Ιψδ(harm ocd)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715

    Ιψδ(harm ocd)

    Όποιος η όποια νιώθει πως έχει harm ocd.θα μπορούσε να μου στείλει.Ισως βοηθήσει ο ένας τον αλλο

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    4
    Εγώ έχω κατά 99%. Πως μπορώ να σου στείλω;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Quote Originally Posted by Elsa00 View Post
    Εγώ έχω κατά 99%. Πως μπορώ να σου στείλω;
    Στείλε μου περσοναλ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Quote Originally Posted by Elsa00 View Post
    Εγώ έχω κατά 99%. Πως μπορώ να σου στείλω;
    Στείλε μου στο Μάιλ [email protected]

  5. #5
    Πρέπει κάποιος να μας έχει κάνει κάτι το οποίο μας πλήγωσε ψυχικά και μας άφησε ζημιά ή εμείς να θεωρούμε τον εαυτό μας αποκλειστικά υπεύθυνο για κάτι που μας συμβαίνει, κι ανάλογα, είτε προς αυτόν είτε προς εμάς, η σκέψη μας, δημιουργεί σενάρια να κάνουμε ζημιά, να βλάψουμε. Εκτονονόμαστε είτε με ουσιαστικά αναιπαίσθητες, αβλαβείς αντιδράσεις ακόμα κι έντονες ως προς το ύφος είτε στην πολλή την ώρα μέσα στον ειρμό των σκέψεων και της καθημερινότητας η σκέψη μας ηρεμά. Πρέπει να ναι πολύ σοβαρή η ιψδ που αυτά τα συμβάντα προκάλεσαν στο άτομο και συνάμα χαρακτήρας ευέξαπτος, που εξωτεικεύει εύκολα, δυναμικός και πηγαίος σε βαθμό που να παραλύει ο αυτοέλεγχος ώστε να φτάνει στη βία.

    Δυστυχώς δεν ελέγχεται καθόλου εύκολα αυτή η κατάσταση σκέψης. Η γνωστική συμπεριφορική μέθοδος ψυχολογίας μέσω της μεθόδου της του εσωτερικού παρατηρητή, ήτοι του εαυτού μας ως παρατηρητή της σκέψης μας που διώχνει την κάθε διαστρεβλωμένη σκέψη είτε με ηρεμιστικά είτε συνδυασμός των δύο, είναι οι λύσεις.
    γιάννης

Similar Threads

  1. Δε ξέρω ποια είμαι / TW: Harm OCD
    By Elsa00 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 17-12-2022, 20:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •