Κόμπος στον λαιμό!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    39

    Κόμπος στον λαιμό!

    Καλησπέρα, χρειάζομαι και εγώ την βοήθεια σας αν κάποιος έχει νιώσει κάτι παρόμοιο. Από τον Απρίλη του 2019, έπειτα από μια περίοδο άγχους ξεκίνησα να νιώθω ότι έχω κάτι στον λαιμό σαν ξένο σώμα, σαν κουβάρι όταν καταπίνω. Από τότε περίπου κάθε χρόνο πηγαίνω σε ΩΛΡ και μου κάνει ενδοσκόπηση λάρυγγα χωρίς να βλέπει κάτι ανησυχητικό. Γενικά να πω ότι μπορώ να τρωω και να πίνω χωρίς κάποιο θέμα και γενικά έχουν περάσει 4 χρόνια από τότε, δεν έχω κάποιο άλλο σύμπτωμα και οι Ωρλ γενικά δεν φαίνεται να τους ανησυχεί οτιδήποτε. Πρόσεξα ότι ανα περιόδους δεν είναι έντονο και ανά περιόδους είναι πολύ εντονότερο. Θα τρελαθώ, φοβάμαι ότι έχω καρκίνο και απλά δεν τον βρίσκουν. Αλλά μετά το βλέπω λίγο πιο λογικά ότι αν είχα καρκίνο σε 4 χρόνια χωρίς διάγνωση θα με τσάκιζε. Ενώ εγώ δεν έχω κάτι άλλο πέρα από αυτό.
    Σας παρακαλώ, αν κάποιος είχε κάτι παρόμοιο θα ήμουν πολύ ευγνώμων αν το μοιραζόσασταν μαζί μου, μπας και νιώσω καλύτερα γιατί είμαι σε άθλια ψυχολογική κατάσταση!

  2. #2
    Το χα κ το έχω κ εγω ανά διαστήματα, ήταν το πιο ελαφρύ ψυχοσωματικο που είχα.
    Αν πηγες σε ωριλα κ είδε τον λάρυγγα με το ενδοσκοπικό τότε μην ανησυχείς.
    Εκτός κ αν εχεις παλινδρομηση κ στο προκαλεί αυτό.
    Πιστεύω άδικα αγχώνεσαι.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    39
    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που αφιέρωσες να μου απαντήσεις! Όσο να πεις είναι λιγάκι ανακουφιστικό να ξέρεις ότι δεν είσαι μόνος που το περνάς και είναι όντως ψυχοσωματικό. Λες είναι το πιο ελαφρύ, που είχες και εμένα με βασανίζει τόσο πολύ. Άρα υποθέτω χωρίς να ξέρω φυσικά όταν και εσύ έχεις ψυχοσωματικά θέματα. Εύχομαι αλήθεια να απαλλαχθείς από τα ψυχοσωματικά σύντομα!

  4. #4
    για το ιδιο συμπτωμα μετα απο κατι πολυ σοβαρο που μου συνεβη το 2012 ειχα παει 14 φορες κυριολεκτικα στον ωρλ και ποτε δν ηταν κατι!! ειναι καθαρα ψυχοσωματικο!!! καποια στιγμη μου περασε...δυστυχως πηραν αλλα τη θεση του...

  5. #5
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    39
    Στον πόσο καιρό το ξεπέρασες; Εννοειται, μου το είπε και η ψυχολόγος ότι ξέρεις όταν περάσει κάτι άλλο θα βρεθεί….

  6. #6
    αφου πηγα τοσες φορες σε ωρλ και μουεκανε τοσες λαρυγγοσκοπησεις κλπ κλπ
    και μετα πηγα κ σε ενδοκρινολογο κ ουτε απ τον θυροειδη ηταν ε καποια στογμη δν ασχολθηκα αλλο!!! μου το ειχε εξηγησει ο ψυχιατρος! κανει συσπασεις καπως ο λαρυγγας απ το σφιξιμο κ για αυτο νιωθεις ετσι ! καπως ετσι το θυμαμαι!!! ειναι υπαρκτη η αισθηση απλως οχι μ παθολογικο αιτιο!

  7. #7
    Σε ευχαριστώ Riaki για τις ευχές σου κ εσυ μακαρι να ηρεμήσεις σύντομα.
    Είναι ενοχλητικό το σφιξιμο στο λαιμό αλλά πιο διαχειρισιμο από τα άλλα που έχω. Εμένα με ήρεμουσε ότι δεν ήταν κάτι παθολογικο ,εφόσον είχα πάει στον ωριλα, κ μετά δεν έδινα τόσο βάση στο σύμπτωμα, δεν με φοβίζε ,οπότε μετά από λίγο έφευγε.
    Ίσως αν πράξεις έτσι να φυγει κ σε εσένα.

  8. #8
    ετσι ακριβως και σε μενα!! οατν πειστηκα οτι δν ειναι παθολογικο μου περασε..

  9. #9
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by Kousto View Post
    Σε ευχαριστώ Riaki για τις ευχές σου κ εσυ μακαρι να ηρεμήσεις σύντομα.
    Είναι ενοχλητικό το σφιξιμο στο λαιμό αλλά πιο διαχειρισιμο από τα άλλα που έχω. Εμένα με ήρεμουσε ότι δεν ήταν κάτι παθολογικο ,εφόσον είχα πάει στον ωριλα, κ μετά δεν έδινα τόσο βάση στο σύμπτωμα, δεν με φοβίζε ,οπότε μετά από λίγο έφευγε.
    Ίσως αν πράξεις έτσι να φυγει κ σε εσένα.
    Όση σημασία τους δίνουμε τόσο πιο πολύ το νιώθουμε… η αλήθεια είναι αυτή

Similar Threads

  1. Κόμπος στο λαιμό
    By Elena_38 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 05-12-2020, 15:58
  2. Σφίξιμο στο στήθος και κόμπος στον λαιμό
    By Comfortablynumb in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 08-09-2018, 13:10
  3. Κομπος στον λαιμο- Αισθημα δυσκαταποσιας
    By lolipopheart in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 0
    Last Post: 22-11-2017, 10:20
  4. ΚΟΜΠΟΣ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ
    By sikelos69 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 30-10-2012, 16:13
  5. κομπος στο λαιμο
    By makrei in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 15-11-2010, 01:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •