Aποδοχη εαυτου και τεχνικες αντιμετωπισης - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 59 of 59
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    429
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Επειτα εχεις σκεφτει να αγαπησεις τον εαυτο σου ετσι πως ειναι ?Ο θεραπευτης θα σου πει πεντε πραγματα αλλα το βασικο ειναι να ΘΕΣ και εσυ να κανεις δουλιτσα ...
    Δεν ξερω πως να αγαπησω η να συμπαθησω τον εαυτο μου,υπαρχουν στοιχεια του εαυτου μου που απλα δεν μπορω να αλλαξω,αρα πρεπει να συμβιβαστω/αποδεχτω οτι ετσι ειναι,υπαρχουν και στοιχεια που μπορω να αλλαξω,αλλα με φοβιζει η αλλαγη και η προσπαθεια που πρεπει να γινει ισως ξεπερναει καποιες αντοχες μου.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,350
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Δεν ξερω πως να αγαπησω η να συμπαθησω τον εαυτο μου,υπαρχουν στοιχεια του εαυτου μου που απλα δεν μπορω να αλλαξω,αρα πρεπει να συμβιβαστω/αποδεχτω οτι ετσι ειναι,υπαρχουν και στοιχεια που μπορω να αλλαξω,αλλα με φοβιζει η αλλαγη και η προσπαθεια που πρεπει να γινει ισως ξεπερναει καποιες αντοχες μου.
    γι αυτο σου είπα υπάρχει τρόπος να δεις και να ανακαλύψεις ότι όντως υπάρχουν στοιχεία που θα στα βγάλει κάποιος στη επιφάνεια ώστε να τα δεις και εσύ και να τα αγαπήσεις.

    τώρα για τα άσχημα ναι θα τα περάσεις και αυτά και ομολογώ επειδή την έκανα την αυτοκριτική μου ,το αυτομαστιγωμα μου θα έλεγα ομολογώ δεν είναι εύκολο..

    έπεσε πολυ κλάμα ,παρα πολυ,έχασα και κάποιους ανθρώπους από κοντά μου γιατί επιτέλους ήμουν ειλικρινείς μαζί τους άλλα δεν τους άρεσε όλο αυτό, όπως και κέρδισα άλλους τόσους που αυτή την στιγμή λέω γιατί δεν είχα κάνει αυτό το δώρο στο εαυτό μου χρόνια πριν για να αποφύγω ίσως να γίνω χειρότερα ....

    ξέρεις το πιο δύσκολο στην ψυχοθεραπεία ειμαι να έρθεις αντιμέτωπος με το κομμάτι του εαυτού που θέλεις να διαμορφώσεις ίσως και να πετάξεις..

    ξέρεις πόσοι ξεκινάνε ψυχοθεραπεία και δεν αντέχουν γι αυτό τον λόγο;
    ξέρεις ότι κάποιοι που λένε εγώ δεν χρειάστηκε να παω είναι γιατί δεν αντιλαμβανονται τις άσχημες πλευρές τους ή απλα έχουν αγαπήσει αυτές τις πλευρές και σαν αποτέλεσμα έχει να ειναι αυτοί οι χαρακτήρες που εμείς τους προσαρτουμε αρνητικό προσιμο;

    ξέρεις πόσοι άνθρωποι είναι στους ψυχολογίας εξαιτειας καποιον άλλων που δεν φρόντισαν να πάνε πρώτα αυτοί και ξεσπουν τα απωθημένα σε ανθρώπους που δεν φταίνε σε τίποτα;

    έχεις καλά στοιχεία βγάλτα στη επιφάνεια, δες τα ,αναγνωρισε τα ,γράψτα σε ένα κουτάκι και κάθε φορά που δεν είσαι καλά άνοιγε αυτό το κουτάκι και τραβά ένα ή δύο τέτοια χαρτάκια για να θυμάμαι τις δυνατές σου πλευρές και να τις αξιοποιεις !

    φτιάξε το δικό σου κουτάκι πρώτων βοηθειών και άνοιγε το κάθε φορά που τραυματιζετε είτε η ψυχή σου είτε το μυαλό σου !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,565
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Η διαφορά είναι ότι εσύ, ήσουν ντροπαλή, ενώ ο άλλος είναι εσωστρεφής. Ξεπέρασες τη ντροπαλότητά σου, αυτός δεν μπορεί να ξεπεράσει την εσωστρέφειά του, θα ζει με αυτό μια ζωή. Βέβαια, μπορεί να το εκμεταλλευτεί υπέρ του και να μη στενοχωριέται, ως εσωστρεφής δεν έχει τόση ανάγκη για εξόδους και παρέες. Εγώ έχω λίγους και καλούς φίλους, κι όταν περνάω αρκετές μέρες στο σπίτι δεν με νοιάζει. Μπορεί να ψαχτεί να κάνει το ίδιο, αλλά δεν μπορεί να γίνει εξωστρεφής
    Δεν του είπα να γίνει εξωστρεφής και πάρτυ άνιμαλ, απλά του παρέθεσα κάποιες σκέψεις. Η Μarilou με κάλυψε απόλυτα στο τελευταίο της ποστ. Απλά βλέπεις πως ο θεματοθέτης έχει πάντα μια αντίρρηση να φέρει κι αυτό γιατί στο δικό του φάσμα όλα είναι ανέφικτα. χρειάζεται βοήθεια το παιδί και δεν μπορεί να καταλάβει οτιδήποτε κι αν λέμε. Μια ψυχοθεραπεία θα ήταν το καλύτερο. Είναι δύσκολες αυτές οι υποθέσεις , όσο και τόσο εύκολες.
    Last edited by HarleyQuinn; 07-05-2023 at 10:37.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    429
    Η οποια αντιρρηση η αρνηση προερχεται απο τις ανασφαλειες και τους φοβους της οποιαδηποτε αλλαγης θα πρεπει να κανω στον εαυτο μου,εχω κανει ψυχοθεραπειες,εχω δοκιμασει και κλινικο ψυχολογο,με διαφορετικες προσεγγισεις η θεραπειες,δεν με βοηθησαν ουτε στο ελαχιστο,αντιθετως ενιωσα πως εχασα χρηματα και χρονο χωρις να παρω βοηθεια.Kαποιοι κατηγορουν οτι οι πασχοντες δεν θελουν να αλλαξουν η δεν κανουν προσπαθεια για να αλλαξουν,θα τους πω οτι η εσωστρεφεια δεν αλλαζει,η ντροπαλοτητα μπορει να μειωθει αλλα οχι να σβηστει τελειως,η κοινωνικοτητα επισης μπορει να αλλαξει αλλα και αυτη σε ορισμενο βαθμο.

    Οταν λοιπον απο τα παιδικα σου χρονια εισαι εσωστρεφης,ντροπαλος,με αποφευκτικα στοιχεια,εχεις στερηθει τις φιλιες,τις διαπροσωπικες και κοινωνικες σχεσεις/επαφες,εχεις βιωσει μοναξια οχι απο επιλογη,ειναι ενα συμπλεγμα αρκετων συμπτωματων μαζι που χρηζουν συνδιασμο ψυχοθεραπευτικων προσεγγισεων για να μπορεσει να επιτευχθει με επιτυχια η αλλαγη και η βελτιωση ενος τετοιου ατομου.

    Επειδη καποιες φορες προσπαθουμε και δεν τα καταφερνουμε,λογικο ειναι να ερχεται η απογοητευση και να ακολουθει η παραιτηση,οπου αυτα οδηγουν πισω στο ιδιο σημειο αφετηριας.

  5. #50
    JohnyK33 σου στέλνω τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμους. Είμαι καινούργιο μέλος και είναι κάπως παρηγορητικό να νιώθεις ότι δεν είσαι μόνος. Ταυτίζομαι μαζί σου σε αρκετά σημεία. Κάνω εδώ και περίπου έναν χρόνο θεραπεία και ενώ αρχικά έφερνα αντίσταση προς αυτήν, σταδιακά νιώθω ότι μου αρέσει που προσπαθώ να γνωρίσω τον εαυτό μου.Κανω κάποια μικρά βήματα στο να τον αποδεχτώ ...φιλοδοξω να τον αγαπήσω κάποια στιγμή. (Κατά βαση ειμαι χάλια αλλά τουλάχιστον νιωθω ότι προσπαθώ)

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    429
    Καλωσηρθες Valeria kat,χαιρομαι που αποδιδει σταδιακα η θεραπεια που κανεις,θελει χρονο και κοπο να αποδεχτεις τον εαυτο σου οπως ειναι,δεν τα καταφερνουν ολοι το ιδιο βεβαιως.

  7. #52
    Στην περίπτωση μου δεν είχα καλή επαφή με τα συναισθήματα μου, τις επιθυμίες ,τις ανάγκες μου.... Πίστευα ότι δεν έχουν καμία αξία και προσπαθούσα να ευχαριστήσω τους αλλους. Σιγά σιγά αρχίζω να μου δίνω περισσότερη σημασία ...Επίσης κατανοώντας και τους λόγους που μπορεί να νιώθω έτσι(κυρίως στον τρόπο που μεγαλωσα) προσπαθώ να είμαι λίγο πιο επιεικής με τον εαυτό κου.. Να μην με κατακρίνω για το πώς μιλάω,περπατάω, αναπνέω. Δεν μπορεί να τα κάνουμε και όλα λάθος. Κάτι αξίζουμε και εμείς... Για εμένα αν έχεις πάλεψε το με ψυχοθεραπεία ....μην το αφήνεις.

  8. #53
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Καλωσηρθες Valeria kat,χαιρομαι που αποδιδει σταδιακα η θεραπεια που κανεις,θελει χρονο και κοπο να αποδεχτεις τον εαυτο σου οπως ειναι,δεν τα καταφερνουν ολοι το ιδιο βεβαιως.
    Johnyk33 ταυτίζομαι απόλυτα με αυτά που αναφέρεις και όντως είναι δύσκολο να θεραπεύουν μια και έξω.εγω προσπαθώ όντας 28 χρονών να προσπαθώ όσο μπορώ η αλήθεια ειναι ότι με έχει κουράσει η αποφευκτικη διαταραχη

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    429
    Δεν ξερω,υπαρχουν αρκετες υποτιθεται θεραπειες που υποσχονται βοηθεια και προσεγγισεις,αλλα τιποτε το συγκεκριμενο,μονο αοριστα και γενικα,δηλαδη μπορει να βοηθησουν για αυτη την διαταραχη οι θεραπειες της EMDR(Eye Movement Desensitization and Reprocessing),της EFT(Τεχνικές Συναισθηματικής Απελευθέρωσης) για την αποφευκτικη διαταραχη?

    Η επισημη επιστημονικη θεση της ψυχιατρικης και της ψυχολογιας,ειναι οτι αρκετες διαταραχες προσωπικοτητας του DSM5,δεν εχουν θεραπεια,δλδ να σου πουν οτι ναι η αποφευτικη διαταραχη αντιμετωπιζεται η θεραπευεται σε μεγαλο βαθμο με αυτην και αυτην την ψυχοθεραπευτικη προσεγγιση.

  10. #55
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Δεν ξερω,υπαρχουν αρκετες υποτιθεται θεραπειες που υποσχονται βοηθεια και προσεγγισεις,αλλα τιποτε το συγκεκριμενο,μονο αοριστα και γενικα,δηλαδη μπορει να βοηθησουν για αυτη την διαταραχη οι θεραπειες της EMDR(Eye Movement Desensitization and Reprocessing),της EFT(Τεχνικές Συναισθηματικής Απελευθέρωσης) για την αποφευκτικη διαταραχη?

    Η επισημη επιστημονικη θεση της ψυχιατρικης και της ψυχολογιας,ειναι οτι αρκετες διαταραχες προσωπικοτητας του DSM5,δεν εχουν θεραπεια,δλδ να σου πουν οτι ναι η αποφευτικη διαταραχη αντιμετωπιζεται η θεραπευεται σε μεγαλο βαθμο με αυτην και αυτην την ψυχοθεραπευτικη προσεγγιση.
    Εγώ πιστεύω πως μας δουλεύουν οι ψυχιατροψυχολογοι και εμείς τρώμε τα λεφτά μας τζαμπα

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    429
    Quote Originally Posted by brian23 View Post
    Εγώ πιστεύω πως μας δουλεύουν οι ψυχιατροψυχολογοι και εμείς τρώμε τα λεφτά μας τζαμπα
    Γιαυτο,μετα απο ψυχιατρο και κλινικο ψυχολογο,μολις καταφερα να σταματησω την φαρμακευτικη αγωγη και να περιορισω τα λεξοτανιλ,σταματησα τις επισκεψεις.Μου εφευγαν 150-200 ευρω το μηνα και δεν εβλεπα ουσιαστικη βελτιωση.

  12. #57
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Γιαυτο,μετα απο ψυχιατρο και κλινικο ψυχολογο,μολις καταφερα να σταματησω την φαρμακευτικη αγωγη και να περιορισω τα λεξοτανιλ,σταματησα τις επισκεψεις.Μου εφευγαν 150-200 ευρω το μηνα και δεν εβλεπα ουσιαστικη βελτιωση.
    Ε ναι ρε φίλε εγω σκέφτομαι καμία φορά αυτή είναι η μοίρα μου και κάνω ότι μπορώ να την αλλάξω λίγο ότι δεν μπορώ το παρατάω κουραστηκα

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    429
    Με έχει κουράσει και μένα η διαταραχή,επίσης με έχει κουράσει να κάθομαι συνεχώς να κάνω αναζήτηση στο τι θα μπορούσε να με βοηθήσει πραγματικά,να ψάχνω μέσα σε ένα πλήθος ειδικών αυτόν τον έναν που θα μου ταίριαξει,που θα με βοηθήσει η θεραπεία του,να κάθομαι να λέω από την αρχή τα ίδια και τα ίδια.

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    429
    Κάποιες φορές βλέπω ότι έχω ένα αίσθημα ανεπάρκειας και μειονεξιας,να μην νιώθω αρκετός,να νιώθω κατώτερος και ας μην ισχύει αυτό.Δεν ξέρω ακριβώς πώς το σταματάμε,αλλά είναι εκνευριστικο.

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Τεχνικες αντιμετωπισης ΓΑΔ και Μετατραυματικου Στρες
    By Theshotgun in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 1
    Last Post: 14-06-2021, 21:40
  2. Αποδοχή του εαυτού μας
    By Evi555 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 10
    Last Post: 17-12-2017, 19:19
  3. Αποδοχή του εαυτού μας
    By Aggressive1 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 31
    Last Post: 23-02-2016, 22:34
  4. Τεχνικές αναπνοής που βοηθούν στις αγχώδεις διαταραχές
    By Delmem080319a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 20-09-2014, 16:12
  5. τεχνικες για να σας σκεφτεται συνεχεια ο συντροφος σας..
    By αλεξανδρος_77 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 07-03-2013, 21:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •