Οξύμετρο, αυτή η μάστιγα!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    127

    Οξύμετρο, αυτή η μάστιγα!!

    Καλησπέρα! Εδώ είμαι ξανά να βρω παρηγοριά αφού κανένας δικός μου άνθρωπος δεν μπορεί να με καταλάβει.
    Χθες διαγνώστηκα θετική στον ιο της γρίπης. Είχε ο γιος μου την προηγούμενη εβδομάδα αλλά σκέφτηκα ότι θα τη γλίτωσα. Τελικά το παιδί έγινε καλά κ εγώ έπεσα στο κρεβάτι με φοβερούς πόνους στο κεφαλι κ το σωμα μου. Πήγα κατευθείαν παθολόγο. Είχα καλό οξυγόνο και 110 παλμούς λόγω πυρετου. Μου είπε πως είναι αναμενόμενο να αυξάνονται οι παλμοί όταν αρρωσταίνουμε. Μου έδωσε κορτιζόνη και αντιβίωση κ αύριο θα ξαναπάω.
    Το πρόβλημα μου είναι πως έγινα κολλητη με το οξύμετρο. Όχι ότι δεν ήμουν αλλα τωρα κυριολεκτικα κοιμομαστε αγκαλια. Οι παλμοί 90 εως 120. Και ο πυρετος το πολύ εως 37,5. Σε διαλύει όμως. Το οξυγόνο όρθια 98, καθιστή 95, ξαπλωμένη 93. Εχω τρελαθει. Νομίζω πεθαίνω. Δεν νιώθω καλα με τόσους παλμούς κ όσο τους μετραω τοσο ανεβαίνουν και οσο ανεβαίνουν τοσο τρελαινομαι!
    2 μερες πριν βγω θετική είχα αυξημενους παλμους και ο γιατρος μου ειπε πως έτσι αντιδρά ο οργανισμός μου όταν κάτι συμβαίνει. Ανεβάζω παλμούς. Όμως αυτή η απάντηση δεν με κάλυψε καθόλου. Με φόβισε. Πριν 6 μήνες πήγα στον καρδιολόγο κ βρήκε αναιμία οποτε για αυτό είχα ταχυπαρδιες τοτε. Πηρα σιδηρο κ πρεπει να επαναλαβω την μετρηση αυτο το μηνα.
    Δεν ξερω, εχω μπερδευτεί κ φοβάμαι. Καπνιζω εν τω μεταξύ κ νομιζω το χειροτερευω αλλα αν δεν καπνισω θα λαλησω.
    Σας ευχαριστω που με διαβασατε!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,801
    φιλαράκι μου μια γριπη ειναι θα φυγει μην στεναχωριεσε θα περασει κι θα ειν απλα κατι που εγινε μπουχος και τελος μην βασανίζεις τον εαυτο σου.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Άσχετο με τους παλμούς, σχετικό με την γρίπη. Πάρε καμιά βιταμίνη C. Την d την έχεις ελέγξει;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Περαστικά.μια γριπη ειναι θα περασει! Ανεβαζουμε παλμους οταν αρρωσταινουμε ειναι αληθεια. Το οξυγόνο σου καλό είναι! Υπομονή!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    127
    Γιατί τότε οι παλμοί βρε παιδιά είναι αυξημένοι; Μήπως να το ψάξω;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    18
    Περαστικά σου, είμαι θετική στον κοβιτ. Πριν λίγο καιρό είχα το οξυμετρο συνεχώς στο δάχτυλο μου είχε γίνει Εμμονή. Τώρα που νοσώ από κοβιτ δεν το έβαλα καθόλου παρά μόνο μια φορά που με είπε ο γιατρός. Πάσχω και εγώ από αρρωστοφοβιες και κρίσεις πανικού. Όσο κατανοώ ότι όλα είναι στο μυαλό μας τόσο πιο πολύ τρελενομαι… αλλά δεν λεν να φύγουν οι άτιμες οι σκέψεις. Περαστικά και καλη χρόνια σου εύχομαι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    127
    Μα πως τα καταφερες;; Πως το ξεφορτωθηκες; Εγω το εχω μονιμα στο χερι κ οι παλμοι 100, 90, 100 κτλ. Δεν ξέρω γιατι συμβαίνει αυτό. Πήρα τηλ τον καρδιολόγο μόλις τώρα αλλά δεν απάντησε. Φοβάμαι για πνευμονία!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Περνας μεταλαγμενο ιο γρίπης. Πιθανα Α. Παραλαγη του αρχικού h1n1 του 2009. Αυτο κυκλοφορει μαζι με ενα σορό αλλους.
    Οξυγονο φυσιολογικο σε ολες τις θεσεις.
    Λιγο αυξημενος ρυθμος. Πιθανα απο το αγχος σου. Εχεις τον ιδιο ιο με τον γιο σου.
    Παρε ενα 3πλο τεστ απο φαρμακειο.
    Αν εχεις υψηλό πυρετο που επιμένει μετα απο αντιπυρετικό , πονανε κόκαλα και ισως συνεχόμενο βηχα για 4-5 μερες, θα πρεπει να πας σε γιατρό για αίμα ακτινογραφια.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,801
    ας το δει κι ο γιατρος μήπως δωσει κάποιο φαρμακο να περασει πιο γρήγορα .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  10. #10
    xaka10
    Guest
    για τος παλμους μην αγχωνεσαι λογικο ειναι να ανεβαινουν εγω εχω μονιμα 90 με 130 παλμους καθε ημερα.85 με 98 καθιστος και 115 με 130 ορθιος

Similar Threads

  1. Facebook αυτη η μαστιγα.
    By Dimitra01 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 24
    Last Post: 18-05-2021, 04:24
  2. Μαστιγα
    By Lena20 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 24-09-2020, 10:20
  3. Τι ζωή και αυτή....
    By Den3erwGiatiSeEmena in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 15-11-2018, 18:37
  4. Φάρμακα,αυτή η μάστιγα...
    By dazed in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 31-12-2017, 15:58
  5. καταθλιψη, αυτη η μαστιγα..
    By anxious4ever in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 42
    Last Post: 12-04-2016, 19:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •