΔΨ, πχ το άγχος υγείας, το οποίο όμως έχει περιοριστεί σε σχέση με πριν δύο χρόνια πχ. Είμαι σε μια κατάσταση που δεν βρίσκομαι σε μόνιμο πανικό, αυτό μου αρκεί για την ώρα.
    Από κει και περα, εκτελώ καποιες ρουτίνες ιδεοψυχαναγκασμων από τότε που ήμουν εφηβος. Το έχω συζητήσει με τον ψυχίατρο και δεν θέλω να τις διακόψω, προς το παρόν. Μείωσα κάποιες μόνος μου. Υπήρξαν εποχές στη ζωή μου που οι ρουτίνες μού έπαιρναν ένα δίωρο. Τωρα μου παίρνουν μόνο 10 λεπτά.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Πολύ αισιοδοξο το μνμ σου που εχεις καταφερει να κοντρολάρεις την ΙΔΨ σου. Ετσι που μου τα λες μαλλον και γω εχω στοιχεια ΙΔΨ πχ αγχος υγειας κτλ , ελγχος ματιων κουζινας 2 φορές κτλ. Και μαλλον οι περισσοτεροι ανθρωποι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Δεν λεω πως το άγχος υγείας προέρχεται γενικά από τον ΙΔΨ, αυτή είναι η δική μου διάγνωση που έγινε από τον ψυχίατρο. Το να τσεκάρεις τα ματια της κουζίνας δεν θα ελεγα οτι ειναι ιδεοψυχαναγκασμος, εκτός κι αν το κάνεις γιατί πιστευεις οτι αν δεν το κανεις θα πάθεις καρκινο πχ. Δεν εχουν οι περισσοτεροι ανθρωποι ΙΔΨ. Καλύτερα να μιλήσεις με έναν ειδικό ψυχικής υγείας, να σου κάνει διάγνωση. Μπορεί να έχεις, μπορεί να μην έχεις, μπορεί να έχεις κάτι εντελώς διαφορετικό. Για μένα η διάγνωση ήταν σημαντική, για κάποιους άλλους οχι και τόσο. Επίσης μπορεί σε σένα να δουλέψει η αγωγή ή η ψυχοθεραπεία, ο καθένας είναι διαφορετικός.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Aκομα δεν έχει φύγει. Δεν ξέρω τι να κανω. Καταρχας σε τι γιατρό να λαω; Οδοντιατρο;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Έχει δύο βδομάδες περίπου και δεν έφυγε. Είδα εικόνες και μοιάζει με καρκίνο στόματος.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Σήμερα με δαγκωσε και σκύλος. Δεν βλέπω να ζω για πολύ. Άκουσε το πατινι και μου επιτέθηκε, με δαγκωσε επιδερμικά στην γάμπα. Όταν λέω επιδερμικά, δόντι μπήκε απλά όχι βαθιά. Δεν ποναω, λίγο τσούζει,έβαλα μπεταντιν, δεν έχει πρηστει πολύ αλλά είναι κάπως πρησμένο το σημείο. Δεν ξέρω αν πρέπει να πάω για αντιτετανικο. Όλα σε μένα συμβαίνουν, καθημερινά.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Τι μπορεί να είναι;
    By sotiris92 in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 8
    Last Post: 05-04-2021, 08:48
  2. Τι μπορεί να είναι
    By Den3erwGiatiSeEmena in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 11-06-2018, 01:23
  3. Δεν μπορεί να είναι ιδέα μου...
    By kounelaki1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 30-05-2017, 03:24
  4. τι μπορει να ειναι
    By stas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 24-04-2016, 23:09
  5. Αυτο τι μπορει να ειναι ?
    By stefamw in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 25-11-2013, 00:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •