Ειναι καποιες μερες που ειμαι τελειως καλά και καποιες αλλες μετρια!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242

    Ειναι καποιες μερες που ειμαι τελειως καλά και καποιες αλλες μετρια!

    Οπως γραφω και στο τιτλο είναι καποιες μέρες που αισθανομαι τελειως καλά και καποιες αλλες μέτρια. Σαφώς ειμαι καλυτερα απο την αρχή ειμαι σχεδον 3 μηνες σε θεραπεια με αντικαταθλιπτικά. Είναι φυσιολογικό να μην εχω σταθεροποιηθεί ακόμα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,096
    Όλα είναι και ζήτημα ορισμών για μένα. Τι παναπει φυσιολογικό; Και τι σημαίνει σταθεροποίηση; Ο καθένας μας πίστεψε με διαφορετικά αντιλαμβάνεται αυτές τις έννοιες. Ανάλογα με τις πρότερες εμπειρίες, το υπόβαθρο του (γνωσιακό, κοινωνικο-οικονομικο κλπ). Άρα ας μείνουμε στο καθαρά υποκειμενικό που σε αφορά. Το ότι δεν αισθάνεσαι ακόμη τόσο καλά όσο θεωρείς πως θα έπρεπε ή ανεμενες να αισθάνεσαι σε αγχωνει. Προσπάθησε να το δουλέψεις στο μυαλό σου λίγο περισσότερο σε ψυχοθεραπευτικό επίπεδο. Το γιατί σε αγχωνει, το πώς αισθάνεσαι για την ανημπορια, το τι περιμένεις από τον εαυτό σου, το πως αισθάνεσαι απέναντι στους άλλους σε αυτή την κατάσταση κλπ.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Ευχαριστω Neils για την απαντηση σου με το μεστό και ωριμο τροπο που βλεπεις τα πραγματα. Φυσιολογικό για μενα είναι οχι να ειμαι μες στην τρελή χαρά αλλά ήρεμη, σταθερη με ενα βαθμό ελεγχου στο συναισθημα καθώς και να αισθανομαι ικανη! Να απολαμβανω απλά πραγματα! Και να μην περιμένω να παρω τα βραδινα μου φαρμακα για να κοιμηθώ. Αλλά αυτό που πραγματικά με αγχωνει είναι που δεν αισθανομαι σταθερη στο συναισθημα μου! Απογοητευομαι και με φοβιζει όταν τη μια μερα αισθανομαι ο παλιος μου εαυτός και την αλλη είμαι παλι φοβισμένη! Ο μεγαλος μου φοβος παντα σε καθε κριση καταθλιψης είναι οτι δεν θα βγω...δεν ξερω αν το παθαινουν και οι αλλοι ανθρωποι. Από τον εαυτό μου περιμενα να μην ξαναπέσω παλι αλλά αυτο παει συνέβη το αφησα πίσω! Τωρα ως προς τους αλλους αυτή η ελλειψη σταθερότητας του συναισθηματος μου με κάνει να νιωθω ανημπορη να προγραμματίσω και να ειμαι σταθερή στις υποχρεώσεις μου είτε αυτό λεγεται δουλειά είτε οικιακά είτε οτιδηποτε άλλο! Εχω και μια δοση ντροπης που δεν συνερχομαι...σε κοινωνικό πλαισιο μάλλον. Τι να πω!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    901
    Quote Originally Posted by Κατιαχ View Post
    Οπως γραφω και στο τιτλο είναι καποιες μέρες που αισθανομαι τελειως καλά και καποιες αλλες μέτρια. Σαφώς ειμαι καλυτερα απο την αρχή ειμαι σχεδον 3 μηνες σε θεραπεια με αντικαταθλιπτικά. Είναι φυσιολογικό να μην εχω σταθεροποιηθεί ακόμα?
    Στην αρχή όλες τις μέρες ήσουν χάλια και με μόλις τρεις μήνες αγωγής μια αισθάνεσαι καλά και μια μέτρια όπως λες.
    Άρα;
    Αν δεν είναι αυτό καλό νέο τότε πιο είναι;
    Είσαι σε πάρα πολύ καλό δρόμο και ναι για μένα είναι φυσιολογικό να μην έχεις σταθεροποιηθεί ακόμη.
    Ακόμη και με πριν δέκα μέρες η διαφορά σου είναι τεράστια στην ψυχολογία, το καταλαβαίνω από αυτά που γράφεις.
    Αυταααα και εύχομαι γρήγορα περαστικά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Στην αρχή όλες τις μέρες ήσουν χάλια και με μόλις τρεις μήνες αγωγής μια αισθάνεσαι καλά και μια μέτρια όπως λες.
    Άρα;
    Αν δεν είναι αυτό καλό νέο τότε πιο είναι;
    Είσαι σε πάρα πολύ καλό δρόμο και ναι για μένα είναι φυσιολογικό να μην έχεις σταθεροποιηθεί ακόμη.
    Ακόμη και με πριν δέκα μέρες η διαφορά σου είναι τεράστια στην ψυχολογία, το καταλαβαίνω από αυτά που γράφεις.
    Αυταααα και εύχομαι γρήγορα περαστικά.
    Έχεις δικιο player. σε ευχαριστώ! Απο βδομαδα ξεκιναω παλι την ψυχοθεραπεια μου καινελπιζω να ανακαμψω περισσοτερο!

  6. #6
    Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    44
    Άφησε τον εαυτό σου ελεύθερο. Μην γίνεσαι εμμονικός / εμμονική με αυτό. Σε καταλαβαίνω, έχω νιώσει και εγώ "Ωπα πολύ ηρεμία και χαλάρωση". Εγω καταλαβαίνω πως προχωράς και έχεις μπει στη διαδικασία αποδοχής της " φυσιολογικής " ροής ας πω. Οι άνθρωποι δεν είμαστε ουτε συνέχεια καλά ουτε συνέχεια στραβά. Υπάρχουν και μέρες που απλά δεν έχεις όρεξη και είναι ΟΚ ,θα εχεις ουδέτερη διάθεση. Συνέχισε την προσπάθεια και θα έρθει η μέρα που θα ξεχάσεις αυτή την σκέψη!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Lostinmymind View Post
    Άφησε τον εαυτό σου ελεύθερο. Μην γίνεσαι εμμονικός / εμμονική με αυτό. Σε καταλαβαίνω, έχω νιώσει και εγώ "Ωπα πολύ ηρεμία και χαλάρωση". Εγω καταλαβαίνω πως προχωράς και έχεις μπει στη διαδικασία αποδοχής της " φυσιολογικής " ροής ας πω. Οι άνθρωποι δεν είμαστε ουτε συνέχεια καλά ουτε συνέχεια στραβά. Υπάρχουν και μέρες που απλά δεν έχεις όρεξη και είναι ΟΚ ,θα εχεις ουδέτερη διάθεση. Συνέχισε την προσπάθεια και θα έρθει η μέρα που θα ξεχάσεις αυτή την σκέψη!
    Ευχαριστω για την απάντηση lostinmymind. Δικιο έχεις. Ευχομαι να εισαι σε καλη φαση.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    44
    Παρακαλώ! Όσο μπορώ δουλεύω τον εαυτό μου και εγώ.. Άλλες μέρες παει καλα άλλες όχι και τόσο.. Αλλά όπως σου γράφω είναι ΟΚ ������

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    34
    Αυτή η ισορροπία που θέλουμε όλοι και εννοούμε προφανώς να είμαστε όπως πριν πάθουμε αυτό, δηλ που γινόντουσαν όλα αυτόματα χωρίς να πιέζουμε τον εαυτό μας, για παράδειγμα να μην πιέζουμε να κάνουμε ακόμα και τα απλά πράγματα, που είχε μία ροή η ζωή μας, χωρίς να νιώθουμε ταυτόχρονα φόβο άγχος άσχημες σκέψεις, άραγε έρχεται ποτέ? Η πρέπει να συμβιβαστούμε με αυτό? Εγώ παίρνω αγωγή 6 μήνες και αυτό που θα ήθελα να έχω καταφέρει έστω να με πιάσουν πιο αραιά πχ μια φορά την εβδομάδα. Όντως υπάρχουν αρκετές στιγμές που νιώθεις όπως παλιά και λες ωπα έρχεται η λύτρωση και μετά τσουπ επανέρχονται οι σκέψεις τα Αγχη φόβοι κλπ και λες όχι πάλι τα ίδια.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Data εμενα τα επεισοδια μου μεχρι σημερα, είχαν αρχη _μέση και τελος. Τωρα θελω να πιστευω πια οτι το ιδιο θα συμβει και αυτή τη φορά!

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    34
    Εγώ αυτό που ήθελα να ρωτήσω, πως καταλαβαίνεις ότι όντως σου έχουν δώσει τη κατάλληλη αγωγή? Δηλ τι αποτελέσματα πρέπει να έχεις δει για να πεις ναι αυτό μπορεί να γίνει για μένα και τπτ παραπάνω και μάθε να ζεις έτσι.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    34
    Εσύ τι ακριβώς εχεις? Εχεις και κρίσεις πανικού η μόνο καταθλιπτικό επεισόδιο? Είχε δηλ απόλυτο τέλος επανήλθε το μυαλό σου στη παλιά σου κατάσταση? Τότε αν το εχεις ζήσει αυτό θα πρέπει να νιώσεις μεγάλη αισιοδοξία μέσα σου ότι και αυτή τη φορά έτσι θα είναι. Εγώ προσωπικά δεν έχω δει να έρχεται το τέλος του θέματος μου απόλυτα, πάλι και με τα φάρμακα παλεύω όπως πριν, για να ισορροπησω μέσα μου

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Εχω περασει και από κρισεις πανικου, αγχωδη καταθλιψη εχω! Κανω και ψυχοθεραπεια! Μπορει και οι συνθηκες της ζωης σου να μην βοηθανε ή ο τροπος σκλεψης σου. Τι διαγνωση εχεις? Είναι το πρωτο σου επεισόδιο?

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    34
    Τώρα πλέον οι συνθήκες ζωής μου είναι μπορώ να πω αυτές που ήθελα έως ένα βαθμό, αλλά τώρα τι να το κάνω που δεν μπορώ να το απολαύσω. Βασικά προσπαθώ χρόνια μόνη μου περίπου δέκα χρόνια κ ζήτησα βοήθεια από ιατρό πριν 4 χρόνια , πήρα φάρμακο το seropram για ένα χρόνο κ οκ δεν μου έφυγε τελείως δηλ αυτό κάπως με έκανε να πω Ε τι θα γίνει δεν θα γίνω ποτέ καλά , πάνω κάτω τα ίδια με σένα έχω αγχώδης διαταραχή γενικευμένη. Είμαι αρκετά λειτουργική αλλά παλεύοντας ακόμα κ με τα φάρμακα με κουράζει πάρα πολύ. Με απογοητεύει εγώ παίρνω escopram με bespar τώρα που χρειάστηκα δεύτερη φορά, αλλά διαβάζω ότι δεν πιάνουν όλους τους ανθρώπους τα φάρμακα κ με τρομάζει γιατί μόνη μου δεν μπορώ να το διώξω. Συνεχώς αναρωτιέμαι αν μου εχουβ βρει τη κατάλληλη αγωγή

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Γιατι λες οτι δεν μπορεις να απολαυσεις? Εχεις πολυ αγχος παρα τα φαρμακα? Μιλησες με τον γιατρο σου για αυτες τις ανησυχίες σου. Ψυχοθεραπεια μπορεις να κανεις?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 40
    Last Post: 22-06-2022, 16:09
  2. Ειμαι μετρια προς καλα
    By Vaggos99 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 25-07-2020, 17:58
  3. Καποιες στιγμες ειναι μαγικες.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 07-01-2010, 14:37
  4. Replies: 2
    Last Post: 05-12-2007, 20:42
  5. Είναι πολύ δύσκολο κάποιες φορές...
    By kitty in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 32
    Last Post: 06-02-2007, 14:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •