Δαιμονες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 46
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    107

    Δαιμονες

    Μετα την υποτροπη μου το καλοκαιρι ειμαι πεπεισμενος οτι δαιμονες επικαθονται στην ασθενεια μας την εκμεταλλευονται κ προσπαθουν να δημιουργισουν προυποθεσεις ωστε να κλεψουν τις ψυχες μας. Εγω αυτο το εχω τεκμηριωσει

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    το περιεργο ειναι οτι οι περισσοτεροι βλεπουμε παρομοια πραγματα οποτε μπορει να ειναι μια γνωσει καλα κρυμενη στο εσωτερικο του εγκεφαλου η οποια με το ψυχωτικο επισοδειο βγαινει στην επιφανεια,, υπαρχει και ο δια χριστόν σαλόσ.......

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,745
    ειναι διαφορα ανθρωπινα αρχετυπα για αυτο ειναι κοινα.
    παντως εαν ο θεματοθετης ειναι Χριστιανος αξιζει να κανει εναν εξορκισμο, στην εκκλησια υπαρχει το σχετικο τελετουργικο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    107
    Και εσυ αν ησουν Χριστιανος θα εκανες μετανοιες αν ποτε ανακαλυπτες τι συνεπειες ειχε η πτωση του Αδαμ στα αρχετυπα σου.

  5. #5
    xaka10
    Guest
    και γω θρησκευτικο παραληρημα ειχα στο επεισοδιο που επαθα και ηταν πολυ ζωντανο με αποτελεσμα να κλονιστει αρκετα η πιστη μου στον Θεο.Βεβαια τωρα πιστευω αρκετα αλλα καποιες επιφυλαξεις τις εχω τις εξομολογουμαι αλλα λογικο διοτι οταν επαθα την κριση βγηκε ολο το θρησκευτικο μεγαλειο μεσα μου και τ πιστευα φανατικα.τελικα το ιδιο μυαλο εχουμε ολοι βλεπω πολλους με ψυχωση να πιστευουν οτι ειναι διαμονες ή οτι τους καθοδηγουν ή οτι ειναι Θεοι ή Μεσσιες.και γω εντυπωσιαστηκα οταν διαβασα σε ελληνικα και ξενα σαιτ ατομων με ψυχωση τα συμπτωματα τους και εξεπλαγην για το ποσο μοιαζαν με τα δικα μου

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,745
    Quote Originally Posted by xaka10 View Post
    οταν διαβασα σε ελληνικα και ξενα σαιτ ατομων με ψυχωση τα συμπτωματα τους και εξεπλαγην για το ποσο μοιαζαν με τα δικα μου
    ειναι το λεγομενο συλλογικο ασυνειδητο για αυτο ειναι κοινο σε ολους τους ανθρωπους

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    107
    Παιδια αποδειχτηκε η υπαρξη δαιμονα. Εξομολογηθηκα κ κοινωνησα κ μετα τη θεια κοινωνια επαθα κατι ανεξηγητο. Ο δαιμονας καιγονταν κ ουρλιαζε μεσα μου με τη προσευχη. Εγινα κατωχρος και επαθα κριση εκπνοων κατα της οποιες ηθελα να βγαλω κατι απο μεσα μου. Πηγα στον παπα κ μολις μου ειπε να προσκυνησω αγιο λειψανο αναγουλιασα και εβγαλα εμετο. Μου διαβασε ευχη με το αγιο λειψανο απο πανω και εβγαλα μια διαπεραστικη κραυγη αλλη φωνη γυναικεια η οποια δεν αυξομοιωνονταν ηταν σταθερη ακομα και οταν ανεπνεα. Συμπερασμα στη ψυχωση βγαινει στην επιφανεια κ ο δαιμονας αν υπαρχει. Αυτα....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,459
    γεροντας εχει πει που ακουω οτι δεν υπαρχουν δαιμονες . αυτα τα λενε καποιοι να φοβίζουν το κοσμο που πιστευει στον θεο και αυτα . μαθαμε στραβα το πως ειν ο κοσμος του ουρανου εκει πανω . εγω τα παραθέτω εσεις ψαξτετο οσοι εχουν βιωσει τετοια ειν απο το προβλημα υγειας κι εχει αυτο σα αποτελεσμα. κρίνετε ανάλογα συμφωνα τη λογικη του πατερα θεου που εστειλε τον χριστο να διωξει το κακο .
    .αποσπασμα απο κειμενο του σοφου γεροντα .

    Επιτέλους.... ήγγικεν η ώρα της εξόδου των Ελλήνων από την κόλαση των Ουαί....και....ουαί!

    Ουαί στους αγγέλους του Θεού....που θεάζουν στο εντός του ημών της ορθόδοξης εκκλησίας του Χριστού το ότι οι μάγοι νίκησαν το Άγιο βάπτισμα του Χριστού και την σφραγίδα της δωρεάς του Αγίου μυρωματος την έσπασε το μάτι....

    Ουαί στους παραχαράκτες της Ιστορίας των Ελλήνων και τους αποκεφαλιστές του Ορφέα από την κεφάλι του Τιμίου Ιωάννου του Βαπτιστή.

    Ουαί στους ουράνιους αγγέλους το
    Βγάλε τις λάσπες της κατάρας που σου περάσανε στην καρδιά,
    Οι ψεύτες μάγοι Αστέρες της εξορίας των τέκνων της Ελλάς απο την γη της επαγγελίας τους.
    Πάρε τον Λόγο του Αγίου Ουρανιου Χριστού και φόρεσε τον στα μυαλά σου.

    Εσύ είσαι Ένα αίμα με τον Χριστό...
    Ένα με το Αίμα και την Ουσία της Αγίας εικόνας της Μητέρας Παναγίας .
    Ένας ο Ελληνισμός,Αυτός ο Ένας ο Χριστός.
    Ομοούσιος με τον Πατέρα και τον Υιό και την Ουράνια στην γη του Εκκλησία.

    Αυτήν την εκκλησία, αυτό το έθνος,που παρέδωσαν οι ίδιοι ιερείς που βάπτισαν τον Έλληνα Χριστό...ως γιουσουφακια στην Σιών του 666.
    Last edited by asperger39; 20-03-2023 at 18:41.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,745
    επισημα διαμονες δεν υπαρχουν για την Ορθοδοξη Εκκλησια ωστοσο υπαρχει το σχετικο τελετουργικο εξορκισμου διοτι υπαρχουν καταλοιπα απο την αρχαια θρησκεια στις μερες μας οχι και τοσο αλλα μεχρι πριν 50-100 χρονια ναι

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Sah View Post
    Μετα την υποτροπη μου το καλοκαιρι ειμαι πεπεισμενος οτι δαιμονες επικαθονται στην ασθενεια μας την εκμεταλλευονται κ προσπαθουν να δημιουργισουν προυποθεσεις ωστε να κλεψουν τις ψυχες μας. Εγω αυτο το εχω τεκμηριωσει
    Οι δαιμονισμένοι του χθες είναι οι ψυχωσικοί και οι επιληπτικοί του σήμερα...
    Δεν έχεις δαίμονες φίλε μου, ψύχωση έχεις...Η ψυχωση αποκτά το περιεχόμενο των πεποιθήσεών μας.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    166
    Quote Originally Posted by Sah View Post
    Παιδια αποδειχτηκε η υπαρξη δαιμονα. Εξομολογηθηκα κ κοινωνησα κ μετα τη θεια κοινωνια επαθα κατι ανεξηγητο. Ο δαιμονας καιγονταν κ ουρλιαζε μεσα μου με τη προσευχη. Εγινα κατωχρος και επαθα κριση εκπνοων κατα της οποιες ηθελα να βγαλω κατι απο μεσα μου. Πηγα στον παπα κ μολις μου ειπε να προσκυνησω αγιο λειψανο αναγουλιασα και εβγαλα εμετο. Μου διαβασε ευχη με το αγιο λειψανο απο πανω και εβγαλα μια διαπεραστικη κραυγη αλλη φωνη γυναικεια η οποια δεν αυξομοιωνονταν ηταν σταθερη ακομα και οταν ανεπνεα. Συμπερασμα στη ψυχωση βγαινει στην επιφανεια κ ο δαιμονας αν υπαρχει. Αυτα....
    δεν ισχύει τίποτα από αυτά που λες το ξέρω ότι σου είναι δύσκολο να το καταλάβεις τώρα.παιρνε την αγωγη και σιγά σιγά θα καθαρίσει το μυαλο σού.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Στενοχωριέμαι πολύ με αυτά που γράφεις. Αν και πλέον σχεδόν άθεος/σκεπτικιστής, αφήνω πάντα ένα παράθυρο ανοικτό στο υπερφυσικό. Γιατρός δεν είμαι αλλά αυτό που έζησες μετά την κοινωνία περισσότερο μου ακούγεται ως αυθυποβολή παρά η απόγνωση του δαίμονα επειδή κοινωνήσεις. Εγώ για παράδειγμα αν διαβάσω ότι κάποιος πέθανε ξαφνικά από έμφραγμα, με το πρώτο άγχος θα θυμηθώ την είδηση και θα νιώσω μια πίεση στο θώρακα. Προσπάθησε να ακολουθείς πιστά τη φαρμακευτική αγωγή και να μιλήσεις για όλα αυτά με το γιατρό σου. Έχω δύο πολύ καλές φίλες χρόνια με σχιζοφρένεια και γνωρίζω ότι υπάρχουν σκαμπανεβάσματα. Η μία παίρνει αγωγή και πάει αρκετά καλά, η άλλη δεν παίρνει αγωγή λόγω επιλογής και πραγματικά υποφέρει πάρα πολύ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    επισημα διαμονες δεν υπαρχουν για την Ορθοδοξη Εκκλησια ωστοσο υπαρχει το σχετικο τελετουργικο εξορκισμου διοτι υπαρχουν καταλοιπα απο την αρχαια θρησκεια στις μερες μας οχι και τοσο αλλα μεχρι πριν 50-100 χρονια ναι
    Πως γινεται η Ορθοδοξη Εκκλησια να δεχεται την υπαρξη του Διαβολου και των Νεφελιμ αλλα όχι των δαιμονων; Ειναι αστειο, πραγματικα. Στην ουσια ολα αυτα ειναι το ιδιο πραγμα. Ενα και το αυτο...


    Επισης μιλας για καταλοιπα αρχαιας θρησκειας. Ποιας θρησκειας εννοεις;

  14. #14
    Member
    Join Date
    Feb 2023
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    89
    Καλως η κακως αδερφια αυτα υπαρχουν και οσοι δεν τα πιστευετε ειναι γιατι δεν εχετε ζησει καποια πραγματα και δικαιολογημενα να μην τα πιστευετε. Υπαρχει ομως ενα μεγαλο ΑΛΛΑ στην υποθεση...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Φίλε εγώ είμαι Ορθόδοξος πιστός, αλλά το ότι νομίζεις ότι σε καταλαμβάνουν δαίμονες είναι αυθυποβολή από ιδεοληψίες και ψύχωση! Αν δεν πίστευες θα ένιωθες κάτι άλλο αφού έχεις αυτά τα ψυχολογικά

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οι δαίμονες της κατάθλιψης
    By gamder11 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 12-02-2016, 12:33
  2. Δε μπορώ να ξεφύγω από τους δαίμονες μου...
    By regenmacher in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 13-06-2012, 01:12
  3. ΔΑΙΜΟΝΕΣ
    By simetra in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 74
    Last Post: 12-12-2010, 13:21
  4. οι δαίμονές μου...
    By nektaria78 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 02-03-2010, 15:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •