Κατάθλιψη μείζων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1

    Κατάθλιψη μείζων

    Πέρασα/περνάω κατάθλιψη μείζων .Διαγνώστηκα στα 25 τώρα είμαι 32.Διαπιστώνω πως τα χάπια με βοήθησαν αρκετά αλλά δεν είναι αρκετά.Αν ενδιαφέρεται κάποιος με την ίδια πάθηση να έχουμε επικοινωνία να τα λέμε και γιατί όχι να γίνουμε και φίλοι.Ψάχνω συζήτηση και διάλογο.Καλή συνέχεια ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Γεια σου xalou είμαι η Κατια εχω περασει καταθλιψη και περναω και τωρα. Είσαι σε καταθλιψη τωρα? Φανταζομαι πως δεν είσαι σε μειζωνα καταθλιψη διαφορετικά δεν θα είχες διαθεση για επικοινωνία! Ποια είναι τα θέματα που σε απασχολουν?

  3. #3
    Αυτό που με απασχολεί κυρίως είναι η επιβίωση στην Ελλάδα του 2023.Νιώθω καλύτερα όντως απλά σου είπα την διάγνωσή μου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Δυσκολη η επιβίωση στην Ελλάδα του 2023.
    Ειδικά για άτομα σαν κ εμάς που δεν έχουν δουλειά(όσοι δεν έχουν δλδ).

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Xalou προφανώς και η επιβίωση στην Ελλάδα είναι ενα δυσκολο εργο τουλαχιστον τα τελευταια 10 χρόνια. Μου κανει εντύπωση που χαραμτηριζεις τον εαυτο με βαση την παθηση σου που προφανώς στην παρουσα φάση δεν υφισταται. Το.λέω για σενα γιατι σε προκαταβάλει αρνητικά. Δεν ειμαστε η πάθηση μας και δεν εχουμε αιωνια αυτή την πάθηση. Τωρα οσον αφορά την επιβιωση χρειαζεται μεγαλος αγωνας ειδικά για τα νεα παιδια που δεν εχουν μια στρωμένη δουλεια και εμπειρία αλλά δςν πρεπει να απογοητευεσε λυσεις υπάρχουν. Θελεις να μου πεις περισσοτερα? Δουλεύεις, εχεις καποια εισοδήματα, μενεις μόνος?

  6. #6
    δεν σταμάτησα να δουλεύω με μικρές διακοπές από το 2016.Πόσο χρονών είσαι player?

  7. #7
    Μένω με τους γονείς.Εδώ στην πόλη αν βρεις δουλειά στην καλύτερη περίπτωση να πάρεις βασικό μισθό 6 κατοστάρικα δλδ με πλήρη ασφάλιση.Εχω τελειώσει ελληνική φιλολογία μιλάω αγγλικά και λίγα γερμανικά

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by xalou View Post
    δεν σταμάτησα να δουλεύω με μικρές διακοπές από το 2016.Πόσο χρονών είσαι player?
    30, αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα να δουλέψω λόγω του προβλήματος μου.
    Σου εύχομαι να συνεχίζεις να δουλεύεις.
    Σε βοηθάει με την κατάθλιψη η εργασία; Σε χαροποιει;

  9. #9
    δεν είναι σταθερή κατάσταση άλλη φορά βοηθάει άλλη όχι πιστευω.το θέμα είναι ότι πολλές φορές το επιδεινώνει η εργασία το πρόβλημα γιατί οι δουλειές οι περισσότερες είναι πολύ δύσκολες .

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Η αληθεια ειναι ότι η δουλεια δεν είναι διασκεδαση για αισθανεσαι χαρουμένος..αλλα βοηθαει στο ξεφευγει το μυαλό, στο να επιβιωνεις, στο να κοινωνικοποιήσε! Είσαι πολυ καταρτισμένος και πολυ τυχερός πουωεχεις δουλειά. Προφανώς τα χρηματα είναι λίγα ειδικά αν μένεις Αθήνα για να μεινεις μόνος! Το αντιμςτωπίζουν πολλά ατομα της ηλικίας σου αυτό! Πέρα από τα φαρμακα xalou εχεις δοκιμάσει ψυχοθεραπεία?

  11. #11
    Κάνω ψυχοθεραπεία με ψυχίατρο αλλά ουσιαστικά μου κάνει επαγγελματικό προσανατολισμό . Δεν ασχολείται καθόλου με την κατάθλιψη που έχω.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Θεωρείς ότι εχεις ακομα καταθλιψη ή απλά δεν εισαι ευχαριστημένος με τη δουλειά ή την ελλειψη αυτονομίας? Τι μέθοδονψυχοθεραπείας χρησιμοποιεό ο γιατρός σου? Κάνεις συχνα συνεδρίες?

  13. #13
    Δεν είμαι ικανοποιημένος με το γεγονός ότι η κρίση τα έχει ισοπεδώσει όλα.Η συντριπτική πλειοψηφία της γενιάς μου μένει ακόμα στο πατρικό ακόμα και αν εργάζεται. Δεν θυμάμαι να σου πω τι μέθοδο ψυχοθεραπείας χρησιμοποιει,Εκανα παλιοτερα συνεδριες αλλα πλεον τις εχω κοψει γιατι αντιλαμβανομαι οτι μου λεει μπουρδες και πληρωνεται αδρα για αυτο,

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Συμφωνώ απόλυτα μαζι σου και η δικια,σου γενια χτυπηθηκε με την εναρξη της ενηλικης ζωής. Αλλά αξιζει να τους χαρισουμε την ψυχη μας? Μηπως πρεπει να πεισμωσουμε καιβνα βρουμε τροπους να απολαύσουμε τις απλες χαρες της ζωής που είναι και δωρεαν εξαλλου? Μην παρατάς την ψυχοθεραπεια, αν ειναι ακριβός ο ψυχιατρος βρες ενανκαλό ψυχολόγο!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Για ψυχοθεραπεία υπάρχουν και φθηνοί ψυχίατροι που είναι καλοί ψυχοθεραπευτές. Αλλιώς σε έναν έμπειρο ψυχολόγο.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. μειζων επεισοδιο
    By gegaduli in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 11-11-2019, 23:29
  2. μείζων καταθλιπτικο επεισόδειο
    By thanosP in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 29
    Last Post: 09-11-2019, 22:04
  3. μειζων επεισοδιο
    By st100 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 26-05-2018, 15:14
  4. Μείζων καταθλιπτικό επεισόδιο
    By Θεολόγος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 29-10-2012, 21:43
  5. Μείζων καταθλιπτικό επεισόδιο
    By Θεολόγος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 24
    Last Post: 03-09-2012, 15:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •