Παρά πολύ άγχος χελπ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    19

    Παρά πολύ άγχος χελπ

    Καλημέρα ή καλησπέρα αναλόγως ποτε το βλέπεις αυτό το μήνυμα.
    Γράφω για να σας πω ποσό άγχος έχω στη ζωή μου με κάποια πράγματα. Από μικρή ήμουν πολύ αγχώδης χαρακτήρας Και γενικώς είχα μια τάση να ελέγχω καταστάσεις γύρω μου ώστε να αισθάνομαι comfort zone. Εφόσον και αν δεν έχω τον ελέγχω στρεσαρομαι παρά πολύ σε σημείο έντονο. Δηλαδή ακόμη και σε ραντεβού με κάποιον που μιλάμε καιρό πχ με πιάνει φουλ στρες. Γράφω εδώ να ρωτήσω πως θα μπορούσα να νιώσω χαλαρή σε μια κατάσταση καθαρά αγχωτική για εμένα χωρίς να μπορώ ουσιαστικά να φύγω από αυτήν;
    Παλιότερα όποτε ερχόμουν αντιμέτωπη με τέτοια κατάσταση που αισθανόμουν άγχος απλά έφευγα. Πως γίνεται να αντιμετωπίσω την στεσογονα κατάσταση με το ζόρι; Γιατί μου έτυχε περιστατικό στη δουλειά και ίσα που κρατήθηκα .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Gigi93 View Post
    Καλημέρα ή καλησπέρα αναλόγως ποτε το βλέπεις αυτό το μήνυμα.
    Γράφω για να σας πω ποσό άγχος έχω στη ζωή μου με κάποια πράγματα. Από μικρή ήμουν πολύ αγχώδης χαρακτήρας Και γενικώς είχα μια τάση να ελέγχω καταστάσεις γύρω μου ώστε να αισθάνομαι comfort zone. Εφόσον και αν δεν έχω τον ελέγχω στρεσαρομαι παρά πολύ σε σημείο έντονο. Δηλαδή ακόμη και σε ραντεβού με κάποιον που μιλάμε καιρό πχ με πιάνει φουλ στρες. Γράφω εδώ να ρωτήσω πως θα μπορούσα να νιώσω χαλαρή σε μια κατάσταση καθαρά αγχωτική για εμένα χωρίς να μπορώ ουσιαστικά να φύγω από αυτήν;
    Παλιότερα όποτε ερχόμουν αντιμέτωπη με τέτοια κατάσταση που αισθανόμουν άγχος απλά έφευγα. Πως γίνεται να αντιμετωπίσω την στεσογονα κατάσταση με το ζόρι; Γιατί μου έτυχε περιστατικό στη δουλειά και ίσα που κρατήθηκα .
    Εγώ δεν έχω βρει τον τρόπο ακόμη να αντιμετωπίσω το άγχος μου σε τέτοιες καταστάσεις, ούτε να βγω από το κομφορτ ζοουν.
    Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις είναι διαρκής έκθεση στον φόβο που σε απελευθερώνει από το άγχος.
    Αν δεν πιάνει, δοκίμασε να πας σε έναν ειδικό, όπως σε έναν ψυχολόγο για παράδειγμα , ίσως σε βοηθήσει περισσότερο απ' όσο πιστεύεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Με ψυχολογο και προσπαθεια θα το αντιμετωπισεις σιγα σιγά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Δεν υπάρχει μαγικός τρόπος, ψυχοθεραπεία, αγωγή, σταδιακή έκθεση και δουλειά με τις φοβίες σου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Θα συμφωνήσω με τον Niels ακομα μια φορά! Θα τονισω ομως ότι υπαρχει τροπος όχι όμως μαγικό ραβδακι που τα εξαφανιζει ολα στη στιγμή!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    1
    Why do you feel afraid, solve this problem first. Bitlife

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Δεν ειναι τυχαιο οτι ολοι που απο μικροι ειχαν πολυ αγχωδη χαρακτηρα, δεν μπορεσαν να αποφυγουν καποια στιγμη την διαγνωση αγχωδους διαταραχης ή και γενικευμενης αγχωδους διαταραχης. Απλα αποδεχτειτε οτι ετσι γεννηθηκαμε... Η γενετικη λοταρια μας φταιει. Επισης οσοι γεννηθηκαν με δυσκολη γέννα και για μερικα δευτερολεπτα ασφυκτιουσαν, ειχαν μια φαση υποξιας και αργοτερα ειχαν στην παιδικη ηλικια καποιο χτυπημα στο κεφαλι που προκαλεσε καποια μικρη εγκεφαλικη βλαβη, αργοτερα στη ζωη θα φανουν οι ζημιες που προκληθηκαν στις κρισιμες ωρες της γεννας αλλα και στα παιδικα χρονια, κυριως. Εκτος απο τις χημικες ανισορροπιες του εγκεφαλου που οδηγουν σε ψυχιατρικα προβληματα, χτυπηματα στο κεφαλι που προκαλουν προβληματα αιματωσης σε ορισμενα τμηματα του εγκεφαλου, σχετιζονται με διαφορες ψυχικες παθησεις.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Αυτό για το χτύπημα στο κεφάλι μου το έχει πει κι ο δικός μου ψυχίατρος αλλά εννοούσε τον ψυχολογικό αντίκτυπο του χτυπήματος. Εγώ δεν πήγαινα σχολείο για μήνες από τον φόβο μου μετά από το χτύπημα. Κι η αλήθεια είναι ότι από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου είχα άγχος και φόβο, από πολύ μικρός δηλαδή. Και γεννήθηκα και με μεγάλη δυσκολία οπότε δύο στα δύο. Από κει και πέρα είμαστε στο σήμερα και παλεύουμε όπως μπορεί ο καθένας.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Thessalonian View Post
    Δεν ειναι τυχαιο οτι ολοι που απο μικροι ειχαν πολυ αγχωδη χαρακτηρα, δεν μπορεσαν να αποφυγουν καποια στιγμη την διαγνωση αγχωδους διαταραχης ή και γενικευμενης αγχωδους διαταραχης. Απλα αποδεχτειτε οτι ετσι γεννηθηκαμε... Η γενετικη λοταρια μας φταιει. Επισης οσοι γεννηθηκαν με δυσκολη γέννα και για μερικα δευτερολεπτα ασφυκτιουσαν, ειχαν μια φαση υποξιας και αργοτερα ειχαν στην παιδικη ηλικια καποιο χτυπημα στο κεφαλι που προκαλεσε καποια μικρη εγκεφαλικη βλαβη, αργοτερα στη ζωη θα φανουν οι ζημιες που προκληθηκαν στις κρισιμες ωρες της γεννας αλλα και στα παιδικα χρονια, κυριως. Εκτος απο τις χημικες ανισορροπιες του εγκεφαλου που οδηγουν σε ψυχιατρικα προβληματα, χτυπηματα στο κεφαλι που προκαλουν προβληματα αιματωσης σε ορισμενα τμηματα του εγκεφαλου, σχετιζονται με διαφορες ψυχικες παθησεις.
    Μόλις το διάβασα θυμήθηκα ότι με τράβηξαν με βεντούζα -αν το λέω σωστά -όταν γενήθηκα!
    Λες να παίζει ρόλο στη ΓΑΔ;

Similar Threads

  1. Τρομαξα παρα πολυ
    By zodiac19 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 29-03-2021, 03:02
  2. Έχω κουραστεί πάρα πολύ
    By Fadasma in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 01-05-2017, 20:24
  3. Έχω πάρα πολύ άγχος και δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ!
    By Κύκνος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 05-11-2016, 23:00
  4. Ασχήμυνα πάρα πολύ....
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 14-10-2013, 14:51
  5. εχω παρα πολυ αγχος,δεν ξερω τι να κανω.
    By ell in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 28-02-2013, 23:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •