Γιατί ζήλεψα τους θανατοποινίτες.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    103

    Γιατί ζήλεψα τους θανατοποινίτες.

    Χαζεύοντας στο τικτοκ, έπεσα τυχαία πάνω σ' ένα βιντεάκι που έδειχνε τους θανατοποινίτες στην Αμερική και τον τρόπο με τον οποίο τερματίζεται η ζωή τους.

    1. Γίνεται κατόπιν απόφασης του δικαστηρίου.
    2. Τους ενημερώνουν τρείς εβδομάδες νωρίτερα ώστε να κάνουν τις απαραίτητες κινήσεις.
    3. Τους ικανοποιούν μια τελευταία επιθυμία.
    4. Θανατώνονται με μια ένεση χωρίς να καταλάβουν τίποτα.

    Τι ακριβώς ζήλεψα απ' αυτά;
    Σκεφτόμουν πόσο πολύ βοηθητικό θα ήταν εαν το κράτος είχε τέτοια υπηρεσία.
    Δηλαδή εάν:

    1. Υπήρχε υπηρεσία όπου θα πήγαινε ο πολίτης που για διάφορους λόγους θα ήθελε να τερματίσει τη ζωή του και ειδική επιτροπή από ειδικούς θα έδινε ή όχι το πράσινο φως.

    Αν για παράδειγμα έβλεπαν πως ο άλλος θέλει να πεθάνει λόγω μιας απογοήτευσης και μόνο μπορεί να έλεγαν όχι.
    Αν όμως έβλεπαν πως η απόφασή του για να θανατωθεί δεν οφείλεται σε ψυχολογική φόρτιση αλλά σε δυνατά και λογικά επιχειρήματα θα το ενέκριναν.
    Και η έγκριση να είχε ένα παράθυρο δύο ετών για παράδειγμα όπου σε αυτά τα δύο χρόνια θα τον έβλεπαν άλλες τρεις τέσσερις φορές ώστε να είναι σίγουροι πως και ο πολίτης αλλά και η επιτροπή έχουν πάρει τη σωστή απόφαση.

    2. Μέσα σε τρεις εβδομάδες πριν το θάνατο σου προλαβαίνεις να κάνεις αυτά που θέλεις π.χ. να απαλλαγείς από όλα τα προσωπικά σου αντικείμενα δίνοντας τα σε όσους τα χρειάζονται ή να πεις σε κάποιους γνωστούς για να μη σε ψάχνουν πως δήθεν πας σε μια άλλη μακρινή ήπειρο για δουλειά ή πως πας σε μοναστήρι κτλ

    3. Η ικανοποίηση της τελευταίας επιθυμίας, αντί για φαγητό όπως συμβαίνει με τους θανατοποινίτες, να μπορούσε να είναι οτιδήποτε, όπως να δοθούν τα όργανα του σώματός σου σε ασθενείς.

    4. Με μια ένεση όπως πριν ένα χειρουργείο για παράδειγμα, τερματίζεται η ζωή σου και δε καταλαβαίνεις τίποτα.

    Τα οφέλη είναι αρκετά όπως ότι γλυτώνεις από τον απάνθρωπο και σκληρό τρόπο της αυτοκτονίας, αλλά και άτομα που ίσως αυτοκτονούσαν για ψυχολογικούς λόγους δε θα το κάνουν καθώς θα λάβουν υποστήριξη από την επιτροπή.

    Άραγε θα φτάσει ποτέ η κοινωνία μας να υλοποιήσει κάτι τέτοιο;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Bane νομίζω ότι οι θανατοποινίτες θα ζηλευαν εσενα που έχεις ένα μεγάλο αγαθό αυτό της ελευθερίας και το δικαιωμα στη ζωή. Το θέμα το ανελυσες θετοντας σε σωστές βάσεις το ζητημα της ευθανασίας που σε κάποιες χωρες εφαρμόζεται. Είναι δυσκολο θέμα με πολεμιους και φανατικους υποστηρικτές. Σε ανίατες ασθένειες π.χ καρκινος τελικου σταδίου που κάποιος υποφέρει και πονάει πάρα πολύ ίσως να επρεπε να εφαρμόζεται κατά τη γνώμη μου. Ωστόσο αν ειχαμε ενα σύστημα υγειας και ζουσαμε σε μία χωρα με αρκετες δομές που παρειχαν υψηλου επιπεδου υπηρεσίες υγειας και ψυχιατρικές νομιζω ότι θα μειωνονταν κατά πολύ οι ανθρωποι που θα ήθελαν να φυγουν απο αυτη τη ζωή.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Το 3 & 4 είναι σίγουρα λάθος.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    μου θυμησες την ρηση του Σοφοκλη, ' η μαγαλυτερη ευλογια ειναι ναι να μην εχεις γεννηθει ' ..............ειναι οπως το παρεις .....δεν ξερω την απαντηση ........

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    103
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Το 3 & 4 είναι σίγουρα λάθος.
    Για ποιο λόγο;

    Δε θα μπορούσε να είναι ένα ενιαίο βήμα;

    Δηλαδή άπαξ και έχει αποφασιστεί πως θα τερματιστεί η ζωή σου σε παίρνουν κατευθείαν οι ειδικοί και σου αφαιρούν τα όργανα σου κι έτσι και το τέλος σου έρχεται και τα όργανα σου μπορούν να δοθούν σε όσους τα χρειάζονται.

    Με την ευκαιρία να πω ότι είμαι γραμμένος εδώ και καιρό στο εθνικό μητρώο δωρεάς οργάνων και ιστών. Σου δίνουν και μια κάρτα σαν πιστωτική και την έχω μαζί μου πάντα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Bane , μπορεις να μου δωσεις την κανονικη πιστωτικη σου και το pin της ?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    103
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    μου θυμησες την ρηση του Σοφοκλη, ' η μαγαλυτερη ευλογια ειναι ναι να μην εχεις γεννηθει ' ..............ειναι οπως το παρεις .....δεν ξερω την απαντηση ........
    Δε θα πολυσυμφωνήσω με το να μην είχα γεννηθεί γιατί δε θα γνώριζα τι σημαίνει να είσαι άνθρωπος.

    Μ άρεσε που γεννήθηκα και που μέσα από χίλιε μύριες καταστάσεις είδα πως είμαστε πέρα για πέρα προβληματικά όντα.

    Μ άρεσε για παράδειγμα που έμαθα πως η λέξη άνθρωπος και η λέξη ψέμα είναι αλληλένδετες. Δε γίνεται ποτέ να υπάρξει το πρώτο χωρίς το δεύτερο.

    Δυστυχώς ανάλογα με τον τρόπο που ζούμε, διαμορφώνουμε και μία αντίληψη και μια θεωρία για τη ζωή μη μπορώντας να αντικρίσουμε την αλήθεια και την πραγματικότητα. Για αυτό άλλωστε υπάρχουν οι διαπροσωπικές αλλά και οι διακρατικές συγκρούσεις οι οποίες κι αυτές με τη σειρά τους είναι αλληλένδετα συνδεδεμένες με την ανθρώπινη ύπαρξη κ.ο.κ.

    Βέβαια αν μετά το θάνατο παύει να υπάρχει οτιδήποτε από μας, ποιο το κέρδος αυτής της γνώσης;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Bane View Post

    Μ άρεσε που γεννήθηκα και που μέσα από χίλιε μύριες καταστάσεις είδα πως είμαστε πέρα για πέρα προβληματικά όντα.

    Μ άρεσε για παράδειγμα που έμαθα πως η λέξη άνθρωπος και η λέξη ψέμα είναι αλληλένδετες. Δε γίνεται ποτέ να υπάρξει το πρώτο χωρίς το δεύτερο.
    ;
    μα μεσα απο τις ψευδαισθησεις υπαρχει/βρισκεται η ευτυχια ......αυτη ειναι η φυση του ανθρωπου.........

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Bane View Post
    Για ποιο λόγο;

    Δε θα μπορούσε να είναι ένα ενιαίο βήμα;

    Δηλαδή άπαξ και έχει αποφασιστεί πως θα τερματιστεί η ζωή σου σε παίρνουν κατευθείαν οι ειδικοί και σου αφαιρούν τα όργανα σου κι έτσι και το τέλος σου έρχεται και τα όργανα σου μπορούν να δοθούν σε όσους τα χρειάζονται.

    Με την ευκαιρία να πω ότι είμαι γραμμένος εδώ και καιρό στο εθνικό μητρώο δωρεάς οργάνων και ιστών. Σου δίνουν και μια κάρτα σαν πιστωτική και την έχω μαζί μου πάντα.
    Για την επιθυμία πλέον δεν σε ρωτάνε καν διότι ειχαν αρχίσει να ζητάνε παλαβομαρες και το κόψανε.

    Η δε ένεση (το κοκτέιλ που σου βάζουν) έχει επιπλοκές, πολλές φορες σε τρυπάνε για μισή ώρα ώστε να βρουν φλεβα, και υπάρχουν περιπτώσεις που τα φάρμακα δεν πιάνουν και είσαι σε πλήρη συνείδηση και υποφέρεις για 20+ λεπτά ουρλιαζοντας.
    Πολλοί χτυπάνε το κεφάλι τους προσπαθώντας να αυτοκτονισουν διότι δεν αντέχεται αυτό.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    οσον αφορα την δωρεα οργανων, δεν χρειαζεται ουτε να εισαι θανατοποινητης, ουτε να κανεις ευθανασια για να το εχεις σαν επιθυμια σου.
    μπορει οποιοσδηποτε να κανει δωρεα οργανων εν ζωη και να δωθουν ο,τι θανατο κι αν εχει, αρκει ο τροπος του θανατου να μην τα καταστρεψει φυσικα.....
    δεν ξερω καν αν ο τροπος του θανατου που προτεινεις δεν ειναι τοξικος για τα οργανα.
    τι μας λες δηλαδη; οτι επιθυμεις να σου τα βγαλουν πριν πεθανεις απο θανατηφορες ουσιες και καταστραφουν τα οργανα;;;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    οσον αφορα την δωρεα οργανων, δεν χρειαζεται ουτε να εισαι θανατοποινητης, ουτε να κανεις ευθανασια για να το εχεις σαν επιθυμια σου.
    μπορει οποιοσδηποτε να κανει δωρεα οργανων εν ζωη και να δωθουν ο,τι θανατο κι αν εχει, αρκει ο τροπος του θανατου να μην τα καταστρεψει φυσικα.....
    δεν ξερω καν αν ο τροπος του θανατου που προτεινεις δεν ειναι τοξικος για τα οργανα.
    τι μας λες δηλαδη; οτι επιθυμεις να σου τα βγαλουν πριν πεθανεις απο θανατηφορες ουσιες και καταστραφουν τα οργανα;;;
    Δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος να πεθάνει με αυτό τον τρόπο και να γίνει δωρητής ΚΑΜΙΑ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    103
    Αν και το θέμα μας εδώ δεν είναι να εξετάσει την αποτελεσματικότητα της ένεσης που χορηγείται στους θανατοποινίτες, ωστόσο επειδή υπήρξαν διάφορες γνώμες πάνω σ' αυτό, κάθισα χριστουγεννιάτικα και το έψαξα στο Google.

    Όντως έχει γίνει μεγάλο θέμα στην Αμερική καθώς δεν υπήρχε συνεργασία με τους ιατρούς - αναισθησιολόγους με το επιχείρημα πως ο ρόλος της ιατρικής είναι θεραπευτικός και όχι να σκοτώνει ανθρώπους.

    Επίσης όντως σε ποσοστό γύρω στο 10% οι ενέσεις πιθανό να δημιούργησαν πόνο στους θανατοποινίτες κτλ.

    Ακόμα οι φυλακές τις ουσίες επειδή είναι απαγορευμένες, δυσκολεύονταν να τις βρουν. Δεν υπήρχε και σε αυτό τον τομέα συνεργασία.

    Ωστόσο πέρα απ' όλα αυτά, αν υπάρξει πραγματικά συνεργασία με τις φαρμακοβιομηχανίες, με τους ιατρούς των ανάλογων ειδικοτήτων αλλά και με τις αρχές ώστε να επιτρέπουν συγκεκριμένες ουσίες να διακινούνται για την κατασκευή ενέσιμων φαρμάκων, γνωρίζουμε πολύ καλά πως ο ανώδυνος θάνατος είναι κάτι που μπορεί να γίνει άμεσα και εύκολα.

    Και ασφαλώς είναι δυνατή η συνύπαρξη ανώδυνου θανάτου και η δωρεά οργάνων αρκεί βέβαια να υπάρχει συνεργασία από τους εμπλεκόμενους στο θέμα.

    Αυτά.

    Εντάξει νομίζω δε χρειάζεται να προσθέσω κάτι άλλο στο θέμα. Είναι κατανοητά αυτά που έγραψα. Οι περαιτέρω ανάλυση και επεξήγηση μάλλον περιπλέκει το όλο θέμα.

    Σας ευχαριστώ για τη συμμετοχή σας.

    Καλή χρονιά να έχουμε και ο καθένας αυτό που επιθυμεί πραγματικά μέσα του εύχομαι να μπορέσει να το εκπληρώσει.

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 02-08-2021, 16:52
  2. γιατι φοβαται η μεσαια ταξη τους πλουσιους?
    By αλεξανδρος_77 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 2
    Last Post: 23-01-2021, 19:16
  3. γιατι δεν τους αντεχω ζευγαρωμενους και εγω να μην εχω.....
    By mateo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 120
    Last Post: 14-02-2011, 11:42
  4. Γιατι περιθωριοποιουν τους σχιζοφρενεις
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 18
    Last Post: 04-10-2010, 18:14
  5. ζηλεψα!!!
    By prasiniklosti in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 15-07-2010, 00:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •