Θυμός και κατηγορίες για τα πάντα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    121

    Unhappy Θυμός και κατηγορίες για τα πάντα

    Είχα ξαναδημοσιεύσει εδώ παλιά και ειλικρινά είναι τόσα πολλά που δεν νομίζω ότι μπορώ να τα γράψω όλα... Περιληπτικά ως μια γενικότερη εικόνα του υπόβαθρου να πω πως είναι χειριστικός, με κατηγορεί για τα πάντα, ουδέτερη στάση σημαίνει ότι δεν νοιάζομαι, υποστηρικτική στάση σημαίνει λέω ψέματα, αρνητική στάση σημαίνει είμαι κακιά και άντε γ-. Τίποτα που κάνω δεν είναι σωστό για εκείνον. Εισπράττει αυτά που λέω με τελείως διαφορετικό νόημα από εκείνο που λέω, πάντοτε είμαι λάθος, και ακόμη και όταν δέχομαι την ευθύνη λέει πως λέω ψέματα και πως κρυφά τον κατηγορώ. Με λέει ζώο, άχρηστη, ανίκανη, πως δεν είμαι ικανή να νιώσω τίποτα... πως δεν με νοιάζει τίποτα πέρα από τον εαυτό μου και πως είμαι μία απογοήτευση γιατί ποτέ δεν ξέρω να ακούω και κάνω τους άλλους να νιώθουν χειρότερα. Πολύ θυμός στο να αναφέρω οτιδήποτε για εμένα... "όλα τα κάνεις για εσένα, όλο εσύ εσύ εσύ εσύ". Ενώ σπάνια μιλώ για μένα. Έχω αρχίσει να απορώ για πιθανή ναρκισσιστική διαταραχή.. Ωστόσο, έχω ανυπόφορες ενοχές και άγχος για εκείνον. Είμαι συνεξαρτησιακή και έχω βασίσει όλη μου τη ζωή γύρω από αυτό το άτομο, σε σημείο να παραμελώ ακόμη και τις σωματικές μου ανάγκες (πχ ύπνος) προκειμένου να είμαι διαθέσιμη 24/7. Παράτησα την σχολή, την πρακτική, την δουλειά, τους συγγενείς, τις άλλες παρέες που είχα, όλα. Αν δεν έχω άμεση πρόσβαση στο κινητό, νιώθω πως θα πεθάνω και λιποθυμώ. Σε αυτό το σημείο δεν υπάρχω ως άτομο πέρα από εκείνον. Δεν ξέρω τι να κάνω. Μου ζητάει να φύγω, πως αν νοιάζομαι θα τον αφήσω, αλλά μου είναι αδύνατον και την μία φορά που έγινε αυτό, έφτασα σε πάρα πολύ άσχημο σημείο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Σου φέρεται έτσι ενώ έκανες όλα αυτά για εκείνον;
    Κακώς παρατήσεις σχολή, κ.λ.π.
    Πρέπει με την βοήθεια κάποιου ειδικού ίσως ψυχολόγου να χωρίσεις από αυτό το άτομο όταν νιώσεις έτοιμη.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    121
    Λέει πως εγώ δεν πρόσφερα ποτέ τίποτα.... πως είμαι μόνο ένα βάρος και άχρηστη.. ειλικρινά έχω αρχίσει να αμφιβάλλω για την πραγματικότητα, δε ξέρω ποια είναι. αν έχει δίκιο.. κάθε βράδυ έχω εφιάλτες με εκείνον

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by wanderer010 View Post
    Λέει πως εγώ δεν πρόσφερα ποτέ τίποτα.... πως είμαι μόνο ένα βάρος και άχρηστη.. ειλικρινά έχω αρχίσει να αμφιβάλλω για την πραγματικότητα, δε ξέρω ποια είναι. αν έχει δίκιο.. κάθε βράδυ έχω εφιάλτες με εκείνον
    Ας αρχίσουμε από κάπου, άχρηστος δεν είναι κανένας άνθρωπος.
    Προφανώς στα λέει όλα αυτά η για να σε απωθήσει η γιατί προσπαθεί να σε κακοποιήσει ψυχολογικά.
    Έχεις προσπαθήσει να απεξαρτηθείς από αυτόν; Έχεις άτομα να σε στηρίξουνε τώρα;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    121
    Εκείνος έχει πάντα τον έλεγχο, εκείνος φεύγει πάντα. Εγώ με τόσες ενοχές τι να τολμήσω; Όταν έφυγε κατέληξα στο νοσοκομείο. Μόνο γονείς που δεν ξέρουν κάτι για αυτό. Έχω ξεκοπεί από όλους.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by wanderer010 View Post
    Εκείνος έχει πάντα τον έλεγχο, εκείνος φεύγει πάντα. Εγώ με τόσες ενοχές τι να τολμήσω; Όταν έφυγε κατέληξα στο νοσοκομείο. Μόνο γονείς που δεν ξέρουν κάτι για αυτό. Έχω ξεκοπεί από όλους.
    Γιατί έχεις ενοχές εσύ; Ίσα ίσα που αυτός θα έπρεπε να έχει ενοχές .
    Εσύ τα άφησες όλα για χάρη του πράγμα λάθος.
    Πρέπει να μιλήσεις στους γονείς σου, αυτός ο άνθρωπος θα σε καταστρέψει, δεν είναι έτσι μια σχέση/γάμος, θα έπρεπε να υπάρχει αμοιβαίος σεβασμός και να μην σε βρίζει και σε κακοποιεί ψυχολογικά.
    Αν ντρέπεσαι τους γονείς σου, ίσως θα έπρεπε να μιλήσεις σε κάποιον ψυχολόγο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Δεν είναι υγιής η σχέση ούτε ώριμη η στάση σου. Πρέπει να απευθυνθείς σε ειδικό να βοηθηθεις με ψυχοθεραπεία. Μήπως έχεις κατάθλιψη; Γιατί συνήθως συνυπάρχει με χαμηλή αυτοεκτίμηση.

  8. #8
    Honorata
    Guest
    Αυτή η ταμπελιτσα "είμαι συνεξαρησιακη" πόσο τελικά μπορεί να βοηθήσει..;
    Σε βοηθάει η ετικέτα για ανατρεξεις να δεις τι έχεις, τι σύμπτωματα για ποιο λόγο κτλ κτλ...σου δίνει μια περιγραφει
    Όμως όταν πλέον ταυτίζεις την κάθε ταμπέλα με όλη σου την ύπαρξη αυτό το κάνει ακόμα πιο δύσκολο να την αποτινάξεις..
    Είσαι αυτό που θέλεις εσύ να εισαι...
    Συμφωνώ και εγώ ότι χρειάζεσαι βοήθεια από κάποιον ειδικό

    Μπορείς να καταφέρεις ό,τι περάσει από το μυαλό σου ..Και να αλλάξεις τη ζωή σου και να αποκτήσεις εσύ τον έλεγχο και να βάλεις τα όρια σου.....αρκεί να κάνεις προσπαθεια και να θες να δουλέψεις με σένα πολύ...Και με έναν ειδικό δίπλα σου να σε καθοδηγεί από της στιγμή που βλέπεις ότι έχεις κολλήσει σε συμπεριφορές που δεν σου αρέσουν για παραπάνω χρόνο από όσο ήθελες και αυτό σου κάνει κακο πλέον και νιώθεις ότι δεν μπορείς να βρεις τη δύναμη να πάρεις τις καταστάσεις στα χέρια σου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    πριν 2 χρονια, παλι ακριβως τα ιδια μας ελεγες. μιλας για τον ιδιο ανθρωπο παλι, ή εχεις τα ιδια συμπτωματα σε καθε σου σχεση;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    121
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    πριν 2 χρονια, παλι ακριβως τα ιδια μας ελεγες. μιλας για τον ιδιο ανθρωπο παλι, ή εχεις τα ιδια συμπτωματα σε καθε σου σχεση;
    ο ίδιος είναι. Δεν μπορώ να φύγω.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by wanderer010 View Post
    ο ίδιος είναι. Δεν μπορώ να φύγω.
    Εξηγήσεις παραπάνω γιατί δεν μπορείς να φύγεις, αλλά γιατί δεν κάνεις μια νέα προσπάθεια με την βοήθεια ψυχολόγου;
    Δεν βλέπεις ότι είναι χειριστικος; Και σε κακοποιεί ψυχολογικά;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    121
    Γιατί δεν έχω πρόσβαση σε ψυχολόγο και οι ψυχίατροι των νοσοκομείων σε ακούνε 5 λεπτά κι τέλος. Όχι, τις περισσότερες φορές δεν βλέπω τον χειρισμό και πιστεύω πως φταίω εγώ για όλα, πολύ συχνά αναρωτιέμαι αν εγώ είμαι ο νάρκισσος. Μέσα μου πιστεύω πως αξίζει βοήθεια και εγώ τίποτα παρά τιμωρία για το ότι απέτυχα να βοηθήσω και τα έκανα όλα χειρότερα με την αχρηστία μου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by wanderer010 View Post
    Γιατί δεν έχω πρόσβαση σε ψυχολόγο και οι ψυχίατροι των νοσοκομείων σε ακούνε 5 λεπτά κι τέλος. Όχι, τις περισσότερες φορές δεν βλέπω τον χειρισμό και πιστεύω πως φταίω εγώ για όλα, πολύ συχνά αναρωτιέμαι αν εγώ είμαι ο νάρκισσος. Μέσα μου πιστεύω πως αξίζει βοήθεια και εγώ τίποτα παρά τιμωρία για το ότι απέτυχα να βοηθήσω και τα έκανα όλα χειρότερα με την αχρηστία μου.
    Πώς γίνεται να πιστεύεις κάτι τέτοιο;
    Στο λέμε πόσα άτομα εδώ ότι δεν φταις εσύ.
    Ο τύπος είναι χειριστικος και σε κακοποιεί.
    Μην έχεις τύψεις.
    Και βέβαια δεν είσαι καθόλου άχρηστη, απλά δεν έχεις αυτοπεποίθηση και αυτοεκτίμηση αυτή την στιγμή για αυτό το νομίζεις αυτό.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Βιώνεις κάτι πάρα πολύ δύσκολο και τραυματικό.
    Εάν αρχίζεις να αμφιβάλλεις για την πραγματικότητα, εάν αρχίζεις να νιώθεις ότι φταις για όλα εσύ, ότι δεν αξίζεις παρά μόνο τιμωρία, εάν έχεις αποκοπεί από οτιδήποτε θα μπορούσε να σε υποστηρίξει και έχεις χάσει τον εαυτό σου, πίστεψέ με βρίσκεσαι σε μία πολύ κακοποιητική σχέση με ένα πολύ κακοποιητικό σύντροφο.
    Όλα αυτά που περιγράφεις δεν βασίζονται σε κάποια πραγματικότητα, αλλά απποδεικνύουν ότι έχεις σε πολύ βαθιά νερά μιας ακρως κακοποιητικής σχέσης.
    Κακοποιηση δεν είναι μόνο η σωματική βία. Είναι να αισθάνεσαι τον περισσότερο καιρό άσχημα, θλίψη, ενοχές, έλλειψη αυτοπεποίθησης παρά χαρούμενη, υγιής, αγαπητή, ασφαλής, αποδεκτή.
    Ζήτα επειγόντως βοήθεια. Όποιος θεωρείς ότι μπορεί να βοηθήσει έστω και λίγο, γονείς, φίλοι.
    Υπάρχουν ψυχολογοι online.
    Χρειάζεσαι βοήθεια.
    Δεν σου λέω να ξεκόψεις εάν δεν είσαι έτοιμη. Το πρώτο βήμα είναι να συνειδητοποιήσεις τι σου συμβαίνει.
    Και το σημαντικότερο. Δεν φταις εσύ (όσο και εάν πιστεύεις ότι καταβαθοςν φταις)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    121
    Απλά βαρέθηκα, ότι δεν υπάρχω πέρα από εκείνον, ότι δεν έχω δικά μου συναισθήματα, είναι όλα γύρω από εκείνον, διαφορετικά δεν υπάρχω, ένα κενό. Προσπαθώ να κάνω άλλα πράγματα, αλλά είναι άδεια. Έστω να μεταφέρω την εξάρτηση σε κάτι άλλο, αλλά δεν νιώθω τίποτα με άλλα πράγματα, πόσο μάλλον εξάρτηση. Η εξάρτηση είναι το πρόβλημά μου. Οι ενοχές σε ό,τι άλλο κι αν κάνω. Δεν μπορώ ούτε το κινητό μου να αφήσω από τα χέρια μου, αυτοκόλλητο το έχω κάνει. Δεν έχω προσωπικότητα, φιλίες, σχέσεις γενικότερα, ενδιαφέροντα δικά μου, τίποτα δικό μου. Όλα είναι γύρω από εκείνον. Σε αυτό το σημείο, απλά νιώθω άρρωστη. Γιατί δεν είναι εκείνος το πρόβλημα τώρα, εγώ είμαι. Βαρέθηκα να νιώθω τόσο χάλια απλά επειδή αποφασίζει να μην μου μιλά. Γιατί καταστρέφομαι τόσο από την απουσία του, ενώ ακόμη και η παρουσία με αγχώνει τόσο πολύ καθώς πρέπει να προσέχω κάθε λέξη που χρησιμοποιώ; Δεν μπορώ αυτή την εμμονή και δε ξέρω σε ποιο σημείο φτάνω στην ψύχωση με κάποιον. Νομίζω δεν είμαι μακριά. Δεν μπορώ να ξεφύγω.

    Έκλεισα ραντεβού με ψυχίατρο 30 Ιανουαρίου, αλλά πέρα του ότι είναι πολύ αργά και δεν θα ασχοληθεί, νοσοκομείο είναι, 5 λεπτά να μου μιλήσει και τέλος.. ντρέπομαι να συζητήσω οτιδήποτε τέτοιο, γιατί το πιο πιθανό είναι να μην καταλάβει και να θεωρήσει ότι υπερβάλω. Το πολύ πολύ να μου γράψει φάρμακα. Αυτό. Φάρμακα, τίποτα άλλο.

Similar Threads

  1. Κατηγορίες-Ενσυνάισθηση
    By Deleted240217a in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 5
    Last Post: 22-02-2017, 17:46
  2. παντα μια καινουργια αρχη κ παντα ενα μπλεξιμο....
    By _kassandra_ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 07-04-2013, 20:37
  3. Ποιες κατηγοριες ψυχωσεων υπαρχουν?
    By alexandros2985 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 10-03-2011, 16:58
  4. ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ
    By lbp_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 121
    Last Post: 05-03-2010, 21:22
  5. Ειδικες κατηγοριες ΑΣΕΠ και ποσοστο αναπηριας.
    By keep_walking in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 2
    Last Post: 19-07-2007, 21:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •