Στεναχώρια κατάθλιψη και πολύ μελαγχολία (διαβάστε μέσα..)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    273

    Στεναχώρια κατάθλιψη και πολύ μελαγχολία (διαβάστε μέσα..)

    Καλησπέρα σας και καλά Χριστούγεννα σε όλους και όλες με υγεία πάνω από όλα πάντα..
    Είμαι 25 ετών και σπουδάζω στο τελευταίο έτος αν και έχω φτάσει σε μεγαλύτερο έτος αργοπορω να τελειώσω αλλά πάω προς το τέλος.
    Τον τελευταίο καιρό ενώ είμαι με την κοπέλα μου κοντά 3 χρόνια τσακωνόμαστε λίγο και γκρινιάζει αρκετά αλλά μετά είμαστε οκ μεταξύ μας. Καυγαδακια της στιγμής.

    Συνέχεια βλέπω εφιάλτες, άσχημα και όμορφα πράγματα. Νιώθω συνέχεια ότι κάποιος γύρο μου θα πάθει κάτι κακο. Νιώθω ότι θα πάθω εγώ. Έχω πολλές φορές την ιδέα να κάνω κακό στον εαυτό μου αυτό που με κρατάει ίσως είναι ότι έχω γύρο μου άτομα που με αγαπούν. Το είχα και παλαιότερα αυτό επέστρεψε από το πουθενά. Αντί να χαίρομαι που έρχονται Χριστούγεννα στεναχωριέμαι διότι θα είμαι μακριά από την κοπέλα μου για κάποιο διάστημα.

    Σκεφτομαι ΣΥΝΕΧΕΙΑ ότι μεγαλώνουν οι γονείς μου και θα φύγουν από την ζωή και δεν θα το αντέξω νιώθω ότι θα φύγω μαζί τους την ίδια στιγμή νιώθω ότι δεν θα έχω ζωή μετά.

    Από την μια γενικά έχω φίλους ( αν και τσακωνόμαστε) έχω κοπέλα , έχω μέτρια προς καλή επαγγελματική αποκατάσταση ξέρω τι θέλω να κάνω το κυνηγάω με κυνηγάει κάπως.. άσχετος εάν ακόμα δεν έχω τελειώσει με την σχολή και ίσως πάει στραβά στις εξετάσεις και θα περιμένω μέχρι το καλοκαίρι...
    Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει
    Τζογαρω συνέχεια καπνίζω δεν πίνω αλκοόλ
    Νιώθω ότι ίσως θέλω να κάνω κακό στον εαυτό μου και δεν θα καταλήξει σε καλό ούτε για μένα ούτε για τους άλλους..
    Παλιότερα είχα αποπειραθεί να κάνω μεγάλο κακό αλλά με σταμάτησαν....
    Τι άλλο να κάνω?
    Έχω ξανά γράψει στο φόρουμ εδώ άπειρες φορές
    Μετά ήμουν οκ
    Μετά πάλι στο άλλο άκρο όταν λέω άκρο σκεφτόμουν για θανάτους φόβους για τους γύρο μου φόβους για πολέμους.. βοηθήστε με

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Γιαννη σε καταλαβαίνω σε αυτό που περνάς αλλά να ξερεις ότι είναι προσωρινό και θα περασει. Αν το έχεις ξαναπεράσει ξερεις οτι περνάει. Εχεις ζητησει βοηθεια από κάποιον ειδικό?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,089
    Χρειάζεσαι ψυχοθεραπεία, να απευθυνθείς σε ψυχολόγο τώρα που είσαι νέος για να βοηθηθεις περισσότερο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,455
    κι εγω βιωνω ψυχικο πενθος θλιψη κλαμα που εγω ειμουν ατομο αισιόδοξο καποτε . βλεπω οτι ποτε δε θα υπαρξει ανθρωπος κι μενα να με νοιαστει . φιλαράκι ας πορευομεθα κι να είμαστε γαληνεμενοι με λιγα κι απλα αυτο ειν το κλειδι για μια ποιοτικη ζωη .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    273
    Έχω τρομερή μελαγχολία κάθε μέρα.. ενώ ξέρω ότι μπορώ να περάσω καλά αυτές τις ημέρες σκέφτομαι πως θα φύγω μακριά από τους γονείς μου και στεναχωριέμαι πολύ..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    121
    Φιλε μου θα σου πω μια συντομη ιστορια λες οτι θα φυγω μακρια απο την κοπελα μου για λιγο σκεφτομαι οτι οι γονεις
    μου καποια στιγμοι θα φυγουν και δεν θα το αντεξω και εχεις φιλους...

    Η Αληθινη ιστορια μου μεσα σε 2 βδομαδες Εχασα την κοπελα μου πεθανε ο πατερας μου και με προδωσαν 2 φιλοι
    στην χειροτερη φαση της ζωης μου... πολλες φορες το μυαλο μου βαζει τα χειροτερα ακομα το κανει αυτο εγινε
    πριν 6 μηνες ο πονος παραμενη αλλα ειμαι ακομα εδω...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    273
    Και πως τα ξεπερνάει όλα αυτά ? Τι κάνεις στην ημέρα σου να ξεχαστεις?

    Συλλυπητήρια φίλε μου.

Similar Threads

  1. Θελω να βγαλω την στεναχώρια που εχω μεσα μου
    By Ariel96 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 09-06-2021, 21:09
  2. Τι μπορεί να πάθει κάποιος από την πολύ στεναχώρια;
    By Astronomy lover in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 11-05-2020, 00:58
  3. Πολυ κλαμα.. στεναχωρια ή καταθλιψη??
    By Lizakirg in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 26
    Last Post: 10-02-2019, 18:11
  4. Μελαγχολια η καταθλιψη?
    By villyz in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 21-08-2015, 02:08
  5. εχω καταθλιψη η μελαγχολια?
    By eirini panagiwtopoulou in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 15-03-2011, 14:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •