Δεν έχω καύλες για ζωή! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Κατιαχ View Post
    Yoco choco το γεγονος ότι εχεις διαβασει όλα τα σχετικά με την ψυχοθεραπεια βιβλια, είναι πολυ θετικό αλλά δεν σε καθιστά ψυχολόγο και μαλιστα ψυχολόγο του εαυτού σου! Ακομα και οι ψυχολόγοι οταν εχουν προβλημα σε άλλους ψυχολόγους πάνε... ανθρωποι είναι και αυτοί περνανε και αυτοι ζορια. Αληθεια τι σημαινει το .Αλλά γιατί να προσπαθήσεις για να έχεις κάτι που ήδη έχεις χωρις να προσπαθήσεις?.
    Δεν ειπα ότι είμαι ψυχολόγος του εαυτού μου...Αν ήμουν ικανός να βοηθήσω τον εαυτό μου θα το είχα κάνει χρόνια τωρα...Αυτο που λέω είναι ότι στην περίπτωσή μου η ψυχοθεραπεία/ψυχαναλυση δεν θα έχει ουσιαστική επιδραση στη ψυχολογία μου γιατι τα λόγια απο το ενα αυτι μπαίνουν απο το άλλο βγαίνουυν.
    Χρειάζονται πράξεις,όχι λόγια....Μονο η γνωσιακη/συμπεριφορική θα είχε νόημα στην περίπτωσή μου,αλλά προυποθέτει οτι είσαι διατεθειμένος να προχωρήσεις σε πράξεις,σε δραστικές αλλαγές στην καθημερινότητά σου,κατι το οποίο λειπει από μενα.
    Το ''Αλλά γιατί να προσπαθήσεις για να έχεις κάτι που ήδη έχεις χωρις να προσπαθήσεις?''σημαινει οτι γιατι να μπω στην διαδικασία να ξαναρχίσω δουλειά,να νοικιάσω σπίτι,να αναλαβω τα έξοδα συντήρησης του σπιτιου και του εαυτού μου,όταν τα έχω ήδη αυτα...Βέβαια θα μου πεις οι γονεις δεν θα ειναι πάντα εδώ να μας ταίζουν...οκ...Αλλα γιατι να το κάνω?...δεν εχω κίνητρο...Μονο το ενδεχόμενο συγκατοίκησης με κοπέλα θα ήταν κίνητρο για να τα κάνω αυτά,αλλα όπως ήδη προανέφερα με το ερωτικό στοιχείο εχω πάρει διαζύγιο τα τελευταία χρόνια.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Ίσως να πρέπει να ψάξεις τρόπο βελτίωσης της λίμπιντο παρά την αγωγή. Έτσι μπορεί να βρεθεί κίνητρο. Υπάρχει δυνατότητα με ορμόνες.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Ειστε ολοι συναισθηματικοι φαντασιοπληκτοι ο νορμαλ που ειμαι εγω δεν νιωθει τιποτα για κανεναν κατι σαν κενο αλλα δεν ειναι

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Από μικρό και από τρελό μαθαίνεις την αλήθεια.

    Νιλς,δεν είναι μόνο το σεξουαλικό κομμάτι,είναι ότι δεν μπορώ να ερωτευτώ..Δεν έχω κανένα ενδιαφέρον να δω ρομαντικά μια κοπέλα και αυτό οφείλεται και στο αντιψυχωσικό και στο αντικαταθλιπτικό που παίρνω.
    Με τα χάπια, δεν προκειται ποτέ να νοιώσω νορμάλ...Επίσης έχω υψηλή τεστοστερόνη οπότε δεν με παίρνει να παίξω με τις ορμόνες.
    Πρέπει να ομαλοποιήσω την καθημερινότητά μου για να εκινησω την σταδιακή διακοπή της αγωγής,γιατι αν τα κόψω τώρα θα αρχίσουνε τα όργανα πάλι.
    Να πω εδώ ότι αυτην την περίοδο που τα γράφω αυτά,δεν είμαι τελείως χάλια...με τα χάπια μπορώ και τρώω και κοιμάμαι,κάτι που δεν ηταν δεδομένο πριν.
    Το θέμα είναι ότι κάτι κερδίζεις και κάτι χανεις με τα χάπια...Αυτά που χάνω είναι η ζωτικότητα,η ικανότητα να αισθάνομαι πράγματα,η ικανοποίηση με την ενασχόληση με διαφορες δραστηριοτητες,απώλεια λίμπιντο κλπ.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Οκ, καταλαβαίνω.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Από μικρό και από τρελό μαθαίνεις την αλήθεια.

    Νιλς,δεν είναι μόνο το σεξουαλικό κομμάτι,είναι ότι δεν μπορώ να ερωτευτώ..Δεν έχω κανένα ενδιαφέρον να δω ρομαντικά μια κοπέλα και αυτό οφείλεται και στο αντιψυχωσικό και στο αντικαταθλιπτικό που παίρνω.
    Με τα χάπια, δεν προκειται ποτέ να νοιώσω νορμάλ...Επίσης έχω υψηλή τεστοστερόνη οπότε δεν με παίρνει να παίξω με τις ορμόνες.
    Πρέπει να ομαλοποιήσω την καθημερινότητά μου για να εκινησω την σταδιακή διακοπή της αγωγής,γιατι αν τα κόψω τώρα θα αρχίσουνε τα όργανα πάλι.
    Να πω εδώ ότι αυτην την περίοδο που τα γράφω αυτά,δεν είμαι τελείως χάλια...με τα χάπια μπορώ και τρώω και κοιμάμαι,κάτι που δεν ηταν δεδομένο πριν.
    Το θέμα είναι ότι κάτι κερδίζεις και κάτι χανεις με τα χάπια...Αυτά που χάνω είναι η ζωτικότητα,η ικανότητα να αισθάνομαι πράγματα,η ικανοποίηση με την ενασχόληση με διαφορες δραστηριοτητες,απώλεια λίμπιντο κλπ.
    Υοco choco έχεις συχνή επαφή με τον γιατρό σου για να σου ρυθμιζει την αγωγή? Του μιλας για ολα αυτα που λεμε εδώ μέσα?

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Κατιαχ View Post
    Υοco choco έχεις συχνή επαφή με τον γιατρό σου για να σου ρυθμιζει την αγωγή? Του μιλας για ολα αυτα που λεμε εδώ μέσα?
    Η αγωγή που παίρνω τώρα είναι δικης μου έμπνευσης...Και είμαι πολύ καλύτερα σε συγκριση με τις αγωγες που μου είχαν γράψει οι 2 ψυχίατροι που είχα επισκεφθεί,με τις οποίες ήμουν κλινήρης και δεν μπορουσα να φαω και να κοιμηθώ.
    Εχω 4 χρόνια να πάω στον οποιοδήποτε γιατρο(ψυχίατρο,ενδοκρινολ όγο,παθολόγο,γαστρεντερολό γο),γιατι το πήρα απόφαση ότι δεν μπορούν να με βοηθήσουν ουσιαστικά.
    Πάντως οταν είχα πάει τα είπαμε όλα...Όλα τα εσώψυχα στην φόρα χαχα.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    216
    Κάποιο χόμπι δεν έχεις να ασχοληθείς, έστω και μόνος σου περνώντας δημιουργικά στο χώρο σου; Και κάτι άλλο. Γενικώς η απώλεια ερωτικής επιθυμίας παρουσιάζεται σε άτομα που παίρνουν αγωγές ( άντρες και γυναίκες ); Νόμιζα πως με τα φάρμακα αυτά αυξάνεται η σεξουαλική διάθεση.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    ''Βρίσκω κάποιο πικρό θέλγητρο ν’αναπολώ την ξέγνοιαστη φοιτητική ζωή και να φαντάζωμαι ότι προπαρασκευάζω ακόμη το μέλλον μου, το οποίον επρόφθασε κι’έγινε ήδη παρελθόν, και τι γενναίον παρελθόν!'' -Κ.Καρυωτάκης.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Θέλω να ζήσω αλλά δεν ξέρω πως...Τα τελευταία 3 χρόνια δεν είμαι και τοσο σίγουρος ακόμα και για αυτό το ''θέλω''.
    Οι συμβατικές ενασχολήσεις/διασκεδάσεις του κόσμου δεν με ενδιαφέρουν...Μόνο θέατρο/σινεμά/λάιβ εμφανίσεις μου άρεσαν, αλλά έχω να πάω από το 2019 λόγω φόβου για κρίσεις πανικού.
    Το ερωτικό κομμάτι νομίζω ανήκει στο παρελθόν...Νομίζω έχω γίνει κυνικός ή ''ώριμος'' και δεν μπορώ πια να ερωτευτώ...Αλλά δεν υπάρχει ούτε το σεξουαλικό στοιχείο...Τα χάπια μου
    έχουν εξαφανίσει την λίμπιντο, και όταν βλέπω μια ωραία κοπέλα δεν μου κάνει αίσθηση καμμία...Δεν ήμουν έτσι μικρός...Είχα όνειρα, φιλοδοξίες για το μέλλον..Εχω ξεχασει πως είναι να είσαι ερωτευμένος με την ζωή.
    Τα χάπια δεν μπορώ να τα κόψω όσο δεν εξομαλύνω την καθημερινότητά μου και οσο δεν εχω βρει τα θέλω μου, γιατί τα ψυχοσωματικα συμπτώματα άγχους/κατάθλιψης επιδεινώνονται.
    Και τι μένει?...
    Φόβος, απάθεια, απογνωση, ραθυμία, νωθρότητα.
    Αραγε ερχεται κάποτε η στιγμή στον άνθρωπο που κλείνει ο κύκλος του ψυχολογικά και διανοητικά σε αυτόν τον κόσμο και πρέπει να αλλάξει πίστα?

    Ρωτησες τον γιατρο σου μηπως υπαρχει δυνατοτητα αλλαγης φαρμακου ουτως ωστε να εχεις λιγοτερες παρενεργειες οπως μειωση λιμπιντο; Κακα τα ψεμματα, η σεξουαλικη διεγερση ειναι πολυ βασικο στοιχειο που δυναται να ανεβασει την γενικοτερη διαθεση σου ψηλοτερα. Ενα απο τα βασικα κινητρα στη ζωη, ωστε να εχει νοημα, ειναι η δυνατοτητα να εχεις "ορεξεις", αν οχι για ερωτα, τουλαχιστον για σεξ. Εξαρταται βεβαια απο την διαγνωση και ποσες επιλογες διαφορετικων φαρμακων εχεις; Στη θεση σου νομιζω πως θα ρωτουσα τον γιατρο αν υπαρχουν αλλες λυσεις, διοτι η αγωγη σου ολοφανερα καταστελλει καθε διαθεση για να ζησεις μια ζωη με ενδιαφεροντα και κινητρα για να κανεις ολα οσα απολαμβανεις. Σου εχει διαγνωστει καταθλιψη μονο;

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Thessalonian View Post
    Ρωτησες τον γιατρο σου μηπως υπαρχει δυνατοτητα αλλαγης φαρμακου ουτως ωστε να εχεις λιγοτερες παρενεργειες οπως μειωση λιμπιντο; Κακα τα ψεμματα, η σεξουαλικη διεγερση ειναι πολυ βασικο στοιχειο που δυναται να ανεβασει την γενικοτερη διαθεση σου ψηλοτερα. Ενα απο τα βασικα κινητρα στη ζωη, ωστε να εχει νοημα, ειναι η δυνατοτητα να εχεις "ορεξεις", αν οχι για ερωτα, τουλαχιστον για σεξ. Εξαρταται βεβαια απο την διαγνωση και ποσες επιλογες διαφορετικων φαρμακων εχεις; Στη θεση σου νομιζω πως θα ρωτουσα τον γιατρο αν υπαρχουν αλλες λυσεις, διοτι η αγωγη σου ολοφανερα καταστελλει καθε διαθεση για να ζησεις μια ζωη με ενδιαφεροντα και κινητρα για να κανεις ολα οσα απολαμβανεις. Σου εχει διαγνωστει καταθλιψη μονο;
    Μου έχει διαγνωστεί κατάθλιψη και γενικευμένη αγχώδης διαταραχή/πανικού,κάτι που ήξερα ήδη ότι το είχα για χρόνια.
    Εχω δοκιμάσει αγωγες με δυο ψυχιάτρους και μια νευρολόγο...Οτι θες απο SSRI,SNRΙ,τρικυκλικά κλπ.Η αγωγή που παίρνω τωρα είναι ένα μίγμα αυτων που αισθάνθηκα ότι με βοήθησαν λιγο συν το Ρεμερον το οποίο πρόσθεσα απο μονος μου για να μου ανοίξει την όρεξη,και πράγματι λειτούργησε.
    Με την παρουσα αγωγή εχω σταθεροποιηθεί μεν,αλλα δεν ειμαι και καλά..Ειμαι ημιλειτουργικος, χωρις διαθεση για ζωή..Δεν ξέρω...Θέλω να πιστεύω ότι η σωστή αγωγή θα με βοηθήσει κατα 50%...Το αλλο 50% πρεπει να είναι αλλαγες στην καθημερινότητά μου.
    Φοβάμαι ότι στο βάθος της διαταραχής είναι ένα έντονο αίσθημα υπαρξιακής ματαίωσης για τα πάντα, το οποίο δεν ξέρω πως/αν αντιστρέφεται.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Είναι και λίγο φαύλος κύκλος γιατί δυστυχώς τα περισσότερα αντικαταθλιπτικά αφαιρούν το συναίσθημα και το αρνητικό και το θετικό, δηλαδή οδηγούν σε συναισθηματική αποστασιοποίηση. Έχουμε που έχουμε τα υπαρξιακά μας, τη δυσκολία να βρούμε νόημα σε διάφορα πράγματα...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    169
    "Είχα ονειρα μεγάλα... η ζωη δεν μου γελασε μια στάλα"

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Εγώ πάλι δεν είχα όνειρα...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Μου έχει διαγνωστεί κατάθλιψη και γενικευμένη αγχώδης διαταραχή/πανικού,κάτι που ήξερα ήδη ότι το είχα για χρόνια. Εχω δοκιμάσει αγωγες με δυο ψυχιάτρους και μια νευρολόγο...Οτι θες απο SSRI,SNRΙ,τρικυκλικά κλπ.Η αγωγή που παίρνω τωρα είναι ένα μίγμα αυτων που αισθάνθηκα ότι με βοήθησαν λιγο συν το Ρεμερον το οποίο πρόσθεσα απο μονος μου για να μου ανοίξει την όρεξη,και πράγματι λειτούργησε. Με την παρουσα αγωγή εχω σταθεροποιηθεί μεν,αλλα δεν ειμαι και καλά..Ειμαι ημιλειτουργικος, χωρις διαθεση για ζωή..Δεν ξέρω...Θέλω να πιστεύω ότι η σωστή αγωγή θα με βοηθήσει κατα 50%...
    κατάθλιψη και γενικευμένη αγχώδης διαταραχή/πανικού ειναι τα δυο βασικα νοσηματα που μου εχουν διαγνωστει και απο τους τρεις ψυχιατρους. Για καλη μου τυχη δεν χρειαστηκε να πειραματιστω με πολλα φαρμακα. Το πρωτο που δοκιμασα ηταν και το τελευταιο και το λαμβανω ακομα. Ισως η δικη σου περιπτωση να ειναι πιο βαρια, ισως και οχι. Δεν αντιδρουμε ολοι το ιδιο στα ιδια φαρμακα. Εδω διαβασα οτι μια κοπελα δοκιμασε π.χ. το εφεξορ και ειχε φοβερες παρενεργειες, ενω μιλαμε για φαρμακο που το παιρνεις χωρις καν συνταγη απο γιατρο. Αυτα που παιρνεις εσυ χρειαζονται συνταγη για να χορηγηθουν;

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •