βαρος βιοχημικες εξετασεις σχιζοφρενεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502

    βαρος βιοχημικες εξετασεις σχιζοφρενεια

    Για σας κοπελια

    λοιπον εχω σχιζοφρενεια οσοι δεν με ξερεται
    πριν 6-7 μηνες ειχα εναν τραυματισμο στο αριστερο ποδι σταματησα τη γυμναστικη
    μετα απο λιγο καιρο ο μπαμπας μου εφυγε....... και στενωχορηθηκα.... και λογω οτι ειμοι λιγο βουλιμικος το εριξα στο φαγητο και χωρις γυμναστικη
    ολλο εγινε παχος απο τα 100 κιλα ανεβηκα 112 σε 6 μηνες, κανω εξετασεις καθε εξαμηνο γιατι εκτος απο σχιζοφρενεια εχω και ψωρισιακη αρθριτιδα......
    φοβομουν να ανεβω σε ζηγαρια.... ενιωθα το παχος μου και ειπα κατι να κανω και να παω σε παθολογο-διαβητολογο για εξετασεις ζαχαρο κλπ.....
    λοιπων πηγα στη διαβητολογο της περιοχης με ζυγισε βγηκα 112 κιλα κλπ της ειπα το ιστορικο μου με τη σχιζοφρενεια και τα φαρμακα που παιρνω...
    μου ειπαι να κανω εξετασεις και να τα ξαναπουμε.... εκανα εξετασης ανεβασμενο ζαχαρο ανεβηκε λιγο η γλυκοζηλιομενη αιμοσφερινη ανεβηκε το ουρικο οξυ
    ανεβηκε λιγο η χοληστερινη. η διαβητολογος μου ειπαι οτι βρησκομαι σε προδιαβητικο σταδιο και αν δεν χασω κιλα θα γινω διαβητικος........

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Από διατροφή τι έχει αλλάξει το τελευταίο 6μηνο; Μόνο ποσότητα ή και το τι τρως και πότε;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    μονο η ποσοτητα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Γυμναστική μπορείς να κάνεις τώρα;
    Αερόβια έστω;
    Κόψε τηγανητά,γλυκά,αμυλούχα για λίγο καιρό μέχρι να πέσεις σε κιλά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Τότε κάνε κάποιες μικρές αλλαγές ως προς την ποιότητα του φαγητού και προσπάθησε να ελέγξεις την ποσότητα. Μην αγχωθείς να χάσεις ένα σωρό κιλά αμέσως.
    Νομίζω ότι λίγο-πολύ όλοι ξέρουμε τι κάνουμε λάθος και πως πρέπει να κινηθούμε σε θέματα διατροφής.
    Αν έτρωγες σε γεύματα στο τραπέζι και το ίδιο κάνεις και τώρα π.χ. αλλά έτρωγες και δεύτερη μερίδα, βάζε ένα πιάτο λίγο μικρότερο από ότι συνήθως που να φαίνεται γεμάτο στο μάτι και να μην υπάρχει μπροστά σου πιατέλα να το ξαναγεμίζεις. Ας έχεις μπροστά σου περισσότερη σαλάτα αν θες να φας περισσότερο. Αν πλακώνεσαι στα ψωμιά, να βάζετε μόνο μια-δυο φέτες πάνω στο τραπέζι κι όχι ολόκληρη την φρατζόλα. Αν μπορείς αντικατέστησε το με ολική άλεσης αντί για άσπρο. Κάνε και λίγες τέτοιες αλλαγές στον τρόπο μαγειρέματος και στα συστατικά.

    Ζυμαρικά ολικής, τα ψητά χωρίς πολλά λάδια και μαρινάδες, τα μαγειρευτά ελαφρά χωρίς πολλές σάλτσες και λάδια. Τυριά/γαλακτοκομικά με μέτρο και χαμηλά λιπαρά και αλλαντικά ελάχιστα, π.χ. αν σου αρέσουν τα τοστοειδή, αντί για χοιρινό να βάζεις κανα δυο φέτες βραστή γαλοπούλα ή κοτόπουλο. Αν έχεις συνηθίσει σε πολλά ενδιάμεσα μικρογεύματα, πρόσεχε τι τρως και πόσο. Άλλο ένα φρούτο κι άλλο πέντε φρούτα, ένα τοστ κι ένα γιαούρτι. Έχε καθαρισμένο είτε ωμό είτε βραστό κάνα καρότο ή κανένα αγγούρι στο ψυγείο π.χ.
    Επειδή έρχονται και χρονιάρες μέρες, ας έχεις κάτι μη ζαχαρούχο και μη παχυντικό πρόχειρο αν θες μεγάλη ποσότητα.
    Ζήτα από τους δικούς σου ανθρώπους να σεβαστούν το θέμα σου και να μην σε πρήζουν "Δοκίμασε τα μελομακάρονα που έφιαξα,Πάρε ντε έναν κουραμπιέ" ούτε να σου κοτσάρουν πιατελάρες με γλυκά μέσα στο σπίτι.

    Ιδέες ρίχνω, πιστεύω ξέρεις τι πρέπει να κάνεις. Μην αγχώνεσαι υπερβολικά, σε 5-6 μήνες μπορείς να τα έχεις χάσει αυτά τα κιλά με λίγη προσοχή και να συνεχίσεις να χάσεις και άλλα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    το μεγαλο μου προβλημα ειναι η νυχτερινη υπερφαγια δεν μπωρο να το αντιμετωπίσω

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Την πρώτη και μοναδική φορά που έκανα διατροφή στη ζωή μου, ειδικά τις πρώτες μέρες, έφτανε η νύχτα και με είχε ξετινάξει η πείνα. Αυτό που έκανα είναι να μην έχω τίποτε άλλο διαθέσιμο παρά μόνο κάτι λαχανικά διαθέσιμα. Δηλαδή πόσο να παχύνεις κι αν φας 2 κιλά καρότα ή 2 βρασμένα μπρόκολα; Να σε φουσκώσουν μπορεί,να σε παχύνουν δεν νομίζω.
    Βέβαια τότε έμενα μόνη μου και ήταν πιο εύκολο να ελέγξω τι υπάρχει στο σπίτι και σε τι ποσότητες.

    Εσύ είχες αυτό το θέμα και παλιότερα ή παρουσιάστηκε τον τελευταίο καιρό; Και τι τρως τη νύχτα; Από τα μαγειρευτά της μέρας π.χ. ή μπισκότα, πατατάκια κτλ;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    εμενα και οι δυο διαιτολογη που εχω παει μου εχουν πει οτι πρεπει να εχω ενα ρυθμο ενα με δυο κιλα το μηνα...... λογο τον αντιψυχωτικον και της βουλιμιας που εχω

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    κοπελια εχω να αντιμετωπισω δυο ανίατες ασθενειες σχιζοφρενεια και ψωρισιακη αρθριτιδα, φτιαχνω φακελο για ΚΕΠΑ και πηγα στο ρευματολογο μου, εχει προχωρηση η αρθριτιδα εχω πολλαπλη προσβολη σε διαφορες αρθρωσης. χαλια στενωχορηθηκα παλη σημερα........

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    εμενα και οι δυο διαιτολογη που εχω παει μου εχουν πει οτι πρεπει να εχω ενα ρυθμο ενα με δυο κιλα το μηνα...... λογο τον αντιψυχωτικον και της βουλιμιας που εχω

    τα αντιψυχωτικα ανοιγουν την ορεξη ειδικα για γλυκά.......και γενικως .....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μα αυτό έγραψα κι εγώ, ότι όπως πήρες 12 κιλά σε 6-7 μήνες, μπορείς στο ίδιο διάστημα να τα χάσεις αν χάνεις περίπου 2 κιλά το μήνα. Δεν χρειάζεται υπερβολές και δίαιτες να χάνεις πολλά κιλά κάθε μήνα γιατί θα τα ξαναπάρεις σύντομα.
    Στο τι άλλαξε πρέπει να εστιάσεις, χωρίς πανικό.

    Είναι λογικό με αυτά που έχεις περάσει να είσαι στα down σου. Χάσιμο βάρους και καλύτερη διατροφή θα σε βοηθήσει και στα αυτοάνοσα (θα σε βοηθήσει είπα, όχι θα τα θεραπεύσει, έτσι;)
    Υπομονή, μπόρα είναι, θα περάσει.

  12. #12
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    κοπελια εχω να αντιμετωπισω δυο ανίατες ασθενειες σχιζοφρενεια και ψωρισιακη αρθριτιδα, φτιαχνω φακελο για ΚΕΠΑ και πηγα στο ρευματολογο μου, εχει προχωρηση η αρθριτιδα εχω πολλαπλη προσβολη σε διαφορες αρθρωσης. χαλια στενωχορηθηκα παλη σημερα........
    Παύλο καλησπέρα.Τι σε ρωτάνε περίπου στα ΚΕΠΑ;Γιατί σκέφτομαι να διεκδικήσω προνοιακο αν και ο γιατρός είναι αντιθετος

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    στα κεπα ρωτανε απλα πραγματα επιγραμματικα την ιστορια σου θα ελεγα....... αλλα ειναι ολλα πολυ γρηγορα, εχουν δει τη φαρμακα παιρνεις και καταλαβαινουν

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Με τά κιλά σου πως τα πηγές; Τα έχασες τελικά;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    το μεγαλο μου προβλημα ειναι η νυχτερινη υπερφαγια δεν μπωρο να το αντιμετωπίσω
    Χρειαζονται πολυ δραστικα μέτρα.... Του τυπου να εχεις στο ψυγειο, αποκλειστικα και μονο τροφες με ελαχιστες θερμιδες, ωστε οσο και να φας, να παιρνεις πολυ λιγες θερμιδες. Παραδειγματος χαρη, λαχανικά, φρουτα, μανιταρια κτλ.

Similar Threads

  1. Οι εξετάσεις μου.
    By andreas86 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 2
    Last Post: 18-07-2022, 21:06
  2. Εξετάσεις
    By take a break in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 0
    Last Post: 01-07-2021, 10:45
  3. Εξετασεις
    By VarethikaNaVariemai in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 18
    Last Post: 31-08-2018, 11:12
  4. Εξετάσεις
    By someone in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 07-02-2009, 18:54
  5. Εξετάσεις
    By kater1na in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 31
    Last Post: 17-09-2008, 19:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •