Αποφευκτικη διαταραχή προσωπικότητας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    7

    Αποφευκτικη διαταραχή προσωπικότητας

    Καλησπέρα είμαι 25 χρονών και νομίζω ότι έχω τη συγκεκριμένη διαταραχή.Αποφευγω συνέχεια τις συζητήσεις με άλλους ανθρώπους γιατί τις περισσότερες φορές δεν ξέρω τι να πω και δεν μπορώ να κρατήσω μια συζήτηση.Υπαρχουν περιθώρια βελτίωσης σε όσους το έχουν περάσει αυτο με τη βοήθεια ψυχιάτρου ή όχι;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Μάλλον συμβουλή ψυχολόγου παρά ψυχιάτρου χρειάζεται!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    καλα τα λες homebod ......

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    όντως. η αποφευκτική είναι πολυσύνθετο πράγμα. κατι θα συμβαίνει που πρέπει να λύσεις.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,745
    με μια γρηγορη αναζητηση θα δεις οτι σε μικρες ηλικιες σαν την δικια σου βελτιωνεται παρα πολυ υπο την καθοδηγηση ειδικου

  6. #6
    Honorata
    Guest
    Μπορείς και με ψυχολόγο να δουλέψεις..κατα προτίμηση γνωσιο-συμπεριφοριστη. Όχι ψυχίατρο. Δεν χρειάζεσαι φάρμακα...η θεραπεια ψυχολογική θα σε βοηθήσει.
    Η αποφευκτικη διαταραχή αν έχεις διαγνωστεί συνήθως οφείλεται σε χαμηλή αυτοεκτίμηση και σε φόβο κριτικής και απόρριψης (φόβος να φανείς ευάλωτος, φόβος ότι θα σε κρίνουν αυστηρά και ότι θα σε κοροϊδέψουν). Τα καλά νέα είναι ότι μπορείς αν θες πραγματικά να κάνεις πολλά βήματα μπροστά και να καταφέρεις να το εξαλειψεις. Τα κακα νεα είναι ότι θέλει δουλειά αρκετή και θέλει και θάρρος να εκτεθεις στους φόβους σου σιγά σιγά. Βρες κάποιον που να είναι ειδικός στη γνωσιακή συμπεριφοριστική προσέγγιση
    Quote Originally Posted by xrismakk View Post
    Καλησπέρα είμαι 25 χρονών και νομίζω ότι έχω τη συγκεκριμένη διαταραχή.Αποφευγω συνέχεια τις συζητήσεις με άλλους ανθρώπους γιατί τις περισσότερες φορές δεν ξέρω τι να πω και δεν μπορώ να κρατήσω μια συζήτηση.Υπαρχουν περιθώρια βελτίωσης σε όσους το έχουν περάσει αυτο με τη βοήθεια ψυχιάτρου ή όχι;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Υποψιιαζευται οτι εχει την διαταραχη αυτη,δεν υπαρχει διαγνωση ακομη,μπορει να ειναι και κοινωνικη αγχωδης διαταραχη,οποτε καλο ειναι να δει εναν ειδικο,να εξηγησει τις συμπεριφοριες του και τα προβληματα του για να παρει διαγνωση τι ειναι ακριβως αυτο που εχει,η αποφευκτικη ειναι αυτο που περιεγραψε συντομα ο Honorata και εχει να κανει με φοβο απορριψης,αρνητικης κριτικης,οτι θα σε κοροιδεψουν και θα πληγωθεις,χαμηλη αυτοεκτιμηση/αυτοπεποιθηση και διαφορα αλλα στοιχεια που δημιουργουν στρες και κοινωνικο αγχος.Δυσκολη διαταραχη,την εχω αν και 10 χρονια μεγαλυτερος,δεν ειναι ευκολα αντιμετωπισιμη,χρειαζεται χρονο,χρημα,να βρεθει η καταλληλη θεραπεια και προσωπικη δεσμευση οτι θελεις και εισαι διατεθιμενος να κανεις αλλαγες στον εαυτο σου που θα πονεσουν συναισθηματικα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,091
    Ήμουν σε κατάσταση που δεν σήκωνα τηλέφωνα και δεν άνοιγα την πόρτα όταν μου χτυπούσαν το κουδούνι. Εάν έβλεπα ότι με έπαιρνε κάποιος φίλος μου το σήκωνα αλλά ενώ του μιλούσα είχα εφίδρωση και γενικά άγχος. Ψυχοθεραπεία και (ενδεχομένως, θα το κρίνει ψυχολόγος και ψυχίατρος) αγωγή βοηθάει.

Similar Threads

  1. Αποφευκτική διαταραχη
    By Val_ in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 24
    Last Post: 19-10-2021, 01:33
  2. Αποφευκτική διαταραχή προσωπικότητας
    By troxia in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 4
    Last Post: 20-01-2018, 22:45
  3. Αποφευκτικη διαταραχη ?
    By stefamw in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 1
    Last Post: 18-04-2014, 15:48
  4. Εξαρτημενη διαταραχη προσωπικοτητας
    By viv1 in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 8
    Last Post: 29-11-2013, 21:42
  5. Αποφευκτικη διαταραχη της προσωπικοτητας
    By merliou in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 25-03-2010, 23:35

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •