Δε ξέρω ποια είμαι / TW: Harm OCD
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    4

    Δε ξέρω ποια είμαι / TW: Harm OCD

    Ενώ ξεκίνησαν με πολύ τρόμο αυτές οι σκέψεις (ότι θα σκοτώσω κάποιον - αγόρι , μαμά, άγνωστους), τώρα νομίζω ότι δε θα με νοιάζει καν. Βλέπω πχ στη τηλεόραση ανθρώπους να τσακώνονται και σκέφτομαι "α, θα μπορούσε να τον σκοτώσει". Όλα αυτά ξεκίνησαν το καλοκαίρι με φόβο και τώρα πιστεύω ότι αυτό είμαι εγώ. Δε ξέρω τι να κάνω, είμαι όλη μέρα σπίτι και τα σκέφτομαι και έχω και κάτι υπαρξιακά ότι τίποτα δεν έχει νόημα και όλα είναι ένα ψέμα επί της ουσίας που το κάνουν ακόμα χειρότερο.
    Last edited by Elsa00; 17-12-2022 at 17:43.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,751
    ειναι αυτο που σου ειπαν. ιδεοληψια. καποια στιγμη θα σου περασει.
    η εννοια του ψυχοπαθους δεν χρησιμοποιητε σημερα

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    4
    Το έχεις πάθει και εσύ;

  4. #4
    Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    44
    Με βάση τον τρόπο που μεγαλώνουμε αποκτούμε και τα λεγόμενα ψυχολογικά. (Απλά λιτά και απεριττα) Αυτά τα συνδρομα μπορείς να αναλυσεις και να τα βελτιώσεις και μόνη μέσα από το διάβασμα, με κάποιες εξαιρέσεις, εξαρτάται το άτομο και ο τροπος που λειτουργεί ο εγκέφαλος του. Για να βγει άκρη στο μυαλό σου χρειάζεται να ξεκινήσεις από κάτι που χρειάζεται να αλλάξεις και να βελτιώσεις για εσένα, το πρώτο που έχεις ανάγκη. Γιατί όταν πέφτουν όλα μαζι έρχεσαι σε αδιέξοδο..(εμπειρικά μιλώντας) Και κάτι που πιστευω θα βοηθήσει είναι η σωματική δραστηριότητα.. Kick boxing π.χ Αθλήματα που θα σε βοηθησουν να εξωτερικευσεις θετικά τον θυμό σου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Εγώ έχω ιδεοληψίες ότι σκοτώνω την μητέρα μου και ότι θα καταλήξω σε ψυχιατρείο και είναι πολύ τρομακτικά για εμένα.Κανω και εγώ φαρμακοθεραπεία και δεν ξέρω πως να γλιτώσω από αυτές τις σκέψεις μου

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,129
    Quote Originally Posted by Confused889 View Post
    Εγώ έχω ιδεοληψίες ότι σκοτώνω την μητέρα μου και ότι θα καταλήξω σε ψυχιατρείο και είναι πολύ τρομακτικά για εμένα.Κανω και εγώ φαρμακοθεραπεία και δεν ξέρω πως να γλιτώσω από αυτές τις σκέψεις μου
    Θα γλιτώσεις από τις σκέψεις όταν δεν θα τους δίνεις καμία σημασία, δεν ξεπερνιούνται αλλιώς! Όλα ΙΔΨ είναι, από τη στιγμή που δεν θέλετε να τις έχετε τις σκέψεις. Αν θέλατε να τα κάνετε αυτά δεν θα σας ενοχλούσαν οι σκέψεις, ούτε θα νιώθατε τύψεις

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Θα γλιτώσεις από τις σκέψεις όταν δεν θα τους δίνεις καμία σημασία, δεν ξεπερνιούνται αλλιώς! Όλα ΙΔΨ είναι, από τη στιγμή που δεν θέλετε να τις έχετε τις σκέψεις. Αν θέλατε να τα κάνετε αυτά δεν θα σας ενοχλούσαν οι σκέψεις, ούτε θα νιώθατε τύψεις
    Έχεις απόλυτο δικιο

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    4
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το θέμα μου είναι ότι όταν μου ξεκίνησαν αυτές οι σκέψεις, όντως με τρομαζαν. Όλο το καλοκαίρι ήμουν χάλια. Και ένιωθα και παρορμήσεις και ήμουν σίγουρη οτι είχα τρελαθεί. Τώρα , όμως, έξι μήνες μετά νιώθω σα να μη με νοιάζει, σαν να είναι κάτι "απλό". Νιώθω πχ ότι θα πάω μέσα και θα επιτεθώ στη μάνα μου και δε θα με νοιάζει. Νιωθω χάλια μέσα μου και πιστεύω ότι επειδή νιώθω χάλια μέσα μου ότι γι'αυτό θέλω το κακό των άλλων.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Quote Originally Posted by Elsa00 View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το θέμα μου είναι ότι όταν μου ξεκίνησαν αυτές οι σκέψεις, όντως με τρομαζαν. Όλο το καλοκαίρι ήμουν χάλια. Και ένιωθα και παρορμήσεις και ήμουν σίγουρη οτι είχα τρελαθεί. Τώρα , όμως, έξι μήνες μετά νιώθω σα να μη με νοιάζει, σαν να είναι κάτι "απλό". Νιώθω πχ ότι θα πάω μέσα και θα επιτεθώ στη μάνα μου και δε θα με νοιάζει. Νιωθω χάλια μέσα μου και πιστεύω ότι επειδή νιώθω χάλια μέσα μου ότι γι'αυτό θέλω το κακό των άλλων.
    Ίσως είναι έτσι εγώ δεν έχω καταλάβει ακριβώς γιατί μου συμβαίνει

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Με την ψυχοθεραπεία και την αγωγή δεν είναι ότι δεν θα έρχονται καθόλου πια περίεργες σκέψεις αλλά δεν θα σε ορίζουν/καθορίζουν αυτές.

Similar Threads

  1. Δεν ξέρω ποια είμαι
    By anachatz in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 11-05-2022, 15:09
  2. Δεν ξέρω που πάω ,τι ζητάω ,ποια είμαι..
    By iroath1234 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 15-06-2017, 23:31
  3. Δεν ξέρω ποια είμαι πλέον!
    By annag in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 26-06-2016, 18:57
  4. δεν ξέρω ποια είμαι
    By lepetit in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 09-05-2016, 21:52
  5. Δεν ξέρω ποιά είμαι πιά...
    By ninaelena in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 33
    Last Post: 09-03-2015, 17:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •