Αρρωστοφοβιες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    18

    Αρρωστοφοβιες

    Κρίση πανικού.

    Εδώ και 3 χρόνια πάσχω από διαταραχες αγχους και πολύ εντονες αρρωστοφοβιες. Συνεχως νομίζω πως θα πάθω καρκίνο και θα πεθάνω. Συνεχεια ψάχνομαι για να δω κάτι καινούριο πάνω μου και να το ενοχοποιήσω ότι είναι καρκίνος.
    Παμε στο τωρα όμως…
    Όλα ξεκίνησαν από εκείνο το βράδυ που θα έφευγα την επαύριο για ταξίδι. Μέχρι που θα ερχόταν η μέρα να φύγω ήμουν πολύ χαρούμενη. Με το που κοιμήθηκα για να ξυπνήσω την επαύριο και να φύγω ξεκίνησαν όλα. Ένιωσα ότι μου κόπηκε η ανάσα στον ύπνο, ξύπνησα με ταχυκαρδία , ήθελα να κάνω εμετό. Προσπάθησα να παρω βαθιές ήρεμες ανάσες και ηρέμησα. Μετά Από εκείνο το πρωί ένιωθα και νιώθω συνεχώς ένα κόμπο στο λαιμό ώρες ώρες νιώθω ότι δεν μπορώ να αναπνεύσω. Πήγαμε ταξίδι και συνεχώς ασχολιόμουν με αυτό το πράγμα. Ένα απόγευμα στον Θερμαϊκό ήμουν έτοιμη να πάω στο νοσοκομείο απο την δύσπνοια που ένιωθα. Σύγχρονος απίστευτο φόβο τρέμουλο και να θέλω να κλάψω σα να χανόμουν. Εκείνο το βράδυ κατάλαβα ότι ήρθα αντιμέτωπη και με την αγαπημένη μου φίλη : την κρίση πανικού. Γύρισα στο νησί πηγα στο γιατρό έκανα εξετασεις όλα. Δεν έχω τίποτα είπε!!!
    Πάμε στο σήμερα τώρα…
    Εχθές βράδυ ενώ καθόμουν στον καναπέ και ένιωσα μούδιασμα στο πόδι μετά με έπιασε στο χέρι και στο πρόσωπο. Ξαφνικά έπαψα να σκέφτομαι την δύσπνοια και δεν ενιωθα καν δύσπνοια. Τώρα το μόνο που νιώθω είναι μούδιασμα στη δεξιά πλευρά του χεριού, ποδιού και πρόσωπο. Με πιάνει ταχυκαρδία ώρες ώρες γιατί τρέμω και κλαίω απο το φόβο μου. Το θέμα μου είναι ότι φεύγει το ένα και έρχεται το άλλο… υποφέρω!!!

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    41
    Λοιπόν όλα αυτά τα συμπτώματα είναι καθαρά το άγχος. Το έντονο άγχος κάνει πολύ μεγάλη βλάβη στον οργανισμό. Τα έχω περάσει πάρα πολλές φορές. Ακριβώς τα ίδια. Μια πραγματική ασθένεια έχει συμπτώματα ακόμα κι αν δεν το σκέφτεσαι έντονα. Μπορείς επίσης να έχεις συμπτώματα μιας ασθένειας ακόμα και χωρίς να φοβάσαι. Είναι κάτι το σταθερό που δεν αλλάζει έντονα με την ψυχική κατάσταση.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Kanakas View Post
    Λοιπόν όλα αυτά τα συμπτώματα είναι καθαρά το άγχος. Το έντονο άγχος κάνει πολύ μεγάλη βλάβη στον οργανισμό. Τα έχω περάσει πάρα πολλές φορές. Ακριβώς τα ίδια. Μια πραγματική ασθένεια έχει συμπτώματα ακόμα κι αν δεν το σκέφτεσαι έντονα. Μπορείς επίσης να έχεις συμπτώματα μιας ασθένειας ακόμα και χωρίς να φοβάσαι. Είναι κάτι το σταθερό που δεν αλλάζει έντονα με την ψυχική κατάσταση.
    Γι αυτο δεν το λεμε απλα "αγχος" το οποιο μεχρι ενα σημειο ειναι φυσιολογικο. Το λεμε Γενικευμενη Αγχωδη Διαταραχη που ειναι χρονιο νοσημα.

Similar Threads

  1. Εντονο ανχος κρίσεις πανικού άρρωστοφοβιες
    By Anonumus in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-07-2019, 19:19
  2. ΑΡΡΩΣΤΟΦΟΒΙΕΣ
    By lilium in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 174
    Last Post: 08-04-2011, 12:31
  3. αγχος και αρρωστοφοβιες
    By zwgrafou13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 20-04-2010, 15:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •