Άχγος και καινούρια αρχη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270

    Άχγος και καινούρια αρχη

    Καλησπέρα παιδιά εγώ είμαι και πάλι βρίσκομαι ακόμα στο Ντουμπάι περιμένω να βγει η βίζα για Αυστραλία δεν έχει ξανα επικοινωνήσει ο Άραβας μαζί μ μετά απο αυτόν κάποιοι με πλησίασαν αλλα δεν είμαι έτοιμη να προχωρήσω ακόμα να γνωρίσω καινούρια άτομα βέβαια ότι έγινε ήταν και ενα μάθημα να μην ανοιγομαι τόσο εύκολα στον καθένα.. βρήκα το θάρρος να φύγω σε άλλη χώρα μόνη μ και πάλι νιώθω λίγη στεναχώρια ακόμα με ότι έγινε έκλαιγα για μερες αλλά πρέπει να σταματήσω να σκέφτομαι το παρελθόν ολα γίνονται για κάποιο λόγο...εχω μεγάλο αχγος τώρα με τα χαρτιά δεν έχω βρει δουλειά ακόμα εκεί π πάω η αν θα βγεί αλλα θέλω να προχωρήσω και να ταξιδέψω το τελευταίο πράγμα π θέλω είναι να γυρίσω Ελλάδα ακόμα θυμάμαι τους δύσκολους χειμώνες π καθόμουν χωρίς δουλειά και φιλίες οπότε είναι το τελευταίο πράγμα π θέλω και εύχομαι να βγει κάποιος καλός άνθρωπος μπροστά μ είναι ενα παιδί στην δουλειά πολύ καλο παιδί με γουστάρει απίστευτα αλλα δεν μ αρέσει τοσο εμφανισιακά αλλά γτ κάθε φορά πρέπει να δίνω ευκαιρίες σε κάποιους π έχουν το πακέτο εμφανισιακά αλλα είναι ακατάλληλοι στα υπόλοιπα πρέπει να αλλάξω τρόπο σκέψης ειδάλλως θα μείνω για πάντα μόνη.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Αυτό που βρίσκω εξαιρετικά περίεργο σε όλη την ιστορία είναι ότι μια μεταναστευτικη βιζα δεν βγαίνει τοσο εύκολα όσο πιστεύει ο κόσμος.

    Εσυ λοιπόν πως θα την βγάλεις? Κατουρησες στο πηγάδι?

    Κατι δε μου πηγαίνει καλα σε αυτή την ιστορία που είπες.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Αυτή η βίζα είναι work and holiday για ενα χρόνο το μονο χαρτι π περιμένω όμως είναι το support letter απο Ελλάδα και ποιος σου είπε οτι ειναι δύσκολο προσπάθησες εδώ που είμαι τόσοι φεύγουν εξωτερικό και είναι απο χώρες π είναι πιο δύσκολο να βγάλουν βίζα οχι εγώ με ελληνικό διαβατήριο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Lenale View Post
    Αυτή η βίζα είναι work and holiday για ενα χρόνο το μονο χαρτι π περιμένω όμως είναι το support letter απο Ελλάδα και ποιος σου είπε οτι ειναι δύσκολο προσπάθησες εδώ που είμαι τόσοι φεύγουν εξωτερικό και είναι απο χώρες π είναι πιο δύσκολο να βγάλουν βίζα οχι εγώ με ελληνικό διαβατήριο.
    Αμερική, Μαλαισία, Σιγκαπούρη, Καναδά, Τουρκία και μερικές άλλες.
    Και σε όλες πηρα διότι υπήρχαν ειδικές συνθήκες ειδάλλως περιμένεις χρόνια ειδικά τώρα με το Covid.
    Ξέρω πολύ καλά τι χρειάζεται και αυτό που λες "support letter" πρώτη φορά το ακούω.
    Παρ όλα αυτά ας πούμε ότι ολα αυτα που λες ισχύουν, θα πας σε μια χώρα για ενα χρόνο και αμέσως θα βρεις δουλειά? Αυτά δε γίνονται ούτε στα παραμύθια.
    Συνήθως ΠΡΩΤΑ βρίσκεις δουλειά μετα ο εργοδότης εγγυητε για σενα ώστε να βγει μια βίζα, αυτό ΑΝ δεν υπάρχει ανθρώπινο δυναμικό στην ντόπια αγορά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Αμερική, Μαλαισία, Σιγκαπούρη, Καναδά, Τουρκία και μερικές άλλες.
    Και σε όλες πηρα διότι υπήρχαν ειδικές συνθήκες ειδάλλως περιμένεις χρόνια ειδικά τώρα με το Covid.
    Ξέρω πολύ καλά τι χρειάζεται και αυτό που λες "support letter" πρώτη φορά το ακούω.
    Παρ όλα αυτά ας πούμε ότι ολα αυτα που λες ισχύουν, θα πας σε μια χώρα για ενα χρόνο και αμέσως θα βρεις δουλειά? Αυτά δε γίνονται ούτε στα παραμύθια.
    Συνήθως ΠΡΩΤΑ βρίσκεις δουλειά μετα ο εργοδότης εγγυητε για σενα ώστε να βγει μια βίζα, αυτό ΑΝ δεν υπάρχει ανθρώπινο δυναμικό στην ντόπια αγορά.
    κι εγω οπως τα λες τα ηξερα, αλλα για να το λεει, μαλλον το εχει ψαξει...
    επισης, ισχυει κι αυτο που λες για την δουλεια, αλλα πιστευω οτι στην εστιαση που νομιζω οτι δουλευει η λεναλε, πρεπει να εχει παντου δουλειες.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    κι εγω οπως τα λες τα ηξερα, αλλα για να το λεει, μαλλον το εχει ψαξει...
    επισης, ισχυει κι αυτο που λες για την δουλεια, αλλα πιστευω οτι στην εστιαση που νομιζω οτι δουλευει η λεναλε, πρεπει να εχει παντου δουλειες.
    Το πρόβλημα με την εστίαση ειναι (παντού) το ιδιο.
    Υπάρχουν (πολλά) άτομα στην ντόπια αγορά οπότε βίζα γι αυτό τον λόγο δεν παίρνει κάποιος που να χτυπάει τον κολο του κατω.

    Ενα τρυκ που γίνονταν παλιά αλλα δεν ξερω αν λειτουργεί πλέον είναι ότι ζηταει ο επιχειρηματίας έμπειρο τεχνητη στο τύλιγμα ντολμαδων οπότε σιγα μην βρεθεί στην ντοπια αγορα και έτσι βγάζει βιζα για να φέρει κάποιον απ άλλη χωρα.

    Το κακό είναι οτι είσαι υποχρεωμένος να δουλεψεις γι αυτό το διάστημα ΜΟΝΟ σε αυτην την επιχείρηση και όπως καταλαβαίνεις αυτό μπορεί να γίνει μεγάλο πρόβλημα αν ο επιχειρηματίας είναι ντιπ μαλακας.

    Σημ. Η δουλεία που μπορεί να καταλήξεις να κάνεις ειναι μερικές φορές εντελώς διαφορετική απ αυτή που έχει δηλωθεί.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Το βρίσκω δύσκολο με Ελληνικό διαβατήριο να βγάλεις τη Visa που λες, ακόμα πιο πολύ αν δεν μπορείς να αποδείξεις ότι έχεις ένα μεγάλο ποσό στην άκρη. Τεσπα.

    Εγώ πάντως θα επικεντρωθώ σε κάτι που έχω αναφέρει και παλιότερα. Σαφέστατα καλύτερα να είσαι σε κάποια δουλειά με καλά έσοδα και/ή τουλάχιστον να γνωρίζεις νέους τόπους από το να κοιτάς τους τοίχους του σπιτιού σου, αλλά να είσαι χωρίς φίλους και χωρίς ενδιαφέροντα και να κλαις και να περιμένεις κάποιο καλό παιδί για σχέση να σε βγάλει από το αδιέξοδο, είτε στην Άνω Μουσουνίτσα είσαι είτε στη Μελβούρνη είτε στο Σικάγο, είναι το ίδιο και αυτό. Πάλι με τα μούτρα στον πρώτο τριμάλακα θα πέσεις και/ή πάλι ότι κάτι σε χαλάει στη ζωή σου θα μας γράφεις.

    Κάτι δεν πάει καλά στον τρόπο που σχετίζεσαι με τους ανθρώπους, κάτι σε ενοχλεί εσένα την ίδια και σε τρώει από μέσα σου. Πρέπει να βρεις τι είναι.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Καλησπέρα σχετικά με την βίζα αυτή είναι work and holiday ενα χρόνο ψάξτε το έχω βάλει δικηγόρο να με βοηθήσει το μονο πρόβλημα είναι οτι δεν έχω πτυχίο ΑΕΙ που ζητανε αλλά στην εστίαση είμαι δεν ξέρω κατα πόσο κολλάει και άλλοι συνάδελφοι από εδω με την ίδια βίζα πηγανε και το ποσό π ζητάνε είναι 3000 ευρω περίπου αλλα γνωρίζουν ηδη οτι θα πιάσεις δουλειά και εκει οταν πάς αλλα ο σκοπός αυτής της βίζας ειναι αναψυχή....

Similar Threads

  1. Καινούρια αρχή....
    By Kostantinaki in forum Παχυσαρκία
    Replies: 5
    Last Post: 06-01-2015, 19:39
  2. Καινούρια αρχή....?
    By spha in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 10-02-2011, 01:00
  3. ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΑΡΧΗ ΕΩΣ ΠΟΤΕ;
    By BARBY in forum Παχυσαρκία
    Replies: 12
    Last Post: 17-01-2010, 12:49
  4. μια καινούρια αρχή!
    By αριάδνη_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 5
    Last Post: 29-12-2007, 19:27
  5. Ενα τελος ή μια καινουρια αρχη;
    By quantum in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 28-06-2007, 19:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •