Διαλειμματική νηστεία. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by user View Post
    εγώ προσπαθώ να μην τρώω ένα δωδεκάωρο αλλά δεν τα καταφέρνω.
    πως γινεται να μην τα καταφερνεις;
    μονο ο υπνος ειναι 8 ωρες περιπου. στην ουσια μονο πρωινο παραλειπεις και εχεις 16ωρη νηστεια...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    πως γινεται να μην τα καταφερνεις;
    μονο ο υπνος ειναι 8 ωρες περιπου. στην ουσια μονο πρωινο παραλειπεις και εχεις 16ωρη νηστεια...
    καλα τα λεει η remedy ,αν κανεις τοσες ωρες να ωρες να φας , ο οργανισμος , ειναι αυτοπροστευμενο συστημα , και την πληρη νηστεια των 16 ωρων , την εκλαμβανει ωε προσπαθεια εξοντωσης του , και κλεινει τον μεταβολισμο, οποτε δεν αδυνατιζεις , και οταν ξαναφας, αποθηκευει το φαγητο ως λιπος , ενθυμουμενο την προσπαθεια εξοντωσης του , καλυτερα να τρως 3-4 γευματα /μερα , μικρα , για να μην προκαλεσεις την αμυνα του οργανισμου σου, και την μειωση του μεταβολισμου του ........σε πολυ χαμηλα επιπεδα ............. ειπαμε , καλο πρωινο , και ενα καφεδακι το πρωι , και αλλο ενα το μεσημερι , να διατηρειται ο μεταβολισμος σε υψηλα επιπεδα , αφου δεν σου αρεσει η γυμναστικη ........
    κανω και γυμναστικη με βαρη , γι αυτο τρωω πολλη πρωτεινη ..........
    οι υδατανθρακες παχαινουν, οχιτα κεκορεσμενα λιπη γι αυτοκαι τα αποφευγω ....σε αντιθεση με οτι πιστευεται .......
    Last edited by Macgyver; 20-12-2022 at 12:35.

  3. #18
    Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    44
    12 ωρο θα ήταν εφικτό για εμένα αν έτρωγα 8 το βράδυ και έτρωγα πάλι 8 το πρωι.. Για να μην πω 9 Αν αθλείται ένα άτομο και εχει ανάγκη από θρεπτικά συστατικά και σαφώς ενέργεια, πιστευω απλά δεν μπορεί να ανταπεξέλθει.περα απο αυτο που γράφω πιο πάνω. Γνώμη μου. Βλέπω και από έμενα άλλωστε.. Για να αντέξω εγώ προσωπικά ώρες νηστικη πρεπει να έχω φάει πολυυυυ σε ένα γευμα.. Αντί να πεινασω στις 3 θα είναι στις 6-7...Επισης τα έξτρα ας πω δεν τα παίρνουν για να μπορούν να τρώνε, ότι ανοίγουν την όρεξη σίγουρα..

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    δεν κοιμάμαι 8 ώρες και κάνω άστατο ύπνο. και άλλοι παράγοντες εξωγενείς. μια στο τόσο τα καταφέρνω. αλλά δεν είμαι και εξπερ.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by user View Post
    δεν κοιμάμαι 8 ώρες και κάνω άστατο ύπνο. και άλλοι παράγοντες εξωγενείς. μια στο τόσο τα καταφέρνω. αλλά δεν είμαι και εξπερ.

    εχει αποδειχθει οτι ο υπνος σπασμενος στα 2 , ειναι αποτελεσματικοτερος του μονοκοπανια.......

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    κατι ασχετο, σχετικως , κλεισαν ανθρωπους σενα σπηλαιο, χωρις να εχουν επαφη με φως , και τους ειπαν να μεταδιδουν ασυρματως την ψρα κατακλισης , και την ωρα που ξυπναγαν , το συμπερασμα ? καθε μερα κοιμοντουσαν μια ωρα αργοτερα , και ξυπναγαν 1 ωρα αργοτερα , ολως παραδοξως , το φυιολογικο ωραριο ειναι σε κυκλο 25 ωρων , κσι οχι 24ωρων , περιεργα πραματα ......το εχω διαπιστωσει και στον εαυτο μου , εναν χρονο που δεν εκανα τιποτα , μονο βιβλια διαβαζα , σκοτεινο δωματιο , που δεν με ξυπναγε κανεις , κοιμομουν μακαριως , ε, καθε μερα κοιμομουν και ξυπναγα μια ωρα αργοτερα .......ισως αυτο εξηγει γιατι το πρωινο ξυπνημα ειναι πιο δυσκολο απο την κατακλιση ......οχι σε μεγαλους ανθρωπους που εχουν ΄μαθει , τον 24ωρο κυκλο.....εγω τοτε ημουν 23 ετων....

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Σπουργίτι View Post
    η μισή παρέα μου και όλη η κοινότητα του φυσικού μποντιμπίλντινγκ σε ελλάδα και εξωτερικο

    Εσύ αφού δεν ασχολείσαι με βάρη , πολεμικές τεχνες κάνεις. Τα βάρη λες ότι τα βαριέσαι
    Κάνω ακόμα απλώς δεν κάνω αυτά που κάνει ο μποντιμπιλντερας. Δεν κάνω τα κλασσικά προγράμματα που κάνει ο μποντιμπιλντερας, στοχεύω σε συγκεκριμένες ομάδες μυών με συγκεκριμένες ασκήσεις σετ και επαναλήψεις. Εμενα προσωπικα θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλλω ότι ένας μποντιμπιλντεράς που έχει 8% δεν έχει πάρει φάρμακα, γιατί η προπόνηση του δεν του το επιτρέπει. Δεν κάνουν κάρδιο, το πιο απλό... Και όταν λεμε για 8% μιλάμε να το δείχνει η dexa όχι να λέει ένας λιπομετρητής της πλάκας ή η τσιμπίδα της accu measure να σου βγάζει τόσα χιλιοστά και να βλέπεις στο πινακα α ειμαι μέσα στο 8%.

    Μην κοροιδευόμαστε μεταξύ μας, όταν ήμουν μικρός πριν από 20 χρονια ας πουμε, πήγαινα σε ένα πασίγνωστο υπόγειο στο Κορυδαλλό, πασίγνωστο γιατί όσοι πηγαίναν εκεί κατεβαίνανε σε αγώνες και έκανα βάρη εκεί παρέα με ένα φίλο μου που κατέβαινε σε αγώνες.

    Λοιπόν για να το κλείσω από τη πλευρά μου, πες ο,τι θέλεις για εμένα και τις ερευνες η αληθεια είναι μία. Η διαλειμματική σου πηγαίνει την HGH στο θεό και υπάρχουν έρευνες για αυτό που το αποδεικνύουν. Ψάξτο και θα δεις.

  8. #23
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Κάνω ακόμα απλώς δεν κάνω αυτά που κάνει ο μποντιμπιλντερας. Δεν κάνω τα κλασσικά προγράμματα που κάνει ο μποντιμπιλντερας, στοχεύω σε συγκεκριμένες ομάδες μυών με συγκεκριμένες ασκήσεις σετ και επαναλήψεις. Εμενα προσωπικα θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλλω ότι ένας μποντιμπιλντεράς που έχει 8% δεν έχει πάρει φάρμακα, γιατί η προπόνηση του δεν του το επιτρέπει. Δεν κάνουν κάρδιο, το πιο απλό... Και όταν λεμε για 8% μιλάμε να το δείχνει η dexa όχι να λέει ένας λιπομετρητής της πλάκας ή η τσιμπίδα της accu measure να σου βγάζει τόσα χιλιοστά και να βλέπεις στο πινακα α ειμαι μέσα στο 8%.

    Μην κοροιδευόμαστε μεταξύ μας, όταν ήμουν μικρός πριν από 20 χρονια ας πουμε, πήγαινα σε ένα πασίγνωστο υπόγειο στο Κορυδαλλό, πασίγνωστο γιατί όσοι πηγαίναν εκεί κατεβαίνανε σε αγώνες και έκανα βάρη εκεί παρέα με ένα φίλο μου που κατέβαινε σε αγώνες.

    Λοιπόν για να το κλείσω από τη πλευρά μου, πες ο,τι θέλεις για εμένα και τις ερευνες η αληθεια είναι μία. Η διαλειμματική σου πηγαίνει την HGH στο θεό και υπάρχουν έρευνες για αυτό που το αποδεικνύουν. Ψάξτο και θα δεις.
    δεν ξέρεις από μποντιμπίλντινγκ φυσικό αλλά εχεις αποψη.

    Μποντιμπίλντινγκ φυσικό υπάρχει , αλλά πάντα υπάρχουν οι ζηλιάρηδες που αποδίδουν το αποτέλεσμα του άλλου σε φάρμακα. Ναι, το φαρμακο στο γυμναστήρια παίζει, αλλά δεν παίρνουν όλοι όσοι φτάνουν να έχουν εντυπωσιακό σωμα.

    Ποιος είπε ότι δεν κάνουν κάρντιο οι φυσικοί ?

    Σε φάση απώλειας λίπους ή αυξάνουν το neat τους, ή κανουν κάρντιο. Σε φάσεις όγκου, η δραστηριότητα μένει χαμηλά για λόγους ανάρρωσης κυρίως.

    Το 8% λίπος ( με dexa πάντα μετρημένο, όχι πως η dexa δεν έχει διακυμάνσεις αλλά λέμε τώρα) είναι ένα ποσοστό στο οποίο ήδη οι περισσότεροι άντρες αρχίζουν να μη νιώθουν καλά.

    Οι αγωνιστικοί που πάνε σε 5-6% λίπος( για τον αγώνα) μένουν στο 8% ελάχιστο χρόνο.Και φυσικά σε αγωνιστικό λίπος είναι με λιμπιντο στα πατώματα, τεστοστερόνη στα πατώματα, ορμόνες θυρεοειδούς στα πατώματα, προλακτίνη στα ύψη , κακή διάθεση, κακή ανάρρωση, μειωμένη δύναμη.
    Ελάχιστοι είναι οι γενετικά προικισμένοι που μπορούν ν αδιατηρούν 8%, και να νιώθουν καλά. Εδώ κάνουν εναν αγώνα και 6+ μήνες μετά παλεύουν να ισορροπήσουν τις ορμόνες από τη δίαιτα και το χαμηλό λίπος.
    Και ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ ότι όποιος δεν έχει φαρμακευτική υποστήριξη χανει μυικότητα καθώς πέφτει σε λίπος. Αυτό που γράφεις σε άλλο ποστ ότι δεν θα χάσεις ούτε 0.1% της μάζας σου είναι αστείο.

    Την έρευνα για τη αυξητική ορμόνη στη διαλειμματική νηστεία πολύ θα ήθελα να μου τη δείξεις Πρέπει επίσης να σημειωθεί, ότι η μυική υπερτροφία δεν εξαρτάται από μια ορμόνη. Δώσε ενέσιμη GH σε εναν που δεν ξέρει να ρυθμίζει άλλες παραμέτρους και περίμενε να δεις αν θα γίνει μπρατσαράς....

    Δεν είμαι κατά της διαλειμματικής , όποιος θέλει ας τη δοκιμάσει, αλλά μην λέμε μπούρδες ότι μόνο με διαλειμματική πέφτεις σε λιπος αλλιώς μένεις χοντρός. Η Ρέμεντι πιο πάνω τα είπε μια χαρά. Θερμιδικό έλλειμα , end of story.

    Βέλτιστη επιλογή για μυικότητα, είναι τα πολλά γεύματα. Από εκεί και πέρα, αν κάποιος μπορεί μόνο με διαλειμματική να κρατήσει διατροφή, τότε ας κάνει αυτό.
    Δεν πιστεύω ότι κάνει κακό στην υγεία η διαλειμματική, αλλά η γενικότερη υγεία , με τη μέγιστη μυική ανάπτυξη που μπορείς να πετύχεις φυσικά έχουν μεγάλη διαφορά.

    Τώρα αν εσυ πιστεύεις ότι βρήκες το άγιο δισκοπότηρο και οι ποτιπιλτεράδες είναι χαζοί που τρώνε, θα πάω πάσο. I rest my case
    Last edited by Σπουργίτι; 22-12-2022 at 15:35.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Σπουργίτι View Post
    Την έρευνα για τη αυξητική ορμόνη στη διαλειμματική νηστεία πολύ θα ήθελα να μου τη δείξεις
    http://jhsrm.org/magazine/005/9_Inte...and%20CONs.pdf

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Και τωρα που την ειδες την ερευνα και το 2000% αυξηση που χτυπαει ενας αντρας σε 24 ωρες. να συνεννοηθουμε λιγο.

    Αν καποιος ειναι στο 6% και ταλαιπωρειται δεν του φταιει καμια διαιτα, του φταινε τα ζαμπον που παει και παιρνει και τα κοβει και τον κοβουνε μετά. Αν μου θελεις αγωνες και ντεκες γουινστρολ τεστοβιρον και πριμομπολαν και αναβαρ θα πληρωσεις το τιμημα τοσο οσο εισαι εντος αυτων οσο και οταν εισαι εκτος αυτων.

    Να σε ρωτησω κατι το φυσικο μποντι μπιλντιγκ συμπεριλαμβανει το κλενμπιουτερολ ή όχι γιατι καποιοι σου λενε ε δεν ειναι και ντοπα. Φυσικος ειμαι απλως παιρνω κλενμπιιυτερολ χαχαχαχαχα.

    Εγω δεν ειπα η ΔΝ σε κανει φετες ειπα οτι την κανω και απ οτι εχω παρατηρησει δεν χανω μυικο ιστο. Διατροφη κανω, βαρη κάνω, dumatize iso100 παιρνω 2 φορες την ημερα, αμινοξεα παιρνω δεν ειπα πως κανω μονο ΔΝ ουτε ειπα πως αν κανει καποιος ΔΝ θα γινει τουμπανο. Πρεπει να σπασουν οι ινες και η ΔΝ δεν σου σπαει τις ινες για να μεγαλωσουν σε βοηθαει όμως στο να μην τους χάσεις.

    20 λεπτα σε διαδρομο δεν ειναι καρδιο και οι περισσοτεροι αυτο κανουν εκτος οταν μπαινουν σε φαση γραμμωσης.

  11. #26
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Και τωρα που την ειδες την ερευνα και το 2000% αυξηση που χτυπαει ενας αντρας σε 24 ωρες. να συνεννοηθουμε λιγο.

    Αν καποιος ειναι στο 6% και ταλαιπωρειται δεν του φταιει καμια διαιτα, του φταινε τα ζαμπον που παει και παιρνει και τα κοβει και τον κοβουνε μετά. Αν μου θελεις αγωνες και ντεκες γουινστρολ τεστοβιρον και πριμομπολαν και αναβαρ θα πληρωσεις το τιμημα τοσο οσο εισαι εντος αυτων οσο και οταν εισαι εκτος αυτων.

    Να σε ρωτησω κατι το φυσικο μποντι μπιλντιγκ συμπεριλαμβανει το κλενμπιουτερολ ή όχι γιατι καποιοι σου λενε ε δεν ειναι και ντοπα. Φυσικος ειμαι απλως παιρνω κλενμπιιυτερολ χαχαχαχαχα.

    Εγω δεν ειπα η ΔΝ σε κανει φετες ειπα οτι την κανω και απ οτι εχω παρατηρησει δεν χανω μυικο ιστο. Διατροφη κανω, βαρη κάνω, dumatize iso100 παιρνω 2 φορες την ημερα, αμινοξεα παιρνω δεν ειπα πως κανω μονο ΔΝ ουτε ειπα πως αν κανει καποιος ΔΝ θα γινει τουμπανο. Πρεπει να σπασουν οι ινες και η ΔΝ δεν σου σπαει τις ινες για να μεγαλωσουν σε βοηθαει όμως στο να μην τους χάσεις.

    20 λεπτα σε διαδρομο δεν ειναι καρδιο και οι περισσοτεροι αυτο κανουν εκτος οταν μπαινουν σε φαση γραμμωσης.

    Αν και πέρασε καιρός και μπαγιάτεψε το θέμα ας σου απαντήσω. Αυτό που έστειλες , δεν είναι μια συγκεκριμένη έρευνα, αλλά επιλογή στοιχείων από έρευνες( την οποία επιλογή έκανε η συγγραφέας για να γράψει το άρθρο) . Η ίδια συγγραφεας αναφέρει ότι το φάστινγκ μπορεί να είναι καταστροφικό για τους αθλητές.

    Όπως σου έγραψα πιο πάνω , η αύξηση GH δεν μεταφράζεται σε μυικά κέρδη ή μυικη συντήρηση, καθώς η πρωτεινοσύνθεση δεν εξαρτάται μόνο απο μια παράμετρο. Για να συνοψίσω, όσοι ερεύνησαν τη διαλειμματική νηστεία απευθείας σε σχεση με τη μυικότητα, καταλήγουν εδώ:

    "Μετα απο 12 μηνες χρονικα περιορισμενης διατροφης (fasting ), η σωματικη μαζα, η λιπωδης μαζα, η igf-1 και η τεστοστερονη ηταν σημαντικα πιο χαμηλα σε συγκριση με τα ατομα που ετρωγαν κανονικα και καθ'ολη τη διαρκεια της ημερας."

    "Τα ευρηματα αυτα εδειξαν οτι προπονημενα ατομα με βαρη, που ειναι συνεπη στο πρωτόκολο νηστειας για μεγαλο χρονικο διαστημα, μπορουν να εχουν οφελη για δεικτες υγειας και μετρησεις φλεγμονων. Επισης, η μεγαλης χρονικης διαρκειας νηστεια μειωσε τις συνολικες θερμιδες αυθορμητα, οδηγοντας ετσι μια 'υγιεινη απωλεια βαρους'. Παρολα αυτα ομως, η χρονικα περιορισμενη διατροφη νηστειας επιρεασε αρνητικα τη μυϊκη μαζα λογω του σημαντικα αρνητικου αντικτυπου στις αναβολικες ορμονες."

    Αναφέρομαι σε έρευνα που συγκρίνει άτομα που κάνουν βάρη και τρώνε κανονικά και άτομα που κάνουν βάρη μαζί με fasting.

    https://journals.lww.com/acsm-msse/A...ng_and.13.aspx


    Στα άλλα που αναφέρεις.
    Λέγοντας για φυσικό μποντιμπίλντινγκ μιλάω για άτομα που κάνουν διατροφή 24/7 και 365 μέρες το χρόνο. Κανένας τους δεν τρώει ζαμπόν. Κανένας δεν τρώει γευματα που δεν είναι ζυγισμένα. Κάποιοι κανουν χρόνια να κάνουν ελεύθερο γεύμα, εγω έχω 8 μήνες να κάνω μέρα όπου θα φάω χωρις να υπολογίσω μακροθρεπτικά.

    Το clenbuterol ανήκει κανονικότατα στα PED. Δεν ξέρω ποιοί τα λένε αυτά που λες

    Είναι πιο δυσκολο να χάσει μυικότητα ένας που έχει μια νορμάλ μυικότητα και άρα είναι κοντά στην ομοιοστασία του οργανισμού του. Η συντήρηση μυικής μάζας όσο τη πιέζεις στα ανώτατα φυσικά όρια γίνεται δυσκολότερη.

    Η αερόβια προπόνηση έχει να κάνει με συγκεκριμένο εύρος παλμών και όχι με τον χρόνο. Οπότε αναγκάζομαι να διαφωνήσω με το αν το 20 λεπτο αερόβιας, μετράει ή δεν μετράει.

    Τέλος πάντων, ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Κετονική δίαιτα και διαλειμματική νηστεία
    By aggelosstr in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 13-07-2020, 01:51
  2. νηστεία και δίαιτα
    By δελφίνι in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 31
    Last Post: 09-03-2015, 11:53
  3. Η ΝΗΣΤΕΙΑ
    By Lacrymosa in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 59
    Last Post: 23-03-2013, 23:12
  4. διαλειμματικη νηστεια?????
    By rouli in forum Παχυσαρκία
    Replies: 6
    Last Post: 11-06-2010, 15:48
  5. Replies: 2
    Last Post: 14-05-2010, 17:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •