Νοσηλεια και ψυχωσικη διαταραχη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    166

    Νοσηλεια και ψυχωσικη διαταραχη

    Νοσηλευτηκα πριν 3 χρόνια σε ψυχιατρική κλινική χάνοντας την γη κάτω από τα πόδια μου όταν το συνηδειτοποιησα για 3 μήνες με διάγνωση ψυχωσικη διαταραχη.Δεν μπορώ να ξεπεράσω το γεγονός ότι νοσηλευτηκα και δακρύζω κάθε φορά που θυμάμαι τι πέρασα εκεί μέσα για 3 ολόκληρους μήνες.Απο τότε έχουν αλλάξει πολλά έχει φύγει το παραλήρημα αλλά νιώθω ρημαγμενος μέσα μου έχω χάσει την ταυτότητα μου σαν άνθρωπος και παλεύω να επανέλθω νιώθοντας στιγματισμενος και ανήμπορος ταυτόχρονα να βοηθήσω τον εαυτό μου.Πρωτα ήμουν δραστήριος δεν μαζεύομουν σπίτι τώρα κάθομαι όλη μέρα σπίτι και δεν κάνω τίποτα ούτε δουλεύω σκεπτόμενος τι πέρασα και το ποσό με έχει επηρεάσει αυτό τρία χρόνια τώρα.Υπαρχει σωτηρία με αυτή την αρρώστια;Θα ξαναβρώ την ενέργεια μου και διάθεση για ζωη;Καλές γιορτές να έχουμε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Με τον καιρό θα ξαναγίνεις όπως πριν και αν όχι όπως πριν εκεί κοντά.
    Όμως πρέπει να βοηθήσεις και εσύ τον εαυτό σου.
    Καλές γιορτές κ καλή ανάρρωση.

  3. #3
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by crixus95 View Post
    Νοσηλευτηκα πριν 3 χρόνια σε ψυχιατρική κλινική χάνοντας την γη κάτω από τα πόδια μου όταν το συνηδειτοποιησα για 3 μήνες με διάγνωση ψυχωσικη διαταραχη.Δεν μπορώ να ξεπεράσω το γεγονός ότι νοσηλευτηκα και δακρύζω κάθε φορά που θυμάμαι τι πέρασα εκεί μέσα για 3 ολόκληρους μήνες.Απο τότε έχουν αλλάξει πολλά έχει φύγει το παραλήρημα αλλά νιώθω ρημαγμενος μέσα μου έχω χάσει την ταυτότητα μου σαν άνθρωπος και παλεύω να επανέλθω νιώθοντας στιγματισμενος και ανήμπορος ταυτόχρονα να βοηθήσω τον εαυτό μου.Πρωτα ήμουν δραστήριος δεν μαζεύομουν σπίτι τώρα κάθομαι όλη μέρα σπίτι και δεν κάνω τίποτα ούτε δουλεύω σκεπτόμενος τι πέρασα και το ποσό με έχει επηρεάσει αυτό τρία χρόνια τώρα.Υπαρχει σωτηρία με αυτή την αρρώστια;Θα ξαναβρώ την ενέργεια μου και διάθεση για ζωη;Καλές γιορτές να έχουμε.
    με το καιρο ολο και θα βελτιωνεσαι παιρνοντας παραλληλα την αγωγη σου.ηθελα να ρωτησω την ψυχωση την επαθες ξαφνικα επαιρνες μηπως ουσιες γιατι πολλες ψυχωσεις στις μερες μας οφειλονται σε ουσιες.αν δεν σε φερνω σε δυσκολη θεση μπορεις να απαντησεις εξαλλου εδω ανωνυμοι ειμαστε γραφω 5 χρονια εδω στο φορουμ χωρις να εχω επιδιωξει να γνωρισω καποιο απο δω μεσα απο κοντα μου κανει καλο να κανω μια λεκτικη εκφορτωση οταν νιωθω πιεσμενος χωρις να επιδιωκω να γνωρισω καποιον απο κοντα σε αντιθεση με τα περισσοτερα μελη εδω μεσα που στελνουν μυνηματα ο ενας στον αλλον ή ανταλλασουν σοσιαλ μιντια ή τηλεφωνα εγω προσωπικα προστατευω την ταυτοτητα μου και δεν με νοιαζει να γνωρισω καποιον απο δω μεσα οποτε οτι γραφω ειναι καθαρα ανωνυμο για μενα αφου δεν ξερει κανενας την ταυτοτητα μου.γι αυτο αν δεν σε φερνω σε δυσκολη θεση μπορεις να απαντησεις σου κανα μια παρενθεση για να ανοιχτεις μη φοβουμενος το οτιδηποτε

  4. #4
    xaka10
    Guest
    μην ξεχνας crixus οτι παρολο που εχουμε προβλημα μας προστατευει το κρατος δινοντας μας επιδοματα φοροελαφρυνσεις ειδικα κεντρα ημερας για ψυχικα ασθενεις κυριως με σχιζοφρενεια και λιγοτερο για διπολικη διαταραχη οπου μαθαινεις δεξιοτητες εφοδια για να τα πας καλυτερα στην ζωη και επισης μπορεις να γνωρισεις κοπελες εκει μεσα με παρομοια προβληματα με τα δικα μας και μην νομιζεις υπαρχουν καποιες που ειναι πανεμορφες που ακομα και φυσιολογικοι θα σφαζονταν για χαρη τους.οποτε μην απελπιζεσαι να εχεις αισιοδοξια και με το καιρο θα βελτιωνεσαι εφοσον τηρεις την αγωγη σου και απεχεις απο ναρκωτικα και αλκοολ.και γω εχω ψυχωση απο μικρος τωρα πια δεν το πολυσκεφτομαι θεωρω αλλα σοβαροτερα προβληματα οπως καποιο παθολογικο προβλημα υγειας ή ενας εν δυναμει πολεμος με την τουρκια ή η ακριβεια στα τροφιμα που ειναι στο Θεο αυτα με προβληματιζουν βεβαια την ψυχωση την θυμαμαι οταν παιρνω τα φαρμακα που για μενα θα ειναι ισοβια ή οταν εχω ιδεες καταδιωξης λογω της παρανοιας που εχω.βεβαια το τελευταιο εχει εκλειψει λογω ενος δευτερου φαρμακου που προσθεσα στην αγωγη μου.ολα καλα θα πανε εισαι μονο 3 χρονια απο την ψυχωση οσο περνανε τα χρονια θα βελτιωνεσαι και θα τα σκεφτεσαι αυριο μεθαυριο και θα λες καλα αυτα θεωρουσα προβλημα.ξερω και ατομα με ψυχωση στο κεντρο ημερας που παω για ψυχικα ασθενεις που μενουν μονοι τους σε σπιτι και ειναι μια χαρα με το ιδιο προβλημα με μας παρε παραδεγμα και αυτους.ή τον μαθηματικο john nash που ειχε σχιζοφρενεια απο τα 30 και παρεμεινε παντρεμενος με την γυναικα του παρολο το προβλημα υγειας που ειχε και πεθανε πανω απο 80 ετων εχοντας ζησει μια γεματη ζωη και δεν πεθανε απο φυσικα αιτια αλλα απο τροχαιο ατυχημα. αυτο ειναι κουραγιο για ολους μας που λενε οτι οι ψυχωτικοι ζουνε λιγα χρονια 15 με 20 χρονια λιγοτερο απο τους υπολοιπους.αυτος ξεπερασε τα 80 μην τα θεωρουμε ολα τραγικα ή την elin saks που ειναι καθηγητρια πανεπιστημιου και εχει σχιζοφρενεια απο τα 19 και ομως διδασκει σε φοιτητες και νομιζω πρεπει να παντρευτηκε.υπαρχουν προοπτικες βελτιωσης εισαι τωρα 27 στα 37 εφοσον δεν εχεις κοψει ποτε την αγωγη σου θα ξαναμπεις εδω μεσα και θα λες καλα τοσο απελπισμενος ημουνα πως προχωρησα και βελτιωθηκα στα 13 χρονια που εχω την ψυχωση που κλαιγομουν χωρις ιδιαιτερο λογο.βεβαια με την προυποθεση να παρεις την αγωγη τακτικα και να μην παιρνεις ουσιες

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    166
    Η αλήθεια ότι έπινα χασις 5 χρόνια ως φοιτητής και κάποια στιγμή έκοψα την ολανζαπινη που επινα σε δοση συντηρησης απότομα και υποτροπιασα άσχημα και νοσηλευτηκα.Απο τότε έκοψα το χορτο αλλά δεν μπορώ να λειτουργησω έχουν μείνει καταλοιπα νομίζω από την ψυχωση και έχω φοβηθεί μήπως δεν φύγουν ποτέ όπως αλογια ανηδονια φτωχό λεξιλόγιο ελλειψη διαυγειας και αντιληψης κ.α

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by crixus95 View Post
    Η αλήθεια ότι έπινα χασις 5 χρόνια ως φοιτητής και κάποια στιγμή έκοψα την ολανζαπινη που επινα σε δοση συντηρησης απότομα και υποτροπιασα άσχημα και νοσηλευτηκα.Απο τότε έκοψα το χορτο αλλά δεν μπορώ να λειτουργησω έχουν μείνει καταλοιπα νομίζω από την ψυχωση και έχω φοβηθεί μήπως δεν φύγουν ποτέ όπως αλογια ανηδονια φτωχό λεξιλόγιο ελλειψη διαυγειας και αντιληψης κ.α
    Ελπίζω να μην ξαναπιείς χασίς , προκαλεί ψυχώσεις.
    Τα κατάλοιπα θα φύγουν με τον καιρο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    166
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Ελπίζω να μην ξαναπιείς χασίς , προκαλεί ψυχώσεις.
    Τα κατάλοιπα θα φύγουν με τον καιρο.
    Μακάρι.Εχεις περάσει και εσύ ψυχωση;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by crixus95 View Post
    Μακάρι.Εχεις περάσει και εσύ ψυχωση;
    Έχει περάσει γνωστός μου.

Similar Threads

  1. Ψυχωσικη διαταραχη
    By crixus95 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 17-07-2023, 17:00
  2. Ψυχωσικη διαταραχη και ανάρρωση
    By crixus95 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 16-12-2022, 03:23
  3. μη οργανική ψυχωσική διαταραχή
    By δελφίνι in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 12-09-2018, 21:26
  4. Μη οργανική ψυχωσική διαταραχή
    By δελφίνι in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 46
    Last Post: 26-12-2017, 23:08
  5. Νοσηλεία ατόμου με ψυχωσική συνδρομή
    By newton in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 04-11-2013, 09:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •