Aποδοχη εαυτου και τεχνικες αντιμετωπισης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 59
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425

    Question Aποδοχη εαυτου και τεχνικες αντιμετωπισης

    Η χαμηλη αυτοεκτιμηση και αυτοπεποιθηση κυριως,δημιουργουν προβληματα στο να αποδεχτουμε και να αγαπησουμε τον ιδιο μας τον εαυτο,επηρεαζομαστε απο γνωμες τριτων και εν τελει πληγωνομαστε συναισθηματικα.Eσεις πως εχετε καταφερει να αποδεχτειτε τον εαυτο σας με τα θετικα και αρνητικα που εχει και να τον αγαπησετε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Eσεις πως εχετε καταφερει να αποδεχτειτε τον εαυτο σας με τα θετικα και αρνητικα που εχει και να τον αγαπησετε?
    Δεν τον έχω αποδεχτεί,γιατί δεν νομίζω ότι υπάρχει συμπαγης πυρήνας εαυτού για να αγαπήσω ή να αποκηρύξω...Είμαστε η αντίληψη του εαυτού μας και όχι ο εαυτός μας.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Kαι πως αντιμετωπιζεται αυτο,δηλαδη τι πρεπει να κανει καποιος που δεν του αρεσει ο εαυτος του αλλα απο την αλλη νιωθει πως δεν μπορει να αλλαξει πραγματα του εαυτου του που τον ενοχλουν,πως θα γινει η αυτοαποδοχη?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Δυσκολη ερωτηση θετεις. Δεν ξερω αν υπαρχει ανθρωπος που αποδεχεται πληρως τον εαυτό του και σε όλες τις φασεις του! Καποια πραγματα τα αποδεχεσαι καποια τα παλευεις, σε καποια δεν δινεις σημασία κ.ο.κ. δεν ειμαστε ενα πραγμα εχουμε ολοι διαφορες ποιοτητες θετικες και αρνητικές για μας ή τους αλλους. Παντως το να μαθεις να φροντιζεις τον εαυτό και να τον αγαπας είναι κατι που κατακτιεται σιγα σιγα με ψυχοθεραπεια και με την εμπειρια!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Όπως πολύ σωστά είπε ο προλαλησαν, αν αντιληφθείς ότι ο εαυτός είναι μια κατασκευή, κάτι φαντασιακό, μπορεί να αρχίσεις να απαλλασσεσαι από τα δεσμά που συνοδεύουν την αντίληψη περί σταθερού και απαραλλαχτου εαυτού. Βέβαια στη θεωρία όλα είναι εύκολα, στην πράξη δυσκολευόμαστε να αλλάξουμε τον τρόπο σκέψης μας. Όσον αφορά το συγκεκριμένο που ρωτάς, δηλαδή τι συμβαίνει όταν δεν μας αρέσουν πράγματα του εαυτού μας πιστεύω πως πρέπει να προσπαθήσουμε να τα μετριάσουμε αν η αλλαγή είναι ανέφικτη. Από κει και πέρα η κοινωνική απομόνωση, η απουσία ενδιαφερόντων, η πνευματική στασιμότητα δεν βοηθούν. Θέλει αναστοχασμο, δηλαδή κάποια πράγματα που θεωρούμε δεδομένα και δεν τα εκτιμούμε πρέπει να τα δούμε με φρέσκια ματιά. Θέλει επιμονή και υπομονή η διαδικασία αυτή.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Αφου ρε μαλακεσ θελετε ολοι να πατε στο σορβαιβορ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Kαι πως αντιμετωπιζεται αυτο,δηλαδη τι πρεπει να κανει καποιος που δεν του αρεσει ο εαυτος του αλλα απο την αλλη νιωθει πως δεν μπορει να αλλαξει πραγματα του εαυτου του που τον ενοχλουν,πως θα γινει η αυτοαποδοχη?
    Να τον αλλάξει...Ετσι αντιμετωπίζεται...
    Δηλαδή αν κάποιος είναι ντροπαλός και ακοινώνητος θα πρέπει να αποδεχθεί και να αγαπήσει τον εαυτό του?
    Οχι,θα πρέπει να παλέψει να τον αλλάξει..
    Η αν κάποιος είναι εγωιστής και παρτάκιας θα πρέπει να αποδεχθεί και να αγαπήσει τον εαυτό του?
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Όπως είμαι εγώ δλδ ντροπαλός και ακοινωνητος,πολύ δύσκολο για να το αλλάξω,δλδ μπορεί να χρειαζεται και χρόνια ψυχοθεραπειων,ενδεχομένως life coaching,απόκτηση εμπειριών για να μάθεις πώς να διαχειριζεσαι καταστάσεις.
    Last edited by JohnyK33; 08-01-2023 at 23:36.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Κάθε μέρα είναι μια νέα ευκαιρία. Αντί να το πολυσκεφτεσαι δράσε. Έτσι αποκτώνται οι εμπειρίες. Και κάθε αρχή και δύσκολη που λένε.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Όπως είμαι εγώ δλδ ντροπαλός και ακοινωνητος,πολύ δύσκολο για να το αλλάξω,δλδ μπορεί να χρειαζεται και χρόνια ψυχοθεραπιεων,ενδεχομένως life coaching,απόκτηση εμπειριών για να μάθεις πώς να διαχειριζεσαι καταστάσεις.
    Και ε΄γω ντροπαλός και ακοινώνητος είμαι και έχω το νόου χάου να το αλλάξω και να γίνω εξωστρεφής και κοινωνικός,αλλά δεν νομίζω ότι θέλω κι'όλας...Εχω βολευτεί στην μονοχνωτίλα μου...Κατι το οποίο δεν είναι καλό βέβαια,αλλά...αλλά.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Και ε΄γω ντροπαλός και ακοινώνητος είμαι και έχω το νόου χάου να το αλλάξω και να γίνω εξωστρεφής και κοινωνικός,αλλά δεν νομίζω ότι θέλω κι'όλας...Εχω βολευτεί στην μονοχνωτίλα μου...Κατι το οποίο δεν είναι καλό βέβαια,αλλά...αλλά.
    Δε νομίζω ότι ένας γεννημένος εσωστρεφής μπορεί να γίνει εξωστρεφής. Μπορεί απλά να γίνει λίγο πιο κοινωνικός και λιγότερο ντροπαλός, αλλά πάντα θα θέλει να περνάει αρκετό χρόνο μόνος του

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425

    Post

    Η αδυναμία κάποιου να αποδεχτεί τον εαυτό του εκδηλώνεται με μία ή δύο βασικές πεποιθήσεις, ότι δεν είναι αρκετά καλός ή ότι είναι υπερβολικός. Έτσι καταλήγει να πείσει τον εαυτό του ότι είναι κατώτερος και έτσι δεν εξελίσσεται, επειδή φοβάται να δείξει τον πραγματικό του εαυτό. Στην πραγματικότητα, μπορεί να μην γνωρίζει ποιος είναι πραγματικά.

    Η έλλειψη της αποδοχής του εαυτού μπορεί να αφορά ένα κομμάτι του εαυτού σας ή ολόκληρη την εικόνα του εαυτού σας. Μπορεί να πιστεύετε ότι ένα κομμάτι του εαυτού σας είναι εντάξει, ενώ κάποιο άλλο δεν είναι τόσο ανεπτυγμένο. Αυτό οδηγεί σε χρόνια χαμηλή αυτοεκτίμηση. Αν νιώθετε έτσι δεν θα αισθάνεστε άνετα με άλλους ανθρώπους γύρω σας. Μπορεί να δυσκολεύεστε να αποδεχτείτε και να εμπιστευτείτε τα συναισθήματά σας στους άλλους εξαιτίας της αρνητικής αξιολόγησης του εαυτού σας. Οι σχέσεις σας μπορεί να έχουν θέματα καθώς ανησυχείτε συνεχώς για τον αν είστε αρκετοί ή φοβάστε την εγκατάλειψη.

    Η έλλειψη της αποδοχής του εαυτού προκαλείται από την πεποίθηση ότι είστε προβληματικός ως άνθρωπος. Αν σκέφτεστε ότι κάτι πάει λάθος πάνω σας, είστε πολύ πιο ευάλωτοι σε συναισθήματα ντροπής. Η ντροπή είναι σαν κινούμενη άμμο, καθώς σας κρατά παγιδευμένους στην υπόθεση ότι η κατάσταση είναι μη αναστρέψιμη. Πολλοί άνθρωποι που δυσκολεύονται με την ντροπή , δεν νιώθουν ικανοποίηση ή ηρεμία, απομονώνονται από τους άλλους, δεν ζουν τη ζωή τους.

    Η αποδοχή του εαυτού είναι ο θεμέλιος λίθος για την θετική αλλαγή. Όταν δεν πολεμάτε ενάντια στον εαυτό σας μπορείτε να ηρεμήσετε, να σταματήσετε να ανησυχείτε για το αν θα είστε τέλειοι και να αποδεχτείτε αυτό που είστε.

    Μπορεί να σας πάρει χρόνια για να ξεκαθαρίσετε τις αρνητικές πεποιθήσεις που έχετε για τον εαυτό σας για αυτό είναι σημαντικό να κατανοήσετε ότι θα πάρει χρόνο να τις ξεπεράσετε. Ακόμη και αν νιώθετε άβολα, ή αν οι θετικές πεποιθήσεις είναι λίγες, είναι ουσιαστικό να αναγνωρίσετε τα πλεονεκτήματά σας, ώστε να βλέπετε τον εαυτό σας με πιο ρεαλιστικό και αισιόδοξο τρόπο.Φοβομαστε την αλλαγη,να προσπαθησουμε να αλλαξουμε σε κατι που δεν γνωριζουμε,η εσωστρεφεια και η ντροπαλοτητα ειναι δυο πραγματα που δεν αλλαζουν απο τη μια ημερα στην αλλη,ουτε αυτο που λενε καποιες φορες,η εκθεση και η ζωνη ανεσης λειτουργουν παντα θετικα,μπορει καποιον αν προσπαθησει να κανει αυτα τα δυο βηματα,να αισθανθει ακομη χειροτερα.

    Χρειάζεται σκληρή δουλειά, αφοσίωση και πειθαρχία ώστε να πάρετε τη ζωή σας πίσω και να αποδεχτείτε τον εαυτό σας. Είναι ένα ζωτικό ταξίδι ανακάλυψης που θα σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε τους επώδυνους, λάθους τρόπους με τους οποίους βλέπετε τον εαυτό σας, ώστε να δείτε την θετική πλευρά της ζωής που επιθυμείτε και αξίζετε. Με υπομονή και συγκέντρωση μπορείτε να αλλάξετε τις αρνητικές πεποιθήσεις.

    https://www.therapia.gr/apodoxi-tou-eautou/
    Δυσκολη κατασταση η προσπαθεια για αλλαγη και αυτοαποδοχη του εαυτου μας,πραγματικα ειναι ενα βουνο που μπορει να παρει χρονια για να το ανεβεις,ποσο μαλλον οταν οι πεποιθησεις που εχεις για τον εαυτο σου και τα μοτιβα σκεψης ειναι ριζωμενα εκει απο μικρη ηλικια και το οικογενειακο περιβαλλον ισως δεν βοηθαει εξισου σε αυτο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    .Eσεις πως εχετε καταφερει να αποδεχτειτε τον εαυτο σας με τα θετικα και αρνητικα που εχει και να τον αγαπησετε?
    δεν τον εχω αποδεχτει ουτε τον αγαπω.
    τις περισσοτερες φορες μαλωνω με τον εαυτο μου ωσπου να με βαρεθει και να σταματησει

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Δυσκολη κατασταση η προσπαθεια για αλλαγη και αυτοαποδοχη του εαυτου μας,πραγματικα ειναι ενα βουνο που μπορει να παρει χρονια για να το ανεβεις,ποσο μαλλον οταν οι πεποιθησεις που εχεις για τον εαυτο σου και τα μοτιβα σκεψης ειναι ριζωμενα εκει απο μικρη ηλικια και το οικογενειακο περιβαλλον ισως δεν βοηθαει εξισου σε αυτο.
    Ξέρεις, το πρόβλημα με αυτά που παραθέτεις δεν έχει να κάνει με την ορθότητα τους ή όχι αλλά με το ότι λειτουργούν επιβεβαιωτικα της άποψης που ήδη έχεις σχηματίσει ότι δηλαδή ο,τι και να κάνεις δεν θα αλλάξει κάτι σε αρκετό βαθμό κι επομένως δεν αξίζει να προσπαθήσεις καν. Υπάρχουν όμως και απόψεις διαφορετικές και υπάρχει και το φαινόμενο της αυτοεκπληρουμενης προφητείας. Στην ουσία επιλέγεις τις απόψεις που συμφωνούν με τις δικές σου. Και σαμποτάρεις τον εαυτό σου γιατί χωρίς πίστη, χωρίς εμπιστοσύνη στον εαυτό σου και π.χ. ενδεχομένως σε έναν ψυχοθεραπευτή, δεν γίνεται να έχει αποτέλεσμα. Και νομίζω ότι όσο δεν είσαι ανοιχτός στη ζωή γενικότερα δεν θα αλλάξει κάτι. Κι εγώ με τους ίδιους δαίμονες παλεύω, αυτά που λες εσύ τα έλεγα στον ψυχοθεραπευτή μου γιατί κι εγώ απογοητευομαι αλλά θέλει αγώνα η ζωή καθημερινό.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Ειναι μια απο τις πολλες και διαφορετικες προσεγγισεις που υπαρχουν εκει εξω,αυτη βρηκα προχειρα και για αυτο την εκανα ποστ,οταν θα μαθω να προσαρμοζομαι πιο ευκολα και να μην φοβαμαι την αλλαγη,την εκθεση,να αποδεχομαι τον εαυτο μου οπως ειναι και να μην τον καταπιεζω να αλλαξει με το στανιο,την αλλαγη πρεπει να την θελουμε και οχι να ερχεται μεσα απο καταπιεση.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Τεχνικες αντιμετωπισης ΓΑΔ και Μετατραυματικου Στρες
    By Theshotgun in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 1
    Last Post: 14-06-2021, 22:40
  2. Αποδοχή του εαυτού μας
    By Evi555 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 10
    Last Post: 17-12-2017, 20:19
  3. Αποδοχή του εαυτού μας
    By Aggressive1 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 31
    Last Post: 23-02-2016, 23:34
  4. Τεχνικές αναπνοής που βοηθούν στις αγχώδεις διαταραχές
    By Delmem080319a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 20-09-2014, 17:12
  5. τεχνικες για να σας σκεφτεται συνεχεια ο συντροφος σας..
    By αλεξανδρος_77 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 07-03-2013, 22:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •