Τι γνωμη εχετε για τους ψυχιατρους;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    1

    Τι γνωμη εχετε για τους ψυχιατρους;

    Καλησπερα σε ολους καο χρονια πολλα.

    Γραφτηκα σε αυτο το φορουμ προκεινενου να ρωτησω καποια πραγματα σχετικα με την γνωμη των ασθενων για τον ψυχολογο και τον ψυχιατρο τους. Ειμαι φοιτητης ιατρικης, ακομα δεν εχω διδαχτει ψυχιατρικη, μοναχα οτι εχω διαβασει μονος μου. Επειδη την βλεπω φιλικα σαν μελλοντικη ειδικοτητα θα ηθελα να γνωρισω και την πλευρα του ασθενους. Πως νιωθει, αν ηταν δυσκολη η αποφαση να παι, αν πηγε σε ψυχολογο πρωτα, αν καταλαβαινει την διαφορα αυτων των δυο. Γενικοτερα οποια σκεψη εχετε να μοιραστειτε ειναι ευπροσδεκτη.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,456
    αν ειν σωστοι άνθρωποι και τίμιοι ειν οκ τοτε ειναι συμαντικοι στις ζωες μας πολυ . αν ειν μονον να σε δουν σα πελατη κι οχι σα ανθρωπο μακρυαααααααααααα
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Δεν εχω γνωρίσει μέχρι στιγμής ψυχολόγο που να μου είναι χρήσιμος.

    Ο ψυχίατρος αν κάνει ότι του λέω είναι οκ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Ψυχίατρος κ όχι φραγκοφονιας σπάνιο, απο προσωπική εμπειρία κ από αυτά π έχω διαβάσει.

  5. #5
    Δύσκολα βάζεις...εξαρτάται τον ψυχίατρο.εμένα πχ που περασα/περναω καταθλιψη μείζων με εχει πετυχει στην αγωγη στα φαρμακα ,όντως εχω δει πολυ μεγαλη βελτιωση μου το λενε και οι γυρω μου αλλα σαν ατομο δεν με πιανει δεν με νιωθει καθολου

  6. #6
    εγω πηγα σε ψυχολογο απλα επειδη οικογενειακα δεν ειδαμε βελτιωση πηγα σε ψυχιατρο και η αγωγη με βοηθησε στο να γινω λειτουργικος.το προβλημα μεχρι τωρα δεν εχει λυθει και δεν ξερω αν λυνεται ...αλλα η αγωγη τα χαπια με βοηθησαν πολυ!!!!!!!!!

  7. #7
    Οι περισσότεροι έχουν τετράγωνη λογική. Η λογική τους είναι το μικρότερο κακό και φυσικά φάρμακα...με παρενέργειες. Είμαστε ακόμη πολύ πίσω. Γιατί παίρνω φάρμακα ενώ υπάρχουν τόσες πολλές εναλλακτικές δεν ξέρω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Εχω καλη αποψη και για τους ψυχιατρους και για τους ψυχολογους. Πιστευω ότι τα φαρμακα βοηθάνε πολύ αλλά χωρις ψυχοθεραπεία για μένα τουλάχιστον δεν είναι αρκετα! Σαφώς επειδή κανω ψυχοθεραπεια με ψυχολόγο καο εχει κτιστει μια πολύ δυνατή θεραπευτική σχεση δεν μπορώ να την εξισώσω μεντον ψυχιατρο ο οποιος απλα μου γραφει φαρμακα και μονο αυτό.

  9. #9
    Οι ιδιωτικοί ψυχίατροι είναι επαγγελματίες γιατροί. Οι δημόσιοι ψυχίατροι είναι εν δυνάμει δολοφόνοι. Σου δίνουν ένα φάρμακο και σκασίλα τους για το εάν έχει παρενέργειες. Σκασίλα τους εάν δεν μπορείς να κοιμηθείς την νύχτα, αρκεί αυτοί να έχουν ήσυχο το κεφάλι από άλλον ένα "τρελό". Γενικά εμένα μου καρφώνουν 300 περίπου mg παλιπεριδόνης και ξεμπερδέυουν (γιατί τους ενοχλούμε βλέπεις.) Θέλω κάποια μέρα να χτυπήσει ο Θεός τα παιδιά τους με ψυχική ασθένεια να δούμε τι θα κάνουν...

Similar Threads

  1. Replies: 33
    Last Post: 02-01-2023, 16:10
  2. Τι γνώμη έχετε
    By Miliva21 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 31
    Last Post: 13-06-2020, 14:50
  3. Τι γνώμη έχετε;
    By Maria26 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 02-09-2019, 06:11
  4. Τι γνώμη έχετε?
    By KARMA in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 12
    Last Post: 28-02-2019, 20:22
  5. τι γνωμη εχετε για τους μαθητες που κοροιδευουν αλλους στα σχολεια;
    By Anna Mar in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 65
    Last Post: 21-04-2016, 12:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •