Οι τελευταίες μου στιγμες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788

    Οι τελευταίες μου στιγμες

    Λοιπόν, ήρθα στο μπαζαρ (ακομα δεν έχει αρχισει) Η κοπέλα με έβαλε να κουβαλάω τραπέζια, ανεβήκαμε τρέχοντας τις σκάλες της εκκλησίας, με έπιασε φοβερή ταχυκαρδία, ζαλιζομαι, παίζουν στη διαπασών φρικτά χριστουγεννιατικα τραγούδια και εκτός των άλλων δεν ακούω.

    Της είπα "δεν σε ακούω,έχω προβλημα" (της το έχω ξαναπεί και με κοίταξε αμήχανα. Ακουστικό δεν μπορώ να βάλω αυτή τη στιγμή γιατί θα πιάνει την ηχορύπανση των ηχείων. Δεν νομίζω να αντέξω πολύ ακόμα. Έφαγα και λίγο το πρωί και δεν θα μπορέσω να ξαναφάω μέχρι τις 4.

    Και νιώθω και άβολα γιατί περναω την κοπέλα δέκα χρόνια και δεν έκανα και τίποτα για το μπαζαρ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Νιώθω φοβερή αδυναμία και τάσεις λιποθυμίας από το κουβάλημα του τραπεζιού.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,374
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Νιώθω φοβερή αδυναμία και τάσεις λιποθυμίας από το κουβάλημα του τραπεζιού.
    Καταρχήν, κάνε ένα διάλειμμα να συνέλθεις και να πάρεις δυνάμεις... Και προσπάθησε να ηρεμήσεις και να είσαι ψύχραιμος...
    Να πω και κάτι ακόμα, ,μήπως και σε βοηθήσει... Χθες με έπιασε έντονη δύσπνοια και πήρα ηρεμιστικό αλλά ταυτόχρονα έψαξα τα εφημερεύοντα νοσοκομεία μήπως και χρειαστεί να πάω για κανένα καρδιογράφημα αλλά τελικά συνήλθα αν και πολλή ώρα αργότερα οπότε υποθέτω πως ήταν λόγω άγχους...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Καταρχήν, κάνε ένα διάλειμμα να συνέλθεις και να πάρεις δυνάμεις... Και προσπάθησε να ηρεμήσεις και να είσαι ψύχραιμος...
    Να πω και κάτι ακόμα, ,μήπως και σε βοηθήσει... Χθες με έπιασε έντονη δύσπνοια και πήρα ηρεμιστικό αλλά ταυτόχρονα έψαξα τα εφημερεύοντα νοσοκομεία μήπως και χρειαστεί να πάω για κανένα καρδιογράφημα αλλά τελικά συνήλθα αν και πολλή ώρα αργότερα οπότε υποθέτω πως ήταν λόγω άγχους...
    Σε ευχαριστώ. Πετάχτηκα στης γιαγιάς μου και κάθισα λίγο, ήπια και έναν χυμό, κάπως συνήλθα αλλα ακομα νιωθω αδυναμια και τωρα ξαναγυρισα και πρεπει να στρκομαι ορθιος. Θα περιμένω να στήσουμε τα πράγματα και θα βρω μια δικαιολογία να φύγω. Μέτρησα την πιεση μου και είναι χαμηλή, ήταν και 8 σε κάποια φάση, μάλλον λόγω της ταχυκαρδιας.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Βλέπω και συμμαθητές μου με τα παιδια τους, μπλιαχ. Θέλω να φύγω άμεσα. Η κοπέλα έφυγε εντωμεταξύ να φέρει ένα συραπτικο ,λείπει ένα μισάωρο, με άφησε με τη ξαδέρφη της που δεν λέει κουβέντα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Η κοπέλα έχει κάποιο θέμα επικοινωνίας,δεν ξερω, της μιλάω και κάνει περίπου ένα πεντάλεπτο να απαντήσει,δεν ξερω αν ντρέπεται. Την ρώτησα αν είναι να πάω να φέρω καρέκλες και κουνούσε τους ώμους της. Βιωνω μια κόλαση, με χτυπαει ο ηλιος, είμαστε και δίπλα στο ηχείο, θέλω να φύγω. Έχω πει στην αδερφή μου να με πάρει τηλέφωνο να πει ότι έπιασε φωτιά το σπίτι μου και πρέπει να φυγω εσπευσμένα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Εντάξει, τελικά κατάφερα να φύγω. Αισθάνομαι όμως τύψεις που άφησα τηβ ξοπελα μόνη της. Θα ερχόταν βεβαια μετά η ξαδέρφη της. Θα της πω να κρατήσει τα λεφτά. Νομίζω ότι της έκανε άσχημη εντύπωση που έφυγα αν και της είχα πει από πριν ότι δεν θα κάτσω μέχρι το βράδυ. Επίσης,σε θορυβωδη περιβάλλοντα κάποιες φορές ακούω καλύτερα και έτσι όταν άρχισε η δυνατή μουσική την άκουγα,ίσως νομίζει ότι της λέω ψέματα ότι δεν ακούω. Κάποιες φορές ψιθυριζε στο αυτί μου βεβαια.
    Αισθάνομαι επισης άσχημα για τις γάτες, η κατάσταση είναι πολύ άσχημη στο χωριό.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Να μην νιώθεις καθόλου τύψεις. Πηγές, βοήθησες, κουβάλησες, μουρλάθηκες, πιέστηκες, έφαγες στη μάπα ανθρώπους που δεν ήθελες να δεις. Φτάνει. Περνά το υπόλοιπο της ημέρας σου με πράγματα που σε χαλαρώνουν και σε ευχαριστούν.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Ο λόγος που δεν μπορείς να βάλεις ακουστικά με κούφανε!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Λογικό είναι τα ακουστικά να μην κάνουν διάκριση του ήχου, αν είσαι σε μέρος με οχλαγωγια, θα έχεις την οχλαγωγια στο αυτί σου. Και κάνει και παράσιτα. Είναι φτηνό βεβαια αυτό που έχω πάρει, πρέπει να πάω για το παραπεμπτικο να μου γράψει ο γιατρός πιο ενδεδειγμενα.

    Οκ, τώρα έκανα ένα ζεστό ντους και νιώθω κάπως καλύτερα. Αν και στεναχωριέμαι για τις γάτες. Θα βαλω καμιά ταινια να ξεχαστω. Η κοπελα ειναι συμπαθητικη και καλη γενικα,δεν θα ηθελα να δωσω ασχημη εντύπωση. Απλα απο οτι εχω καταλαβει ειναι πολυ ντροπαλή, ισως για αυτο δεν απανταει αμεσως οταν την ρωτας κατι, δεν ξερω.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Α, και μια γριά με ρώτησε αν μιλάω ελληνικά. Γιατί; Δεν κατάλαβα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Επίσης με εκνευρισε που είδα έναν συμμαθητή μου με το παιδί του. Και είχε ένα σωρό κυρατσες με τα παιδια τους,τα οποία περιφερουν σαν τρόπαια. Γεννοβολανε ασταμάτητα. Δεν λέω πως η γονεία είναι κάτι κακό, αλλά αυτοί που βλέπω εγώ εδώ, το κάνουν μάλλον ως μέσο κοινωνικοποιησης και αποδοχής. Εγώ και μόνο που τα βλέπω αυτά αισθάνομαι εγκλωβισμένος.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Μου έστειλε μήνυμα και μου είπε ότι πουλήθηκαν δύο βιβλία. Τα είχα βάλει πολύ φτηνά παντως, έπρεπε να τα είχα βάλει παραπάνω. Δύο από τα βιβλία που είχα προς πώληση ήταν ανθολογιες που συμμετείχα (το μυθιστόρημά μου το ξεχασα)
    Την επόμενη φορά θα είμαι πιο οργανωμένος γενικά, αλλά χαίρομαι που τουλάχιστον δεν ήταν εντελώς άχρηστη η ιδέα μου.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Σκίουρε το σπαστικό δεν είναι να τους βλέπεις να κινούνται με υπερφιαλο ύφος για το σπουδαίο κατόρθωμα τους (αποκτήση παιδιού). Το σπαστικό είναι να σε ρωτάνε κιόλας με ύφος " Εσύ γιατί δεν έχεις κάνει ακόμα παιδάκι;". Εγώ εκεί βιδωνω. Μου γυρίζει το μάτι ανάποδα και νιώθω πίεση γιατί ενώ θέλω να ουρλιαξω " δεν γουστάρω να γίνω μάνα" απαντώ ευγενικά, "δεν έτυχε".

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by ioudinthi View Post
    Σκίουρε το σπαστικό δεν είναι να τους βλέπεις να κινούνται με υπερφιαλο ύφος για το σπουδαίο κατόρθωμα τους (αποκτήση παιδιού). Το σπαστικό είναι να σε ρωτάνε κιόλας με ύφος " Εσύ γιατί δεν έχεις κάνει ακόμα παιδάκι;". Εγώ εκεί βιδωνω. Μου γυρίζει το μάτι ανάποδα και νιώθω πίεση γιατί ενώ θέλω να ουρλιαξω " δεν γουστάρω να γίνω μάνα" απαντώ ευγενικά, "δεν έτυχε".
    Εμένα δεν με ρωτάνε, με ρωτάνε κάποιες φορές για παντρειά και στη βάφτιση της ανιψιας μου μού έλεγαν και στα δικά μου με χαιρεκακο ύφος. Αν μου το πουν ευθέως,θα πω ότι θεωρώ τη χρήση της αντισύλληψης σημαντική.

    Λοιπόν σήμερα μου έστειλε μήνυμα ή κοπέλα ότι διαγνώστηκε με κοβιντ. Και όση ώρα ήμασταν μαζί ψιθυριζε συνεχεια στο αυτι μου. Δεν θέλω να το ξαναπεράσω, φοβάμαι. Νοσησα μέσα Οκτωβρίου.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Τραγικές οι τελευταίες μέρες.?
    By MaxwellGael in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 22-06-2020, 17:29
  2. Τραγικές οι τελευταίες μέρες.
    By ΖΜΕ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 49
    Last Post: 15-05-2020, 20:13
  3. Replies: 0
    Last Post: 13-10-2017, 19:03
  4. ΟΙ ΠΡΟΟΔΟΣ ΜΟΥ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ.....
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 28-08-2010, 00:17
  5. Οι τελευταίες 13 μέρες πριν το Νέο Έτος
    By DissolvedGirl in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 19-12-2009, 21:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •