Aποδοχη εαυτου και τεχνικες αντιμετωπισης - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 60
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    444
    Μπορει και να εχω κριση ταυτοτητας,δεν το γνωριζω επ'ακριβως αυτο,σιγουρα δεν αγαπαω τον εαυτο μου,συχνο το self blaming,σιγουρα εχω καποιες κολλημενες και παγιωμενες πεποιθησεις που στεκονται εμποδιο στην εξελιξη μου ως ατομο.Ειμαι ως συνηθως το "καλο παιδι και ησυχο",ομως αυτο με κανει στους γυρω να φαινομαι απο περιεργος ως υπερβολικα κλειστος.

  2. #32
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Μπορει και να εχω κριση ταυτοτητας,δεν το γνωριζω επ'ακριβως αυτο,σιγουρα δεν αγαπαω τον εαυτο μου,συχνο το self blaming,σιγουρα εχω καποιες κολλημενες και παγιωμενες πεποιθησεις που στεκονται εμποδιο στην εξελιξη μου ως ατομο.Ειμαι ως συνηθως το "καλο παιδι και ησυχο",ομως αυτο με κανει στους γυρω να φαινομαι απο περιεργος ως υπερβολικα κλειστος.
    εφόσον αναγνωρίσεις τις πεποιθήσεις που ουσιαστικά στεκοντε εμπόδιο σου άλλαξε τες !!

    Καντω πράξη, τίποτα δεν θα αλλάξει στην ζωή μας αν δεν βγούμε από την ζώνη άνεσης μας και δεν προχωρήσουμε σε πράξεις.οσο και να συζητάμε όσο και ν αναλύουμε!

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    444

    Angry

    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    εφόσον αναγνωρίσεις τις πεποιθήσεις που ουσιαστικά στεκοντε εμπόδιο σου άλλαξε τες !!

    Καντω πράξη, τίποτα δεν θα αλλάξει στην ζωή μας αν δεν βγούμε από την ζώνη άνεσης μας και δεν προχωρήσουμε σε πράξεις.οσο και να συζητάμε όσο και ν αναλύουμε!
    Συμφωνω εν μερει,απλα ο φοβος για το αγνωστο,για το αποτελεσμα,για το τι θα συναντησουμε και πως θα το αντιμετωπισουμε χωρις να εχουμε την εμπειρια,ειναι ο αποτρεπτικος παραγοντας.Εκνευριζομαι οταν διαβαζω η ακουωυπεραπλουστευεις η γενικευσεις οτι εμεις που εχει ενα προβλημα,δεν θελουμε να αλλαξουμε η βολευομαστε και μας αρεσει που ειμαστε ετσι,δεν ισχυει αυτο,την αλλαγη η τις αλλαγες που πρεπει ο καθενας ξεχωριστα να κανει για να αλλαξει η να βελτιωσει τμηματα του εαυτου του,θελουν μεγαλη αποφασιστικοτητα,συναισθ ηματικο πονο,χρονο και επιμονη.

    Δεν μπορει να λες σε καποιον που ειναι απο το 15 του εσωστρεφης και ντροπαλος,βγες εξω και κοινωνικοποιησου,μιλα σε αγνωστους γυρω σου,κανε,ρανε,δεν θα το κανει γιατι φοβαται,νιωθει μειονεξια η ανεπαρκης,πολλα αλλα πραγματα.

  4. #34
    Marilou
    Guest
    Συμφωνω εν μερει,απλα ο φοβος για το αγνωστο,για το αποτελεσμα,για το τι θα συναντησουμε και πως θα το αντιμετωπισουμε χωρις να εχουμε την εμπειρια,ειναι ο αποτρεπτικος παραγοντας.
    Ειναι αυτο που ειπα ,αν δεν παρεις την αποφαση να βγεις απο την ζωνη ανεσης σου δεν προκειτε να μαθεις και να δεις ποτε ...ολα ειναι υποθετικα


    Εκνευριζομαι οταν διαβαζω η ακουωυπεραπλουστευεις η γενικευσεις οτι εμεις που εχει ενα προβλημα,δεν θελουμε να αλλαξουμε η βολευομαστε και μας αρεσει που ειμαστε ετσι,δεν ισχυει αυτο,την αλλαγη η τις αλλαγες που πρεπει ο καθενας ξεχωριστα να κανει για να αλλαξει η να βελτιωσει τμηματα του εαυτου του,θελουν μεγαλη αποφασιστικοτητα,συναισθ ηματικο πονο,χρονο και επιμονη.
    και ποιος ειπε το αντιθετο ?
    ειπε κανεις οτι ολο αυτο ειναι ευκολο ?

    ειδικα εμεις που το εχουμε δοκιμασει ξερουμε πολυ καλα τι σημαινει ,αλλα οταν αντιλαμβανεσαι οτι ειναι μονοδρομος τι αλλο μπορεις να κανεις εφοσον θελεις ν αλλαξεις ?

    Εγω θα προτεινα εφοσον εχεις θυμο να τον κανεις παραγωγικο ,καντω κινητρο σου ...θυμωσε με τον ευατο σου και οχι με τους αλλους ...τους αλλους δεν μπορεις να τους αλλαξεις και το κυριοτερο δεν μπορεις να θυμωνεις οταν ζητας απο αλλους την αποψη τους ..

    μπορεις να θυμωσεις αληθεια με τον εαυτο σου που απο τα 15 σου μεχρι σημερα δεν το εχεις καταφερει ?
    αν το κανεις πιστεωε με ολο αυτο θα σες πεισμωσει και το πεισμα ξερεις φερνει αντιδραση ..

    αυτο ψαχνεις ουσιαστικα ,την αντιδραση ,την οποια την εχεις αλλα την χρησιμοποιεις στους αλλους ,θυμωνεις με τους αλλους και οχι με τον ιδιο σου τον εαυτο ....

    Δεν μπορει να λες σε καποιον που ειναι απο το 15 του εσωστρεφης και ντροπαλος,βγες εξω και κοινωνικοποιησου,μιλα σε αγνωστους γυρω σου,κανε,ρανε,δεν θα το κανει γιατι φοβαται,νιωθει μειονεξια η ανεπαρκης,πολλα αλλα πραγματα.

    Το ξαναλεω αυτο ειναι κατι το οποιο δεν ερχεται απο την μια μερα στην αλλη και επειδη ακριβως ειναι απο τα 15 σου ΠΟΤΕ περιμενεις να παρεις αυτη την αποφαση ?

    Τι εχεις κανει απο τα 15 μεχρι σημερα ωστε να στρωνεις ενα εδαφος που θα σε οδηγησει στο να λυσεις ενα θεμα που σε απασχολει ?

    εσυ εχεις φτασει ακομα στο σημερα και εισαι στο ιδιο σημειο ,τι περιμενεις για να ξεκινησεις ,ποιο στοιχειο ειναι αυτο που θα σου σηματοδοτησει την εναρξη αυτου του μαραθωνιου ωστε να φτασεις στην ημερα που θα κανεις το τελευταιο και καθοριστικο βημα για να αλλαξεις?


    Συνεχισε να θυμωνεις και να αντιδρας ,αλλ'α αλλαξε κατευθυνση ωστε να αντιδρας εκει που πρεπει για να εχεις και καποιο χειροπιαστο αποτελεσμα !
    Ειμαι σιγουρη οτι μπορεις να το κανεις απλα πρεπει καποιος να σου βγαλει στην επιφανεια τα δυνατα σου σημεια αλλα και το πιο σημαντικο να σου δειξει που πρεπει να τα διοχετευιες ..

    εν ολιγης ξεκινα να δουλευεις πολυ στοχευμενα και οχι αλλοπροσαλα και παρορμητικα ..

    καλη δυναμη γιατι σαν παθων αντιλαμβανομαι πληρως ποση προσπαθεια και σθενος χρειαζετε !

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    444
    Προφανώς και με φοβίζει η τρομάζει η αλλαγή,η προσπάθεια προσαρμογής σε άγνωστη κατάσταση η περιβάλλον,δεν είχα από μικρή ηλικία όπως κάποιοι άλλοι ενδεχομένως στρωμένα κάποια θέματα,έπρεπε να προσπαθώ για να βρω φίλους όταν άλλοι χωρίς καμία προσπάθεια τους είχαν,έπρεπε να προσπαθώ να κοινωνικοποιηθω οταν για άλλους ήταν παιχνιδάκι αυτό.

    Είναι σαν να λες σε κάποιον παχύσαρκο η υπέρβαρο,ότι ξέρεις φίλε,πρέπει να πάρεις απόφαση να κάνεις κάτι για να αλλάξει η κατάσταση,ξέρει τι πρέπει να κάνει κατά βάθος,νιώθει αδυναμία όμως να το πράξει,να επιμείνει προς αυτή την κατεύθυνση και εν τέλει απλά αποδέχεται ότι δεν μπορεί,ότι δεν είναι ικανός να τα καταφέρει.

    Το να αποδεχτείς μια κατάσταση με τα αρνητικά της και να προχωρήσεις έτσι χωρίς να σε επηρεάζει είναι η μία επιλογή,η άλλη είναι να σηκώσεις μανίκια και να πεις με πείσμα ότι θα κάνω ότι περνάει από το χέρι μου για να βρω λύσεις,που δεν θα είναι όλες εύκολες,δεν θα έχουν όλες επιτυχία ως προς το αποτέλεσμα,θα σπαταλήσω χρόνο,χρήμα.

  6. #36
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    η άλλη είναι να σηκώσεις μανίκια και να πεις με πείσμα ότι θα κάνω ότι περνάει από το χέρι μου για να βρω λύσεις,που δεν θα είναι όλες εύκολες,δεν θα έχουν όλες επιτυχία ως προς το αποτέλεσμα,θα σπαταλήσω χρόνο,χρήμα.

    προς το παρόν σπαταλας μια ζωή...την ΖΩΗ ΣΟΥ ..
    τι να το κάνεις το χρήμα που γλυτώνεις τι να κάνεις τον χρόνο που κερδίζεις όταν ΔΕΝ τα αξιοποιείς για τον προορισμό του ανθρώπου!

    και ξέρεις ποιος είναι αυτός;

    ΝΑ ΖΕΙ !

    επιλογή σου πλέον όλο αυτό στο βωμό του χρόνου και του χρήματος..

    Αυτό μου λες με λίγα λόγια οπότε μην ψάχνεις ΜΙΑ καρφιτσα σε ενα βουνο με άχυρα ,χαμένος χρόνος και εδώ είναι η πραγματική ουσία του χαμένου χρόνου!!

    μπορεί να ακούγετε σκληρό, ΕΙΝΑΙ σκληρό, αλλά ποιος είπε ότι η ίδια η ζωή δεν είναι...

    όλοι μαχητές είμαστε άλλος πολύ άλλος λίγο, αλλος με αγωγες ,αλλος χωρις αγωγες ,αλλος με δακανικια και αλλος τελείως ανεξαρτητος....εσυ και νονο εσυ επιλέγεις με ποιο στρατόπεδο πας λοιπόν !

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    444
    Δεν είναι επιλογή μου η στασιμότητα,απλώς λέω ότι δεν είμαι σε θέση να σπαταλάω χρήματα για τις θεραπείες διαρκώς,μετά απογοητεύομαι και λίγο εύκολα γιατί δεν βλέπω άμεσα να βελτιώνεται κάτι.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,717
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Προφανώς και με φοβίζει η τρομάζει η αλλαγή,η προσπάθεια προσαρμογής σε άγνωστη κατάσταση η περιβάλλον,δεν είχα από μικρή ηλικία όπως κάποιοι άλλοι ενδεχομένως στρωμένα κάποια θέματα,έπρεπε να προσπαθώ για να βρω φίλους όταν άλλοι χωρίς καμία προσπάθεια τους είχαν,έπρεπε να προσπαθώ να κοινωνικοποιηθω οταν για άλλους ήταν παιχνιδάκι αυτό.

    Είναι σαν να λες σε κάποιον παχύσαρκο η υπέρβαρο,ότι ξέρεις φίλε,πρέπει να πάρεις απόφαση να κάνεις κάτι για να αλλάξει η κατάσταση,ξέρει τι πρέπει να κάνει κατά βάθος,νιώθει αδυναμία όμως να το πράξει,να επιμείνει προς αυτή την κατεύθυνση και εν τέλει απλά αποδέχεται ότι δεν μπορεί,ότι δεν είναι ικανός να τα καταφέρει.

    Το να αποδεχτείς μια κατάσταση με τα αρνητικά της και να προχωρήσεις έτσι χωρίς να σε επηρεάζει είναι η μία επιλογή,η άλλη είναι να σηκώσεις μανίκια και να πεις με πείσμα ότι θα κάνω ότι περνάει από το χέρι μου για να βρω λύσεις,που δεν θα είναι όλες εύκολες,δεν θα έχουν όλες επιτυχία ως προς το αποτέλεσμα,θα σπαταλήσω χρόνο,χρήμα.
    Είναι τόσο εύκολο για εμένα να συναναστραφώ με τον κόσμο και να βρω φίλους , τόσο όσο δεν καταλαβαίνω την δυσκολία σου.... Ίσως επειδή είμαι γυναίκα να το κάνει πιο εύκολο; Δεν ξέρω. Πάντως εγώ το θεωρώ πανεύκολο να βρεις φίλους, άσε που πολλές φορές τους απορρίπτω γιατί δεν έχω όρεξη για τα δικά τους. Προτιμώ την παρέα του αδερφού μου. δεν είναι τίποτε... Ο εαυτός σου να είσαι και να πιάνεις κουβέντα με ό,τι σου έρθει στο κεφάλι και να γελάς. Είναι τόσο απλό. Κι αν δεν βρίσκεις άνδρες μπορείς και με γυναίκες που είναι πιο δεκτικές να προσπαθήσεις φιλία.

  9. #39
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Δεν είναι επιλογή μου η στασιμότητα,απλώς λέω ότι δεν είμαι σε θέση να σπαταλάω χρήματα για τις θεραπείες διαρκώς,μετά απογοητεύομαι και λίγο εύκολα γιατί δεν βλέπω άμεσα να βελτιώνεται κάτι.


    Δεν σπαταλας ...επενδυεις ,οταν αυτο το αντιληφθεις ισως καταλαβεις και γιατι μιλαω !
    Επειτα δοκιμασε και κατι αλλο περα απο ψυχοθεραπεια ...υπαρχουν πλεον πολλοι κλαδοι στην ψυχικη επαγγελματικη πιστοποιημενη υγεια που δινουν πραγματικα απαντησεις στα ερωτηματα μας !

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    444

    Post

    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    [/B]

    Δεν σπαταλας ...επενδυεις ,οταν αυτο το αντιληφθεις ισως καταλαβεις και γιατι μιλαω !
    Επειτα δοκιμασε και κατι αλλο περα απο ψυχοθεραπεια ...υπαρχουν πλεον πολλοι κλαδοι στην ψυχικη επαγγελματικη πιστοποιημενη υγεια που δινουν πραγματικα απαντησεις στα ερωτηματα μας !
    Οταν δινεις και δεν παιρνεις πισω βοηθεια,οχι απαραιτητα γιατι ο χ ψ θεραπευτης δεν ταιριαξε μαζι σου η επειδη δεν ηταν αποτελεσματικη η προσεγγιση του στο προβλημα,τοτε αισθανεσαι οτι πετας τα χρηματα σου και δεν βοηθιεσαι.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    444
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Είναι τόσο εύκολο για εμένα να συναναστραφώ με τον κόσμο και να βρω φίλους , τόσο όσο δεν καταλαβαίνω την δυσκολία σου.... Ίσως επειδή είμαι γυναίκα να το κάνει πιο εύκολο; Δεν ξέρω. Πάντως εγώ το θεωρώ πανεύκολο να βρεις φίλους, άσε που πολλές φορές τους απορρίπτω γιατί δεν έχω όρεξη για τα δικά τους. Προτιμώ την παρέα του αδερφού μου. δεν είναι τίποτε... Ο εαυτός σου να είσαι και να πιάνεις κουβέντα με ό,τι σου έρθει στο κεφάλι και να γελάς. Είναι τόσο απλό. Κι αν δεν βρίσκεις άνδρες μπορείς και με γυναίκες που είναι πιο δεκτικές να προσπαθήσεις φιλία.
    Δεν ειναι ευκολο για μενα αυτο,τα στοιχεια του χαρακτηρα μου οπως η εσωστρεφεια,η ντροπαλοτητα,η αποφευκτικη διαταραχη,το κοινωνικο αγχος,δεν μου επιτρεπουν να πιανω ευκολα κουβεντα,να νιωθω ανετος με τους αλλους γυρω.Το ποιο ευκολο πραγμα ειναι να πεις,δωσε με fb,insta,viber,whatsapp,να γινουμε φιλοι,παμε για ενα καφε κλπ.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,717
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Δεν ειναι ευκολο για μενα αυτο,τα στοιχεια του χαρακτηρα μου οπως η εσωστρεφεια,η ντροπαλοτητα,η αποφευκτικη διαταραχη,το κοινωνικο αγχος,δεν μου επιτρεπουν να πιανω ευκολα κουβεντα,να νιωθω ανετος με τους αλλους γυρω.Το ποιο ευκολο πραγμα ειναι να πεις,δωσε με fb,insta,viber,whatsapp,να γινουμε φιλοι,παμε για ενα καφε κλπ.
    Όλα αυτά τα είχα κι εγώ κάποτε και δεν το λέω για να σε υποτιμήσω, αλλά κάποτε άρχισα να παρατηρώ πώς λειτουργούν οι κοινωνικές σχέσεις κι αποφάσισα να το εφαρμόσω εγώ στον εαυτό μου. Και πέτυχε. Αν ήξερες πόσες φορές έπιασα την κουβέντα πρωτη.... Κάποτε , άγχος, αργότερα ούτε που με ένοιαζε, μου την έπιαναν οι άλλοι. Θέλω να πω πως Αν δεν κάνεις τίποτε, δεν θα γίνει τίποτε. Και το να μην πιάσεις φιλία με κάποιον πχ να ανταλλάξεις φβ, αυτό δεν είναι απόρριψη, ειναι οκ, σε γνώρισα ως εδώ. Δηλ. Εσύ τους θέλεις όλους για φίλους;! Δεν νομιζω. Κοίτα, εμένα ποτέ δεν με βοήθησαν οι συμβουλές γιατί δεν μπορούσα να τις καταλάΒΩ. Μόνη μου πήρα στροφές και σκέφτηκα πως θα επιτύχω τον στόχο μου, δηλαδή την κοινωνικοποίηση, με ποιο τρόπο, πως θα τα καταφερω. Τα λόγια των άλλων μου φαίνονταν κίνεζικα.
    Last edited by HarleyQuinn; 04-05-2023 at 20:54.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,137
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Όλα αυτά τα είχα κι εγώ κάποτε και δεν το λέω για να σε υποτιμήσω, αλλά κάποτε άρχισα να παρατηρώ πώς λειτουργούν οι κοινωνικές σχέσεις κι αποφάσισα να το εφαρμόσω εγώ στον εαυτό μου. Και πέτυχε. Αν ήξερες πόσες φορές έπιασα την κουβέντα πρωτη.... Κάποτε , άγχος, αργότερα ούτε που με ένοιαζε, μου την έπιαναν οι άλλοι. Θέλω να πω πως Αν δεν κάνεις τίποτε, δεν θα γίνει τίποτε. Και το να μην πιάσεις φιλία με κάποιον πχ να ανταλλάξεις φβ, αυτό δεν είναι απόρριψη, ειναι οκ, σε γνώρισα ως εδώ. Δηλ. Εσύ τους θέλεις όλους για φίλους;! Δεν νομιζω. Κοίτα, εμένα ποτέ δεν με βοήθησαν οι συμβουλές γιατί δεν μπορούσα να τις καταλάΒΩ. Μόνη μου πήρα στροφές και σκέφτηκα πως θα επιτύχω τον στόχο μου, δηλαδή την κοινωνικοποίηση, με ποιο τρόπο, πως θα τα καταφερω. Τα λόγια των άλλων μου φαίνονταν κίνεζικα.
    Η διαφορά είναι ότι εσύ, ήσουν ντροπαλή, ενώ ο άλλος είναι εσωστρεφής. Ξεπέρασες τη ντροπαλότητά σου, αυτός δεν μπορεί να ξεπεράσει την εσωστρέφειά του, θα ζει με αυτό μια ζωή. Βέβαια, μπορεί να το εκμεταλλευτεί υπέρ του και να μη στενοχωριέται, ως εσωστρεφής δεν έχει τόση ανάγκη για εξόδους και παρέες. Εγώ έχω λίγους και καλούς φίλους, κι όταν περνάω αρκετές μέρες στο σπίτι δεν με νοιάζει. Μπορεί να ψαχτεί να κάνει το ίδιο, αλλά δεν μπορεί να γίνει εξωστρεφής

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    322
    Καλημέρα,
    όντως όπως γράφει και ο Eagle guy, η εσωστρέφεια είναι κάτι που δεν αλλάζει, είμαι και εγώ εσωστρεφής και δεν με πειράζει καθόλου να περνάω πολλές ώρες μόνη μου, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν απολαμβάνω την παρέα ενός αγαπημένου προσώπου. Οι εσωστρεφείς κάνουν συνήθως λίγες αλλά πολύ δυνατές φιλίες. Ο εσωστρεφής βασικά δε στεναχωριέται με την μοναχικότητα του.
    Το θέμα είναι αν υπάρχει κοινωνικό άγχος και αποφευκτικη διαταραχή, εκεί πιστεύω ότι χρειάζεται μια βοήθεια από ψυχολόγο και γενικά μια αντιμετώπιση της κατάστασης για να βελτιωθεί ο τρόπος επικοινωνίας, να ενισχυθεί η αυτοπεποίθηση, να παίρνει το άτομο πρωτοβουλίες, να θέτει όρια σε καταστάσεις που δεν του ταιριάζουν κλπ. Θέλει λίγο δουλειά, προσπάθεια και υπομονή αλλά μπορεί κανείς να τα πάει καλύτερα.
    Πραγματικά όπως λέει και η HarleyQuinn, κάποια στιγμή ο ίδιος ο άνθρωπος αποφασίζει ότι θα κάνει κάποια πράγματα να το αλλάξει αυτό, για τον καθένα πότε και πώς θα γίνει δεν είναι το ίδιο, πάντως για να δεχτείς βοήθεια από ψυχολόγο χρειάζεται να είσαι και δεκτικός σε αυτό. Μπορείς και με κάποια βιβλία αυτοβοηθειας ίσως που σου δείχνουν τεχνικές.
    Πάντα σταδιακά βελτιώνονται αυτά, με μικρά βήματα και με αποδοχή "επιτυχιών" αλλά και "αστοχιών"... Με αγάπη για την προσπάθεια που κάνει ο εαυτός μας προπάντων.
    Και κάτι τελευταίο που σκέφτομαι, κάποιες φορές μπορεί να υπάρχει στον περίγυρο σου, στην εργασία σου η όπου συναναστρέφεσαι με κάποιο κόσμο, ένας, δύο άνθρωποι που αισθάνεσαι καλύτερα με αυτούς, ίσως να μην τους έχεις προσέξει, η μέσα στη γενικότερη απογοήτευση να μην έχεις δώσει ευκαιρία για μια περισσότερη κουβέντα, μια προοπτική φιλίας, άκουσε το ένστικτο σου, τη διαίσθηση σου και κάνε ένα βήμα παραπάνω να τους προσεγγίσεις, ίσως και αυτοί αισθάνονται το ίδιο, και να θέλουν μια νέα φιλία, χρειάζεται να κατανοήσουμε ότι δεν είναι όλοι οι άνθρωποι κριτές μας.

  15. #45
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Οταν δινεις και δεν παιρνεις πισω βοηθεια,οχι απαραιτητα γιατι ο χ ψ θεραπευτης δεν ταιριαξε μαζι σου η επειδη δεν ηταν αποτελεσματικη η προσεγγιση του στο προβλημα,τοτε αισθανεσαι οτι πετας τα χρηματα σου και δεν βοηθιεσαι.
    Eχεις δικιο σε αυτο που λες και συμφωνω 1000% γιατι τα περασα και εγω ,πληρωνα 80 ευρω συνεδρια και ειχα εναν απεναντι μου που κουνουσε το κεφαλι και μου λεγε αντε μην πω τωρα που ξερω πολυ βασικα πραγματα και ειμαστε και δημοσια ,οτι αρλουμπα του ερθει στο κεφαλι για να με ξεπεταξει και να παει στον επομενο μονο και μονο επειδη ειχε φημη ...

    Θελει και αυτο προσπαθεια και το βασικο ειναι να κουμπωσεις με τον θεραπευτη σου !


    Επειτα εχεις σκεφτει να αγαπησεις τον εαυτο σου ετσι πως ειναι ?
    Ο θεραπευτης θα σου πει πεντε πραγματα αλλα το βασικο ειναι να ΘΕΣ και εσυ να κανεις δουλιτσα ...

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Τεχνικες αντιμετωπισης ΓΑΔ και Μετατραυματικου Στρες
    By Theshotgun in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 1
    Last Post: 14-06-2021, 21:40
  2. Αποδοχή του εαυτού μας
    By Evi555 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 10
    Last Post: 17-12-2017, 19:19
  3. Αποδοχή του εαυτού μας
    By Aggressive1 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 31
    Last Post: 23-02-2016, 22:34
  4. Τεχνικές αναπνοής που βοηθούν στις αγχώδεις διαταραχές
    By Delmem080319a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 20-09-2014, 16:12
  5. τεχνικες για να σας σκεφτεται συνεχεια ο συντροφος σας..
    By αλεξανδρος_77 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 07-03-2013, 21:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •