Help Φοβαμαι οτι δεν θα βγω η κατι θα μου αφησει αυτη τη φορα!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242

    Help Φοβαμαι οτι δεν θα βγω η κατι θα μου αφησει αυτη τη φορα!

    Εγω ξαναγραψει για την αγχωδη καταθλιψη που περναω. Εδώ και 2 μήνες και κατι. Ειμαι σε αγωγή από την αρχή εχω δει βελτίωση αλλά δεν είμαι όσο καλά θα ηθελα. Η αληθεια είναι ότι ολοι μου λένε οτι είμαι πολύ καλυτερα και η ψυχολόγος μου οτι φαινεται οτι βγαινω σιγα σιγά. Εγω περναω ομως καποιες μέρες πολύ δυσκολα οπως σημερα. Εχω καιρο να περασω καταθλιψη η αληθεια και δεν θυμαμαι τα σταδια της θεραπείας. Θυμαμαι μονο οτι βγαινω αργά στους τρεις μήνες. Ειμαι απογοητευμενη και κουρασμέν και φοβισμλενη. Φοβαμαι οτι κατι θα μου αφησει αυτη τη φορά. Και υποτιθεται οτι εχω ήπια καταθλιψη. Εσεις θυμαστε πως είναι να βγαινεις κανεις απο αυτο το ζόρι? Σας συμβαινει σταδιακά ή ξυπνατε ενα πρωι ευδιάθετοι?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,096
    Εγώ αισθάνομαι πρώτα να μειώνεται το άγχος και η ευερεθιστότητα και μετά να καλυτερεύει η διάθεση. Επίσης το καταλαβαίνω απ'την ευκολία εύρεσης λύσεων στα μικροπροβλήματα που άλλες φορές θα με ζοριζαν. Σταδιακά συμβαίνει αυτό. Σαν τι να σου αφήσει δηλαδή;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Ευχαριστώ Niels ακομα μια φορά για την απαντηση σου. Φοβαμαι μηπως αφησει μια χρονιζουσα καταθλιψη.Μηπως δεν μου φυγει ποτέ. Μπορει να σου ακουστει περιεργο φοβαμαι μήπως από αυτην την υποτροπή εχω υποστεί βλάβη στον εγκεφαλο. Φοβαμαι αν λογο οτι περασα covid έχει συμβεί κατι στο νευρικό μου σύστημα. Δεν ξέρω ουτε εγω τι φοβαμαι. Σε πόσο καιρό Neils βγαινεις συνήθως?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,096
    Αν υπάρχει κάτι τέτοιο όπως το περιγράφεις, το έχω πάθει από μικρός. Πλέον παίρνω συνεχώς αντικαταθλιπτικά οπότε δεν πέφτω πολύ ψυχολογικά για να αισθάνομαι ότι μπαίνω σε μια κατάσταση και μετά ότι βγαίνω από αυτή. Αλλά όταν δεν έπαιρνα φάρμακα χρειαζομουν δύο μήνες από την έναρξη της αγωγής για να δω μια διαφορά και παραπάνω για να αισθανθώ πολύ καλύτερα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Ευχαριστω niels! Νομιζω οτι αυτο πρέπει να κανω και γω να μην τα ξανακόψω ποτε. Γιατι δυστυχώς αργουν να με πιασουν και μενα και δεν παλεύετα η κατάσταση.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,096
    Να μην παρεξηγηθω. Δεν ξέρω αν το να παίρνουμε αντικαταθλιπτικά για μεγάλο χρονικό διάστημα είναι η καλύτερη λύση. Αλλά δεν έχω βρει άλλη. Πάντως όταν πριν μερικά χρόνια είχα άδεια από τη δουλειά για σπουδές παρόλο που δεν έπαιρνα τίποτα δεν είχα κατάθλιψη. Άρα κάτι μας χαλάει στον τρόπο ζωής μας κι επειδή δεν το αλλάζουμε πέφτουμε σε κατάθλιψη.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Ουτε γω ξερω ο ψυχιατρος μου είναι κατά θελει να τα παιρνω για 1 χρονο _ 1, 5 χρόνο μετά από καθε επεισοδιο. Η παθολογος μου λέει μην τα κόβεις. Θα παρω και αλλες γνωμες οταν γινω καλά από ψυχιατρο. Αν ειναι να μετριασω την πιθανοτητα υποτροπής δεν με νοιαζει να τα παιρνω. Εχω πάθει αρκετες υποτροπές η τελευταια πριν από 6 χρόνια.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,096
    Εντάξει δεν είναι και τόσο τραγικό κάθε έξι χρόνια να παθαίνουμε και μια κατάθλιψη. Νομίζω πως σε ένα βαθμό φταίει το ότι φοβάμαι την ίδια τη ζωή, τις μεταπτώσεις, τις αλλαγές, το να μην αισθανόμαστε συνεχώς καλά. Να σου πω ένα παράδειγμα. Είχα στο παρελθόν πάθει ίλιγγο, συνολικά όχι πάνω από πέντε φορές στη ζωή μου. Το συζήτησα με τον γιατρό μου και του ζήτησα να μου γράψει φάρμακο αντικαταθλιπτικό. Και μου είπε ότι θέλει χρόνο για να κρίνει αν το χρειάζομαι ή όχι και πως το ότι έπαθα ίλιγγο δύο φορές που κράτησε για λίγη ώρα και μετά μου πέρασε δεν είναι κάτι σημαντικό. Ώρες ώρες σκέφτομαι μήπως είναι άλλη μια εκδήλωση της τελειομανιας το ότι μου έγινε τραύμα ένας ίλιγγος διάρκειας λίγων ωρών και φοβάμαι μήπως το ξαναπαθω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Καταλαβαινω καλά τι εννοεις. Και γω λιγο πολυ ετσι αντιδρώ. Αν δεν ειχα κανει ψυχοθεραπεια νομιζω οτι θα παθαινα συχνοτερα καταθλίψεις. Όταν βγαινω το ξεχναω τελειως μετα τι σημαινει αγχωδής καταθλιψη. Με την πρωτη στραβή όμως μου ξαναρχεται στη μνημη και αρχιζω και φοβαμαι οτι ξαναπέφτω. Αλλες φορες συμβαινει αλλες οχι. Αυτη τη φορά ματαιωθηκα παρα πολύ που ξαναπεσα δεν το περιμενα. Ειχα σημαδια κρισεις πανικου αλλά τα διαχειριζόμουνα αλλά δυστυχως με οδηγησαν στην καταθλιψη σε συνδυασμό με καποια αλλα οικογενεια θέματα και τωρα παλευω να συνελθω και ειμαι μία ψιλοκαλά δυο χαλια. Και οταν ειμαι καλά λεω αντε γιατρευομαι και όταν την αλλη μέρα είμαι σκατα πέφτω. Δεν ξερω ισως περιμένω και γω να βγω αμεσα και ειμαι ανυπόμονη! Εχω και αυτο το θεμα με τα φαρμακα που δυστυχως σε μενα αργουν να πιασουν ..ακουω αλλους σε 1, 5 μηνα ειναι καλά. Ισως βεβαια ειναι παρθενοι οργανισμοι. Τι να πω. Neils ο γιατρος σου συμφωνει με την χρόνια αγωγή? Σε εχει βοηθησει ώστε να μην βυθιζεσαι καταλαβαίνω. Πόσα χρονια τα παιρνεις αν επιτρεπεται?
    Last edited by Κατιαχ; 20-12-2022 at 08:51.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,096
    Ο γιατρός μου ήταν αυτός που με πίεζε να παίρνω, εγώ ήμουν αρνητικός. Και σχεδόν πάντα παίρνω χαμηλότερη δόση από αυτή που μου λέει. Γενικά παίρνω και σταματάω αγωγές πολλά χρόνια. Την τελευταία φορά εδώ και δύο χρόνια έπαιρνα το ρεμερον (15mg). Εδώ και λίγους μήνες μου είπε να αυξήσω τη δόση, πήγα στα 30 και μετά μου είπε να προσθέσω το cipralex. Εγώ πλέον παίρνω το cipralex και ρεμερον μόνο 7,5mg (προφανώς διαφωνεί ο γιατρός). Και βλέποντας και κάνοντας.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Εγω μιλησα με τον γιατρό μου σημερα για να του πως οτι δεν εχω συνελεθει μετά απο 2 μηνες και 10 ημερες και μου ειπε ότι μεταβολίζω γρηγορα τα φαρμακα για αυτο αργουν να με πιασουν. Να κανω υπομονή λεει μου αυξησε το ρεμερον σε 30 το βραδυ και ειπε να συνεχισω να παιρνω το σεροπραμ 40 mg που 1η φορά παίρνω τετοια δόση και μου είπε υπομονή. Αμαν πια και καταθλιψη και ατυχη στον μεταβολισμό των φαρμάκων. Θελω να μην ξαναβγω από το σπίτι μεχρι να γινω καλά. Του ειπα για αλλαγή μου είπε οχι θα ειναι σαν ξαναρχιζουμε από την αρχή. Ειμαι να σκάσω. Εγω σε αντιθεση με σενα θελω να παιρνω φαρμακα και του ειπα μηπως να μην το κοψουμε και μου είπε θα δουμε κατσε να βγεις πρωτα. Φαντασου και με ρεμερον των 15 κοιμαμαι 5 ωρες. Τσίτα τα νευρα μου. Η ψυχαναλυτρια μου λεει ότι τα πολεμάω τα φαρμακα βγαλε ακρη.
    Last edited by Κατιαχ; 20-12-2022 at 14:30.

  12. #12
    Quote Originally Posted by Κατιαχ View Post
    Εγω μιλησα με τον γιατρό μου σημερα για να του πως οτι δεν εχω συνελεθει μετά απο 2 μηνες και 10 ημερες και μου ειπε ότι μεταβολίζω γρηγορα τα φαρμακα για αυτο αργουν να με πιασουν. Να κανω υπομονή λεει μου αυξησε το ρεμερον σε 30 το βραδυ και ειπε να συνεχισω να παιρνω το σεροπραμ 40 mg που 1η φορά παίρνω τετοια δόση και μου είπε υπομονή. Αμαν πια και καταθλιψη και ατυχη στον μεταβολισμό των φαρμάκων. Θελω να μην ξαναβγω από το σπίτι μεχρι να γινω καλά. Του ειπα για αλλαγή μου είπε οχι θα ειναι σαν ξαναρχιζουμε από την αρχή. Ειμαι να σκάσω. Εγω σε αντιθεση με σενα θελω να παιρνω φαρμακα και του ειπα μηπως να μην το κοψουμε και μου είπε θα δουμε κατσε να βγεις πρωτα. Φαντασου και με ρεμερον των 15 κοιμαμαι 5 ωρες. Τσίτα τα νευρα μου. Η ψυχαναλυτρια μου λεει ότι τα πολεμάω τα φαρμακα βγαλε ακρη.

    Κάπου διάβασα Κάτια ότι τα πορτοκάλια φτιάχνουν πολύ την διάθεση. Όχι χυμό αλλά με την σάρκα τους, ειδικά αν είναι γλυκά και ζουμερά.
    Last edited by ThelwNaEimaiKala; 20-12-2022 at 20:50.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Αλλα θεματα εχεις αγαπητε thelwnaeimaikala, αλλη περιπτωση είναι ο καθενας μας. Ελπιζω να εισαι καλα! Ευχομαι να εχουν λειτουργησει σε σενα τα φαρμακα. Εγω μια απογοητευση την εχω!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,096
    Quote Originally Posted by Κατιαχ View Post
    Εγω μιλησα με τον γιατρό μου σημερα για να του πως οτι δεν εχω συνελεθει μετά απο 2 μηνες και 10 ημερες και μου ειπε ότι μεταβολίζω γρηγορα τα φαρμακα για αυτο αργουν να με πιασουν. Να κανω υπομονή λεει μου αυξησε το ρεμερον σε 30 το βραδυ και ειπε να συνεχισω να παιρνω το σεροπραμ 40 mg που 1η φορά παίρνω τετοια δόση και μου είπε υπομονή. Αμαν πια και καταθλιψη και ατυχη στον μεταβολισμό των φαρμάκων. Θελω να μην ξαναβγω από το σπίτι μεχρι να γινω καλά. Του ειπα για αλλαγή μου είπε οχι θα ειναι σαν ξαναρχιζουμε από την αρχή. Ειμαι να σκάσω. Εγω σε αντιθεση με σενα θελω να παιρνω φαρμακα και του ειπα μηπως να μην το κοψουμε και μου είπε θα δουμε κατσε να βγεις πρωτα. Φαντασου και με ρεμερον των 15 κοιμαμαι 5 ωρες. Τσίτα τα νευρα μου. Η ψυχαναλυτρια μου λεει ότι τα πολεμάω τα φαρμακα βγαλε ακρη.
    Α, το ίδιο έλεγε κι ο δικός μου. Μα καμία πρωτοτυπία πια; lol. Με 30mg remeron θα στανιαρεις. Είχα κάνει επιδερμίδα, είχαν εξαφανιστεί οι μαύροι κύκλοι του κακού ύπνου. Ναι θέλει υπομονή γιατί αλλιώς τα καίμε τα φάρμακα ως επιλογές. Και με τις αλλαγές άντε να συνηθίσεις το καινούριο, να περάσουν τυχόν παρενέργειες, να σε πιάσει, να προσπαθεί ο οργανισμός να διαχειριστεί και την παύση του προηγούμενου, άστα να πάνε.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Κατιαχ View Post
    Εγω ξαναγραψει για την αγχωδη καταθλιψη που περναω. Εδώ και 2 μήνες και κατι. Ειμαι σε αγωγή από την αρχή εχω δει βελτίωση αλλά δεν είμαι όσο καλά θα ηθελα. Η αληθεια είναι ότι ολοι μου λένε οτι είμαι πολύ καλυτερα και η ψυχολόγος μου οτι φαινεται οτι βγαινω σιγα σιγά. Εγω περναω ομως καποιες μέρες πολύ δυσκολα οπως σημερα. Εχω καιρο να περασω καταθλιψη η αληθεια και δεν θυμαμαι τα σταδια της θεραπείας. Θυμαμαι μονο οτι βγαινω αργά στους τρεις μήνες. Σας συμβαινει σταδιακά ή ξυπνατε ενα πρωι ευδιάθετοι?
    αν σου γραψω ποσο καιρο ειμαι αυτη την κατασταση , θα καραφλιασεις .................το καλοκαιρι του 20 , επαθα ενα αυτ0 ανοσο, που συνεπραξε με την κτθλιψη , ασχημη κατασταση , για 2 μηνες , δεν σκφτομουν σν θατοκτονησω αλλα το πως , ωστε να φανει ατυχημα , μην σκασουν οι γονεις μου ........
    1) πεσω με μεγαλη ταχυτητα ( 250-300χλμ./ωρα ) στο διαχωρηστικο των διοδιων , εχω απο μικρος την συνηθεια την καλη να φοραω κρανος , οποτε θα φαινοταν υποπτο ...
    2) να κρεμαστω αποκλειεται, μου φαινοταν αποτροπαιο
    3) να αυτοπυροληθω, αποκλειεται θα φαινοταν αυτοκτονια
    4) να παρω χαπακια με αλκοολ, αποκλειεται , μπορει να μην πετυχαινε , να μουκαναν πλυση στομαχου...
    5) να πεσω απο υψος , αποκλειται, θα φαινοταν αυτοκτονια
    6) να επεφτα απο ενα πλοιο στην πορεια του , με μια καραμπινα γεματη, στα ανοιχτα , κι αμα το μετανιωνα μετα απο λιγο ?
    ειχα αφησει χαρτια με τους κωδικος του σπιτιου μου, κωδικους τραπεζων , αντικλειδια για τα οχηματα μου .... σε σημεια οχι υποπτα , να μην φαινεται αυτοκτονια , στο κατω διαμερισμα το δικο μου
    7)να εβαζα τα χερια μου στην πριζα, κι αν δεν ειχε το επιθυμητο αποτελεσμα ?
    8) να μαχαιρονομουν μενα απο τα μαχαιρια μου ? μπαα, δεν θα τολμαγα να το κανω,,,,,
    9) μεσουσης καταιγιδας , να στεκομουν σενα σημειο ωστε να χτυπαζε κεραυνος , θα κρατουσα και μια μεταλλικη ραβδο, ωστε να προσελκυσω τον κεραυνο .....
    10) να προκαλεσω τιποτα γομαρια , ωστε να με σκοτωσουν στο ξυλο, αλλα μπορει και να μην τοκαναν , ασε που μπορει να μου αφηναν καποια αναπηρια απο το ξυλο
    11) να ληστεψω ενα κοσμηματοπωλειο η τραπεζα ωστε ναρθουν οι μπατσοι, να μην δινω τα κλοπιμαια , και να με πυροβολησουν, συνηθιζεται τελευταια
    12) να φαω ενα φουγκου, δηλητηριωδες ψαρι, αλλα αντε στην Ιαπωνια να το βρεις
    13) να παω Αυστραλια , να με τσιμπηει το πιοδηλητηριωδες στον πλανητη, η κυβομεδουσα , αρκει ανα τσιπημα της , ειναι και διαφανης , δεν την βλεπεις και το δηλητηριο της σκοτωνει μεχρι και 50 ατομα, αλλα που νατρεχω στην Αυστραλια....πολυ μακρια
    14) να πας στην Λεγεωνα των ξενων , μισθοφορος δλδ....
    τελικα το ναυτοκτονησεις δεν ειναι καθολου ευκολο , και να μην πικρανεις τους δικους ανθρωπους .......

    παντως τωρα περασε δεν θελω ναυτοκτονησω , παει πια , και να μην βαζω ιδεες στους αλλους ......................

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κι αν αυτή τη φορά τα καταφέρω? :))
    By marianna90 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 9
    Last Post: 17-09-2022, 20:25
  2. Μήπως αυτή η φορά;
    By Tod179 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 07-05-2019, 21:19
  3. Αυτη τη φορα θα τα καταφέρω!
    By Evelina :) in forum Παχυσαρκία
    Replies: 18
    Last Post: 04-02-2016, 19:40
  4. Αυτη τη φορά θα επιμείνω
    By vickoulina in forum Παχυσαρκία
    Replies: 16
    Last Post: 21-02-2012, 00:51
  5. Replies: 28
    Last Post: 03-05-2010, 09:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •