Aποδοχη εαυτου και τεχνικες αντιμετωπισης - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 59
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Δεν συμφωνώ απόλυτα. Αν πάρουμε παραδείγματα από το πώς αντιδρούν οι μύες θα καταλάβουμε πως μέσα από την άσκηση δυναμώνουν και δυναμώνοντας συγκρατούν και τα οστά, κάτι που και οι γυναίκες μετά την εμμηνόπαυση θα πρέπει να γνωρίζουν ώστε να ενσωματώσουν την άσκηση ως πρόληψη για την οστεοπόρωση (άσχετο θα μου πεις αλλά δεν κρατηθηκα). Η άσκηση βέβαια για τον μυ ισοδυναμεί με στρες. Ανεξάρτητα που μεσοπροθεσμα ή μακροπρόθεσμα αντλεί το σώμα οφέλη από αυτή. Έτσι λοιπόν πιστεύω πως και η στέρηση, το ζορισμα, το ξεβολεμα μπορεί βραχυπρόθεσμα να μας είναι επώδυνο αλλά συνολικά κοιτώντας το και σε βάθος χρόνου μας βοηθάει ποικιλοτρόπως π.χ. μαθαίνεις ότι τα όρια σου δεν τα γνωρίζεις πραγματικά. Το θέμα είναι να ζορισεις τον εαυτό σου οικειοθελώς, όχι επειδή το θέλει κάποιος άλλος. Γιατί τότε αισθάνεσαι ότι σου επιβάλλονται και αντιδρας. Κι εγώ στην ψυχοθεραπεία έβγαζα μεγάλη αντίδραση (αντίσταση την λένε οι ψυχοθεραπευτές).

  2. #17
    Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    44
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Η χαμηλη αυτοεκτιμηση και αυτοπεποιθηση κυριως,δημιουργουν προβληματα στο να αποδεχτουμε και να αγαπησουμε τον ιδιο μας τον εαυτο,επηρεαζομαστε απο γνωμες τριτων και εν τελει πληγωνομαστε συναισθηματικα.Eσεις πως εχετε καταφερει να αποδεχτειτε τον εαυτο σας με τα θετικα και αρνητικα που εχει και να τον αγαπησετε?
    Όπως γράφουν και συμφωνούν όλοι,μαζί και εγώ,δεν είναι εύκολο ούτε γίνεται από την μια μέρα στην άλλη. Το ότι απλά ξερουμε οτι χρειάζεται να αγαπαμε και να αποδεχόμαστε τον εαυτό μας δεν αρκεί από μόνο του. Θέλει αυτοφροντιδα και μια ρουτίνα που θα σε οδηγήσει σιγά σιγά εκεί.. Η συμπόνια είναι μια καλή αρχή και ένας τρόπος επίσης να φτάσεις στο να αγαπήσεις και να σεβαστείς τον εαυτό σου. Όταν παράδειγμα θα τον βρίσεις να αναρωτηθείς γιατί με βρίζω;με βοηθάει καπου αυτό; τι χρειαζομαι; Να κάνεις δηλαδή ένα διάλογο όπως θα έκανες με έναν άνθρωπο που νοιάζεσαι.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,456
    οταν οι αλλοι σε κανουν να εισαι χαλια με τον εαυτο σου δύσκολο να τα βρεις με αυτον κι να ηρεμήσεις ψυχικα .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Δεν συμφωνώ απόλυτα. Αν πάρουμε παραδείγματα από το πώς αντιδρούν οι μύες θα καταλάβουμε πως μέσα από την άσκηση δυναμώνουν και δυναμώνοντας συγκρατούν και τα οστά, κάτι που και οι γυναίκες μετά την εμμηνόπαυση θα πρέπει να γνωρίζουν ώστε να ενσωματώσουν την άσκηση ως πρόληψη για την οστεοπόρωση
    η ασκηση με βαρη προαγει την οστικη πυκνοτητα, αυτος ειναι ο μηχανισμος, τωρα εαν νομιζεις οτι ο καθε κουβας θα μειωσει την οστεοπορωση του εαν κανει με λαστιχενια πορτοκαλια βαρακια κανεις λαθος

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Ζηλεύω όσους έχουν δυναμισμό,δυνατή αυτοεκτίμηση και αυτοπεποίθηση,δεν τους νοιάζει η ενδιαφέρει τι πιστεύουν οι άλλοι για αυτούς,παίρνουν πάντα πρωτοβουλίες και εξελίσσονται,δεν φοβούνται,μπορούν να βάζουν ορια,τους σέβονται,δεν τους καθοδήγησε κάποιος,έτσι ήταν από μικροί,από την αρχή της ζωής τους.

    Αντίθετα,κάποιοι από εμάς δεν είχαμε αυτά τα στοιχεία από μικρή ηλικία,οι λόγοι μπορεί να είναι διάφοροι και διαφορετικοί για τον καθένα,πρέπει να παλέψουμε σκληρά για να χτίσουμε αυτοεκτίμηση και αυτοπεποίθηση,αυτοαποδοχη του εαυτού μας και αυτό είναι ψυχοφθόρο και ψυχοβγαλτικο γιατί προσπαθείς αλλά κάποια στιγμή σκαλωνεις και κατρακύλας πάλι πίσω στα ίδια.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425

    Post

    Τι σημαινει αποδεχομαι τον εαυτο μου,αγαπαω τον εαυτο μου και τι σημαινει δεν αποδεχομαι η δεν μου αρεσει ο εαυτος μου η στοιχεια αυτου,πως το αντιλαμβανεστε?

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,456
    πανω σε αυτο εγω θα παραθέσω αυτο εδω που εχει μεγάλη αξια για το πως οι ανθρωποι με οσα βιώνουν εχουν η οχι αυτοπεποίθηση.

    οι ανθρωποι με τα κλειστα ματια κι ο αντρας με το φαναρι


    προχωρανε μονον εχοντας ενα σχοινι στα χερια κι ακολουθούν ο ενας πισω απο τον αλλον σε αποσταση με κλειστα ματια σε δρομους σκοτεινους και συγκεκριμένους. ενας ανθρωπος διαφορετικος ασχημος αντιπαθητικος στεκει λιγο πιο περα με ενα φαναρακι που μεσα εχει ενα κομμάτι ηλιου που φωτιζει με ενα μοναδικο τροπο φως κοιτάει και σκεφτετε πως αυτοι το αντεχουν να ακολουθουν δρομους με κλειστα ματια που τους εχουν υποδείξει καποιοι άψυχη με ρομποτ προγραμματισμο ??
    ανθρωποι με νορμαλ εμφάνιση αλλοι απλοί ουδέτεροι αλλοι φανταχτεροί ομως σκυφτοι αμίλητοι νεκροι απ αισθήματα που ποτε ποτε κοπανα ο ενας τον αλλον καθως προχωράνε. ο αντρας αυτος μαζι με μερικα αλα ατομα που εχουν μορφες ασχημες αποκρουστικές μα παντα ο καθενας με ενα φαναρακι πλισιαζουν το κοσμο με το σχοινι στα χερια και προσπαθουν να τους δωσουν λιγο απο το φως αυτο.οι ανθρωποι αυτοι ανοιγουν τα ματια γρηγορα και κοιτανε στη μερια αυτου που προσφερει το φαναρακι . κοφτα λενε ΟΧΙ και συνεχιζουν το δρομο τους βριζοντας αυτους που τους προσφεραν το φως πριν λιγο .
    με αυτο τι θελω να πω ?? οτι οι ανθρωποι αρνουνται να δουν την ανθρωπια τη καλοσυνη την μεταφραζουν σα κατι αλλόκοτο ξενο απο αυτους την αρνούνται η τη χλευάζουν. ετσι μαθανε να ζουν μες στο σκοταδι της ψυχης τους ηθελημένα . ακολουθουν εναν δρομο που η κοινωνια τους υπέδειξε και ο ενας κλωτσα τον αλλον γιατι μισιούνται. στον αλλον δε βλέπουν τη ψυχη μιαν ψυχη που μπορει να ειν διαμαντι και ας μην εχει το φανταχτερό περιτύλιγμα που θελουν οι αλλοι να βλεπουν. ανθρωποι που απορριπτουν οποιον δε ειναι οπως τον θελουν μα το οτι μπορει να μην εχει την ομορφια το κατι τραβηχτικο στην εμφανιση κι τον απορριπτουν ξερα ψυχρα.το φαναρακι που προσπαθουν να τους δωσουν οι ανθρωποι αυτοι ειναι η σοφια της πνευματικοτητας που σε σωζει απ το λαθος που ειναι παντα ολεθριο. αυτοι που ειναι με κλιστα ματια με αρνηση να δουν το φως κι το σχοινι που ειν ολοι αυτοι πιασμενοι οδηγει ΣΤΟΝ ΓΚΡΕΜΟ μα δε το βλεπουν.ο εγωισμος και η μιζέρια τους δε το επιτρέπουν.
    ξαναβρείτε την ανθρωπια σας κι βαλτε χριστο στην ψυχη αν θελετε να σωσετε οτι σωζεται .

    ΤΕΛΟς !! .

    αγερας
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    πανω σε αυτο εγω θα παραθέσω αυτο εδω που εχει μεγάλη αξια για το πως οι ανθρωποι με οσα βιώνουν εχουν η οχι αυτοπεποίθηση.

    οι ανθρωποι με τα κλειστα ματια κι ο αντρας με το φαναρι


    προχωρανε μονον εχοντας ενα σχοινι στα χερια κι ακολουθούν ο ενας πισω απο τον αλλον σε αποσταση με κλειστα ματια σε δρομους σκοτεινους και συγκεκριμένους. ενας ανθρωπος διαφορετικος ασχημος αντιπαθητικος στεκει λιγο πιο περα με ενα φαναρακι που μεσα εχει ενα κομμάτι ηλιου που φωτιζει με ενα μοναδικο τροπο φως κοιτάει και σκεφτετε πως αυτοι το αντεχουν να ακολουθουν δρομους με κλειστα ματια που τους εχουν υποδείξει καποιοι άψυχη με ρομποτ προγραμματισμο ??
    ανθρωποι με νορμαλ εμφάνιση αλλοι απλοί ουδέτεροι αλλοι φανταχτεροί ομως σκυφτοι αμίλητοι νεκροι απ αισθήματα που ποτε ποτε κοπανα ο ενας τον αλλον καθως προχωράνε. ο αντρας αυτος μαζι με μερικα αλα ατομα που εχουν μορφες ασχημες αποκρουστικές μα παντα ο καθενας με ενα φαναρακι πλισιαζουν το κοσμο με το σχοινι στα χερια και προσπαθουν να τους δωσουν λιγο απο το φως αυτο.οι ανθρωποι αυτοι ανοιγουν τα ματια γρηγορα και κοιτανε στη μερια αυτου που προσφερει το φαναρακι . κοφτα λενε ΟΧΙ και συνεχιζουν το δρομο τους βριζοντας αυτους που τους προσφεραν το φως πριν λιγο .
    με αυτο τι θελω να πω ?? οτι οι ανθρωποι αρνουνται να δουν την ανθρωπια τη καλοσυνη την μεταφραζουν σα κατι αλλόκοτο ξενο απο αυτους την αρνούνται η τη χλευάζουν. ετσι μαθανε να ζουν μες στο σκοταδι της ψυχης τους ηθελημένα . ακολουθουν εναν δρομο που η κοινωνια τους υπέδειξε και ο ενας κλωτσα τον αλλον γιατι μισιούνται. στον αλλον δε βλέπουν τη ψυχη μιαν ψυχη που μπορει να ειν διαμαντι και ας μην εχει το φανταχτερό περιτύλιγμα που θελουν οι αλλοι να βλεπουν. ανθρωποι που απορριπτουν οποιον δε ειναι οπως τον θελουν μα το οτι μπορει να μην εχει την ομορφια το κατι τραβηχτικο στην εμφανιση κι τον απορριπτουν ξερα ψυχρα.το φαναρακι που προσπαθουν να τους δωσουν οι ανθρωποι αυτοι ειναι η σοφια της πνευματικοτητας που σε σωζει απ το λαθος που ειναι παντα ολεθριο. αυτοι που ειναι με κλιστα ματια με αρνηση να δουν το φως κι το σχοινι που ειν ολοι αυτοι πιασμενοι οδηγει ΣΤΟΝ ΓΚΡΕΜΟ μα δε το βλεπουν.ο εγωισμος και η μιζέρια τους δε το επιτρέπουν.
    ξαναβρείτε την ανθρωπια σας κι βαλτε χριστο στην ψυχη αν θελετε να σωσετε οτι σωζεται .

    ΤΕΛΟς !! .

    αγερας
    τι να βαλουμε στην ψυχη;

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    5
    Καλημέρα σας! Προσωπικά θα συμφωνήσω κάπως με τον JohnnyK33 σε αυτό το κομμάτι. Είναι κάποια άτομα που σα να έχουν το know how...δε λέμε ότι δεν αντιμετωπίζουν και αυτά τα προβλήματα τους. Αλλά με ένα μαγικό τρόπο, τα καταφέρνουν σε σχεδόν όλες τις πτυχές της ζωής. Είτε σε σχέσεις, είτε στο κομμάτι της εργασίας, είτε οπουδήποτε.

    Αντιθέτως, άτομα σαν εμένα που δεν έχω την αυτοεκτίμηση/αυτοπεποίθηση που θα ήθελα, είναι σα να έχω συνεχώς ένα μαύρο σύννεφο πάνω από το κεφάλι μου. Επίσης, το παράδοξο είναι, πως άμα δεν είσαι το άτομο το δυναμικό, το «αναίσθητο» με την καλή έννοια, τότε δεν έχεις και την τύχη με το μέρος σου. Μπορεί να παλεύεις να γίνεις κοινωνικός, πιο ανοιχτός κλπ αλλά πάντα θα έρχεσαι δεύτερος με ένα μαγικό τρόπο. Το παρατηρώ χρόνια αυτό και δεν βλέπω να αλλάζει παρά τις προσπάθειες μου

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Διαβαζω για μια θεραπεια που ονομαζεται ACT(θεραπεια αποδοχης και δεσμευσης),παρακλαδι της CBT,δεν την ξερω,δεν την εχω ακουσει,αν εχει τυχει καποιος να την δοκιμασει,ας πει την εμπειρια του.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,456
    στην θεωρεία ναι στη πραξη αστα να πανε για εμας που το ζουμε αυτο .................
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    στην θεωρεία ναι στη πραξη αστα να πανε για εμας που το ζουμε αυτο .................
    Την πραξη την αναλαμβανουμε εμεις,αυτοι σου αναλυουν τις θεωρειες και τις τεχνικες,προτεινουν,συμβου λευουν κλπ,εκεις δυστυχως ειμαστε αυτοι που πρεπει να μπορεσουμε να δοκιμασουμε για να δουμε τι λειτουργει σε εμας και τι δεν βοηθαει.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,456
    τον χριστο τον θεο που μας δημιούργησε για να βρουμε ξανα την ανθρωπιά μας κι να μην κοιταμε τα παντα επιφανειακά και ψυχρα .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    τον χριστο τον θεο που μας δημιούργησε για να βρουμε ξανα την ανθρωπιά μας κι να μην κοιταμε τα παντα επιφανειακά και ψυχρα .
    Αυτό είναι μια διαφορετική προσέγγιση σε ψυχικές ασθένειες,που αναφέρεται στο να στραφείς στην θρησκεία για να βρεις κουράγιο να αντιμετωπίσεις κάποια πράγματα,δεν την απορρίπτω αλλά ίσως δεν είναι η λύση για όλους.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Τι σημαινει αποδεχομαι τον εαυτο μου,αγαπαω τον εαυτο μου και τι σημαινει δεν αποδεχομαι η δεν μου αρεσει ο εαυτος μου η στοιχεια αυτου,πως το αντιλαμβανεστε?
    Για να αποδεχτεις πρεπει να γνωρισεις ΟΛΕς τις πλευρες του εαυτού σου ,ακομα και αυτες που ισως μεχρι σημερα δεν τις εχεις εκδηλωσει ...
    Αγαπω σημαινει αγκαλιαζω ακομα και τις αδυναμιες μου και προσπαθω να τις αναθεωρησω σε τετοιο βαθμο που να μην με εμποδιζουν σε αυτη την αγκαλια ....

    Ολο αυτο γινετε αναθεωρώντας παλιες παγιωμενες πεποιθησεις ,αρα και αναπροσαρμογη αξιων στην ζωη μας ...Προσεχε αναπροσαρμογη οχι αναθεωρηση ..οι Αξιες μας δυσκολα αλλαζουν ..

    Μην ξεχναμε πως καποιες πεποιθησεις ,αυτες που εδραιώνονται μεχρι τα εξι μας χρονια που ειναι και οι βασικες και λειτουργουν υποσυνειδητα δυσκολα αλλαζουν ...οι μετεπειτα ομως ειναι αυτες που μπορει να αναθεωρηθουν και να δουμε λιγο πως θα δουλεψεμε πανω σε αυτες !

    Άλλαξε τον τρόπο που σκέφτεσαι και θα αλλάξουν οι πεποιθήσεις σου.
    Όταν αλλάξουν οι πεποιθήσεις σου, θα αλλάξουν οι προσδοκίες σου και ολο αυτο ειναι η αλυσιδα που θα σε οδηγησει στο ζητουμενο σου !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Τεχνικες αντιμετωπισης ΓΑΔ και Μετατραυματικου Στρες
    By Theshotgun in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 1
    Last Post: 14-06-2021, 22:40
  2. Αποδοχή του εαυτού μας
    By Evi555 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 10
    Last Post: 17-12-2017, 20:19
  3. Αποδοχή του εαυτού μας
    By Aggressive1 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 31
    Last Post: 23-02-2016, 23:34
  4. Τεχνικές αναπνοής που βοηθούν στις αγχώδεις διαταραχές
    By Delmem080319a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 20-09-2014, 17:12
  5. τεχνικες για να σας σκεφτεται συνεχεια ο συντροφος σας..
    By αλεξανδρος_77 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 07-03-2013, 22:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •