Άγχος διακοπή ζαναξ και αλλαγή αντικαταθληπτικου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Δηλαδή η δοσολογία είναι θέμα οργανισμού, δηλαδή ανάλογα με τη σωματική υγεία ή ευρωστία εξατομικευμένα, ή καθαρά ψυχικής υγείας? Ρωτάω διότι οι γιατροί ξεκινάνε τη χορήγηση χωρίς να προηγηθούν αναλύσεις αίματος ή άλλες ιατρικές εργαστηριακές εξετασεις?
    Καλημέρα. Δεν γνωρίζω από δοσολογία δεν είμαι γιατρός. Εγώ λέω πως αντιδρά το μυαλό και και το σώμα μου και προσπαθώ να κατανοήσω αν πάει καλά η όχι.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Η απεξάρτηση απο τις βενζοδιαζεπίνες ειναι εξαιρετικά επιπονη διαδικασία τοσο σωματικα οσο και ψυχικα, θελει φοβερη δυναμη, υπομονη & επιμονη.

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by worryfree View Post
    Η απεξάρτηση απο τις βενζοδιαζεπίνες ειναι εξαιρετικά επιπονη διαδικασία τοσο σωματικα οσο και ψυχικα, θελει φοβερη δυναμη, υπομονη & επιμονη.
    Αχ θέλει.. αλλά άμα ζεις και σ ένα τοξικό περιβάλλον και έχεις και άλλες καταστάσεις που σε αγχώνουν νομίζω γίνεται πιο δύσκολο [emoji17] . Μου έχει έρθει και μια καινούργια φοβία ότι άμα δεν μπορέσω να τα κόψω τι θα γίνει θα καταλήξω σε κάνα κέντρο απεξάρτησης;; με έχει ρίξει πολύ...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Συμφωνω μαζι σου το τοξικό περιβάλλον δεν βοηθάει καθολου την διαδικασια. Εχε πιστη στον εαυτο σου και στην θεληση σου και ολα κόβονται, η συμβουλη μου οσο πιο σταδιακα και σε βαθος χρονου γινει η διακοπη τοσο λιγότερο "επώδυνη" θα ειναι.

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by worryfree View Post
    Συμφωνω μαζι σου το τοξικό περιβάλλον δεν βοηθάει καθολου την διαδικασια. Εχε πιστη στον εαυτο σου και στην θεληση σου και ολα κόβονται, η συμβουλη μου οσο πιο σταδιακα και σε βαθος χρονου γινει η διακοπη τοσο λιγότερο "επώδυνη" θα ειναι.
    Ευχαριστώ πάρα πολύ.. η αλήθεια είναι ότι απογοητευτηκα στην αρχή αλλά με.βοηθησε που το συζητήσαμε. Σταδιακά ναι για να.μημ αγχώνομαι κι όλας. Το άγχος καλά κρατεί... [emoji17][emoji17]

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Aggeliki.k View Post
    Αχ θέλει.. αλλά άμα ζεις και σ ένα τοξικό περιβάλλον και έχεις και άλλες καταστάσεις που σε αγχώνουν νομίζω γίνεται πιο δύσκολο [emoji17] . Μου έχει έρθει και μια καινούργια φοβία ότι άμα δεν μπορέσω να τα κόψω τι θα γίνει θα καταλήξω σε κάνα κέντρο απεξάρτησης;; με έχει ρίξει πολύ...
    Άμα ήταν έτσι οι μισοί Έλληνες σε κέντρα απεξάρτησης θα είχαν καταλήξει χαχα.
    Μην αγχώνεσαι και μην φοβάσαι όλα καλά θα πάνε.
    Η ζωή είναι μια διαρκής πάλη.
    Συζητησε το με το γιατρό σου κάνε ότι σου πει και σε μερικούς μήνες με ένα χρόνο θα τα έχεις κοψει τελείως.
    Εγώ όταν μείωσα το χαπι, για δεκαπέντε ημέρες ήμουν ένα χάλι, ούτε να μιλήσω δεν μπορούσα και από φοβίες που μου ερχόντουσαν εκείνο τον καιρό ένα σωρό.
    Σήμερα ήσουν/είσαι καλύτερα;

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Άμα ήταν έτσι οι μισοί Έλληνες σε κέντρα απεξάρτησης θα είχαν καταλήξει χαχα.
    Μην αγχώνεσαι και μην φοβάσαι όλα καλά θα πάνε.
    Η ζωή είναι μια διαρκής πάλη.
    Συζητησε το με το γιατρό σου κάνε ότι σου πει και σε μερικούς μήνες με ένα χρόνο θα τα έχεις κοψει τελείως.
    Εγώ όταν μείωσα το χαπι, για δεκαπέντε ημέρες ήμουν ένα χάλι, ούτε να μιλήσω δεν μπορούσα και από φοβίες που μου ερχόντουσαν εκείνο τον καιρό ένα σωρό.
    Σήμερα ήσουν/είσαι καλύτερα;
    Σ ευχαριστώ για το κουράγιο που μου δίνεις. Σήμερα είμαι καλά σχετικά. Δεν έχω τόσο άγχος και τόσο έντονες φοβίες.
    Μίλησα με το γιατρό τηλεφωνικά γιατί είχα πάει πριν μια εβδομάδα και μου είπε να μείνω μόνο στο μισό που είχαμε κόψει. Ας πάρει χρόνο δεν με πειράζει. Το ξέρω ότι δεν θα είναι εύκολο. Αλλά κάποιες φορές φρικάρω απ το άγχος. Για να κόψω και αυτό το μισό το βραδινό μου πήρε πάνω από μήνα για να αρχίσω τώρα μα συνηθίζω. Τις πρώτες 15 μέρες τα είδα όλα. Για αυτό φοβήθηκα όταν πήγε να μου κόψει και το άλλο μισό λέω οκ έτσι θα είναι πάλι. Αλλά τελικά δεν το άντεξα ήταν εκατό φορές χειρότερα...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Aggeliki.k View Post
    Σ ευχαριστώ για το κουράγιο που μου δίνεις. Σήμερα είμαι καλά σχετικά. Δεν έχω τόσο άγχος και τόσο έντονες φοβίες.
    Μίλησα με το γιατρό τηλεφωνικά γιατί είχα πάει πριν μια εβδομάδα και μου είπε να μείνω μόνο στο μισό που είχαμε κόψει. Ας πάρει χρόνο δεν με πειράζει. Το ξέρω ότι δεν θα είναι εύκολο. Αλλά κάποιες φορές φρικάρω απ το άγχος. Για να κόψω και αυτό το μισό το βραδινό μου πήρε πάνω από μήνα για να αρχίσω τώρα μα συνηθίζω. Τις πρώτες 15 μέρες τα είδα όλα. Για αυτό φοβήθηκα όταν πήγε να μου κόψει και το άλλο μισό λέω οκ έτσι θα είναι πάλι. Αλλά τελικά δεν το άντεξα ήταν εκατό φορές χειρότερα...
    Δυστυχώς, το κοψιμου ενος φαρμάκου δεν είναι ποτέ εύκολο , ειδικά εάν το έχει συνηθίσει ο οργανισμός.
    Εγώ σε βλέπω καλύτερα σήμερα από τον γραπτό σου λόγο.
    Θα τα καταφέρεις!

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    14
    Παιδιά καλησπέρα . Το νέο αντικαταθλιπτικό άρχισε να πιάνει και είμαι καλύτερα . Με τα ζαναξ που κόβω έχω θέματα αλλά υπομονή .
    Εχθές όμως που μίλησα με τον πατέρα μου στο τηλέφωνο με όλα αυτά που μου είπε έχω πέσει πολύ ψυχολογικά δε θέλω να σηκωθώ απ το κρεβάτι με επηρέασε πολύ …

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Δηλαδή η δοσολογία είναι θέμα οργανισμού, δηλαδή ανάλογα με τη σωματική υγεία ή ευρωστία εξατομικευμένα, ή καθαρά ψυχικής υγείας? Ρωτάω διότι οι γιατροί ξεκινάνε τη χορήγηση χωρίς να προηγηθούν αναλύσεις αίματος ή άλλες ιατρικές εργαστηριακές εξετασεις?
    Για ορισμενα φαρμακα που επιβαρυνουν πολυ το ηπαρ και πειραζουν και το στομαχι, οι γιατροι πρωτα ζητουν αιματολογικες εξετασεις και μετα τα χορηγουν. Υπαρχουν ομως και αλλα που τα συνταγογραφουν αμεσως διοτι δεν υπαρχουν παρενεργειες στο ηπαρ και δεν πειραζουν ουτε το στομαχι.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Άγχος για την αλλαγή ή μη εργασίας
    By vasila in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 07-07-2022, 11:35
  2. Αλλαγή αγωγής άγχος
    By MK.89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 11-02-2022, 14:08
  3. Διακοπή ζαναξ
    By DiSI in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 40
    Last Post: 14-08-2018, 17:24
  4. Διακοπη Αντικαταθλιπτικου-Αλλαγη ζωης
    By Papaki7 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 11-07-2018, 01:57
  5. περι αντικαταθληπτικου απλη ερωτηση....
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 16-06-2009, 09:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •