Aποδοχη εαυτου και τεχνικες αντιμετωπισης - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 64 of 64
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    1,029
    Ποια είναι τα στοιχεία αυτά που τα ονομάζεις αρνητικά; Μίλησες για αίσθημα ανεπάρκειας και μειονεξίας. Τι σημαίνει για σένα ανεπάρκεια και τι μειονεξία; Ως προς τι και ποιους νιώθεις ανεπαρκής;

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    483
    Πρώτα ,με τον ίδιο μου τον εαυτό,μπορεί να μου λένε ότι είναι καλός σε κάτι,αλλά εγώ αναρωτιέμαι,εντάξει είμαι καλός,όμως τόσο όσο μου λένε? Πως δεν είμαι αρκετός ότι και να κάνω.

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    1,029
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Πρώτα ,με τον ίδιο μου τον εαυτό,μπορεί να μου λένε ότι είναι καλός σε κάτι,αλλά εγώ αναρωτιέμαι,εντάξει είμαι καλός,όμως τόσο όσο μου λένε? Πως δεν είμαι αρκετός ότι και να κάνω.
    Και έγραψες για το ότι αυτά είναι ριζωμένα στα παιδικά σου χρόνια και γι αυτό δύσκολο να τα αλλάξεις; Σωστά; Τι πιστεύεις ότι έγινε στα παιδικά σου χρόνια που μπορεί να οδήγησε στο να μη νιώθεις ποτέ αρκετός;

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    483
    Quote Originally Posted by WildHoney View Post
    Και έγραψες για το ότι αυτά είναι ριζωμένα στα παιδικά σου χρόνια και γι αυτό δύσκολο να τα αλλάξεις; Σωστά; Τι πιστεύεις ότι έγινε στα παιδικά σου χρόνια που μπορεί να οδήγησε στο να μη νιώθεις ποτέ αρκετός;
    Μαλλον επαιξε ρολο οτι,ειχα εναν αυστηρο πατερα,χωρις συναισθημα και που η μητερα μου επισης συνεβαλε στο να ειναι αυτος που επρεπε να φοβαμαι,λεγοντας οτι θα παρω τηλεφωνο τον πατερα σου στη δουλεια και οταν γυρισει θα δεις...αυτο δημιουργησε ενα προτυπο φοβου απο μικρη ηλικια,δημιουργησε ισως συναισθματικη ανεπαρκεια,αισθανομουν οτι δεν με στηριζουν αρκετα οταν το χρειαζομαι,οτι με κρινουν αυστηρα και με συγκρινουν με αλλους,ενα αυτο,ενα αλλο οτι ηδη απο τα 15 αισθανομουν αποτυχημενος,ειχα υπαρξιακα θεματα και δεν ηξερα τι θελω να κανω στη ζωη μου,πως να προχωρησω μπροστα,οταν οι συνομιληκοι μου ηδη ζουσαν τη ζωη τους,εχοντας σταθερους φιλους,κοινωνικοποιηση,δια σκεδαση κλπ.

    Εμεινα στα 18-20 μου,μονος,ντροπιασμενος,απ� �τυχημενος,με αισθηματα κατωτεροτητας,καταθλιψεις, στενοχωριες,να προσπαθω να καταλαβω τι να κανω σε αυτη τη ζωη,αυτο συνεχιστηκε αργοτερα με αποτελεσμα να περασουν απο μπροστα τα καλυτερα μου χρονια και εγω να μενω στασιμος σε ολους τους τομεις,σπουδες,επαγγελματι κα,σχεσεις,φιλους κοκ.

    Εφτασα στο σημερα,οπου παλευω με ψυχοθεραπειες,με κιλα,με μοναξια να βγω απο ενα δυσκολο αδιεξοδο οπου δεν με γεμιζει σχεδον κατι στη ζωη.

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Similar Threads

  1. Τεχνικες αντιμετωπισης ΓΑΔ και Μετατραυματικου Στρες
    By Theshotgun in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 1
    Last Post: 14-06-2021, 21:40
  2. Αποδοχή του εαυτού μας
    By Evi555 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 10
    Last Post: 17-12-2017, 19:19
  3. Αποδοχή του εαυτού μας
    By Aggressive1 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 31
    Last Post: 23-02-2016, 22:34
  4. Τεχνικές αναπνοής που βοηθούν στις αγχώδεις διαταραχές
    By Delmem080319a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 20-09-2014, 16:12
  5. τεχνικες για να σας σκεφτεται συνεχεια ο συντροφος σας..
    By αλεξανδρος_77 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 07-03-2013, 21:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •