Ειναι καποιες μερες που ειμαι τελειως καλά και καποιες αλλες μετρια! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 24 of 24
  1. #16
    Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    34
    Δεν εχω στην ουσία σωματικά συμπτώματα άγχους, αλλά έχω αρνητικές σκέψεις που μου προκαλούν άγχος κ θλίψη κ φόβο, δηλ εκεί που είμαι μια χαρά κ δεν έχω αρνητικές σκέψεις, εμφανίζονται κ πρέπει να βρίσκω τρόπο να τις διώξω κ αυτό με κουράζει κάθε μέρα, ναι παρα τα φάρμακα κ λέω κάτσε ρε γμτ δεν θα έπρεπε να έχω νιώσει καλά να έχουν φτιάξει οι σκέψεις μου η έστω να αραιώνουν. Δηλ θέλω συνεχώς να κάνω κάτι για να ξεχαστώ κάπως που πολλές φορές δεν γίνεται ταυτόχρονα πχ μπορεί να βλέπω μια ταινία κ να μην συγκεντρωθω. Μου έχει λείψει να είμαι ήρεμη να συγκεντρωθω απόλυτα χωρίς να παλεύω σ αυτό που κάνω. Κάνω δωρεάν ψυχοθεραπεία στο Δήμο όμως δεν νιώθω ότι έχω βοηθηθεί πολύ, μου λέει να γράφω τις σκέψεις μου τις έχω γράψει οχι πολλές φορές όμως δεν βλέπω να μου λέει πολλές συμβουλές

  2. #17
    Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    34
    Δεν εχω στην ουσία σωματικά συμπτώματα άγχους, αλλά έχω αρνητικές σκέψεις που μου προκαλούν άγχος κ θλίψη κ φόβο, δηλ εκεί που είμαι μια χαρά κ δεν έχω αρνητικές σκέψεις, εμφανίζονται κ πρέπει να βρίσκω τρόπο να τις διώξω κ αυτό με κουράζει κάθε μέρα, ναι παρα τα φάρμακα κ λέω κάτσε ρε γμτ δεν θα έπρεπε να έχω νιώσει καλά να έχουν φτιάξει οι σκέψεις μου η έστω να αραιώνουν. Δηλ θέλω συνεχώς να κάνω κάτι για να ξεχαστώ κάπως που πολλές φορές δεν γίνεται ταυτόχρονα πχ μπορεί να βλέπω μια ταινία κ να μην συγκεντρωθω. Μου έχει λείψει να είμαι ήρεμη να συγκεντρωθω απόλυτα χωρίς να παλεύω σ αυτό που κάνω. Κάνω δωρεάν ψυχοθεραπεία στο Δήμο όμως δεν νιώθω ότι έχω βοηθηθεί πολύ, μου λέει να γράφω τις σκέψεις μου τις έχω γράψει οχι πολλές φορές όμως δεν βλέπω να μου λέει πολλές συμβουλές.
    Last edited by Data; 10-01-2023 at 05:24.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Data View Post
    Δεν εχω στην ουσία σωματικά συμπτώματα άγχους, αλλά έχω αρνητικές σκέψεις που μου προκαλούν άγχος κ θλίψη κ φόβο, δηλ εκεί που είμαι μια χαρά κ δεν έχω αρνητικές σκέψεις, εμφανίζονται κ πρέπει να βρίσκω τρόπο να τις διώξω κ αυτό με κουράζει κάθε μέρα, ναι παρα τα φάρμακα κ λέω κάτσε ρε γμτ δεν θα έπρεπε να έχω νιώσει καλά να έχουν φτιάξει οι σκέψεις μου η έστω να αραιώνουν. Δηλ θέλω συνεχώς να κάνω κάτι για να ξεχαστώ κάπως που πολλές φορές δεν γίνεται ταυτόχρονα πχ μπορεί να βλέπω μια ταινία κ να μην συγκεντρωθω. Μου έχει λείψει να είμαι ήρεμη να συγκεντρωθω απόλυτα χωρίς να παλεύω σ αυτό που κάνω. Κάνω δωρεάν ψυχοθεραπεία στο Δήμο όμως δεν νιώθω ότι έχω βοηθηθεί πολύ, μου λέει να γράφω τις σκέψεις μου τις έχω γράψει οχι πολλές φορές όμως δεν βλέπω να μου λέει πολλές συμβουλές
    Θα ρθει και αυτο να είσαι ηρεμη και να μην παλευεις με τις σκεψεις που σε αγχωνουν. Να ξερεις οτι εσυ τις φέρνεις και αμα μαθεις να τις διωχνεις σύντομα πριν σε καταβαλουν θα φυγουν σιγά σιγά! Αρχισε να γραφεις τις σκεψεις όπως σου λεει ο ψυχολόγος, δωσε βαση λιγο στην ψυχοθεραπεία..φανταζομαι ότι κανεις για μικρό διαστημα !

  4. #19
    Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    34
    Κάνω λιγο διάστημα όντως, αλλά τότε που έπαιρνα το φάρμακο πάλι έκανα για ένα χρόνο, απλά ξέρεις τι λέω γιατί δεν ένιωσα και τότε απόλυτα καλά, δηλ ένα 70%

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Νομιζω ότι τα θεματα αυτά πρεπει να τα συζητήσεις με τον ψυχολόγο και τον ψυχιατρο σου, ωστε να δεις και το θεμα της αγωγής και το θεμα της ψυχοθεραπείας σου. Ωστόσο θα συμφωνήσω ότι κανεις πολυ λίγο καιρο ψυχοθεραπεία!

  6. #21
    Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    34
    Εσύ τη πρώτη φορά που έγινες εντελώς καλά σου πήρε καιρό? Κ ποιο έπαιρνες το ίδιο με τώρα? Τα έχω συζητήσει αλλά νιώθω ότι δεν έχω βρει το σωστό γιατρό, ξέρω εγώ ίσως να μην πρέπει να περιμένουμε θαύματα.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Την 1η φορα που το επαθα πριν 20_25 χρονια το ξεπερασα με ψυχοθεραπεια στους 4_5 μήνες αν θυμαμαι καλά και χωρις φαρμακα. Αργότερα μπηκα σε θεραπεια με φαρμακα αν θυμαμαι καλα επαιρνα σεροξατ. Δεν θυμαμαι ομως πόσο καιρο μου πήρε να γινω καλα! Τωρα παιρνω σεροπραμ. Αληθεια ο γιατρος και ο ψυχολόγος σου τι λένε?

  8. #23
    Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    34
    Ο γιατρός λεει να πάρω αυτά δεν υπάρχει κάτι άλλο. Δεν ξέρω, η ψυχολόγος λέει σχετικά με την αγωγή θα ρωτάς τα πάντα τον γιατρό. Ίσως εγώ άργησα να ζητήσω βοήθεια Κ τώρα ίσως έχει εδραιωθεί το θέμα, δεν ξέρω εγώ δεν νιώθω άνετα να τον παίρνω τηλ και να του λέω τι νιώθω και τέτοια, μόνο στο ραντεβού.
    Last edited by Data; 10-01-2023 at 05:23.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Δεν καταλαβαινω γιατι ο γιατρος ειναι τόσο επιμονος σε αυτό το φαρμακο. Αν εχεις αμφιβολίες γιατι δεν παιρνεις και μια 2η γνωμη?

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Replies: 40
    Last Post: 22-06-2022, 16:09
  2. Ειμαι μετρια προς καλα
    By Vaggos99 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 25-07-2020, 17:58
  3. Καποιες στιγμες ειναι μαγικες.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 07-01-2010, 14:37
  4. Replies: 2
    Last Post: 05-12-2007, 20:42
  5. Είναι πολύ δύσκολο κάποιες φορές...
    By kitty in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 32
    Last Post: 06-02-2007, 14:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •