Χωρισμος και επανασυνδεση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 87
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    40

    Χωρισμος και επανασυνδεση

    Καλησπερα..με χωρισε η κοπελα μου πριν μια βδομαδα..η σχεση κρατησε σχεδον 3,5 χρονια..τελειωσε γιατι εννιωσε παραμελημενη,που κατα καποιο τροπο λογο δουλειας κυριως ισχυει,ξενερωσε και χαθηκε ο ερωτας,υπαρχει ομως αγαπη,αυτο το ξερω..τα προβληματα ξεκινησαν το καλοκαιρι,αυτη εστελνε τα μνματα αλλα εγω δεν τα επερνα σοβαρα..το σεπτεμβρη πηγαμε διακοπες και ολα φενονταν καλα..χωρισαμε λοιπον πριν απο μια εβδομαδα τις πρωτες μερες υπηρχε μια σχετικη επικοινωνια και συζητησεις..σε φιλους μου ειπε οτι δεν ξερει τι θελει..πριν 2 μερες συναντηθηκαμε σε μαγαζι,την πηγα μεχρι το αυτοκινητο,με αγκαλιασε με φιλησε με παθος και μου ειπε οτι μ αγαπαει..απο τοτε δεν εχουμε ξαναμιλησει,επελεξα να της αφησω χωρο και χρονο να δει τι θελει..πως θα την κερδισω ξανα?

  2. #2
    Honorata
    Guest
    Τι μηνύματα σου έδινε που δεν καταλαβαινες;

    Νομίζω πως ο λόγος που χωρίσατε είναι ο δρόμος για να βρεις πως θα τη ξανακερδίσεις, αφού αυτό επιθυμείς.

    Θυμήσου τι σου είπε πριν χωρίσετε; Ποιοι ήταν οι λόγοι οι δικοί της...;

    Εφόσον λέει ότι ένιωθε παραμελημένη, πιστεύω πως θα ήταν λάθος να αδιαφορησεις. Αν ακόμα είναι ζεστή και ενδιαφέρεται για σένα αλλα είναι απογοητευμένη από τη συμπεριφορά σου τότε από τη μια χρειάζεται να της αφήσεις χώρο και να μη τη πιέσεις να ξανά ειστε μαζί και να αλλάξει γνώμη για σένα, από την άλλη όμως πρέπει να τη διεκδικήσεις με υπομονή ξανά από την αρχή. Και να δείξεις το ενδιαφέρον σου. Να της δείξεις τα συναίσθηματα σου και να νιώσει ότι κάποιος την θέλει και την υπολογιζει. Μόνο έτσι θα μπορούσε να γυρίσει, αν το θέλει και η ίδια, εφοσον δει από σένα ότι έχεις αλλάξει τις συμπεριφορές που δεν τις άρεσαν. Χωρίς όμως να περιμένεις τίποτα, είναι στο χέρι της αν θέλει να σου δώσει ευκαιρία.

    Βέβαια, μας λες ότι αυτή είχε αρχίσει να απομακρύνεται ήδη και ότι δεν το είχες καταλάβει. Σε πόσο καιρό αραγε έγινε η απομάκρυνση; πιστεύεις ότι μπορεί να ξεχειλωσε η κατάσταση; ....πιστευεις ότι σιγά σιγά ενω απομακρυνόταν είχε τον χρόνο να το επεξεργαστεί μέσα της πριν χωρίσετε ώστε να τραβήξει άλλο δρόμο....; γιατί σε αυτή τη περίπτωση θα είναι πιο συνειδητοποιημένη για τον χωρισμό και θα είναι πιο δύσκολο να της αλλάξεις γνώμη. Θα το έχει σκεφτεί λογικα και ψύχραιμα.

    Ίσως να έχει βρει και άλλον!!!!
    Όχι απαραίτητα να είναι μαζί σε σχέση αλλα να υπήρχε κάποιος άλλος που να ενδιαφερόταν για αυτή ενω εκεινη ένιωθε παραμελημένη από σένα και να του έδωσε τον χώρο να τη διεκδικήσει και να το σκέφτεται μαζί του. Όσο καιρό είστε off. Με δεδομένο πως η αδιαφορία και η ρουτίνα στη σχέση σας κράταγε για μήνες και βουλιαζατε σε αυτήν.
    Για αυτό σου είπε κιόλας ότι νιώθει παραμελημένη, δεδομένη κτλ...και ότι δεν τη διεκδικείς..
    Δεν ξέρω...μια υπόθεση κάνω...Και είναι και αυτή μια πιθανότητα.
    Αν έχει συμβεί αυτό, θα είναι ακόμα πιο δύσκολο για σένα να επανασυνδεθειτε.

    Προσπάθησε το εφόσον το θες.

    Πριν το κάνεις όμως σκέψου καλά για ποιο λόγο θες τη συγκεκριμένη γυναίκα ξανά στη ζωή σου ;
    Ενδιαφέρεσαι για εκείνη πραγματικά; είσαι σε θέση να καταλάβεις τα λάθη σου και να τα διορθώσεις;
    Ή είναι απλά εγωισμός επειδή έχασες κάτι που ήξερες ότι είναι δικό σου και πάντα πίστευες πως θα γυρίσει σε σένα....και θες να δεις αν περνάει ακόμα η μπογιά σου;
    Σε αυτή τη περίπτωση καλύτερα να την αφήσεις να προσχωρήσει τη ζωη της.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    40
    Οχι τη θελω πραγματικα,ενα μηνα πριν χωρισουμε περιπου ειχα ξεκινησει να της δειχνω πραγματικο ενδιαφερον,το αναγνωρισε και η ιδια,αλλα ηταν μαλλον αργα..αλλος δεν υπαρχει,το ξερω καλα αυτο..επισης τα φιλια που ενεφερα,ενω ειχαμε χωρισει,ειχαν παθος,κατι που ειχε να κανει πολυ καιρο..ισως να φοβατε να δεθει παλι μαζι μου?να απογοητευτει ξανα?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Kostaskerkyra View Post
    Οχι τη θελω πραγματικα,ενα μηνα πριν χωρισουμε περιπου ειχα ξεκινησει να της δειχνω πραγματικο ενδιαφερον,το αναγνωρισε και η ιδια,αλλα ηταν μαλλον αργα..αλλος δεν υπαρχει,το ξερω καλα αυτο..επισης τα φιλια που ενεφερα,ενω ειχαμε χωρισει,ειχαν παθος,κατι που ειχε να κανει πολυ καιρο..ισως να φοβατε να δεθει παλι μαζι μου?να απογοητευτει ξανα?
    αυτον τον μηνα που λες, εκανες ο,τι μπορουσες και δεν μπορουσες, η απλα αλλαξες λιγο την συμπεριφορα σου;
    γιατι, αν εκανες ο,τι μπορουσες, το ειδε. αν δεν της φτανει, τι να της πεις;
    αν ομως δεν εκανες αρκετα, και εχεις σκοπο να αλλαξεις την αδιαφορια σου, υπαρχει περιθωριο, ΑΡΚΕΙ να μηνε χει κανει αλλη γνωριμια.
    μην εισαι τοσο σιγουρος οτι δεν εχει να κανει. δεν μπορεις να ξερεις με βεβαιοτητα.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    40
    Προσπαθησα παρα πολυ,αλλαξα πολλα πραγματα,συμπεριφορα,συνηθ ειες και αλλα..αναγνωριστικε η προσπαθεια αλλα χωρις αποτελεσμα..καναμε μια ειλικρινη πιστευω συζητηση γι αυτο λεω δεν υπαρχει αλλος..δεν εκατσα να το ψαξω

  6. #6
    Honorata
    Guest
    Quote Originally Posted by Kostaskerkyra View Post
    Προσπαθησα παρα πολυ,αλλαξα πολλα πραγματα,συμπεριφορα,συνηθ ειες και αλλα..αναγνωριστικε η προσπαθεια αλλα χωρις αποτελεσμα..καναμε μια ειλικρινη πιστευω συζητηση γι αυτο λεω δεν υπαρχει αλλος..δεν εκατσα να το ψαξω
    Αν αναγνωρίστηκε η προσπάθεια αλλα δεν είχε αποτέλεσμα δύσκολο. Για κάποιο λόγο έχει τελειώσει και για αυτήν.
    Εγώ καταλαβαίνω το πάθος ότι σας βγήκε γιατί ξυπνήσατε και οι δύο από τη ρουτίνα και δεν είστε μαζί. Οπότε άναψαν τα αίματα. Γιατί δεν έχει κανένας τον άλλον δεδομενο. Αν λες ότι και εκεινη είχε παθος που δεν το συνήθιζε φαίνεται πως μάλλον αυτά τα 3μιση χρόνια ήρθε μια ρουτίνα και για εκείνη;

    Τώρα αν θες επανασύνδεση, απλά δώσε της χωρο.....άφησε την , καλύτερα να μη κάνεις άλλη προσπάθεια από μεριάς σου...και αν αποφασίσεις να στείλεις ή να κάνεις κάτι...διακριτικα ίσως.. Αν και καλύτερα για λίγο να την αφήσεις.

    Δεν ξέρω αν έχεις πιθανότητες, δεν θέλω να σε στεναχωρησω. Δύσκολο .....μια γυναίκα που έχει δει ότι κάνεις αλλαγές και βλέπει ενδιαφέρον αλλά δεν θέλει να συνεχίσετε , αποφασισμένη τη βλέπω.

    Θα υπήρχαν και άλλοι λόγοι πέρα από το ότι ένιωθε παραμελημένη

  7. #7
    Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    40
    Ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολο..και με οποιον εχω μιλησει που του εχει τυχει η απαντηση ειναι απλα ξεχνα το..ομως την ξερω παρα πολυ καλα,ξερω οτι μ αγαπαει,επισης ξερω και το ποσο εχει ξενερωσει..ξερω οτι δεν ειναι ακατορθωτο αλλα δεν ξερω πως να το χειριστω..πριν γινουν ολα αυτα καναμε συζητησεις για παιδια και γαμο..δε γινετε να χαθηκαν ολα αυτα τα αισθηματα σε 6 μηνες..πιστευω

  8. #8
    Honorata
    Guest
    Quote Originally Posted by Kostaskerkyra View Post
    Ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολο..και με οποιον εχω μιλησει που του εχει τυχει η απαντηση ειναι απλα ξεχνα το..ομως την ξερω παρα πολυ καλα,ξερω οτι μ αγαπαει,επισης ξερω και το ποσο εχει ξενερωσει..ξερω οτι δεν ειναι ακατορθωτο αλλα δεν ξερω πως να το χειριστω..πριν γινουν ολα αυτα καναμε συζητησεις για παιδια και γαμο..δε γινετε να χαθηκαν ολα αυτα τα αισθηματα σε 6 μηνες..πιστευω
    Ξεχνά το λέει και παρακάτω τι ;;; τι άλλο πέρα από το ότι ένιωθε παραμελημένη....μηπως έχει ειπωθεί κάτι άλλο που δεν μας λες;;

  9. #9
    Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    40
    Ναι υπαρχει και κατι αλλο..την τελευταια φορα που μιλησαμε μου ζητησε να σταματησουμε καθε ειδους επαφη και οτι νιωθει οτι πιεζετε..το σεβαστηκα και δεν εχω ενοχλησει 2 μερες τωρα

  10. #10
    Honorata
    Guest
    Quote Originally Posted by Kostaskerkyra View Post
    Ναι υπαρχει και κατι αλλο..την τελευταια φορα που μιλησαμε μου ζητησε να σταματησουμε καθε ειδους επαφη και οτι νιωθει οτι πιεζετε..το σεβαστηκα και δεν εχω ενοχλησει 2 μερες τωρα
    2 μέρες είναι πολύ μικρό διάστημα. Μάλλον σε αυτό το σημείο το καλύτερο είναι να μην επιμείνεις άλλο.οσο επιμείνεις χειρότερα αποτελέσματα έχει.

    Απλά το πάθημα να γίνει μάθημα. Αν δεν έχει γίνει κάτι άλλο μεταξύ σας που δεν μας λες και έχει φάει ξενερα από το ότι ένιωθε παραμελημένη φαντάσου πόσο γραψιμο και πόσες λάθος συμπεριφορές πήρε από σένα

    Μια χαρά σχέση 3μιση χρόνια το πήγαινατε για γάμο. Αυτή σε αγαπούσε εσύ τη θες το ίδιο.......δεν είναι καλό να βλέπουμε τον άλλον δεδομενο. Κανένας δεν είναι δεδομένος....
    Όταν κάνει κάποιος πράγματα στον άλλον φέρνοντας τον στα όρια του με την ασφάλεια ότι ξέρεις πως αυτός ο άνθρωπος σε αγαπαει και θα στο συγχωρήσει είναι λάθος .φαντασου πόσο έχει ξενερώσει μαζί σου για να θεωρεί ότι είσαι ακατάλληλος για εκείνη.

    Αλλα αν υπάρχει μια περίπτωση να μην είναι έτσι τα πράγματα τότε αυτή μήπως κρύβει κάτι, αν έχει κάτι άλλο στη ζωή της.

    Όμως σε βλέπω πολύ σίγουρο ότι σε αγαπαει και ότι την ξέρεις καλά....φαίνεται πως την έχεις δεδομένη ακόμα και τώρα από τη σιγουριά σου.. ....ομως τώρα εκείνη αποφασίζει....και πολύ φοβάμαι πως η απόφαση η δικιά της είναι οριστική.

    Απλά μην πιέζεις και μην επιμενεις...
    Αν νιώθεις ότι σε θέλει αλλα έχει φάει ξενερα τοτε άφησε την να βγάλει όλη τη πικρία της πάνω σου με την αδιαφορία της μήπως έτσι εκτονωθεί και ξαναγυρίσει έπειτα....
    Αφού τη θες .

    Όμως αν βλέπεις πως δεν επιστρέφει καλύτερα να το πάρεις απόφαση, ότι τελείωσε για εκείνη....

  11. #11
    Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    40
    Δεδομενο δεν εχω τιποτα..λογο δουλειας και ρουτινας κ απ τις 2 πλευρες γιατι κ αυτη εχει περιεργα ωραρια και ρεπο αναποδα απ τα δικα μου..επισης ειναι ανθρωπος που δε θα μιλησει ανοιχτα γι αυτα που την τρωνε θα το δειξει με τον τροπο της αλλα μεχρι εκει,μετα κανει εκρηξη..κατι αλλο που μας χαλαγε και τους 2 ειναι οτι δεν ειχαμε τη φωλιτσα μας,της ζητησα να κανει λιγο υπομονη,της εξηγησα οτι ειναι προτιμοτερο να φτιαξουμε κατι δικο μας απ το να πληρωνουμε ενοικια..μ αυτο στραβωσε και πιστευα οτι θα της περασει..

  12. #12
    Honorata
    Guest
    Ναι....
    Δύσκολο να μην έχετε χρόνο μαζί λόγω δουλειάς. Επίσης, το γεγονός ότι δεν μιλάει για αυτά που της συμβαίνουν πάλι δεν είναι καλό από την άποψη πως ίσως υπάρχουν και άλλοι λόγοι που πήρε την απόφαση μαζί με αυτούς που επικαλείσαι και δεν το έχει συζητήσει ξεκάθαρα μαζί σου.
    Γιατί πρέπει να υπάρχουν σοβαροί λόγοι που τελειώνει μια τέτοια σχέση, δεν ήταν μια σχέση 3 μηνών, για να λέμε οκει αστεία πράγματα, εδώ μιλάμε για σχέση 3μιση χρόνων, μιλάμε σοβαρά.

    Παίζει ρόλο αν εκείνη είναι αποφασισμένη και βιάζεται να κάνει οικογένεια. Μπορεί να είδε ότι κάποια πρακτικά πράγματα όπως η έλλειψη χρόνου και σπιτιού να είναι βασικά και να τα βλέπει ως εμπόδιο. Χωρίς να συντρέχουν απαραίτητα και άλλοι λόγοι.

    Το μόνο που μπορείς να κάνεις τώρα είναι υπομονή.μη πιέσεις άλλο τη κατάσταση. Άφησε την να σκεφτεί, άφησε την να πάρει τις αποφάσεις της. Ότι είναι να γίνει θα γίνει. It takes two to tango. Δεν μπορεί να υπάρχει σχέση αν δεν το θέλουν και οι δύο μεριές.....

    Αν το θέλει η ίδια να γυρίσει και βρίσκει λόγο να το κάνει.. θα γυρίσει...
    Quote Originally Posted by Kostaskerkyra View Post
    Δεδομενο δεν εχω τιποτα..λογο δουλειας και ρουτινας κ απ τις 2 πλευρες γιατι κ αυτη εχει περιεργα ωραρια και ρεπο αναποδα απ τα δικα μου..επισης ειναι ανθρωπος που δε θα μιλησει ανοιχτα γι αυτα που την τρωνε θα το δειξει με τον τροπο της αλλα μεχρι εκει,μετα κανει εκρηξη..κατι αλλο που μας χαλαγε και τους 2 ειναι οτι δεν ειχαμε τη φωλιτσα μας,της ζητησα να κανει λιγο υπομονη,της εξηγησα οτι ειναι προτιμοτερο να φτιαξουμε κατι δικο μας απ το να πληρωνουμε ενοικια..μ αυτο στραβωσε και πιστευα οτι θα της περασει..
    Last edited by Honorata; 28-12-2022 at 02:36.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Kostaskerkyra View Post
    Ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολο..και με οποιον εχω μιλησει που του εχει τυχει η απαντηση ειναι απλα ξεχνα το..ομως την ξερω παρα πολυ καλα,ξερω οτι μ αγαπαει,επισης ξερω και το ποσο εχει ξενερωσει..ξερω οτι δεν ειναι ακατορθωτο αλλα δεν ξερω πως να το χειριστω..πριν γινουν ολα αυτα καναμε συζητησεις για παιδια και γαμο..δε γινετε να χαθηκαν ολα αυτα τα αισθηματα σε 6 μηνες..πιστευω
    οι "γαμοι και τα παιδια" δεν ειναι αισθηματα, ειναι σχεδια που κανει καποιος που μπορει να μην αγαπαει ΚΑΝ, απλα με γνωμονα το τι θελει να κανει στην ζωη του.
    εγω δεν καταλαβαινω, αν σε αγαπαει τοσο πολυ οπως λες κι αν το μονο της προβλημα ηταν η αδιαφορια κι αφου οπως λες αναγνωρισε οτι αλλαξες πολυ, γιατι δεν εδωσε κι αλλο χρονο για να δει αν ειναι μια αλλαγη που θα κρατησει ή θα αρχισεις τα ιδια.
    ΕΚΤΟΣ αν υπαρχει και κατι αλλο, πχ να ειναι ξενερωμενη σεξουαλικα και να θελει κατι αλλο.
    παντως, το οτι δενε δωσε χρονο πανω στην αλλαγη σου και το οτι σου ειπε οτι "πιεζεται" (κλασσικη εκφραση καποιου που εχει αλλον), εμενα μου δειχνουν οτι υπαρχει νεα γνωριμια και φυσικα και δεν θα στο ελεγε επειδη την ρωτησες...
    τι ηλικιες εχετε, και ποσος ειναι ο χρονος που υπολογιζες οτι χρειαζεται για να μεινετε μαζι εχοντας δικο σας σπιτι κι οχι νοικιασμενο;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εγώ πάλι πιστεύω ότι όταν ξενερώσεις με τις συμπεριφορές του άλλου, ακόμα κι αν αλλάξει μετά από συζήτηση κτλ δεν πάει να πει ότι είναι εύκολο να ξε-ξενερώσεις και δεν είναι υποχρεωτικό να υπάρχει άλλος για να φτάσεις στο χωρισμό. Για αυτό είμαι και αρκετά επιφυλακτική για το κατα πόσο μπορεί να βοηθήσουν οι σύμβουλοι γάμου ως προς το αισθηματικό κομμάτι. Για το λειτουργικό ναι, για το συναισθηματικό όχι και τόσο. Μπορεί να έρθει πιο γρήγορα η γνωριμία με άλλον τώρα, ναι, ή ακόμα και να ήρθε, αλλά δεν είναι εκεί το θέμα.

    Δηλαδή αρχικά είσαι μέσα στα μέλια, μετά καταλαγιάζει κάπως αυτό και λογικό, αλλά περιμένεις από τον άλλο να μην σε γράφει οριζοντίως και καθέτως κι αυτός αδιαφορεί. Και όταν φτάσει ο κόμπος στο χτένι που ο άλλος δεν καταλαβαίνει τίποτα και του το λες, και όταν πάει να σε χάσει ξαφνικά ξυπνάει και δείχνει ενδιαφέρον κατόπιν εορτής. Και θεωρεί ότι αυτομάτως θα ξαναλλάξουν τα συναισθήματά σου και θα είναι όλα όπως πριν. Ε, το θέμα ήταν να μην φτάσεις σε σημείο να κάνεις συζητήσεις και να ζητάς τα αυτονόητα, που είναι η χημεία και η ενσυναίσθηση σε μία σχέση. Υπάρχει το λεκτικό κομμάτι της επικοινωνίας, υπάρχει και το μη λεκτικό. Η περιόδος γραψίματος που ήταν τραυματική για εσένα δεν διαγράφεται πατώντας ένα κουμπί. Κάποιες φορές πάει το πουλάκι πέταξε, ότι κι αν κάνεις.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Kostaskerkyra View Post
    Καλησπερα..με χωρισε η κοπελα μου πριν μια βδομαδα..η σχεση κρατησε σχεδον 3,5 χρονια..τελειωσε γιατι εννιωσε παραμελημενη,που κατα καποιο τροπο λογο δουλειας κυριως ισχυει,ξενερωσε και χαθηκε ο ερωτας,υπαρχει ομως αγαπη,αυτο το ξερω..τα προβληματα ξεκινησαν το καλοκαιρι,αυτη εστελνε τα μνματα αλλα εγω δεν τα επερνα σοβαρα..το σεπτεμβρη πηγαμε διακοπες και ολα φενονταν καλα..χωρισαμε λοιπον πριν απο μια εβδομαδα τις πρωτες μερες υπηρχε μια σχετικη επικοινωνια και συζητησεις..σε φιλους μου ειπε οτι δεν ξερει τι θελει..πριν 2 μερες συναντηθηκαμε σε μαγαζι,την πηγα μεχρι το αυτοκινητο,με αγκαλιασε με φιλησε με παθος και μου ειπε οτι μ αγαπαει..απο τοτε δεν εχουμε ξαναμιλησει,επελεξα να της αφησω χωρο και χρονο να δει τι θελει..πως θα την κερδισω ξανα?
    Φίλε μου, μάλλον υπάρχει και άλλος στο κόλπο για αυτό σε χώρισε.

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Χωρισμός επανασύνδεση
    By Stuck1424 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 54
    Last Post: 16-12-2020, 01:22
  2. Χωρισμός-Επανασυνδεση
    By taekwondis in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 81
    Last Post: 22-02-2019, 06:12
  3. Χωρισμός και πιθανή επανασύνδεση
    By Melba in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 07-10-2018, 19:34
  4. Χωρισμός - Επανασύνδεση ?!?!
    By Giannis_s in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2015, 20:51
  5. επανασυνδεση
    By romantic paul in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 06-12-2012, 12:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •