διακοπή αντιψυχωσικού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    9

    διακοπή αντιψυχωσικού

    Καλησπέρα και καλή χρονιά. Λαμβάνω αντιψυχωσικά (abilify 15 mg) για τη συντήρηση της θεραπείας μου στη διπολική διαταραχή. Είχα ένα ψυχωσικό επεισόδιο και από τότε έχω πάρει διάφορα αντιψυχωσικά σε συνδυασμό με αντικαταθλιπτικά, με την εποπτεία ψυχιάτρων. Εδώ και λίγες μέρες αποφάσισα να μειώσω το abilify (στα 7,5 mg) με απώτερο σκοπό να το διακόψω.. Υπάρχει κάποιος γιατρός εδώ που θα μπορούσε να μου δώσει κατευθύνσεις για το πώς να το κάνω; Γιατί είμαι σίγουρη πως αν πάω σε ψυχίατρο δεν θα με αφήσει να κάνω τη διακοπή..

  2. #2
    Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    32
    Καλησπερα καλη χρονια.Γνωμη μου ειναι να μη διακοψεις την αγωγη μονη σου.Ο λογος που θες να σταματησεις ποιος ειναι?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    9
    Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Θέλω να σταματήσω γιατί ακόμη και μετά από τόσο καιρό που τα παίρνω μου ανοίγουν υπερβολικά την όρεξη και με κάνουν να νιώθω φυτό από άποψη ενέργειας. Τώρα έχω μια βδομάδα που το μείωσα και ήδη νιώθω μια έκρηξη ενέργειας και τρώω καλύτερα. Ελπίζω να πάει καλά... Δεν έχει διαταραχθεί ο νυχτερινός μου ύπνος και η σκέψη μου ευτυχώς.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    107
    Αγαπητη φιλη γεια σου. Εγω επαιρνα αμπιλιφαι κ ζουσα με παρενεργειες που αναφερεις. Δεν το ηθελα το φαρμακο. Το μειωνα μονος απο τα 15 mg ολο κ σε πιο χαμηλη δοσολογια. Για 2 χρονια επαιρνα μολις 5 mg χωρις να υποτροπιασω. Μολις Το εκοψα σε 4 μηνες εφαγα γερη υποτροπη. Γνωμη μου αν δεν σου καθεται καλα να αλλαξεις. Στην υποτροπη αρχισα παλι μδ αμπιλιφαι αλλα δεν τη παλευα και εχω μια βδομαδα που το αλλαξα

  5. #5
    xaka10
    Guest
    απορω που καποιοι κοβουν τα φαρμακα αρκετο καιρο και παθαινουν υποτροπη μετα απο 4 μηνες 1 χρονο και γενικα καιρο αφου εχουν κοψει τα φαρμακα.εγω αν μειωσω την αγωγη οχι να την κοψω τελειως σε 2 με 3 ημερες παθαινω υποτροπη και εχω νευρα μου φταινε ολα και αν συνεχισω να παιρνω μειωμενη αγωγη εχω και αυπνιες.εχω ταχεια εξελεξη υποτροπης μονο με μειωση φαρμακων ουτε καν κοψιμο.φαινεται εχω πολυ ευαισθητους υποδοχεις...

  6. #6
    Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    32
    xaka10 καλημερα.Την αγωγη την μειωνεις μονος σου η σου λεει ο γιατρος?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    9
    Ευχαριστώ πολύ, θα το έχω υπόψη γιατί κι εγώ στα 5 mg σκοπεύω να το φτάσω για καιρό και μετά βλέπουμε..

  8. #8
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by Dr stranger View Post
    xaka10 καλημερα.Την αγωγη την μειωνεις μονος σου η σου λεει ο γιατρος?

    την μειωνω μονος μου καμια φορα για να αδυνατισω επειδη παχαινω πιο ευκολα με 2 αντιψυχωτικα που παιρνω και αμεσως παθαινω καποια υποτροπη μονο που την μειωνω και μεσα σε 2 με 3 ημερες τοσο μικρο διαστημα και ξαναρχιζω να παιρνω την δοση που επαιρνα για να σταθεροποιηθω

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by xaka10 View Post
    την μειωνω μονος μου καμια φορα για να αδυνατισω επειδη παχαινω πιο ευκολα με 2 αντιψυχωτικα που παιρνω και αμεσως παθαινω καποια υποτροπη μονο που την μειωνω και μεσα σε 2 με 3 ημερες τοσο μικρο διαστημα και ξαναρχιζω να παιρνω την δοση που επαιρνα για να σταθεροποιηθω
    Οταν λες οτι παθαινεις υποτροπη τι εννοεις?Ακους παλι φωνες?Και εγω δυο αντιψυχωτικα παιρνω.

  10. #10
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by Dr stranger View Post
    Οταν λες οτι παθαινεις υποτροπη τι εννοεις?Ακους παλι φωνες?Και εγω δυο αντιψυχωτικα παιρνω.

    εχω απιστευτα νευρα και τα βαζω με ολους μου φταινε ολοι και επισης επανερχεται η ιδεα οτι θελει καποιος συγκεγκριμενα να με βλαψει.φωνες δε ακουγα περα απο καποιους θορυβους ουρλιαχτα και το ονομα μου να αναφερεται και αυτα στην αρχη που δεν επαιρνα φαρμακα απο τοτε τοσα χρονια δεν τα εχω κοψει μονο οταν τα μειωνω εχω τα παραπανω συμπτωματα

  11. #11
    Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by xaka10 View Post
    εχω απιστευτα νευρα και τα βαζω με ολους μου φταινε ολοι και επισης επανερχεται η ιδεα οτι θελει καποιος συγκεγκριμενα να με βλαψει.φωνες δε ακουγα περα απο καποιους θορυβους ουρλιαχτα και το ονομα μου να αναφερεται και αυτα στην αρχη που δεν επαιρνα φαρμακα απο τοτε τοσα χρονια δεν τα εχω κοψει μονο οταν τα μειωνω εχω τα παραπανω συμπτωματα
    Καλημερα.Εγω στο επεισοδιο ημουν πολυ ηρεμος.Ακουγα δυο φωνες η μια μου εδινε εντολες και η αλλη ηταν της κοπελας με την οποια ακομη και τωρα ειμαι ερωτευμενος.Με αυτη την κοπελα δεν ειχα ποτε σχεση.Σκεφτηκα λοιπον οτι αν κοψω τα φαρμακα μηπως ακουσω παλι τη φωνη της.Ημουν ευτυχισμενος τοτε.Φοβαμαι ομως μην επανελθει και η αλλη φωνη.Ο γιατρος λεει οτι μεθυσες απο ερωτα.Η κοπελα αυτη μου πυροδοτησε πολυ εντονα συναισθηματα και μου προκαλεσε μεθη.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    166
    Quote Originally Posted by Dr stranger View Post
    Καλημερα.Εγω στο επεισοδιο ημουν πολυ ηρεμος.Ακουγα δυο φωνες η μια μου εδινε εντολες και η αλλη ηταν της κοπελας με την οποια ακομη και τωρα ειμαι ερωτευμενος.Με αυτη την κοπελα δεν ειχα ποτε σχεση.Σκεφτηκα λοιπον οτι αν κοψω τα φαρμακα μηπως ακουσω παλι τη φωνη της.Ημουν ευτυχισμενος τοτε.Φοβαμαι ομως μην επανελθει και η αλλη φωνη.Ο γιατρος λεει οτι μεθυσες απο ερωτα.Η κοπελα αυτη μου πυροδοτησε πολυ εντονα συναισθηματα και μου προκαλεσε μεθη.
    Το ίδιο ακριβώς είχα πάθει στην πρώτη υποτροπη με μια κοπέλα την ερωτεύτηκα και άρχισα να ακούω τη φωνή της να μου λέει διαφορά.ακομα και τώρα καψουρεμενος είμαι αλλά άλλαξαν πολλά από τοτε

  13. #13
    Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by crixus95 View Post
    Το ίδιο ακριβώς είχα πάθει στην πρώτη υποτροπη με μια κοπέλα την ερωτεύτηκα και άρχισα να ακούω τη φωνή της να μου λέει διαφορά.ακομα και τώρα καψουρεμενος είμαι αλλά άλλαξαν πολλά από τοτε
    Καλημερα.Ποια χρονια εγινε αυτο φιλε μου?Εγω το επαθα το 2019.Την κοπελα την ηξερες μιλουσατε δηλαδη?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    166
    Το 2019 και εγώ.Την ήξερα την κοπέλα μιλούσαμε αλλά μου πυροδότησε έντονα συναισθήματα και έπαθα ψυχωση άστα δραμα

  15. #15
    Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    32
    Η κοπελα εμαθε τι επαθες?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μετα απο 9 χρονια αντιψυχωσικου...
    By hlias1988 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 18
    Last Post: 03-07-2021, 11:08
  2. Μείωση αντιψυχωσικού- αποτελέσματα
    By petros81 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 15
    Last Post: 29-04-2021, 18:44
  3. Διακοπή Αντιψυχωσικού
    By Belmont in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 28
    Last Post: 22-02-2019, 16:37
  4. Παρενεργειες απο μειωση αντιψυχωσικου
    By kostas1983 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 04-04-2015, 21:01
  5. Διακοπή Solian ( αντιψυχωσικού )
    By Konstantinoss in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 07-01-2015, 01:27

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •