Κρίση πανικού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    18

    Κρίση πανικού

    Αρρωστοφοβιες
    Κρίση πανικού.

    Εδώ και 3 χρόνια πάσχω από διαταραχες αγχους και πολύ εντονες αρρωστοφοβιες. Συνεχως νομίζω πως θα πάθω καρκίνο και θα πεθάνω. Συνεχεια ψάχνομαι για να δω κάτι καινούριο πάνω μου και να το ενοχοποιήσω ότι είναι καρκίνος.
    Παμε στο τωρα όμως…
    Όλα ξεκίνησαν από εκείνο το βράδυ που θα έφευγα την επαύριο για ταξίδι. Μέχρι που θα ερχόταν η μέρα να φύγω ήμουν πολύ χαρούμενη. Με το που κοιμήθηκα για να ξυπνήσω την επαύριο και να φύγω ξεκίνησαν όλα. Ένιωσα ότι μου κόπηκε η ανάσα στον ύπνο, ξύπνησα με ταχυκαρδία , ήθελα να κάνω εμετό. Προσπάθησα να παρω βαθιές ήρεμες ανάσες και ηρέμησα. Μετά Από εκείνο το πρωί ένιωθα και νιώθω συνεχώς ένα κόμπο στο λαιμό ώρες ώρες νιώθω ότι δεν μπορώ να αναπνεύσω. Πήγαμε ταξίδι και συνεχώς ασχολιόμουν με αυτό το πράγμα. Ένα απόγευμα στον Θερμαϊκό ήμουν έτοιμη να πάω στο νοσοκομείο απο την δύσπνοια που ένιωθα. Σύγχρονος απίστευτο φόβο τρέμουλο και να θέλω να κλάψω σα να χανόμουν. Εκείνο το βράδυ κατάλαβα ότι ήρθα αντιμέτωπη και με την αγαπημένη μου φίλη : την κρίση πανικού. Γύρισα στο νησί πηγα στο γιατρό έκανα εξετασεις όλα. Δεν έχω τίποτα είπε!!!
    Πάμε στο σήμερα τώρα…
    Εχθές βράδυ ενώ καθόμουν στον καναπέ και ένιωσα μούδιασμα στο πόδι μετά με έπιασε στο χέρι και στο πρόσωπο. Ξαφνικά έπαψα να σκέφτομαι την δύσπνοια και δεν ενιωθα καν δύσπνοια. Τώρα το μόνο που νιώθω είναι μούδιασμα στη δεξιά πλευρά του χεριού, ποδιού και πρόσωπο. Με πιάνει ταχυκαρδία ώρες ώρες γιατί τρέμω και κλαίω απο το φόβο μου. Το θέμα μου είναι ότι φεύγει το ένα και έρχεται το άλλο… υποφέρω!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Quote Originally Posted by Argy Gold View Post
    Αρρωστοφοβιες
    Κρίση πανικού.

    Εδώ και 3 χρόνια πάσχω από διαταραχες αγχους και πολύ εντονες αρρωστοφοβιες. Συνεχως νομίζω πως θα πάθω καρκίνο και θα πεθάνω. Συνεχεια ψάχνομαι για να δω κάτι καινούριο πάνω μου και να το ενοχοποιήσω ότι είναι καρκίνος.
    Παμε στο τωρα όμως…
    Όλα ξεκίνησαν από εκείνο το βράδυ που θα έφευγα την επαύριο για ταξίδι. Μέχρι που θα ερχόταν η μέρα να φύγω ήμουν πολύ χαρούμενη. Με το που κοιμήθηκα για να ξυπνήσω την επαύριο και να φύγω ξεκίνησαν όλα. Ένιωσα ότι μου κόπηκε η ανάσα στον ύπνο, ξύπνησα με ταχυκαρδία , ήθελα να κάνω εμετό. Προσπάθησα να παρω βαθιές ήρεμες ανάσες και ηρέμησα. Μετά Από εκείνο το πρωί ένιωθα και νιώθω συνεχώς ένα κόμπο στο λαιμό ώρες ώρες νιώθω ότι δεν μπορώ να αναπνεύσω. Πήγαμε ταξίδι και συνεχώς ασχολιόμουν με αυτό το πράγμα. Ένα απόγευμα στον Θερμαϊκό ήμουν έτοιμη να πάω στο νοσοκομείο απο την δύσπνοια που ένιωθα. Σύγχρονος απίστευτο φόβο τρέμουλο και να θέλω να κλάψω σα να χανόμουν. Εκείνο το βράδυ κατάλαβα ότι ήρθα αντιμέτωπη και με την αγαπημένη μου φίλη : την κρίση πανικού. Γύρισα στο νησί πηγα στο γιατρό έκανα εξετασεις όλα. Δεν έχω τίποτα είπε!!!
    Πάμε στο σήμερα τώρα…
    Εχθές βράδυ ενώ καθόμουν στον καναπέ και ένιωσα μούδιασμα στο πόδι μετά με έπιασε στο χέρι και στο πρόσωπο. Ξαφνικά έπαψα να σκέφτομαι την δύσπνοια και δεν ενιωθα καν δύσπνοια. Τώρα το μόνο που νιώθω είναι μούδιασμα στη δεξιά πλευρά του χεριού, ποδιού και πρόσωπο. Με πιάνει ταχυκαρδία ώρες ώρες γιατί τρέμω και κλαίω απο το φόβο μου. Το θέμα μου είναι ότι φεύγει το ένα και έρχεται το άλλο… υποφέρω!!!
    Καλησπέρα
    Γιατί δεν πήγαινες σε κάποιον ψυχολόγο εφόσον έχεις αποκλείσει τα παθολογικά και ξέρεις κι εσύ περί τίνος πρόκειται. ίσως χρειαστεί και αγωγή γιατί υποφέρεις και αρκετο καιρο ,αυτό βέβαια θα το κρίνει ο ψυχολόγος και θα σε παραπέμψει σε ψυχίατρο αν χρειαστεί.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Argy Gold View Post
    Αρρωστοφοβιες
    Κρίση πανικού.

    Εδώ και 3 χρόνια πάσχω από διαταραχες αγχους και πολύ εντονες αρρωστοφοβιες. Συνεχως νομίζω πως θα πάθω καρκίνο και θα πεθάνω. Συνεχεια ψάχνομαι για να δω κάτι καινούριο πάνω μου και να το ενοχοποιήσω ότι είναι καρκίνος.
    Παμε στο τωρα όμως…
    Όλα ξεκίνησαν από εκείνο το βράδυ που θα έφευγα την επαύριο για ταξίδι. Μέχρι που θα ερχόταν η μέρα να φύγω ήμουν πολύ χαρούμενη. Με το που κοιμήθηκα για να ξυπνήσω την επαύριο και να φύγω ξεκίνησαν όλα. Ένιωσα ότι μου κόπηκε η ανάσα στον ύπνο, ξύπνησα με ταχυκαρδία , ήθελα να κάνω εμετό. Προσπάθησα να παρω βαθιές ήρεμες ανάσες και ηρέμησα. Μετά Από εκείνο το πρωί ένιωθα και νιώθω συνεχώς ένα κόμπο στο λαιμό ώρες ώρες νιώθω ότι δεν μπορώ να αναπνεύσω. Πήγαμε ταξίδι και συνεχώς ασχολιόμουν με αυτό το πράγμα. Ένα απόγευμα στον Θερμαϊκό ήμουν έτοιμη να πάω στο νοσοκομείο απο την δύσπνοια που ένιωθα. Σύγχρονος απίστευτο φόβο τρέμουλο και να θέλω να κλάψω σα να χανόμουν. Εκείνο το βράδυ κατάλαβα ότι ήρθα αντιμέτωπη και με την αγαπημένη μου φίλη : την κρίση πανικού. Γύρισα στο νησί πηγα στο γιατρό έκανα εξετασεις όλα. Δεν έχω τίποτα είπε!!!
    Πάμε στο σήμερα τώρα…
    Εχθές βράδυ ενώ καθόμουν στον καναπέ και ένιωσα μούδιασμα στο πόδι μετά με έπιασε στο χέρι και στο πρόσωπο. Ξαφνικά έπαψα να σκέφτομαι την δύσπνοια και δεν ενιωθα καν δύσπνοια. Τώρα το μόνο που νιώθω είναι μούδιασμα στη δεξιά πλευρά του χεριού, ποδιού και πρόσωπο. Με πιάνει ταχυκαρδία ώρες ώρες γιατί τρέμω και κλαίω απο το φόβο μου. Το θέμα μου είναι ότι φεύγει το ένα και έρχεται το άλλο… υποφέρω!!!
    Τα περισσότερα τα είχα κ γω.
    Οπωσδήποτε να πας σε κάποιον ειδικό, ψυχολόγο ή ψυχίατρο. Για αρχή ψυχολόγο καλύτερα.
    Σου εύχομαι ταχεία ανάρρωση.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    18
    Είχα ξεκινήσει αλλά σταμάτησα πολύ γρήγορα γιατί πιστευα ότι δεν με βοηθούσε γιατί δεν έπιανε το πρόβλημα μου. Με όσους το συζήτησα μου είπαν ότι θέλει πολύ χρόνο η ψυχοθεραπείες κάτι το οποίο εμένα μπυ φαίνεται πολύ μακροχρόνιο. Πρέπει όμως και σίγουρα με τη νέα χρόνια θα το κάνω!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Quote Originally Posted by Argy Gold View Post
    Είχα ξεκινήσει αλλά σταμάτησα πολύ γρήγορα γιατί πιστευα ότι δεν με βοηθούσε γιατί δεν έπιανε το πρόβλημα μου. Με όσους το συζήτησα μου είπαν ότι θέλει πολύ χρόνο η ψυχοθεραπείες κάτι το οποίο εμένα μπυ φαίνεται πολύ μακροχρόνιο. Πρέπει όμως και σίγουρα με τη νέα χρόνια θα το κάνω!!!

    Είναι ανάλογα τον άνθρωπο, κάποιοι βλέπουν γρήγορα αποτέλεσμα άλλοι δεν βλέπουν ακόμη και με μακροχρόνια θεραπεία. Σιγουρα παίζει το ρόλο του και ο θεραπευτής αλλα η θέληση μας είναι βασικό συστατικό για να δούμε κάποιο αποτέλεσμα. Πάντως εφόσον έχεις θέληση μην καταφύγεις στην λύση των φαρμάκων εκτός αν κριθεί απαραίτητο από τον γιατρό

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Έχω περάσει απο σαράντα κύματα με ψυχοσωματικά όλων των ειδών,έχω κ εγώ αγχώδη διαταραχή και αρρωστοφοβία ξεκίνησα με ψυχολόγο ο οποιός οπως και οι γύρο μου μου έλεγαν οτι χρειάζομαι ψυχίατρο,άπειρες εξετάσεις γιατροί νοσοκομεία κάθε μήνα αυτό το μοτίβο χάλασα πολλά λεφτα,κατεληξα σε ψυχίατρο και αγωγή άργησε να με πιάσει περίπου 6μηνο αλλά μετά δεν με ξαναέπιασε τπτ ψυχοσωματικό.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    28
    Παλεύω χρόνια με το άγχος παίρνω και αγωγή και πίστευα ότι το είχα φέρει σε ένα πολύ καλό σημείο.Με ψυχοσωματικά μεν αλλά μπορουσα να τα αντέξω(πόνο στο στήθος-ταχυκαρδίες κτλ)
    Ώσπου περυσι το καλοκαίρι ένιωσα μια μικρή δύσπνοια και στην ομιλία μου πανω και από εκείνη την ώρα μέχρι σήμερα ανακύκλωνω μέσα στο μυαλό μου την σκέψη αυτή.
    Επισης εκτος απο την δυσπνοια νιωθω ότι εχω και εναν κομπο μεσα μου και σαν να με ενοχλει να κανω την παραμικρή κίνηση.
    Κάποιες φορές μπορώ να περπατήσω 5χλμ χωρίς να νιώσω τπτ και άλλες να μην μπορώ να κανω 100 μέτρα.
    Έχω σκεφτεί από καρκίνους,μεταστάσεις,πνευ μονίες μέχρι ότι μετράω ώρες.
    Πήγα και σε έναν πνευμονολόγο πριν από 6 μήνες,έκανα μια σπιρομετρηση ακτινογραφία δεν βρήκε κάτι.
    Φοβάμαι πολύ.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Rocco13 View Post
    Παλεύω χρόνια με το άγχος παίρνω και αγωγή και πίστευα ότι το είχα φέρει σε ένα πολύ καλό σημείο.Με ψυχοσωματικά μεν αλλά μπορουσα να τα αντέξω(πόνο στο στήθος-ταχυκαρδίες κτλ)
    Ώσπου περυσι το καλοκαίρι ένιωσα μια μικρή δύσπνοια και στην ομιλία μου πανω και από εκείνη την ώρα μέχρι σήμερα ανακύκλωνω μέσα στο μυαλό μου την σκέψη αυτή.
    Επισης εκτος απο την δυσπνοια νιωθω ότι εχω και εναν κομπο μεσα μου και σαν να με ενοχλει να κανω την παραμικρή κίνηση.
    Κάποιες φορές μπορώ να περπατήσω 5χλμ χωρίς να νιώσω τπτ και άλλες να μην μπορώ να κανω 100 μέτρα.
    Έχω σκεφτεί από καρκίνους,μεταστάσεις,πνευ μονίες μέχρι ότι μετράω ώρες.
    Πήγα και σε έναν πνευμονολόγο πριν από 6 μήνες,έκανα μια σπιρομετρηση ακτινογραφία δεν βρήκε κάτι.
    Φοβάμαι πολύ.
    Το εχεις νικησει μια φορά θα το ξανανικήσεις. Να μιλήσεις ξανα με τον ψυχιατρο ή την ψυχολόγο σου. Γρηγορα περαστικά σου ευχομαι.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    28
    Έχω πολλά χρόνια να πάω και έχω μείνει με μια αγωγή με εφεξορ που τα παίρνω όποτε το θυμάμαι.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    18
    Μην φοβάσαι. Όλα είναι στο μυαλό μας δυστυχώς ή ευτυχώς. Εγώ έκλεισα ραντεβού με τον ψυχολόγο μου. Γιατί όπως έγραψα και σήμερα η κρίση πανικού ξανά χτύπησε. Καλη χρονια με υγεία !!!

Similar Threads

  1. Κρίση πανικού
    By Ariel96 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 29-01-2022, 17:52
  2. Κρίση πανικού η κρίση επιληψίας;
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 28-02-2020, 12:38
  3. λιποθυμία ή κρίση πανικου/κριση αγχους;
    By maria4 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-09-2017, 14:50
  4. ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By ασπασια in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 26
    Last Post: 02-09-2015, 23:16
  5. κρίση πανικού?
    By Sofaki in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 11
    Last Post: 27-01-2015, 23:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •