Δωρεάν χειρουργείο παχυσαρκίας σε Δημόσιο Νοσοκομείο μέσω ΕΟΠΥΥ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    1

    Δωρεάν χειρουργείο παχυσαρκίας σε Δημόσιο Νοσοκομείο μέσω ΕΟΠΥΥ

    Καλησπέρα και καλή χρονιά. Ονομάζομαι Γιάννης είμαι 32 ετών και είμαι 148 κιλά με ύψος 1.87. Λαμβάνω αρκετά φάρμακα για διπολική διαταραχή και απο 78 κιλά έφτασα τα 148 σε περίοδο 11 ετών. Κατάφερα να χάσω πάνω απο 30 κιλά δύο φορές αλλά μετά απο λίγους μήνες τα πήρα πίσω. Έχανα και έβαζα κιλά αναλόγως με την εκάστοτε φαρμακευτική αγωγή που λάμβανα.Κάποια φάρμακα μου "άνοιγαν" την όρεξη και κάποια άλλα ήταν weight-neutral. Επίσης πάσχω από υπνική άπνοια και φλεβοκομβική ταχυκαρδία. Δημιούργησα αυτό το thread γιατί δεν μπόρεσα να βρω στο forum πρόσφατες απαντήσεις στο ερώτημα που θέτω και θα ήθελα τη βοήθεια σας αν γνωρίζεται τη διαδικασία για να χειρουργηθώ σε δημόσιο νοσοκομείο.
    Τι προσπάθησα μέχρι στιγμής:
    1) Τηλεφώνησα στον ΕΟΠΥΥ πάνω απο 10 φορές επι 6 μέρες χωρίς να το σηκώσουν
    2) Πήγα στον ΕΟΠΥΥ στην Αγγελάκη στη Θεσσαλονίκη αλλά δεν γνώριζαν να μου πουν τη διαδικασία
    3) Πήρα στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Πατρών, γιατί άκουσα ότι ειναι το μόνο νοσοκομείο που ασχολείται με τέτοιες επεμβάσεις αλλά επειδή ειμαι Θεσσαλονίκη δεν μπορώ να πηγαινοέρχομαι Πάτρα...είναι ασύμφορο. Μου είπαν ότι αν γίνει η επέμβαση εκεί θα πρέπει να με παρακολουθούν ιδιαίτερα τον πρώτο καιρό τακτικά εκεί.

    Τι θέλω να μάθω:
    1) Γίνονται χειρουργεία στη Βόρεια Ελλάδα ή μόνο στην Πάτρα (για δημόσιο νοσοκομείο)
    2) Πώς μπορώ να κλείσω με κάποιον γενικό χειρούργο που να ασχολείται με τέτοιες επεμβάσεις; Έκλεισα ήδη μέσω των ραντεβού ΕΟΠΥΥ αλλά μου είπαν ότι δεν ασχολούνται με βαριατρικές επεμβάσεις.(ιατρείο φοίνικα/βότση). Δηλαδή, στην Θεσσαλονίκη αδυνατώ να βρω χειρούργο σε δημόσιο νοσοκομείο που να ασχολείται με βαριατρικές επεμβάσεις και να με κατευθύνει για το τι πρέπει να κάνω, πχ εξετάσεις κλπ για να τα προσκομίσω σε επιτροπή.
    3) Πόσο καιρό περιμένεις για να σε καλέσουν για την επέμβαση ? Περίπου 1,5 χρόνο?
    4) Γίνεται κάποιος που παίρνει 8 ψυχοφάρμακα ημερησίως να υποβληθεί σε βαριατρική επέμβαση ή υπάρχει πρόβλημα με την απορρόφηση των φαρμάκων; Εγώ πάντως ενδιαφέρομαι για γαστρικό δακτύλιο γιατί πληροφορήθηκα ότι με το γαστρικό by-pass δεν γίνεται απορρόφηση των φαρμάκων.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και συγγνώμη αν οι ερωτήσεις μου έχουν απαντηθεί ήδη.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    1
    Quote Originally Posted by MorbidlyObese View Post
    Καλησπέρα και καλή χρονιά. Ονομάζομαι Γιάννης είμαι 32 ετών και είμαι 148 κιλά με ύψος 1.87. Λαμβάνω αρκετά φάρμακα για διπολική διαταραχή και απο 78 κιλά έφτασα τα 148 σε περίοδο 11 ετών. Κατάφερα να χάσω πάνω απο 30 κιλά δύο φορές αλλά μετά απο λίγους μήνες τα πήρα πίσω. Έχανα και έβαζα κιλά αναλόγως με την εκάστοτε φαρμακευτική αγωγή που λάμβανα.Κάποια φάρμακα μου "άνοιγαν" την όρεξη και κάποια άλλα ήταν weight-neutral. Επίσης πάσχω από υπνική άπνοια και φλεβοκομβική ταχυκαρδία. Δημιούργησα αυτό το thread γιατί δεν μπόρεσα να βρω στο forum πρόσφατες απαντήσεις στο ερώτημα που θέτω και θα ήθελα τη βοήθεια σας αν γνωρίζεται τη διαδικασία για να χειρουργηθώ σε δημόσιο νοσοκομείο.
    Τι προσπάθησα μέχρι στιγμής:
    1) Τηλεφώνησα στον ΕΟΠΥΥ πάνω απο 10 φορές επι 6 μέρες χωρίς να το σηκώσουν
    2) Πήγα στον ΕΟΠΥΥ στην Αγγελάκη στη Θεσσαλονίκη αλλά δεν γνώριζαν να μου πουν τη διαδικασία
    3) Πήρα στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Πατρών, γιατί άκουσα ότι ειναι το μόνο νοσοκομείο που ασχολείται με τέτοιες επεμβάσεις αλλά επειδή ειμαι Θεσσαλονίκη δεν μπορώ να πηγαινοέρχομαι Πάτρα...είναι ασύμφορο. Μου είπαν ότι αν γίνει η επέμβαση εκεί θα πρέπει να με παρακολουθούν ιδιαίτερα τον πρώτο καιρό τακτικά εκεί.

    Τι θέλω να μάθω:
    1) Γίνονται χειρουργεία στη Βόρεια Ελλάδα ή μόνο στην Πάτρα (για δημόσιο νοσοκομείο)
    2) Πώς μπορώ να κλείσω με κάποιον γενικό χειρούργο που να ασχολείται με τέτοιες επεμβάσεις; Έκλεισα ήδη μέσω των ραντεβού ΕΟΠΥΥ αλλά μου είπαν ότι δεν ασχολούνται με βαριατρικές επεμβάσεις.(ιατρείο φοίνικα/βότση). Δηλαδή, στην Θεσσαλονίκη αδυνατώ να βρω χειρούργο σε δημόσιο νοσοκομείο που να ασχολείται με βαριατρικές επεμβάσεις και να με κατευθύνει για το τι πρέπει να κάνω, πχ εξετάσεις κλπ για να τα προσκομίσω σε επιτροπή.
    3) Πόσο καιρό περιμένεις για να σε καλέσουν για την επέμβαση ? Περίπου 1,5 χρόνο?
    4) Γίνεται κάποιος που παίρνει 8 ψυχοφάρμακα ημερησίως να υποβληθεί σε βαριατρική επέμβαση ή υπάρχει πρόβλημα με την απορρόφηση των φαρμάκων; Εγώ πάντως ενδιαφέρομαι για γαστρικό δακτύλιο γιατί πληροφορήθηκα ότι με το γαστρικό by-pass δεν γίνεται απορρόφηση των φαρμάκων.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και συγγνώμη αν οι ερωτήσεις μου έχουν απαντηθεί ήδη.
    Καλημέρα και καλή χρονιά. Αρχικά να σας πω πως δεν γίνονται βαριατρικα χειρουργεία σε δημόσια νοσοκομεία της Θεσσαλονίκης. Το βρίσκω εξαιρετικά άδικο, ωστόσο είναι η πικρή αλήθεια. Πλέον όσοι ασχολούνται με αυτό το είδους χειρουργείο ιδιωτεύουν σε κλινικές.
    Μπορείτε να εξετάσετε την περίπτωση να μεταβείτε στην Πάτρα ή στην Αθήνα, ωστόσο το κόστος με τη διαμονή και τα πήγαινε έλα δεν ξέρω αν είναι μικρότερο από το κόστος να κάνει κανείς τελικά ιδιωτικά την επέμβαση.
    Τώρα, γαστρικό δακτύλιο δεν κάνουν σχεδόν ποτέ πλέον διότι ο αριθμός των επιπλοκών ήταν αρκετά μεγάλος. Το γαστρικό bypass όντως έχει αυτόν τον ρόλο, να απορροφούνται λιγότερες ουσίες απο τον οργανισμό. Το γαστρικό μανίκι/γαστρεκτομη ωστόσο (sleeve), δεν δημιουργεί τέτοια θέματα. Απορροφά κανονικά ο οργανισμός τα πάντα. Ίσως μόνο για τους πρώτους μήνες χρειαστείτε τα φάρμακα σας σε πιο εύπεπτη μορφή πχ σκόνη αντί για χάπι. Ίσως και όχι.
    Όπως και να ‘χει ο ΕΟΠΠΥ δεν μπορεί να σας βοηθήσει διότι η αλήθεια είναι πως στην βόρεια Ελλάδα δεν έχουν ιδέα πλέον από τη διαδικασία αυτή στον δημόσιο τομέα. Αν απευθυνθείτε σε ιδιώτη θα σας δώσει ένα εύρος από 5000€-8000€ σαν κόστος συνολικό. Πρέπει να υπολογίσετε επιπλέον τον διατροφολόγο που θα χρειαστεί να σας παρακολουθει και τον ψυχολόγο.
    Ένα τέτοιο χειρουργείο δεν λύνει το πρόβλημα της παχυσαρκίας οριστικά. Δίνει ένα σημαντικό προβάδισμα είναι ένα πολύ ωραίο εργαλείο, ωστόσο είναι απαραίτητη η προσπάθεια και υποστήριξη στον αγώνα ενάντια σ’ αυτή την ασθένεια. Μην το θεωρήσετε ως τελική λύση, καθώς τίποτα δεν είναι οριστικό αν δεν αλλάξουν οι συνήθειες μας και ο τρόπος που αντιμετωπίζουμε το φαγητό. Όλα αυτά με πολύ κατανόηση για τον αγώνα που δίνετε. Τον μοιραζόμαστε άλλωστε.

Similar Threads

  1. νοσηλευτής σε δημόσιο νοσοκομείο
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 23-07-2020, 16:14
  2. Replies: 0
    Last Post: 14-04-2020, 17:18
  3. Χορήγηση Zyprexa σε δημόσιο νοσοκομείο.
    By airetikos in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 1
    Last Post: 26-05-2019, 15:55
  4. νοσηλευτής σε δημόσιο νοσοκομείο
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 29-10-2018, 17:48
  5. νοσηλευτής σε δημόσιο νοσοκομείο
    By δελφίνι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 17
    Last Post: 21-09-2018, 23:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •