Εγκυμοσύνη και αγχωδη διαταραχή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    361

    Εγκυμοσύνη και αγχωδη διαταραχή

    Καλησπέρα και καλή χρονιά!
    Είμαι 5.5 εβδομάδων έγκυος και δεν μπορώ να απολαύσω τίποτα. Η αλήθεια είναι ότι έχω μια σχέση 10 χρόνων, αλλά δεν το είχαμε προγραμματίσει και δεν τρελαινομασταν ακομα για παιδί, αλλά αφού ήρθε είπαμε να το κρατήσουμε! Ενώ φαινομενικα όλα είναι τέλεια δηλαδή σταθερή σχέση με αγάπη και υποστήριξη και καλές δουλειές, εμένα μου ξύπνησε η άρρωστο φοβία μου σε σημείο να θέλω κάθε μέρα να τρέχω στα επείγοντα.
    Εδώ και 3 ημέρες είμαι βέβαιη ότι έχω κάτι στο κεφάλι (βουίζουν όλη μέρα τα αυτιά μου, το νιώθω σαν να ζυγίζει 200 κιλά, και κουνιέμαι όλη μέρα σαν να έχω ιλιγγο) και θέλω να πάω να κάνω μαγνητική (είχα κάνει τελευταία φορά πριν 4 χρόνια και δεν βρέθηκε κάτι). Το θέμα είναι ότι και μαγνητική να κάνω μετά είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα βρω κάτι άλλο και αναρωτιέμαι έτσι θα περάσουν 8 μήνες? Και μήπως με όλα αυτά κάνω κακό στο μωρό? Καμία άλλη που να περνάει τα ίδια με εμένα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Eίμαι κ εγώ έγκυος 4,5 μηνών λίγο πριν μείνω έγκυος είχαν υποχωρήσει τα έντονα ψυχοσωματικά συμπτώματα λόγω αγωγής απο ψυχίατρο.Πέρασα πάρα πολλά,τώρα κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν με έχει πιάσει τίποτα για καλή μου τύχη.Εχω αγχώδη διαταραχή και αρρωστοφοβία.κ παρόλο που οι εξετάσεις μου βγαίνουν αλλα νταλλα μέχρι στιγμής το παλεύω δεν θέλω να γυρίσω στη μαύρη περίοδο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Κορίτσια, καλησπέρα, θα ηθελα να σας συμβουλευσω, λεγοντας σας οτι αυτα για εμας που έχουμε νοσοφοβια με ψυχοσωματικα, χειροτερευουν συνηθως στην περιοδο της λοχείας. Καλο θα ηταν να μην μενουμε χωρις ψυχικη υποστηριξη απο ειδικό, απο τωρα εως και εναν χρονο μετα τη γεννα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    361
    Quote Originally Posted by its_me View Post
    Κορίτσια, καλησπέρα, θα ηθελα να σας συμβουλευσω, λεγοντας σας οτι αυτα για εμας που έχουμε νοσοφοβια με ψυχοσωματικα, χειροτερευουν συνηθως στην περιοδο της λοχείας. Καλο θα ηταν να μην μενουμε χωρις ψυχικη υποστηριξη απο ειδικό, απο τωρα εως και εναν χρονο μετα τη γεννα.
    Καλησπερα και ευχαριστώ για την απάντηση!
    Παρακολουθουμαι από ψυχίατρο εδώ και 2 χρόνια αλλά δεν έχω δει τρελή διαφορά στα ψυχοσωματικα μου. Βασικά μπορώ να πω ότι ήμουν σχετικά καλά πριν από το γεγονός αλλά από όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος βγήκαν πάλι όλα. Αυτή την στιγμή είμαι πεπεισμένη ότι κάτι έχω στο κεφάλι έκλεισα ραντεβού σε νευρολόγο αλλά τρέμω μήπως δεν μου γράψει μαγνητική λόγω της κατάστασης μου. Και αν δεν μου γράψει είμαι σίγουρη ότι δεν θα ηρεμήσω. Επισης ταλαιπωρουμαι από ναυτιες και σήμερα δεν πήγα δουλειά (και λογικά ούτε αύριο) και με έχει ρίξει ακόμα περισσότερο ψυχολογικά αυτό.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    361
    Μπράβο σου που το προσπαθείς εμένα με έχει πάρει πολύ από κάτω

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Εμενα βρεθηκαν ευρηματα στη μαγνητικη οταν γέννησα, κολλησα κοβιντ 27 μερες μετα τη γεννα και το μωρο μου, με διαταραχη πηκτικοτητας και ενω εκανα αντιπηκτικες, στο καπακι εγινε αυτο με τη μαγνητικη, ο κοβιντ με πετυχε σε ασχημη φαση, εκανα υπερταση λοχειας και παρολιγον εκλαμψια στο νοσκομειο.. Καταλαβαινετε τι επαθα... Και αν ξύπνησαν ολα μετα.. Ξεκινησα ζαναξ κτλ αλλα αν βαλετε και τις ορμόνες.. Μια κολαση.. Γενικα η λοχεια ειναι δυσκολη αν προυπαρχει ψυχικη νοσος. Συμβαλλουν και οι ορμονες, και το οτι δεν κοιμασαι λογω του μωρού, δεν εχεις χρονο, ολα ειναι καινούργια, εισαι με ενα μωρο που θελει φροντιδα 24 ωρες. Εγω το βιωσα ασχημα κι ακομα δεν εχω συνελθει πληρως. Επαθα διαταραχη πανικου και εχω ακομα δρομο..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    361
    Quote Originally Posted by its_me View Post
    Εμενα βρεθηκαν ευρηματα στη μαγνητικη οταν γέννησα, κολλησα κοβιντ 27 μερες μετα τη γεννα και το μωρο μου, με διαταραχη πηκτικοτητας και ενω εκανα αντιπηκτικες, στο καπακι εγινε αυτο με τη μαγνητικη, ο κοβιντ με πετυχε σε ασχημη φαση, εκανα υπερταση λοχειας και παρολιγον εκλαμψια στο νοσκομειο.. Καταλαβαινετε τι επαθα... Και αν ξύπνησαν ολα μετα.. Ξεκινησα ζαναξ κτλ αλλα αν βαλετε και τις ορμόνες.. Μια κολαση.. Γενικα η λοχεια ειναι δυσκολη αν προυπαρχει ψυχικη νοσος. Συμβαλλουν και οι ορμονες, και το οτι δεν κοιμασαι λογω του μωρού, δεν εχεις χρονο, ολα ειναι καινούργια, εισαι με ενα μωρο που θελει φροντιδα 24 ωρες. Εγω το βιωσα ασχημα κι ακομα δεν εχω συνελθει πληρως. Επαθα διαταραχη πανικου και εχω ακομα δρομο..
    Πολύ δύσκολα όσα περιγράφεις. Τουλάχιστον όμως ξέρεις τι έχεις και το δουλεύεις. Εγω παλεύω να κάνω διάγνωση και να τρεχω και πάλι για εξετάσεις (και δεν θα βρεθεί και κάτι λογικά πάλι).
    Η λοχεία εννοείται ότι είναι δύσκολη περίοδος για όλες πόσο μάλλον για εμάς που έχουμε και αυτό το ιστορικό! Εγώ τις πρώτες μέρες ήθελα να το ρίξω, αισθάνομαι μικρή για αυτή τη διαδικασία (32) αλλά μόνο στο μυαλό γιατί στο σώμα πλέον δεν είμαι! Και λέγοντας μυαλό δεν εννοώ ότι δεν είμαι ώριμη απλά στο κομμάτι διασκέδασης είμαι σαν 25αρα. Βγαίνω αρκετά, πίνω, κάνω πολλά ταξίδια και δεν ένιωθα διατεθειμένη να τα χάσω όλα αυτά. Ωστόσο σκέφτηκα πως είναι κρίμα να το ρίξω τώρα και σε 2 χρόνια πχ να θέλω πάλι παιδί. Ζαναξ επιτρέπεται να παίρνεις στην εγκυμοσύνη? Ρώτησα τον γυναικολόγο μου και μου είπε 1 με 2 την εβδομάδα αν δεν γίνεται διαφορετικά δεν είναι τόσο πρόβλημα. Εμένα αν με ποιασει χοντρή κρισαρα πανικού δεν μου περνάει με άλλον τρόπο. Αλλιώς είμαι για νοσοκομείο.
    Ελπίζω όλα να πάνε καλά με τα θέματα σου και τη μαγνητική σου και να μπορέσεις να απολαύσεις το μωρακι σου!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Σ ευχαριστώ πολυ!! Οχι δεν επιτρέπονται τα ζαναξ στην εγκυμοσυνη, ετσι ξερω τουλαχιστον, μια χαρα ειναι η ηλικια σου, ευχομαι να εισαι καλα και να εισαι χαρουμενη!!!

  9. #9
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    39
    Γεια σου κορίτσι μου! Να σου πω οτι περνάω το ίδιο ακριβώς! Τα έχω παίξει! Πριν μείνω έγκυος έπαιρνα για 3 χρόνια αγωγή και ήμουν πολύ πολύ καλά! Όταν έμεινα έγκυος διάκοψα την αγωγή με κοινή απόφαση από τον ψυχίατρο μου. Όλα καλά σε γενικές γραμμές στην εγκυμοσύνη. Κατάφερα να γεννήσω όλα καλά. Γέννησα Αύγουστο, από τότε μεχρι σήμερα δεν φαντάζεσαι τι περνώ. ΕΝΑ ΔΡΑΜΑ !!! όλη μέρα άγχος πανικός όλη μέρα γεννιέται καινούργια ασθένια-αρρώστια που μπαίνει στο κεφάλι μ ότι έχω και με βασανίζει μέρες κ ώρες ατέλειωτες και συνήθως. Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω! Δεν ξέρω αν είναι ορμόνες όλο αυτό! Πάντως είναι απίστευτα βασανιστικό! και για σένα και για μένα … Βασικά θεωρώ ότι οι ορμόνες παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο σε όλο αυτό. Πριν την εγκυμοσύνη έπαιρνες κάποια αγωγή;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    361
    Quote Originally Posted by Riaki View Post
    Γεια σου κορίτσι μου! Να σου πω οτι περνάω το ίδιο ακριβώς! Τα έχω παίξει! Πριν μείνω έγκυος έπαιρνα για 3 χρόνια αγωγή και ήμουν πολύ πολύ καλά! Όταν έμεινα έγκυος διάκοψα την αγωγή με κοινή απόφαση από τον ψυχίατρο μου. Όλα καλά σε γενικές γραμμές στην εγκυμοσύνη. Κατάφερα να γεννήσω όλα καλά. Γέννησα Αύγουστο, από τότε μεχρι σήμερα δεν φαντάζεσαι τι περνώ. ΕΝΑ ΔΡΑΜΑ !!! όλη μέρα άγχος πανικός όλη μέρα γεννιέται καινούργια ασθένια-αρρώστια που μπαίνει στο κεφάλι μ ότι έχω και με βασανίζει μέρες κ ώρες ατέλειωτες και συνήθως. Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω! Δεν ξέρω αν είναι ορμόνες όλο αυτό! Πάντως είναι απίστευτα βασανιστικό! και για σένα και για μένα … Βασικά θεωρώ ότι οι ορμόνες παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο σε όλο αυτό. Πριν την εγκυμοσύνη έπαιρνες κάποια αγωγή;
    Να σου ζήσει το μωράκι σου!!!! Ο ψυχίατρος μου είχε δώσει το remeron, το οποίο όμως δεν πήρα ποτέ γιατί ήθελα να το παλέψω μόνη μου. Και πραγματικά τα είχα καταφέρει σε μεγάλο βαθμό. Τον τελευταίο καιρό το μόνο που με έπιανε ήταν κρίσεις πανικού, η άρρωστο φοβία είχε υποχωρήσει σε μεγάλο βαθμό. Να σημειώσω πως όταν λέω άρρωστο φοβία είναι με όλη τη σημασία της λέξης, δηλαδή πίστευα ότι έχω κάτι είχα όλα τα συμπτώματα έτρεχα έκανα ένα κάρο εξετάσεις μέχρι που μια φορά είχα γράψει γραμμα στους δικούς μου γιατί πίστευα ότι θα αποχαιρετήσω τον μάταιο τούτο κόσμο πολύ σύντομα Ωστόσο αυτό το τόσο έντονο είχε να με
    πιάσει κοντά στα 3 χρόνια. Τώρα πάλι τα ίδια.
    Εντωμεταξύ ειμαι και στο κρεβάτι 5 ημέρες με ναυτιες σε τραγικό βαθμό, κλαίω όλη μέρα γιατί δεν έχω χειρότερο πράγμα από αυτό, αγχώνομαι για τη δουλειά και τι θα πω για να μην πηγαίνω και όλο αυτό δεν βοηθαει στο να ξεχαστώ, απλά το επιδεινώνει. Χθες νόμιζα ότι δεν βλέπω από την τόση τηλεόραση που χω δει αυτές τις ημέρες θολωναν τα μάτια μου και εγώ νομιζα ότι είναι από τον όγκο.
    Δηλαδη εσένα όλα σου βγήκαν μετά την εγκυμοσύνη??

  11. #11
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    39
    Καθώς διάβαζα όλα όσα έγραψες είναι σαν κάποιος περιγράφει τον εαυτό μου πραγματικά! Ακριβως το ίδιο και εγώ, όπως το είπες κ εσύ με όλη την σημασία της λέξης άρρωστο φοβία, όλη μέρα - ασταμάτητα!
    Εγώ είχα θέματα χρόνια τώρα, γο αυτό άλλωστε έπαιρνα και αγωγή, αλλά τόσο πολύ και άσχημα με έπιασε τώρα με το που γέννησα. Σίγουρα όλα μαζί που βιώνεις πυροδοτούν τα συμπτώματα, δηλαδή οι ορμόνες από μόνες τους είναι ένας πολύ σημαντικός παράγοντας που είσαι έτσι τώρα. Όσον αφορά τις ναυτίες, είναι περαστικό συνήθως περνά μετά τις 13 εβδομάδες στις περισσότερες γυναίκες. Η αλήθεια είναι πως όταν γέννησα και εννοείται ξεκινήσα συνεδρίες με ψυχολόγο μου είχε πει ότι η διάρκεια της εγκυμοσυνης καθώς και η επιλόχειος περίοδος είναι πάρα πολύ κρίσιμες ειδικά για εμάς με τέτοιο ιστορικό!!!
    Αλήθεια εύχομαι μέσα από την καρδία μου να περάσει σύντομα όλο αυτό, γιατί καταλαβαίνω απόλυτα πόσο βασανιστικό είναι….σε νιώθω !
    Να ξέρεις πως θα περάσει όλα περνάνε…

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    361
    Quote Originally Posted by Riaki View Post
    Καθώς διάβαζα όλα όσα έγραψες είναι σαν κάποιος περιγράφει τον εαυτό μου πραγματικά! Ακριβως το ίδιο και εγώ, όπως το είπες κ εσύ με όλη την σημασία της λέξης άρρωστο φοβία, όλη μέρα - ασταμάτητα!
    Εγώ είχα θέματα χρόνια τώρα, γο αυτό άλλωστε έπαιρνα και αγωγή, αλλά τόσο πολύ και άσχημα με έπιασε τώρα με το που γέννησα. Σίγουρα όλα μαζί που βιώνεις πυροδοτούν τα συμπτώματα, δηλαδή οι ορμόνες από μόνες τους είναι ένας πολύ σημαντικός παράγοντας που είσαι έτσι τώρα. Όσον αφορά τις ναυτίες, είναι περαστικό συνήθως περνά μετά τις 13 εβδομάδες στις περισσότερες γυναίκες. Η αλήθεια είναι πως όταν γέννησα και εννοείται ξεκινήσα συνεδρίες με ψυχολόγο μου είχε πει ότι η διάρκεια της εγκυμοσυνης καθώς και η επιλόχειος περίοδος είναι πάρα πολύ κρίσιμες ειδικά για εμάς με τέτοιο ιστορικό!!!
    Αλήθεια εύχομαι μέσα από την καρδία μου να περάσει σύντομα όλο αυτό, γιατί καταλαβαίνω απόλυτα πόσο βασανιστικό είναι….σε νιώθω !
    Να ξέρεις πως θα περάσει όλα περνάνε…
    Σε ευχαριστώ πολύ που απαντάς και είναι βοηθητικά όλα όσα λες. Σήμερα θα πάω στον ψυχίατρο να συζητήσω μαζί του (ελπίζω να καταφέρω να σηκωθώ από το κρεβάτι) και να δω και αυτός τι θα μου πει. Πάντως όλα τα συμπτώματα μου χειροτερευουν απο το άγχος της δουλειάς δεν ξέρω αν μπορώ να πάρω άδεια ούτε τι δικαιούμαι όσο δεν είμαι καλά. Να σημειώσω πως η δουλειά μου είναι νηπιαγωγος και είμαι και εκεί όλη μέρα στο πόδι οπότε με τη ναυτία δεν μπορείς να την παλέψεις. Επίσης τρέμω και όλες τις αρρώστιες που κυκλοφορουν γιατί και εγώ είμαι πολύ ευάλωτη σαν οργανισμός και αρπάζω συνήθως ότι έχουν τα παιδιά. Μακάρι να περάσουν όπως λες και εύχομαι και σε εσένα τα καλύτερα! Να μπορέσεις να ευχαριστηθεις το παιδάκι σου.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    39
    Σίγουρα να ξέρεις πως όλα αύτα δεν ξύπνησες μια μέτα χωρίς λόγο και σε πιάσανε πάλι, πιστεύω ότι οι ορμόνες βάλανε το χεράκι τους, δεν φταις εσύ. Άλλωστε το πάλεψες τόσο μόνη σου πριν που τα είχες καταφέρει σε μεγάλο βαθμό, και αυτό από μόνο του δείχνει πόσο δυνατή είσαι!
    Εύχομαι να περάσει σύντομα για να μπορείς να χαρείς την περίοδο της εγκυμοσύνης σου. Όντως η δουλειά σου απαίτει τρέξιμο και να είσαι συνέχεια στο πόδο, δεν είναι μοα γραφειακή δουλειά να πούμε που ίσως να ήταν πιο εύκολο με την κατάσταση αυτή. Μίλα άμα είναι με την γυναικολόγο σου να δούμε τι μπορεί να σου προτείνει με άδειες κλπ. Φαντάζομαι ακόμα στην δουλειά δεν το είπες επειδή είναι νωρίς σωστα;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    361
    Quote Originally Posted by Riaki View Post
    Σίγουρα να ξέρεις πως όλα αύτα δεν ξύπνησες μια μέτα χωρίς λόγο και σε πιάσανε πάλι, πιστεύω ότι οι ορμόνες βάλανε το χεράκι τους, δεν φταις εσύ. Άλλωστε το πάλεψες τόσο μόνη σου πριν που τα είχες καταφέρει σε μεγάλο βαθμό, και αυτό από μόνο του δείχνει πόσο δυνατή είσαι!
    Εύχομαι να περάσει σύντομα για να μπορείς να χαρείς την περίοδο της εγκυμοσύνης σου. Όντως η δουλειά σου απαίτει τρέξιμο και να είσαι συνέχεια στο πόδο, δεν είναι μοα γραφειακή δουλειά να πούμε που ίσως να ήταν πιο εύκολο με την κατάσταση αυτή. Μίλα άμα είναι με την γυναικολόγο σου να δούμε τι μπορεί να σου προτείνει με άδειες κλπ. Φαντάζομαι ακόμα στην δουλειά δεν το είπες επειδή είναι νωρίς σωστα;
    Ναι δεν είπα κάτι είπα απλά ότι μάλλον έπαθα τροφική δηλητηρίαση και ότι κάνω εμετούς κλπ και δεν μπορώ να παω. Ήδη λείπω 2 μέρες και αύριο υποτίθεται θα γυρίσω αλλά δεν ξέρω πως θα την παλέψω να πάω έτσι όπως είμαι. Να φανταστείτε έχω να κάνω μπάνιο 5 μέρες σηκώνομαι λίγο όρθια και γυρίζουν όλα και μου έρχεται κατευθείαν εμετός. Μόνο ξαπλωμένη ανακουφιζομαι κάπως που εκεί βεβαια επιδεινωνονται τα υπόλοιπα (εμβοες, μουδιάσματα, θολούρα). Μιλάμε για τσακίρ κεφι. Μακάρι λέω να γίνω καλά και ας δουλεύω και 20 ώρες την ημέρα Φοβαμαι πάντως και την αντιδραση της εργοδοτριας μου.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Εγώ σήμερα πήγα σουπερ μάρκετ κ περιμένοντας στο ταμείο μου μαύρισαν όλα ύδρωσα...μετά από πολύ καιρό είχε να με πιάσει κάτι κ στς πρωτους μήνες εγκυμοσύνης δεν μ είχε πιάσει τίποτα ευτυχώς,σήμερα φοβήθηκα κ δν ξέρω είναι απ την εγκυμοσύνη ή με πιάνουν πάλι όλα αυτά τ άγχους είχα περάσει μαύρη περίοδο με τα ψυχοσωματικά.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Αγχώδη διαταραχή?
    By Vaggelis7 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 7
    Last Post: 07-11-2021, 13:47
  2. Αγχωδη διαταραχή
    By dag94 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 21-05-2021, 01:54
  3. Αγχώδη διαταραχή
    By Tod179 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 25-12-2019, 09:53
  4. Δυπολική διαταραχή η αγχωδη διαταραχή
    By Katerina2015 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 06-10-2019, 12:10
  5. Αγχώδη διαταραχή...μια ζωή
    By Deep purple in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 53
    Last Post: 24-09-2012, 04:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •