Τοξική μητέρα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1

    Τοξική μητέρα

    Καλησπέρα σήμερα η μητέρα μου με είπε τυπωτενια και ότι γι αυτό αγαπάει καλύτερα τον αδερφό μου από εμένα και ότι είμαι ένα μηδέν . Επειδή αρνήθηκα να πάω σήμερα στο σούπερ μάρκετ . Υπάρχει κάποιος άλλος που να έχει τοξική μητέρα και να του μιλάει έτσι ;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Είναι πιθανό να μην μπορεί να καταλάβει πως νιώθεις..
    και να μην μπορεί να αγαπήσει κανέναν..
    Το σημαντικό είναι να μη γίνεις έτσι και εσύ..
    Αγάπα τη με τα ελαττώματα της και μη δίνεις σημασία σε αυτά που λέει

  3. #3
    Εγώ ειμαι 30 με προβλήματα αυτοεκτίμησης νόμιζω πως δ με θέλει κανείς τώρα έκανα μια ουσιαστική σχέση την οποίαα έχω τρελάνει με τα ψυχολογικά μ . Έχω πάει σε 3 ψυχολόγους . Συγχωρώ μα όλα αυτά γράφουν μέσα μ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Quote Originally Posted by Maily View Post
    Εγώ ειμαι 30 με προβλήματα αυτοεκτίμησης νόμιζω πως δ με θέλει κανείς τώρα έκανα μια ουσιαστική σχέση την οποίαα έχω τρελάνει με τα ψυχολογικά μ . Έχω πάει σε 3 ψυχολόγους . Συγχωρώ μα όλα αυτά γράφουν μέσα μ
    Μην ξαναπείς πως δε σε θέλει κάνεις.. δεν ισχύει...
    Υπάρχουν άνθρωποι που θα σε αποδεχτούν όπως είσαι, γιατί έχουν μάθει να ζουν έτσι.
    Σημασία έχει να αποδέχεσαι τα λάθη σου (έστω σε δεύτερο χρόνο), και να είσαι "εντάξει" απέναντι στον άλλο.
    Αυτά αρκούν για να μείνει κάποιος μαζί σου και να σε θαυμάζει για αυτό που πραγματικά είσαι

  5. #5
    Το αγόρι μου με αγαπάει πολύ αλλά εγώ νιώθω όλα αυτά τα αρνητικά αισθήματα γ μένα Κ δ θέλω ν βλέπω κόσμο Κ παρέες πέρα απ το αγόρι μ .

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Quote Originally Posted by Maily View Post
    Το αγόρι μου με αγαπάει πολύ αλλά εγώ νιώθω όλα αυτά τα αρνητικά αισθήματα γ μένα Κ δ θέλω ν βλέπω κόσμο Κ παρέες πέρα απ το αγόρι μ .
    Τυχερό το αγόρι σου...!
    ..και εσύ που σε αγαπάει

    Για τα αρνητικά συναισθήματα πρέπει να δουλέψεις με τον εαυτό σου..
    το ξέρεις αυτό, και πιστεύω πως θα τα καταφέρεις αν προσπαθείς

  7. #7
    Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σ λόγια ! Η ψυχολόγος μ που της είπα αυτά που μ είπε η μητέρα μου μου είπε πως είναι αυτά που νιώθει γ εκείνη αυτά που είπε

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Quote Originally Posted by Maily View Post
    Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σ λόγια ! Η ψυχολόγος μ που της είπα αυτά που μ είπε η μητέρα μου μου είπε πως είναι αυτά που νιώθει γ εκείνη αυτά που είπε
    ..δεν έχω σκοπό να πάω κόντρα στην ψυχολόγο.
    επέλεξε εσύ τον τρόπο που θέλεις να το κλείσεις μέσα σου

    το μόνο που μπορώ να σου πω, είναι πως όλα ξεκινάνε απο τη συγχώρεση που ανέφερες πριν

  9. #9
    Σωστά . Φαίνεσαι πολυ συνειδητοποιημένος ; Ποσό χρόνων είσαι αν επιτρέπεται ; Και τι σε φέρνει σε αυτό το φόρουμ ;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Μπήκα για προσωπικούς λόγους που δεν ισχύουν πλέον,
    και μπαίνω που και που όταν έχω χρόνο γιατί βρίσκω ενδιαφέρον να γνωρίζω παθήσεις που έχουν άλλοι άνθρωποι και να μαθαίνω τον τρόπο που τις αντιμετωπίζουν.
    Φυσικά αν έχω περάσει κάτι και εγώ ή πιστεύω πως μπορώ να βοηθήσω,
    θα συμμετέχω όπως στην περίπτωση σου.

    36 χρονών είμαι.. όσο ζούμε μαθαίνουμε!
    Last edited by Cmos; 20-12-2022 at 05:59.

  11. #11
    Εγώ έχω κοινωνική φοβία .

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Εύχομαι να το ξεπεράσεις.
    Εχω διαβάσει, και δει στην πράξη, πως ένας τρόπος να ξεπεράσουμε τους φόβους μας,
    είναι να τους ερμηνεύσουμε διαφορετικά.
    Τη στιγμή που σε πιάνει άγχος ή φόβος να σκέφτεσαι πως αυτό το συναίσθημα είναι απλά μια αντίδραση του εγκεφάλου σου,
    και πως δεν έχει ιδιαίτερη σημασία, ούτε είναι λόγος για να σε σταματήσει απο το να κάνεις αυτό που θέλεις.
    Τις πρώτες φορές θα είναι δύσκολο.. αλλά όταν αποκτήσεις την εμπειρία πως παρά το φόβο σου δεν έπαθες κάτι, ο φόβος θα υποχωρήσει σταδιακά.

    Σε αυτό το βιβλίο το διάβασα, που θεωρώ πολύ καλό βιβλίο γενικά και το προτείνω
    https://www.psychology.gr/vivlia-psy...os-odigos.html

    Άσχετα με το "αν" και το "πότε" "θα το ξεπεράσεις πάντως, υπάρχουν άνθρωποι που δε θέλουν να βγαίνουν ή και να συναναστρέφονται συχνά λόγω χαρακτήρα-προσωπικότητας.
    Οπότε μη θεωρείς απαραίτητο το οτι δε θέλεις να βγαίνεις ελάττωμα.
    Ισχύει όμως πως αξίζει να προσπαθήσεις να το ξεπεράσεις για εσένα.
    Άσχετα με το αν θα επιλέξεις να γίνεις πιο κοινωνική μετά.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Maily View Post
    Εγώ ειμαι 30 με προβλήματα αυτοεκτίμησης νόμιζω πως δ με θέλει κανείς τώρα έκανα μια ουσιαστική σχέση την οποίαα έχω τρελάνει με τα ψυχολογικά μ . Έχω πάει σε 3 ψυχολόγους . Συγχωρώ μα όλα αυτά γράφουν μέσα μ
    δεν χρειαζεται να συγχωρεις, απαραδεκτες συμπεριφορες. δεν εισαι παπάς.
    χρειαζεται να κατανοεις τους λογους και να ΠΡΟΣΠΕΡΝΑΣ.
    σαφως τα προβληματα που λες μπορει να προεκυψαν απο μια τετοια μανα, πιθανοτατα ναρκισιστρια.
    η λυση ειναι τα ορια και η απομακρυνση.
    ελπιζω να μενεις ηδη μονη σου.
    πολυ καλα κανεις και κανεις ψυχοθεραπεια.
    πρεπει να μαθεις να βαζεις ορια στην μανα σου και σε οποιονδηποτε με τετοιες συμπεριφορες και να απομακρυνεσαι.
    η επουλωση θα γινει με ανθρωπους που επιλεγεις εσυ να ειναι διπλα σου και πουε χουν καλες συμπεριφορες και με την κατανοηση οσων εχουν γινει στο παρελθον.
    δυστυχως δεν μπορουμε να αποφυγουμε την επιρροη των γονιων, γιατι μας ελεγχουν στην πιο ευαλωτη φαση της ζωης μας. μπορουμε ομως να αποφασισουμε να αποριψουμε ο,τι δεν μας κανει, οταν συνειδητοποιησουμε την κατασταση.

    αν σου ξαναπει οτι δεν σε αγαπαει ή οτι αγαπαει περισσοτερο τον αδερφο σου, να της πεις οτι ουτε κι εσυ την αγαπας τετοια που ειναι.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,459
    φιλαρακι μου σε νιωθω μου εχει κανει πολλα η δικη μου κι ακομα το ιδιο βιώνω δε εχει τελος αυτο ολο. εγω καταφερα οτι μουχε στερήσει παιδι μου τα πεταγε τωρα να τα βρω κι να ταχω φιλους μου .ναι οι φιλοι μου τοτε ηταν αντικείμενα κι αυτα κι αν δειχνει κουλο ηταν οι φιλοι μου. ξανα γύρισα στην παιδικη υλικια μου ψυχικα . αυτη μου δίνει δυναμη κι προχωράω κι δε κανω κακο στον εαυτο μου.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Similar Threads

  1. κοντρα με μια τοξική μητέρα και σύνδρομο "ασπεργερ"
    By ageras in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 14
    Last Post: 14-09-2022, 20:24
  2. Τοξική ή όχι σχέση;
    By optimusprime in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 29-03-2022, 16:33
  3. Τοξική φίλη ΙΙ
    By lullaby_ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 6
    Last Post: 29-04-2017, 13:06
  4. Τοξική φιλη
    By lullaby_ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 6
    Last Post: 12-04-2017, 03:38
  5. Τοξικη κοινωνια..
    By Lia27 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 194
    Last Post: 30-08-2015, 00:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •