εξαγωγη φρονιμίτη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693

    εξαγωγη φρονιμίτη

    Βρε παιδιά πειτε καμιά εμπειρια. Βγαζω την Παρασκευή 2 φρονιμητες και ειλικιρνα θα πεθανω απο το αγχος. Εκτος του οτι τρεμω την διαδικασια γιατι μεχρι τωρα δεν ειχα καμια επαφη με οδοντιατρους φοβαμαι παρα πολυ μηπως το υγρο για την αναισθησια μου προκαλεσει καποια αλλεργια η εκτακτες και ταχυκαρδια. Εκατσα και διαβασα διαφορα τετοια περιστατικα και τωρα τρεμω. Εκλεισα ραντεβου αυριο με καρδιολογο να το συζητησω αλλα δεν μπορω να ηρεμησω. Πλιζ πειτε μου κατι θετικο ειδικα οσοι εχετε θεμα με ταχυκαρδιες και αρρυθμιες.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    162
    Καλησπερα.. Θα σου πω την δικια μου εμπειρια με τον φρονιμιτη.. Καταρχην ασ ξεκινησω απο το γεγονος οτι εμενα ηταν κλεισμενος μεσα στα ουλα οποτε δεν ηταν απλα μια εξαγωγη επρεπε να σκισει το ουλο και μπλα μπλα μπλα να μην στα λεω με λεπτομερια.. Πριν παω στο οδοντιατρειο επειδη θα μου εκανε την εξαγωγη γναθοχειρουργος εκατσα και διαβασα φορουμ κλπ.. Κιτρινισα απλα.. Παω στο οδοντιατριο με μιση καρδια και επειδη εγω εχω θεμα με τα δοντια δεν γουσταρω σφραγισματα κλπ ποναω ακομα και στα πιο απλα οποτε ζηταω εξτρα αναισθησια.. Παω καθομαι λεω ακουστε δεν ειμαι για τετοια καντε μου την πιο ισχυρη που υπαρχει και ασ μην μπορω να κουνησω το στομα μου 2 μερες.. Μου λεει χαλαρωσε αυτη θα σε πιασει δεν ειναι οπως κανουμε στα σφραγισματα.. Μου κανει την αναισθησια η οποια ετσουξε αρκετα αλλα μπορω να πω οτι δεν καταλαβα χριστο.. Τα ειδα λιγο σκουρα με τα αιματα κλπ αλλα δεν ενιωσα ΤΙΠΟΤΑ.. Το θεμα ειναι το μετα.. Ποναγα 7 μερες πρωι βραδυ.. Και οταν λεμε πονο εννοω πονο.. ΟΜΩΣ ειναι θεμα οργανισμου οποτε μπορει μολις περασει η αναισθησια να εισαι περδικι.. Εγω επαιρνα μεσουλιντ πρωι βραδυ το οποιο ειναι και βαρυ χαπι μονο για ισχυρο πονο μολις με επιανε δεν πονουσα.. Ταλαιπωρηθηκα μια βδομαδα αλλα το μεσουλιντ με εσωσε.. Εχε 1 μεσουλιντ για μετα την εξαγωγη.. Η κοπελα μου εβγαλε και ηταν πολυ καλυτερα ασ πουμε φαγαμε σουβλακι το ιδιο βραδυ χααχαχ..Μην αγχωνεσαι δεν πιστευω να πονεσεις τοσο πολυ και αν πονεσεις παρε ενα μεσουλιντ η οτι σου πει ο γιατρος σου (δεν ειμαστε γιατροι απλα λεω τι βοηθησε εμενα) και μην αγχωνεσαι

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    οταν εκανα εξαγωγη φρινιμιτη, πηρα ( κατ εντολην του γιατρου ) ενα xeforapid και δεν καταλαβα τιποτα , ισχυρο παυσιπονο, δεν θελει κοκκινογραμμη συνταγη....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    ΠΟΝΑΑΑΑΕΙ
    πολυ.
    εγω εκλαιγα οταν μου καναν εξαγωγη φρονιμιτου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    ΠΟΝΑΑΑΑΕΙ
    πολυ.
    εγω εκλαιγα οταν μου καναν εξαγωγη φρονιμιτου.
    δεν σε επιασε η αναισθησια?????????

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    μπορει να τουκαναν placebo του Νικου2 .............!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Εμπειρία δικιά μου...εξαγωγή έχω κάνει και σε οδοντιατρο και σε γναθοχειρουργο..προσωπικαν θαβσου έλεγα γναθοχειρουργο...ποιο ακριβώς αλλά είναι πιο γνωστής...καταρχήν οι γναθοχειρουργο συνήθως δίνουν και αντιβίωση ,εγώ επερνα και κορτιζόνη και οπότε ήμουν σε καλή σχετικά κατάσταση...όσο αφορά της αναισθησία, εγώ έχω υπερβολικά πολλές αλλεργίες και δεν κάνω αναισθησια πάρα μόνο σε εξαγωγή( ούτε αφραγγισμα κάνω ) δεν έχω κανένα πρόβλημα...επίσης υπάρχει και αναισθησία που είναι για καρδιοπάθειες ..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    162
    Ναι εννοειται οπως ειπα και στο κειμενο μου παντα με συννενοηση γιατρου διοτι δεν ειμαστε γιατροι.. Απλα εμενα ο δικος μου μου ειπε να το παρω για τον πονο αυτο.. Σε αλλους μπορει να δουλευει και ενα παναντολ η οτιδηποτε δεν ξερω απλα εγω ειπα οτι με το μεσουλιντ μου περναγε

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Margarita 77 View Post
    Εμπειρία δικιά μου...εξαγωγή έχω κάνει και σε οδοντιατρο και σε γναθοχειρουργο..προσωπικαν θαβσου έλεγα γναθοχειρουργο...ποιο ακριβώς αλλά είναι πιο γνωστής...καταρχήν οι γναθοχειρουργο συνήθως δίνουν και αντιβίωση ,εγώ επερνα και κορτιζόνη και οπότε ήμουν σε καλή σχετικά κατάσταση...όσο αφορά της αναισθησία, εγώ έχω υπερβολικά πολλές αλλεργίες και δεν κάνω αναισθησια πάρα μόνο σε εξαγωγή( ούτε αφραγγισμα κάνω ) δεν έχω κανένα πρόβλημα...επίσης υπάρχει και αναισθησία που είναι για καρδιοπάθειες ..
    Ο ορθοδοντικος μου θα μου την κανει. Απο την μια τον εμπιστευομαι απο την αλλη τρεμω. Αφηστε που πρεπει να ειναι εγκλειστοι αν και δεν μου ειπε κατι. Την τελευταια φορα που μου χορηγηθηκε τοπικη αναισθησια δεν με επιανε με τιποτα και φοβαμαι θα γινει το ιδιο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    162
    Μην ανησυχεις δεν υπαρχει περιπτωση να μην σε πιασει η αναισθησια δεν ειναι ιδια που σου κανουν για σφραγισματα και απονευρωσεις.. Δεν θα καταλαβεις τιποτα.. Καλη επιτυχια μην αγχωνεσαι.. Σκεψου το θετικα απο την παρασκευη και μετα θα εχεις 2 προβληματα λιγοτερα good luck

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Βγήκαν. Όντως εκείνη την στιγμή δεν ένιωσα πόνο αλλά ήταν δύσκολη διαδικασία. Έπρεπε να μπει τροχος στο κόκαλο και τα δόντια δεν έλεγαν να βγουν. Τώρα απλά υποφέρω. Δεν μπορώ καν να κουνήσω το στόμα μου κι νιώθω φαγούρα στις πληγές πέρα από πόνο. Θέλω απλά να ξυπνήσω αύριο και να μην νιώθω τίποτα άλλο πέρα από μια μικρή ενόχληση

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    που να κανεις εισαγωγη δοντιου ......εμφυτευμα δλδ. εκει να δεις πονο......μια βδομαδα πρησμενος .....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •