Τι μπορεί να ειναι; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 30 of 30
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Δε βλέπεις ότι θα ζεις για πολυ, αλλά όλο εδώ τριγύρω είσαι

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Ποσα ακόμα να αντέξει πια ο οργανισμός μου όμως;

    Θα περιμένω να δω αν θα πρηστει. Φοβαμαι να κάνω και αντιτετανικο. Εντωμεταξύ η ιδιοκτήτρια ήταν έξω και αντί να το μαζέψει καθόταν και κοιτούσε. Με κυνηγαει συνεχεια μολις ακουει το πατινι. Έφυγα από το σημείο, βρήκα το τηλ της ιδιοκτητριας και την πήρα πριν. Ισχυρίζεται ότι το σκυλί είναι εμβολιασμενο. Με έχει ξαναδαγκωσει στο παρελθόν ένα αδέσποτο αλλά δεν είχε μπει δόντι μέσα. Τώρα με έγδαρε με το δόντι του. Φορούσα τζιν.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Σταμάτησα να χρησιμοποιώ στοματικό διάλυμα και ξεπρηστηκε αυτό που είχα στο στόμα μου Σχεδόν έφυγε. Μάλλον ερεθιζε το σημείο το στοματικό διάλυμα.
    Το δάγκωμα ευτυχώς δεν πρηστηκε. Βεβαια το σκυλί το έχουν ακόμα ελεύθερο, ενώ είπαν ότι θα κλείνουν την πόρτα της αυλής τους. Θα τους ξανακανω παρατήρηση.
    Παρόλα αυτά έχω πρησμένους λεμφαδένες πίσω από τα αυτιά και στο λαιμό, δεν ξερω γιατί. Από το κρύωμα είμαι καλύτερα. Ξύπνησα βεβαια με ένα φοβερό πιάσιμο, αναγκαστηκα να πάρω παυσιπονο, δεν μπορώ να σκυψω.
    Επίσης, εδω και τρεις μέρες κάνω έκτακτες στη σειρά,τριδυμια μου φαίνεται, δεν ξερω τι τις τριγκαρε. Έπαιρνα ένα συμπλήρωμα d και c και η d κάποιες φορές μου κάνει έκτακτες. Το σταμάτησα για να δω. Μπορεί να ήταν και από τον οισοφάγο μου όμως, δεν κατάφερα να πιάσω τον σφυγμό την ώρα που συμβαίνει ουτε να τις καταγράψω με τον καρδιογραφο.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Συγνωμη οντως η D κανει εκτακτες? Μου εγραψε ο καρδιολογος κατι μπουκαλακια αλλα τωρα που διαβασα το ποστ σου τρεμω να παρω..

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Σε μενα κάνει κάποιες φορές, ναι. Μπορεί να κάνει γενικά αρρυθμίες λόγω του ότι επηρεάζει το ασβέστιο. Για να στην έγραψε ο καρδιολόγος, τη χρειάζεσαι. Και η έλλειψη της μπορεί να κάνει ταχυκαρδίες. Υπάρχει ενα case study που λέει ότι το POTS μιας ασθενούς ιάθηκε μετά από χορήγηση βιταμινης d.
    Δοκίμασε την, δεν θα πάθεις κάτι. Θεωρώ ότι ο λόγος που έχω έκτακτες αυτές τις μέρες σχετίζεται μάλλον με το λόγο που είναι πρησμένοι και οι λεμφαδένες μου, όχι με το συμπλήρωμα. Προς το παρόν, σήμερα, δεν είχα καθόλου, πήγα και για περπάτημα. Αλλά η αλήθεια είναι ότι, τις προηγούμενες ημέρες, πρωτη φορά έκανα τόσες έκτακτες στη σειρά. Μου φάνηκε πραγματικά σαν τριδυμια. Έχω ξανακάνει κάποιες φορές αλλά κυρίως λόγω θεσης, όχι έτσι στα ξαφνικά. Σκέφτομαι μήπως κάτι από όλα αυτά που έχω πάθει το τελευταίο διαστημα έβλαψε τον καρδιακό μυ. Μέχρι πριν ένα μήνα που πήγα καρδιολογο, όλα ήταν εντάξει βεβαια. Και γενικά νιώθω καλα. Αλλά μου φάνηκε περίεργο να κάνω ξαφνικά τόσες έκτακτες ενω συνήθως δεν έχω σχεδόν καθόλου. Ίσως φταίει και το ότι δεν παίρνω πια ομεπραζολη. Θα με ακροαστω κάποια στιγμή σήμερα μήπως πιάσω καμία.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Ειναι στο 20 και μου ειπε πρεπει να ειναι τουλαχιστον 30 αλλα τρεμω που τρεμω να βαλω το οτιδηποτε στο στομα μου τωρα το φοβαμαι ακομα περισσοτερο. Εγω εβγαλα φρονιμητες μου ειπε οτι δεν χρειαζομαι αντιβιωση αλλα κοιμαμαι και ξυπναω με την σκεψη μηπως παθω καποια ζημια στην καρδια εξαιτιας αυτου. Τι ζωη και αυτη. Τριδυμια εννοεις κενο χτυπο κρνο χτυπο οχι ριπες εκτατκων εε?

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Ειναι στο 20 και μου ειπε πρεπει να ειναι τουλαχιστον 30 αλλα τρεμω που τρεμω να βαλω το οτιδηποτε στο στομα μου τωρα το φοβαμαι ακομα περισσοτερο. Εγω εβγαλα φρονιμητες μου ειπε οτι δεν χρειαζομαι αντιβιωση αλλα κοιμαμαι και ξυπναω με την σκεψη μηπως παθω καποια ζημια στην καρδια εξαιτιας αυτου. Τι ζωη και αυτη. Τριδυμια εννοεις κενο χτυπο κρνο χτυπο οχι ριπες εκτατκων εε?
    Κι εγω τα ίδια σκεφτόμουν όταν πρωτοπηρα d πριν κάποια χρόνια αλλά εντέλει με βοηθησε. Βεβαια δεν πήρα ποτέ την υπερποσοτητα που μου είχε γράψει η ενδοκρινολογος, έπαιρνα καψουλες και παρόλα αυτά ανέβηκε σχετικά. 20 είναι χαμηλό, πάρε για κανένα μήνα,δεν θα πάθεις κάτι.

    Εγώ όταν έκανα καθαρισμό πήρα προληπτικά μια δόση αντιβιωσης. Γιατι δεν σου έδωσαν αν έχεις φυσημα;

    Δεν εχω καταλάβει αν ήταν ριπή ή κάτι άλλο. Το ένιωσα φτερουγισμα αλλά πρέπει να ήταν κενό-χτυπος-κενό-χτυπος-κενό-χτυπος. Κάπως έτσι. Μου συνέβη τουλάχιστον 2 φορές κάθε μέρα τις τελευταίες 3 ημέρες.

    Τώρα έχω αρχίσει να σκέφτομαι κι άλλα με αυτον τον πόνο στην πλατη. Επιδεινώνεται μεν με τις κινήσεις, αλλά μου φαίνεται πολύ περίεργο που συνέβη έτσι ξαφνικά το βραδυ. Έκανα κάτι πους απς βεβαια χθες το απόγευμα, αμφιβάλλω ομως ότι είναι από αυτό. Θυμηθηκα και εκείνον τον 40αρη που νομιζε ότι έχει ψύξη και τελικά πέθανε. Σκέφτομαι μήπως είναι προεορτια εμφράγματος. Και με το παυσιπονο δεν πέρασε ο πόνος, κάτι που ειναι αρκετα υποπτο. Λίγο τώρα με το ζεστό μπάνιο ένιωσα ελαφρώς καλύτερα, αλλά όχι καμιά δραστική βελτίωση. Εστιάζεται και ξεκαθαρα στα αριστερά.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    και εγω υπερποσοτητα την θεωρω. ενα μπουκαλακι των 25.000. ο καρδιολογοσ θεωρει το φυσημα αμελητεο και στο χαρτι που εδωσε τον ορθοδοντικο μου δεν το εγραψε. δεν ανεφερε ουτε αρρυθμιες ουτε τιποτα μοονο οτι ειμαι χαμηλου κινδυνου. και λογω του λαντοζ οταν αναφερω οτι εχω αρρυθμιες δεν μου δινιυν σημασια. σαββατο παω να αφαιρεσω ραμματα θα του κανω μια κουβεντα. ισως εχεις περασει μεγαλο στρες αυτο το διαστημα και για αυτο οι τοσες εκτακτες.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Κι εμένα τόσο μου είχε γράψει αλλά δεν τα πηρα, πήρα lamperts 4000 και μετά 1000 καθημερινά και ανέβηκαν. Αυτό που έπαιρνα τώρα ήταν άλλη μάρκα 2000 μαζί με c. D βεβαια μπορείς να πάρεις και μεγάλη ποσότητα από την άποψη ότι αποθηκεύεται στον οργανισμό.
    Εδώ και δύο μέρες που δεν παίρνω δεν εκανα έκτακτες αλλά νιώθω καλύτερα και τον οισοφαγο μου οποτε νομίζω είναι αυτό.
    Είναι καλύτερα και το πιάσιμο, έβαλα θερμοφόρα σαν παππούς χθες και σήμερα και βελτιώθηκε. Οι λεμφαδένες ειναι ακόμα πρησμενοι όμως.
    Last edited by Skiouros8; 28-12-2022 at 09:55.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Ξαφνικά ξαναφουσκωσε αυτό στο στόμα μου ενώ δεν ξαναέβαλα στοματικό διάλυμα. Είμαι 100% σίγουρος ότι πρόκειται για καρκίνο στοματικής κοιλότητας. Θα είχε φύγει αν ήταν κάτι άλλο, πάει ένας μήνας. Άραγε τι πρόγνωση έχει αυτός ο καρκίνος; Βαριέμαι να γκουγκλάρω. Θα κλείσω ραντεβού στον οδοντίατρο μετά τις γιορτές. Άραγε θα χάσω τα μαλλιά μου στη χημειοθεραπεια;
    Last edited by Skiouros8; 30-12-2022 at 16:18.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Ξαφνικά ξαναφουσκωσε αυτό στο στόμα μου ενώ δεν ξαναέβαλα στοματικό διάλυμα. Είμαι 100% σίγουρος ότι πρόκειται για καρκίνο στοματικής κοιλότητας. Θα είχε φύγει αν ήταν κάτι άλλο, πάει ένας μήνας. Άραγε τι πρόγνωση έχει αυτός ο καρκίνος; Βαριέμαι να γκουγκλάρω. Θα κλείσω ραντεβού στον οδοντίατρο μετά τις γιορτές. Άραγε θα χάσω τα μαλλιά μου στη χημειοθεραπεια;
    εχω βαρεθει να λες του κοσμου τις μλκιες για το παραμικρο που σου συμβαινει.
    βεβαια θα μου πεις, τετοια ειναι η παθηση σου.. τι να πω.. κουραστικο για μενα και μονο που σε διαβαζω που και που, ποσο μαλλον για σενα που τις σκεφτεσαι τις μλκιες..

    μετα που εμφανιστηκε αυτο, τι ρουτινα ειχες με την οδοντοβουρτσα και τι με το στοματικο διαλυμα; ποιο διαλυμα χρησιμοποιεις;

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εχω βαρεθει να λες του κοσμου τις μλκιες για το παραμικρο που σου συμβαινει.
    βεβαια θα μου πεις, τετοια ειναι η παθηση σου.. τι να πω.. κουραστικο για μενα και μονο που σε διαβαζω που και που, ποσο μαλλον για σενα που τις σκεφτεσαι τις μλκιες..

    μετα που εμφανιστηκε αυτο, τι ρουτινα ειχες με την οδοντοβουρτσα και τι με το στοματικο διαλυμα; ποιο διαλυμα χρησιμοποιεις;
    Τι αλλο θα μπορουσε να ειναι τοσο καιρο; Δεν ξαναέβαλα στοματικό διάλυμα από τότε που υπέθεσα ότι είναι από αυτό. Και όντως ξεφουσκωσε. Αλλά σήμερα πάλι τα ίδια. Το λιστερινγκ χρησιμοποιουσα. Το βούρτσισμα κανονικά, δύο με τρεις φορες τη μέρα.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Τι αλλο θα μπορουσε να ειναι τοσο καιρο; Δεν ξαναέβαλα στοματικό διάλυμα από τότε που υπέθεσα ότι είναι από αυτό. Και όντως ξεφουσκωσε. Αλλά σήμερα πάλι τα ίδια. Το λιστερινγκ χρησιμοποιουσα. Το βούρτσισμα κανονικά, δύο με τρεις φορες τη μέρα.
    οοοοχι λιστεριγκ!!! με τιποτε!!! ποιος στο εδωσε; οδοντιατρος;
    θα παρεις χλωρεξιδινη 0.12 %(χλωρεξιλ long use παρε, υπαρχει λογος). θα κανεις πρωι βραδυ απο ενα λεπτο. ΟΧΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ωρα, ουτε παραπανω φορες. ουτε λιγοτερο και ελα πες μας πως θα πας.
    το βουρτσισμα το συνεχιζεις. και να εχεις μαλακη οδοντοβουρτσα. οχι μετρια ή σκληρη.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Oχι, μόνος μου το πήρα. Θα πάω στο φαρμακείο να βρω κάποιο άλλο. Προς το παρόν δεν το χρησιμοποιώ. Από το βούρτσισμα δεν νομίζω να είναι, αλλά θα δοκιμάσω αλλαγή οδοντοβουρτσας να δω.σημερα το νιώθω ξεφουσκωτο αλλά ακόμα ερεθισμένο. Θα κάνω γαργάρες με μπεταντιν.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Oχι, μόνος μου το πήρα. Θα πάω στο φαρμακείο να βρω κάποιο άλλο. Προς το παρόν δεν το χρησιμοποιώ. Από το βούρτσισμα δεν νομίζω να είναι, αλλά θα δοκιμάσω αλλαγή οδοντοβουρτσας να δω.σημερα το νιώθω ξεφουσκωτο αλλά ακόμα ερεθισμένο. Θα κάνω γαργάρες με μπεταντιν.
    αυτο που θα παρεις να εχει χλωρεξιδινη, οχι οινοπνευμα οπως το λιστεριν,'η αλλα αντιβακτηριακα. ξερω τι σου λεω.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Τι μπορεί να είναι;
    By sotiris92 in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 8
    Last Post: 05-04-2021, 08:48
  2. Τι μπορεί να είναι
    By Den3erwGiatiSeEmena in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 11-06-2018, 01:23
  3. Δεν μπορεί να είναι ιδέα μου...
    By kounelaki1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 30-05-2017, 03:24
  4. τι μπορει να ειναι
    By stas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 24-04-2016, 23:09
  5. Αυτο τι μπορει να ειναι ?
    By stefamw in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 25-11-2013, 00:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •