Ποιος είναι λάθος.Εγώ η αυτή ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    5
    Ok το θέμα νομίζω εξαντλήθηκε .Οι moderators μπορούν να κλείσουν το topic
    Last edited by j.k88; 02-01-2023 at 03:22.

  2. #2
    Honorata
    Guest
    Δεν νομίζω ότι έχει κάποιος δίκιο ή κάποιος άδικο. Στις συναναστροφές συμβαίνουν αυτά. Εσύ τώρα τι θέλεις να μάθεις; εάν σε γούσταρε;

    Ας πούμε ότι σε γούσταρε και για αυτό ήταν υπέρ κοινωνική και οικεία. Θα μπορούσε να σε γουστάρει. Φιλενάδα ξαφνικά να σε είδε δεν νομίζω. Τώρα βέβαια ίσως να ανοίχτηκε παραπάνω ή να είναι ο τρόπος της έτσι αγαρμπος. Δεν θα φλερτάρει όμως θα σε προσεγγίσει με κάποιον τρόπο....Μου έχει συμβεί να έχω ενδιαφέρον για κάποιον και να είμαι αρκετά παραπάνω κοινωνική απο όσο συνήθως....ισως εκβιάζοντας έτσι (κατά κάποιο τρόπο την εξέλιξη της γνωριμίας για να δώσω θάρρος σε κάποιον....τσαμπα) όχι όμως τόσο πολύ και για προσωπικά θέματα φοβιων ή ψυχολογικών.

    Βέβαια ήταν και πολύ απότομη ξαφνικά όταν σου είπε να σταματήσετε να μίλατε. Χωρίς λόγο νομίζω. Λίγο αλλοπρόσαλλη την βλέπω την τύπισσα. Και εσένα εντελώς παθητικό. Εφόσον κατάλαβες ότι κάτι παίζει με αυτή και για κάποιο τρόπο προσπαθεί να έρθει κοντά σου....γιατι δεν έκανες ένα παραπάνω βήμα να δεις τι θέλει; να βγείτε για έναν καφέ....Να κόψεις κίνηση.. αν σου άρεσε φυσικά....Να δεις αν είναι δεσμευμένη .....

    Ας πούμε ότι κάτι ήθελε από σένα..δεν ξέρουμε τι...Και ήταν λάθος ο τρόπος της.

    Να τη πιεσες δεν νομίζω. Μάλλον σε γούσταρε και της έβγαλες το λάδι . Και έτσι όπως σε κόβω που σκέφτεσαι αν τη πιέσες επειδή της έστειλες και μια φορά εσύ, μαλλομ σε κόβω για επιφυλακτικο τύπο και όχι τόσο αποφασιστικό. Οπότε μάλλον πέφτω μεσα.

  3. #3
    Honorata
    Guest
    Από την άλλη βέβαια συμβαίνει κάποιοι άνθρωποι απλά να είναι πολύ κοινωνικοί και φλύαροι στην εργασια τους και ας μην είναι political correct αυτο... χωρίς να έχουν κάποια σκοπιμότητα. Λάθος αυτό να το κάνεις σε εργασία, μου έχει συμβεί και καλό είναι να κρατάς τα προσχήματα. Αυτή τι ηλικία είχε και τι πόστο;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,455
    ΜΕ ΚΑΛΗΝ ΠΡΟΘΕΣΗ ΟΛΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΟΡΘΩΝΟΝΤΕ :):):):)
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    5
    Ok το θέμα νομίζω εξαντλήθηκε .Οι moderators μπορούν να κλείσουν το topic
    Last edited by j.k88; 02-01-2023 at 03:23.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Κατά την γνώμη μου, θα μπορούσες την επόμενη φορά εσύ να προτείνεις που θέλεις να οδηγηθεί μία κατάσταση και να μην είσαι απλά παθητικός δέκτης.
    Πχ βλέπεις μια κοπέλα να παίρνει θάρρος μαζί σου; αναρωτιέσαι εκείνη τη στιγμή: θα ήθελες παραπάνω σχέση με αυτή την κοπέλα είτε φιλική είτε ερωτική, και πράττεις αναλόγως, μπορείς να προτείνεις ένα καφέ ή να αανταλλάξετε φμπ (σιγά το πράγμα δηλαδή). Αν δεν θες τόσο θάρρος από την μεριά της, της το κόβεις.
    Εσύ πήγαινες με τα νερά της πόσο καιρό και ξαφνικά μετά από 1μιση χρονο όταν την είδες απόμακρη, ενώ δεν είχατε μιλήσει ποτέ σε μηνύματα της έστειλες 3-4 μηνύματα πιέζοντας την κατάσταση. Αφού τότε ήταν απόμακρη για τους δικούς της λόγους γιατί να το πιέσεις παραπάνω; Δεν κάνεις κίνηση όταν ο άλλος απομακρύνεται. Εκείνη φρίκαρε με τα μηνυματα, λέει μπλέξαμε και σε μπλοκαρε γιατί δεν ξέρει και ποιος είσαι στην τελικη.
    Και οι δύο είχατε αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά. Αν κάποιος είναι απόμακρος, μην τον πιέζεις, θα φρικάρει. Εάν θέλεις κάτι, διεκδίκησέ το αλλιώς βαλε όρια!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by j.k88 View Post
    Καλησπέρα σε όλους και καλη χρονιά να έχουμε σε μερικές ώρες.

    Θα ήθελα την άποψη σας για ένα περιστατικό που συνέβη (κυρίως για να βελτιώσω τον εαυτό μου μέσα απο αυτή την κακή εμπειρία)

    Ας πούμε ότι γνωρίζεις μια γυναίκα στο χώρο εργασίας της.Χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες δεν μιλάμε για κάποιο καφέ ή μπαρ που ίσως να είναι πιο λογικό να υπάρχει μια πιο χαλαρή συμπεριφορά απο μια εργαζόμενη προς ένα πελάτη.Μιλάμε αντίθετα για χώρο που ας πούμε στην θεωρία δεν θα έπρεπε να υπάρχει αυτή η ελαφρότητα

    Την γυναίκα αυτή την βλέπεις κατα μ.ο μια φορά το μήνα για κάνα χρόνο,άντε ενάμησι.Από την αρχή δείχνει ένα ας πούμε φιλικό ενδιαφέρον,σου το λέει μάλιστα και όχι απλά στο δείχνει (ακόμα και με το να σε ακουμπάει χωρίς να είναι απαραίτητο).Μέχρι και κάποια αστεία που κάνει,θα τα έκανε μια γυναίκα σε έναν άντρα που είτε είναι ζευγάρι είτε είναι χρόνια φίλοι.Εγώ παρόλο που υπήρχε μια φιλικη συμπάθεια προς την κοπέλα αυτή,υπήρχε και μια επιφύλαξη ως προς το λόγο που έδειχνε το ενδιαφέρον αυτό (θεώρησα ότι μπορεί να ήταν στα πλαίσια του να συνεχίζω να λαμβάνω υπηρεσίες απο την επιχείρηση που εργάζεται)

    Κάποια στιγμή η γυναίκα αυτή με πιέζει να της μιλήσω για κάτι προσωπικό/οικογενειακό που με απασχολούσε ,της κάνω μια σύσταση και μου λέει ότι δεν έχει πρόβλημα να της πω και εγώ οτιδήποτε και ότι δεν θα με παρεξηγήσει.Εκεί κάνω το λάθος απο τη μεριά μου να μην διακόψω την επικοινωνία μαζί της και να απευθυνθώ σε κάποιον άλλο υπάλληλο της επιχείρησης.Την επόμενη φορά που βλεπόμαστε λύνουμε την όποια διαφορά και απο εκεί και πέρα άρχιζε να μου μιλάει για πολύ προσωπικά θέματα.Κάποιος θα έλεγε ότι απλώς είναι φλύαρη και μιλούσε για τα προσωπικά της στον οποιοδήποτε.Αντίθετα όμως η ίδια πήγαινε ένα βήμα παραπάνω και μου έλεγε ότι κάποια πράγματα μου τα έλεγε εμπιστευτικά λόγω της φιλικής σχέσης που είχαμε (κατα τα λεγόμενα της).Μέχρι και για τα ψυχολογικά της μου συζητούσε.Επίσης να αναφέρω ότι μου μιλούσε ακόμα και για τα κακώς κείμενα της επιχείρησης που δουλεύει και αυτό ήταν που με έκανε να πιστέψω ότι το ενδιαφέρον της ήταν αληθινό (δεν ήταν πωλήτρια αλλα θεώρησα ότι ένας υπάλληλος που θέλει να "πουλήσει" υπηρεσίες δεν θα μιλούσε άσχημα για την επιχείρηση του)

    Κάτι που πέρασε από το μυαλό μου ότι η συγκεκριμένη κοπέλα είχε σχέση,περιέργως βέβαια δεν μου είχε αναφέρει ποτέ τίποτα για αυτό,απλά έτυχε να την ακούσω να μιλάει (είχε πάει σε άλλο χώρο μακρυά απο μένα) με κάποιον που κατάλαβα 'οτι είναι σύντροφος της.Λέω περιέργως γιατί μια κοπέλα που σου μιλάει για τα ψυχολογικά της,θέματα υγείας της,οικογενειακά της,μέχρι και για μια κακή εμπειρία με τον πρώην της και που δεν θέλει να δώσει λάθος εντύπωση, μιλάει απο την αρχή για τη σχέση της.Η κοπέλα αυτή δεν το έκανε ποτέ,αλλά μου έλεγε ότι θέλει να κάνει οικογένεια και ότι οι άντρες είναι έτσι αλλιώς κτλ.

    Ενώ μου τα λέει αυτά και μου αναφέρει ότι δεν νιώθει καλά ψυχολογικά (και που κατά τα λεγόμενα της δεν το ήξεραν παρά μόνο κάποιες φίλες της),στην επόμενη συνάντηση μας (όπου ανέφερα ότι θα σταματήσω σύντομα να λαμβάνω τις υπηρεσίες της επιχείρησης της) η συμπεριφορά της άρχισε να αλλάζει.Ίσως και να ήταν τυχαίο (ήταν αρκετά απασχολημένη εκείνη την μέρα) αλλά θεώρησα ότι καλό θα ήταν να το ξεκαθαρίσω μαζί της.Προσπάθησα κάποιες φορές χωρίς αποτέλεσμα.Εδώ να αναφέρω ότι επειδή δεν είχαμε επικοινωνία εκτός του χώρου εργασίας της και στο χώρο εργασίας της δεν ήταν μόνη της κάποιες φορές,μου ήταν και δύσκολο να της μιλήσω γιατί δεν ήθελα να δημιουργήσω και πρόβλημα στην ίδια.Παράλληλα παρατήρησα ότι περίπου την εποχή που άρχισε να είναι απόμακρη,είδα να φοράει δαχτυλίδι (ίσως να λογοδοτήθηκε/αρραβωνιάστηκε η κάτι τέτοιο).Σε κάθε περίπτωση άρχισα να νιώθω περίεργα γιατί έστω και απο δικό μου λάθος/δυσπιστία άρχισα να πιστεύω ότι υπήρχε μια σκοπιμότητα απο την πλερά της.

    Προσπάθησα να επικοινωνήσω προσωπικα μαζί της,δεν μου απάντησε.Όλο αυτό με εκνεύρισε (παραπάνω απ' ότι έπρεπε) για το λόγο ότι δεν θεώρησα ότι ήταν τόσο τραγικό να προσπαθήσω να επικοινωνήσω μαζί της μετα απο την οικειότητα/συμπεριφορά που η ίδια επιδίωξε και μετά απο τα πράγματα που είχαμε συζητήσει που κατα τα λεγόμενα της τα έλεγε εμπιστευτικά σε μένα.

    Μετά απο κάποιους μήνες και επειδή ήρθα ξανά σε επικοινωνία με την επιχείρηση της,έκανα μια προσπάθεια να επικοινωνήσω μαζί της για να μην υπάρχει έτσι μια άβολη κατάσταση μεταξύ μας σε περίπτωση που συναντηθούμε.Σε κάθε περίπτωση αυτό που της έγραφα (έστω και ίσως σε πιο έντονο ύφος γιατί πλέον άρχισα να σκέφτομαι το αν με "κατηγορούσε" και για κάτι άλλο) ότι η ίδια επιδίωξε αυτή την φιλική σχέση και προφανώς ήταν τιμή μου που με εμπιστεύεται (και βρήκα και εγώ έναν άνθρωπο που του συζητούσα κάποια πράγματα) αλλά δεν της ζήτησα ούτε να βγούμε,ούτε να γίνουμε κολλητοί.Απλά θεώρησα ότι δεν ήταν κάτι το ανάρμοστο να της στείλω ένα μήνυμα και να λυθεί μια "παρεξηγηση" όταν η ίδια είχε την συμπεριφορά που είχε απέναντι μου και ότι προφανώς η ξαφνική αλλαγή στην συμπεριφορά της άρχισε να με κάνει να πιστεύω ότι ίσως να είχε σκοπιμότητα.Αυτή τη φορά μου απάντησε,λέγοντας μου ότι έγω παραξήγησα και δεν ήταν φιλική απέναντι μου απλα έκανε κουβεντούλα,δεν παραδέχθηκε πράγματα που όντως συνέβησαν,μου είπε να μην την ενοχλήσω ξανά και με μπλόκαρε.

    Ρωτάω λοιπόν εγώ.Προφανώς έκανα λάθος και δεν διέκοψα την επαφή μου μαζί της όταν άρχισα να βλέπω κάποια red flags.Παρόλα αυτά,αυτό που με ενόχλησε είναι το γεγονός ότι μετά απο την συμπεριφορά της (δεν μπήκα σε λεπτομέρειες εδώ,αλλά με όσους το συζήτησα οι μεν άνδρες όλοι μου είπαν ότι θα της την είχαν πέσει,οι δε γυναίκες ότι σε καμία περίπτωση δεν θα είχαν μια τέτοια συμπεριφορά απέναντι σε έναν άνδρα,αν δεν ήθελαν να δώσουν δικαιώματα),το θεώρησα τραβηγμένο να έχει αυτή την αντίδραση,στο σημείο που σκέφτομαι αν εγώ ήμουν όντως πιεστικός απέναντι της και εδώ θα ήθελα και την δική σας γνώμη.Εξάλλου όπως ανέφερα μιλάμε για έναν άνθρωπου που μου είχε αναφέρει ότι έχει κάποιες φοβίες και μιλούσε σε ψυχολόγο,οπότε ίσως να είναι δικαιολογημένη η αντίδραση της.
    θα βοηθουσε αν μας ελεγες περισσοτερα για την φυση της δουλειας της, γιατι πραγματικα σε πολλες επιχειρησεις που δεν ειναι μπαρ, επιβαλλουν σε εργαζομενες (κυριως γυναικες) να προσπαθουν να δημιουργησουν φιλικο κλιμα με ανδρες πελατες για να επανερχονται. πχ κομμωτηρια, γυμναστηρια.
    επομενως, αν και λες οτι το σκεφτηκες κι αυτο, δεν μας λες γιατι τελικα το απεκλεισες. θεωρω οτι ειναι πολυ πιθανον.

    επισης, μας λες οτι σκεφτηκες οτι απλα ηταν φλυαρη κι ανοιγε ευκολα συζητηση με οποιον μπορουσε, πραγμα πολυ πιθανον, αλλα παλι δεν μας λες τον λογο που απεκλεισες αυτην την εκδοχη.
    το οτι η ιδια σου ειπε οτα λεει σε σενα μονο "εμπιστευτικα", πραγματικα δεν σημαινει τπτ ιδιατερα για εναν φλυαρο ανθρωπο. παντου το λενε με την ιδια "εμπιστευτικοτητα".. και βεβαια, αν ειναι αρκετα αφελης, φυσικα μπορει να σου μιλαει ενας φλυαρος ανθρωπος για τα κακα της επιχειρησης που επισκεπτεσαι..

    δεν σου ειχε η ιδια μιλησει για νυν συντροφο, αλλα εσυ κατι τετοιο ειχες καταλαβει.
    αφου ειχε δημιουργηθει τοση ανεση αναμεσα σας λοιπον, γιατι δεν την ρωτησες ευθεως αν εχει σχεση, πολυ πριν παρεις την πρωτοβουλια να στειλεις προσωπικα μηνυματα;;;

    το οτι την ειδες απομακρη ακριβως οταν της ειπες οτι δεν θα επισκεπτεσαι την επιχειρηση, ειναι ενδειξη οτι την οικειοτητα την δημιουργουσε για να παραμεινεις πελατης.. μπορει επισης να εγινε απομακρη γιατι κατι αλλαξε στην προσωπικη της ζωη. πχ αρραβωνιαστηκε, που λες κι εσυ..

    οσο φιλικη και να σου φανηκε εσενα, οσα και να σου ειπε, οι συζητησεις σας ηταν ΠΑΝΤΑ στον χωρο της επιχειρησης εκεινης.

    εχεις δικιο να λες οτι επειδη κατα την γνωμη σου ειχατε μοιραστει πολλα, κι ανεξαρτητα αν εκεινη μοιραζεται ευκολα και με πολλους (πραγμα που εσυ δεν κανεις αλλα ουτε και το γνωριζες), σκεφτηκες μονος σου οτι δεν ηταν καμια φοβερη υπερβαση να επικοινωνησεις προσωπικα.
    οκ, το σκεφτηκες καιτ ο εκανες , με λογικο επιχειρημα. ΕΚΕΙΝΗ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕ. που σημαινει ξεκαθαρα οτι δεν ηθελε προσωπικη επικοινωνια.
    οποτε, οσες δικαιολογιες κι αν βρισκεις για τον εαυτο σου (να μην ειστε αβολα οτανε πανερθεις κλπκλπ), το οτι καλως ξαναπροσπαθησες ειναι στο μυαλο σου και μονο.
    κακως ξαναπροσπαθησες αφου σε γειωσε ξεκαθαρα την πρωτη φορα.
    στην συνεχεια, με το δικιο της σε μπλοκαρε και σου ζητησε να μην επαναληφθει, και ναι, μπορει μια χαρα να ισχυει η εξηγηση της οτι εκεινη μονο φιλικα κινηθηκε και δεν θελει προσωπικες επικοινωνιες.

    η δικη μου γνωμη ειναι οτι οντως δεν σου ειχε δωσει κανενα ελευθερο για να προχωρησεις ειτε σε πεσιμο ειτε σε προσωπικη επικοινωνια.
    οι φιλοι σου εχουν δικιο οταν λενε οτι με μια τετοια συμπεριφορα οι ιδιοι θα προσπαθουσαν να της την πεσουν.
    αλλα αν δεν ηθελε η ιδια τι θα εκαναν δηλαδη; θα την βιαζαν;
    κιε συ επιχειρησες να επικοινωνησεις πιο ιδιωτικα.
    το οτι το επιχειρησες δενε χει κατι κακο.
    το κακο ειναι οτι ΤΟ ΕΠΑΝΕΛΑΒΕΣ.
    ο,τι δικαιολογια και να δινεις στον εαυτο σου, η κοπελα σε γειωσε ξεκαθαρα την πρωτη φορα, οποτε πολυ σωστα, την δευτερη σε μπλοκαρε.
    αυτα πιστευω..

    εχε επισης υποψιν σου, οτι αν εχει μια σοβαρη σχεση, ή αν σοβαρεψε στην πορεια του 1.5 χρονου, την εντονη αντιδραση την εχει και γιατι της ειναι ανεπιθυμητο να της ερχονται προσωπικα μηνυματα απο καποιον ανδρα ενω ειναι με τον αρραβωνιαστικο της... και ειδικα μηνυματα με προσωπικα παραπονα και εξηγησεις που θα λαμβανε μονο απο καποιον που εχουν κατι προσωπικο μαζι. ειχε την επικοινωνια σας αυστηρα στον χωρο της δουλειας και δεν ηθελε με τπτ να την φερει σε προσωπικο της χωρο.
    επιπλεον, τον καιρο που εγινε απομακρη μπορει κατι να αλλαξε ακομα πιο πολυ και να μην ηθελε ουτε φιλικες επαφες (πχ αρραβωνας που λεγαμε).
    Last edited by Remedy; 01-01-2023 at 14:24.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    5
    Ok το θέμα νομίζω εξαντλήθηκε .Οι moderators μπορούν να κλείσουν το topic
    Last edited by j.k88; 02-01-2023 at 03:23.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by Art_Phil View Post
    Κατά την γνώμη μου, θα μπορούσες την επόμενη φορά εσύ να προτείνεις που θέλεις να οδηγηθεί μία κατάσταση και να μην είσαι απλά παθητικός δέκτης.
    Πχ βλέπεις μια κοπέλα να παίρνει θάρρος μαζί σου; αναρωτιέσαι εκείνη τη στιγμή: θα ήθελες παραπάνω σχέση με αυτή την κοπέλα είτε φιλική είτε ερωτική, και πράττεις αναλόγως, μπορείς να προτείνεις ένα καφέ ή να αανταλλάξετε φμπ (σιγά το πράγμα δηλαδή). Αν δεν θες τόσο θάρρος από την μεριά της, της το κόβεις.
    Εσύ πήγαινες με τα νερά της πόσο καιρό και ξαφνικά μετά από 1μιση χρονο όταν την είδες απόμακρη, ενώ δεν είχατε μιλήσει ποτέ σε μηνύματα της έστειλες 3-4 μηνύματα πιέζοντας την κατάσταση. Αφού τότε ήταν απόμακρη για τους δικούς της λόγους γιατί να το πιέσεις παραπάνω; Δεν κάνεις κίνηση όταν ο άλλος απομακρύνεται. Εκείνη φρίκαρε με τα μηνυματα, λέει μπλέξαμε και σε μπλοκαρε γιατί δεν ξέρει και ποιος είσαι στην τελικη.
    Και οι δύο είχατε αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά. Αν κάποιος είναι απόμακρος, μην τον πιέζεις, θα φρικάρει. Εάν θέλεις κάτι, διεκδίκησέ το αλλιώς βαλε όρια!
    Έχεις δίκιο.Και αυτό είναι και το μάθημα αν θέλεις που πρέπει να βγει απο όλο αυτό.Έπρεπε όταν άρχιζε να με πιέζει να της μιλήσω για προσωπικά θέματα είτε να κρατούσα τη στάση μου,είτε να είμαι πιο ανοιχτός και να την ρωτήσω ποιες είναι οι προθέσεις της ή ότι μόνο με έναν άνθρωπο που τον θεωρώ φίλο θέλω να έχω τέτοιες συζητήσεις.Βλέπεις όμως έχουμε στις γυναίκες αδυναμία.Όχι ότι την έβλεπα ερωτικά αλλά είχα αρχίσει να την συμπαθώ και εγώ και όταν την είδα στεναχωρημένη εκείνη την μέρα,στεναχωρήθηκα και εγω.Παρόλο που ήθελα να της γράψω τότε κάτι (το είχα το τηλ. καιρό) του τύπου συγγνώμη που ήμουν απότομος,δεν το έκανα γιατί ακριβώς δεν υπήρχε επικοινωνία εκτός του χώρου εργασίας της.Όταν την ξανα-είδα και της ζήτησα συγγνώμη,βούρκωσε και ήρθε και με αγκάλιασε.Και αυτός ήταν και ένας άλλος λόγος που δεν θεώρησα ότι το έκανε στα πλαίσια του να συνεχίζω να πηγαίνω στο χώρο εργασίας της.Εκτός ποια αν ηταν τόσο καλή στο θέατρο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by j.k88 View Post
    Διακρίνω και σε άλλα θέματα μια επιθετική συμπεριφορά απο μέρους σου.Συγγνώμη κιόλας άλλα αυτό που ανέφερες για τους φίλους μου ήταν χοντράδα.Κάνεις δεν είπε ότι θα έκανε πέσιμο με το ζόρι.Αυτό που έγραψα είναι ότι όλοι είπαν ότι με βάση αυτά που έλεγε η κοπέλα αυτή θα είχαν κάνει πέσιμο = κίνηση να βγούνε για καφέ,να προχωρήσουν την σχέση κτλ.Οπότε θα σε παρακαλούσα να μην χρησιμοποιείς τέτοιου είδους λέξεις.Επίσης να αναφέρω ξανά.Την κοπέλα δεν την γούσταρα/ήθελα να κάνω πέσιμο.Εαν ήθελα να κάνω,θα το είχα κάνει όταν μου έλεγε τα διάφορα που μου έλεγε όλο αυτό το διάστημα και όχι όταν άρχιζε να ξεκόβει.

    Όχι δεν ήταν ούτε γυμναστήριο,ούτε κομμωτήριο.Ήταν χώρος που δεν θεωρώ ότι έπρεπε να υπάρχει τέτοια συμπεριφορά.Επίσης και να ήταν,δεν σημαίνει ότι δεν είναι ανήθικο να κάνεις κάτι τέτοιο (να πουλάς φιλίες σε ανθρώπους για να συνεχίζουν να πηγαίνουν σε ένα χώρο).

    Είπα ότι υποθετικά θα μπορούσε να είναι απλά φλύαρη αλλά δεν μου έδινε αυτή την εντύπωση γιατί η ίδια μου έλεγε ότι είναι κλειστός άνθρωπος και ότι μου έλεγε κάποια πράγματα εμπιστευτικά.Δεν μπορώ να κάνω το μάντη,ούτε να διαβάσω το μυαλό του άλλου,οπότε θα κινηθώ με βάση αυτά που μου λέει.Αν αυτή ήταν οκ να μιλάει για τον πρώην της που την χτυπούσε,για το ότι έχει ψυχολογικά θέματα,τα οικογενειακά της κτλ. σε ένα ΠΕΛΑΤΗ,εγώ θεώρησα ότι το έκανε εμπιστευτικά γιατί μου έλεγε ότι το κάνει εμπιστευτικά .Δεν έχω καλύτερη εξήγηση να σου δώσω.

    Για τον σύντροφο της,δεν με ένοιαζε να ρωτήσω,γιατί δεν με ενδιέφερε η κοπέλα αυτή με αυτόν τον τρόπο.Επίσης απο πότε το να στείλεις ένα προσωπικό μήνυμα,απαγορεύεται επειδή ένας άνθρωπος έχει μια σχέση/σύντροφο;Θα ξανα-γράψω σε κανένα απο τα μηνύματα δεν της πρότεινα να βγούμε,να προχωρήσουμε κάτι.Τα μηνύματα μου είχαν να κάνουν με έναν εκνευρισμό που είχε δημιουργηθεί απο την αλλαγή της συμπεριφοράς της,όπου προφανώς σε εκείνο το σημείο μπήκε και το ενδεχόμενο να τα έκανε όλα αυτά σκόπιμα.

    Το αν προχώρησε στη ζωή της με μια σχέση είναι δικό της θέμα.Να υποθέσω βέβαια ότι με όποιον άνθρωπο είναι,δεν το γνώρισε την μέρα που άλλαξε η συμπεριφορά της και τον αρραβωνιάστηκε την ίδια μέρα.Το να είσαι μέχρι πριν μερικές μέρες "φιλική" και να αλλάζεις γιατί στο μεσοδιάστημα μπορεί ό άλλος να σου ζήτησε να παντρευτείτε δεν σημαίνει ότι δεν είναι λάθος συμπεριφορά.Δηλαδή τι,όσο είμαι με ένα άνθρωπο (που θα ξανα-υποθέσω ότι για να φτάσεις να αρραβωνιαστείς με κάποιον θα είστε και για κάποιο καιρό μαζί) μπορώ να "παίζω" με άλλους ανθρώπους αλλά μόλις μου περάσει βέρα το κόβω;

    Ναι εν μέρη το καταλαβαίνω αυτό που λες ότι μου μιλούσε στην επιχείρηση.Αλλα θεώρησα ότι ένας άνθρωπος που μετά απο δική μου σύσταση να κρατήσει απόσταση,γύρισε και μου είπε ότι μπορώ να του λέω ότι θέλω και δεν θα με παρεξηγήσει,ένας άνθρωπος που ο ίδιος έλεγε ότι έχουμε φιλική σχέση και ότι έχουμε μοιραστεί 10 πράγματα μεταξύ μας και δεν θα παρεξηγηθούμε ,θεώρησα ότι δεν θα παρεξηγηθεί απο αυτή μου την κίνηση.΄Ένας άνθρωπος που είχε το θάρρος (για να μην πω θράσσος) να λέει ότι θέλει να κάνει οικογένεια αλλά όλοι οι άντρες είναι ίδιοι (λίγες μέρες πριν την αλλαγή της συμπεριφοράς της) σε ένα πελάτη (φαντάζομαι να έλεγα εγώ κάτι αντίστοιχο για γυναίκες - το οποίο φυσικά και δεν θα το έκανα γιατί είναι άσχημο να πεις κάτι τέτοιο - ποια θα ήταν η αντίδραση της).Ένας άνθρωπος που με πίεζε να του μιλήσω για κάτι προσωπικό,λέγοντας μου να μην φύγω χωρίς να της πω τι έχει συμβεί,ένας άνθρωπος που με αποχαιρετούσε λέγοντας μου φιλάκια και πολλές φορές με αποκαλούσε γλυκούλη μου.Μιλάμε για ένα άνθρωπο που για να ψαρέψει κομπλιμέντο ίσως,μου είπε μια μέρα ότι κουρεύτηκε.Δεν της έδωσα αλλά αντίθετα αστειευόμενος της είπα ότι και εγώ κουρεύτηκα.Άρχιζε να μου τρίβει το κεφάλι.Για φαντάσου να το έκανε ένας άντρας αυτό σε μια γυναίκα ποια θα ήταν η αντίδραση της.Εδώ ήταν το δικό μου θέμα.Για μένα αυτό είναι 2 μέτρα και 2 σταθμά.Το ότι έγιναν όλα αυτά στο χώρο εργασίας της ίσα,ίσα (εαν δεν έγιναν φυσικά για να συνεχίσω να πηγαίνω εκεί όπως είπες) κάποιος θα έλεγε αφού νιώθει άνετα να τα κάνει αυτά στο χώρο εργασίας της,είναι ανοιχτή στο να έχουμε μια πιο στενή σχέση (φιλική ας πούμε).

    Την πρώτη φορά που της έγραψα θα μπορούσε να απαντήσει και να τελειώνει το θέμα.Δεν είμαστε παιδάκια να παίζουμε.Εξάλλου όπως είπα δεν της έκανα κάνα πέσιμο.Θα μπορούσε και απο επαγγελματική ευθιξία να απαντήσει τότε και να τελειώνει το θέμα.Η 2η προσπάθεια που έκανα ήταν στα πλαίσια μιας συμφιλίωσης πρωτού απευθυνθώ στην επιχείρηση της ξανά,όπου θα έπρεπε να αναφέρω και την συμπεριφορά της απο την στιγμή που υπήρχε και ένα ζήτημα με τις υπηρεσίες που μου παρείχαν και ίσως μια σκοπιμότητα απο την κυρία αυτή.
    axm
    δεν καταλαβες τι ειπα για τους φιλους σου.
    μηπως γενικα καταλαβαινεις καποια πραγματα που λενε οι αλλοι διαφορετικα απ αυτο που εννοουν και φτανεις σε παρεξηγησεις;
    θα στο πω διαφορετικα κι ελπιζω να το καταλαβεις.
    ΛΕΩ, οτι οι φιλοι σου καλα λενε οτι αν εβλεπαν τετοια συμπεριφορα, θα επαιρναν το θαρρος να της την πεσουν (αν την γουσταραν βεβαια). αν ομως τους απεριπτε η ιδια, ΦΥΣΙΚΑ και θα εφευγαν, δεν θα επεμεναν (δεν θα την βιαζαν σε καμια περιπτωση για παραδειγμα, αλλα ΘΑ ΕΦΕΥΓΑΝ).
    αντιστοιχα, κι εσυ με το δικιο σου εκανες την κινηση να στειλεις προσωπικο μηνυμα αφου ειχατε κανει τοσες συζητησεις (κι ας τις κανατε ολες στην εταιρια και οχι σε προσωπικα μηνυματα).
    αλλα εφοσον σε γειωσε οταν εστειλες μηνυμα, επρεπε να υποχωρησεις και να μην ξαναστειλεις.
    το οτι ξαναεστειλες, ηταν λαθος για μενα και με το δικιο της σε μπλοκαρε.
    ελπιζω τωρα να το καταλαβες οπως το εννοουσα.

    φυσικα και δεν ειναι ηθικο να πουλας φιλιες σε ανθρωπους για να τους εχεις πελατες, αλλα εδω δεν λεμε τι ειναι πιο ηθικο, αλλα προσπαθουμε να εξηγησουμε καποιες συμπεριφορες.
    εξαλλου, δεν ξερουμε καν αν εκανε αυτο, ή αν απλα ειναι φλυαρη και επιπολαιη.

    συμφωνω μαζι σου, οτι τοσο προσωπικα πραγματα τα λεει κανεις ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΙΚΑ και οχι στον καθε πελατη που συνανταει, κανεις ομως δεν μας λεει οτι τα λεει μονο σε ΕΝΑΝ, οπως και απο πουθενα δεν προκυπτει οτι το εμπιστευτικα δεν ειναι ΜΟΝΟ φιλικα οπως σου ειπε οταν σε μπλοκαρε , αλλα ειναι κατι διαφορετικο.

    δεν απαγορευεται να στειλεις προσωπικο μηνυμα σε καποιον που εχει σχεση, απλα ειναι δικαιωμα του να μην επιθυμει να του στελνεις προσωπικα μηνυματα. και παλι, προσπαθω να υποθεσω γιατι δεν ηθελε προσωπικα μηνυματα. δεν ειπα οτι απαγορευεται να στειλεις.
    παντως, το οτι δεν τα ηθελε ηταν ξεκαθαρο εφοσον σε γειωσε την πρωτη φορα.
    επομενως, γιατι ξαναστελνεις;
    και οκ, ετσι ηθελες και ξαναστειλες. ε κι εκεινη δεν ηθελε και σε μπλοκαρε.
    και τα δυο φυσιολογικες αντιδρασεις μου φαινονται και δικαιωμα σας.

    δεν ξερω τι υποθεσεις μπορεις να κανεις για την μερα που στραβωσε και λες οτι ισως αρραβωνιαστηκε, γιατι αν κανουμε υποθεσεις χωρις να ξερουμε τι γινεται στην ζωη της, μπορουμε να κανουμε ΑΠΕΙΡΕΣ. για παραδειγμα, ρωτας αν ειναι οκ να φλερταρει αλλου και να το κοψει επειδη της εδωσε ενα δαχτυλιδι. μπορει να ηταν τσακωμενοι η και χωρισμενοι και να επανασυνδεθηκαν. σε αυτην την περιπτωση μπορει να φλερταρε οσο ηταν χωρισμενοι και να μαζευτηκε οταν τα ξαναφιαξαν. αποκλειεται;

    καταλαβαινω αυτο που λες, οτι με την συμπεριφορα της, σου εδινε να καταλαβεις οτι εχετε μεγαλη ανεση μεταξυ σας και οχι την τυπικη σχεση πελατη- υπαλληλου ωστοσο, αφενος οπως ειπαμε η οποια "σχεση" σας ηταν ξεκαθαρα παντα στον χωρο της δουλειας της και αφετερου, τα πραγματα αλλαζουν πολλες φορες και ολα αυτα που λες εγιναν μετα την "απομακρυνση" της, και αν η απομακρυνση της οφειλεται σε αλλαγες στην προσωπικη της ζωη (νεα σχεση- παλια που αναθερμανθηκε), εξηγειται το να μην θελει προσωπικες συνομιλιες, παρολο που εσυ το θεωρησες πολυ φυσιολογικο να της στειλεις.

    σε καθε περιπτωση, το "φυσιολογικο" ειναι να στειλεις μια φορα, θεωρωντας οτι δεν ειναι ακτι απαγορευμενο η ανεπιθυμητο. οταν καταλαβαινεις ομως οτι δεν το θελει (γιατι σ=δεν σου απανταει), το να το επαναλαβεις ειναι πιεστικο. και οσο δικαιωμα εχει το να το κανεις (το πιεστικο), αλλο τοσο εχει κι εκεινη να μην το θελει και να σε μπλοκαρει.

    ναι, θα μπορουσε να απαντησει την πρωτη φορα και να τελειωσει εκει το θεμα. κατα την δικη σου αποψη ομως. κατα την δικη της αποψη μπορουσε να μην απαντησει και αυτο εκανε. δεν ειναι παραλογη η αντιδραση της. απλα δεν σου αρεσε εσενα.
    δεν ειναι "παιδικο" το οτι δεν απαντησε. δεν το θεωρω παιχνιδι. παιχνιδι ειναι μια να σου στελνει και μια να σε μπλοκαρει. αλλα εκεινη, ποτε δεν σου εστειλε πμ.

    εσυ, εχεις την δικη σου εξηγηση για τον λογο που εκανες την δευτερη προσπαθεια. εκεινη ομως την θεωρησε ενοχληση την προσπαθεια αυτη.
    δικαιωμα της θεωρω να σκεφτεται διαφορετικα απο σενα.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    5
    Ok το θέμα νομίζω εξαντλήθηκε .Οι moderators μπορούν να κλείσουν το topic
    Last edited by j.k88; 02-01-2023 at 03:23.

Similar Threads

  1. Ποιος είναι ο ορισμός του
    By turtle in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 15-10-2015, 02:50
  2. Οταν ολο το σωμα ουρλιαζει στο ειναι μας οτι ειναι λαθος οι επιλογες μας ...
    By viki38 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 41
    Last Post: 13-10-2015, 11:42
  3. Πού ειναι αυτη η ζωη, που λενε ότι ειναι τόσο ωραια;
    By howtodream8 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 69
    Last Post: 27-07-2013, 22:12
  4. Τι λάθος κάνω και έχω αυτή την αντιμετώπιση???
    By apo in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 58
    Last Post: 09-05-2012, 18:22
  5. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΙΚΟΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ Ο ΤΡΕΛΟΣ
    By tomasliak in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 09-02-2010, 11:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •