Εγκυμοσύνη και αγχωδη διαταραχή - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 35 of 35
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Η μια φίλη μου που είναι τώρα έγκυος 4,5 μηνών κάνει γύρω στους 5 εμετούς την ημέρα κ αυτή έχει χάσει κιλά ειναι 1 μήνα και με αναρρωτική απ τη δουλειά θέλει λίγο υπομονή και μην φοβάσαι πολλές κοπέλες ταλαιπωρούντε από εμετούς δυστυχώς.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    361
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Η μια φίλη μου που είναι τώρα έγκυος 4,5 μηνών κάνει γύρω στους 5 εμετούς την ημέρα κ αυτή έχει χάσει κιλά ειναι 1 μήνα και με αναρρωτική απ τη δουλειά θέλει λίγο υπομονή και μην φοβάσαι πολλές κοπέλες ταλαιπωρούντε από εμετούς δυστυχώς.
    Γλίτωσα τους εμετούς με τις ενέσεις βομεξ και έμειναν όλα τα άλλα. Ταχυκαρδία (160 σφυγμους, κοπωση, αδυναμία, βουιτο στα αυτιά και πλέον θολώνουν και τα μάτια μου). Και είμαι σίγουρη ότι αν σταματήσω το βομεξ θα ξαναρχίσουν και οι εμετοι. Ειμαι σε μόνιμο πανικό όλη μέρα ειλικρινά δεν αντέχεται άλλο η κατάσταση μου. Περάσαμε και μια ιστορία χθες με τη γιαγιά μου που της έπεσε το οξυγόνο στο 77 και μέχρι να ρθει το εκαβ ειχα πάθει τρελα.
    Ανυπομονώ να πάω αύριο στον ψυχίατρο να τα συζητήσω όλα αυτά γιατί πρέπει αμεσα να βρεθει μια λύση και για μένα και για το μωρό.
    Επίσης η μαγνητική βγήκε γράφει χωρίς παθολογικά ευρήματα αλλά θέλω να την πάω και στον ωριλα όποτε τα καταφέρω.
    Η εγκυμοσύνη μου τα ξύπνησε ολα ξανά επαθα δηλαδη ότι φοβόμουν!

  3. #33
    Κουράγιο! Όλα θα πάνε καλά! Εσείς οι γυναίκες είστε πιο δυνατές.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    361
    Παιδιά σας έχω πρήξει αλλά ειλικρινά δεν αντέχω αλλο. Ξαναέκανα κάποιους εμετούς και χθες πήγα νοσοκομείο για ορο όπου μου έκαναν και εξετάσεις οι οποίες βγήκαν καλες. Εγώ όμως δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου ρώτησα τον γιατρό και μου είπε από την αφυδάτωση είναι.
    Όταν σηκώνομαι χάνω τον κόσμο δεν μπορώ να κάνω βήμα και αμέσως θέλω να ξανακαθησω. Πίστευα ότι έχω ορθοστατικη υπόταση και έβαλα πιεσόμετρο και όρθια και ξαπλωμένη. Το αποτέλεσμα? Ξαπλωμένη έχω κατά μέσο ορο 9 με 6 και όρθια 11 με 8! Με το που σηκωθώ ανεβαίνει κατευθείαν η πίεση 2 βαθμούς. Μου έγινε εμμονή το πιεσόμετρο βάζω 10 φορές τη μέρα.
    Επίσης σήμερα πήγα στο Λητώ για τις εξετάσεις που μου έγραψε ο γυναικολόγος και μέσα σε αυτές ήταν και καρδιογραφημα. Αυτό ήταν μια χαρά αλλά μου πήρε και την πίεση και ήταν 13.5 με 8!
    Δεν είχα ποτε τέτοιο θέμα η τουλάχιστον δεν το γνώριζα και σκέφτομαι μηπως ανεβάζω πίεση όρθια από το τοσο ζόρι με το στομάχι μου (γιατί εννοείται έχω μεγαλύτερη αναγούλα όταν είμαι όρθια). Θα παω σε καρδιολόγο από βδομάδα αλλά δεν ξέρω έχω τρελαθεί.
    Σκέφτομαι ότι θα το ρίξω το μωρό δεν περνάνε άλλοι 8 μήνες σε αυτή την κατάσταση.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα,ότι περιγράφεις το είχα πριν την εγκυμοσύνη οπότε θεωρώ οτι βιώνεις ψυχολογικό πρόβλημα το οποιο θα ενταθεί λόγω των ορμονών να ξέρεις οτι είσαι δυνατή περισσότερο απ όσο νομίζεις κράτα γερά θελει μεγάλη δύναμη ειδικά για εμάς με το υπόβαθρο αγχώδους διαταραχής.έχω βιώσει πολλές καταστάσεις λόγω διαταραχής σχεδόν αγκαλία κοιμόμουν με το πιεσόμετρο θα σου πρότεινα να μιλήσεις άμεσα με ψυχολόγο.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Αγχώδη διαταραχή?
    By Vaggelis7 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 7
    Last Post: 07-11-2021, 13:47
  2. Αγχωδη διαταραχή
    By dag94 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 21-05-2021, 01:54
  3. Αγχώδη διαταραχή
    By Tod179 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 25-12-2019, 09:53
  4. Δυπολική διαταραχή η αγχωδη διαταραχή
    By Katerina2015 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 06-10-2019, 12:10
  5. Αγχώδη διαταραχή...μια ζωή
    By Deep purple in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 53
    Last Post: 24-09-2012, 04:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •