Άγχος και πολύ μελαγχολία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    276

    Άγχος και πολύ μελαγχολία

    Καλησπέρα , εδώ και χρόνια έχω πολύ άγχος και απίστευτες ταχυκαρδίες ακόμα και κάτι απλό να κάνω όπως να πάω σε μαγαζί.. έχω τρελή τριχόπτωση στα μαλλιά και σπυράκια από το πουθενά. Έχω κάνει εξετάσεις αίματος είναι όλα φυσιολογικό για το βάρος μου περίπου 65 κιλά. Με την οικογένεια να πάμε καλά έχουμε γενικά επικοινωνία με τους φίλους τσακωνόμαστε συχνά και αυτό με στεναχωρεί και μελαγχολω.θελω συνεχώς να αγοράσω πράγματα για να μου φτιάξω την διάθεση και να ξεχαστω...
    Σπουδάζω και πρέπει να τελειώνω την σχολή να πάρω το πτυχίο μου είμαι στην επαρχία 6 χρόνια μακριά από την οικογένεια μου. Με πιάνει τρελή μελαγχολία όταν τελειώνει κάτι σημαντικό κάποια γιορτή κάποιο φαγοπότι. Τι μπορώ να κάνω ρε παιδιά? Κάποιο τιπ να το ξεπεράσω με κάποιο τρόπο? Σας παρακαλώ βασανίζομαι χρόνια ...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Εισαι μικρό παιδι και ειναι κριμα να ζεις με τόσο αγχος όπως λες. Εχεις σκεφτει να μιλήσεις με καποιον ψψυχολόγο προκειμένου να βρεις τις αιτίες και να περιορίσεις?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    276
    Δυστυχώς εκεί που μένω έχει μόνο ιδιωτικούς και η συνεδρία έχει κόστος περίπου 50€ την φορά..
    Παλαιότερα επισκεπτομουν τακτικά ψυχολόγο και έφτασα σε σημείο να παίρνω αντικαταθλιπτικά μετά όπως έπρεπε να φύγω να πάω επαρχία και έτσι τώρα έχω καταπέσει πάλι πάρα πολύ..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by giannis97 View Post
    Δυστυχώς εκεί που μένω έχει μόνο ιδιωτικούς και η συνεδρία έχει κόστος περίπου 50€ την φορά..
    Παλαιότερα επισκεπτομουν τακτικά ψυχολόγο και έφτασα σε σημείο να παίρνω αντικαταθλιπτικά μετά όπως έπρεπε να φύγω να πάω επαρχία και έτσι τώρα έχω καταπέσει πάλι πάρα πολύ..
    Πως ήσουν με την ψυχολογο και τα αντικαταθλιπτικά είχες βοηθηθεί?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    276
    Είχα πολλά οικογένεια προβλήματα τσακωμούς πολλούς, στεναχώρια κλάμα πολύ, με τις σχέσεις για το άλλο φύλο δεν τα πηγαίναμε καλά και συμβουλευομουν συχνά πάνε 6 χρόνια περίπου που έχω να επισκεπτώ.
    Ήταν μια ανάσα μεγάλη, το άγχος δεν έχω καταφέρει να εξαλείψω καθόλου τόσα χρόνια..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Μήπως θα μπορουσες να ερθεις σε επικοινωνια με την ψυχολογο σου και να κανεις και συνεδριες μεσω skype μαζί της. Δεν ξερω επίσης αν τα οικονομικα σου δεν ειναι καλα να δεις αν στη σχολή που σπουδαζεις παρεχετε ψυχολογική υποστηριξη στους φοιτητες.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Επίσης να σου πω ότι το αγχος δεν εξαλειφεται απλά μειωνεται ειτε με ψυχοθεραπεια ειτε με φαρμακα σε σημείο που να μην ειναι οδυνηρό για εμας! Όλοι εχουν λιγο αγχος στην καθημερινότητα τους ή ακομα και μεγαλυτερο σε κάποιες περιστάσεις πχ σε μια νεα σχέση, σε εξετάσεις κτλ και αυτο ειναι φυσιολογικό!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    276
    Απορώ πως κάποιοι άνθρωποι δεν έχουν άγχος εκτός αν το λένε απλά ότι δεν έχουν. Θα προσπαθήσω να βρω κάποιον διαδικτυακά διότι η κυρία που κάναμε τις συνεδρίες δεν γνωρίζω μετά από όσα άκουσε σε τι κατάσταση βρίσκεται η εάν βγήκε στην σύνταξη.
    Το θέμα είναι ότι θέλω να βλέπω τον άλλον δίπλα μου για να μπορώ να του εμπιστευτώ πράγματα
    Νιώθω ότι με ακούνε και οι τοίχοι, οι γείτονες και δεν μπορώ να μιλήσω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Καλε δεν υπαρχει ανθρωπος χωρις αγχος! Ειδικα στις μέρες μας.το αγχος χτυπαει κοκκινο. Αλλά άλλο λιγο αγχος αλλο να τρελαινεσαι απο το αγχος! Οι γειτονες μην ανησυχείς δεν θα ασχοληθουν μαζί σου! Ευχομαι να κανεις το βημα να κανεις κατι για σενα να βοηθηθείς!

Similar Threads

  1. Replies: 6
    Last Post: 15-01-2023, 22:57
  2. Πολύ Αγχος
    By Thodoris23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 13-07-2019, 20:59
  3. Πολυ αγχος ...
    By ithaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 04-09-2011, 17:50
  4. Πολυ αγχος....
    By cherry in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 26-07-2009, 18:39
  5. Πολύ άγχος!
    By vasilios73 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 02-02-2009, 11:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •