Άγχος και φόβος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    13

    Άγχος και φόβος

    Γειά σας βρε παιδιά!

    Ελπίζω ο νέος Χρόνος να σας βρίσκει όλους καλά και υγιής!

    Μιας και παρακολουθώ ανά διαστήματα το forum, θέλω να εκφράσω κάποια πράγματα που περνάω, και να μοιραστείτε και εσείς τη γνώμη και τα βιώματα σας.

    Εδώ και περίπου κάποιο χρόνο, αντιμετωπίζω ένα καταιγισμό ψυχοσωματικών... Από ζαλάδα και την αίσθηση ότι θα πέσω, από το γεγονός ότι χασμουριέμαι μονίμως, ότι σφίγγω τα δόντια μου το βράδυ, ότι μου κόβεται η εισπνοή, όταν επικοινωνώ με άλλους ανθρώπους σαν να μπαίνει σε λειτουργία το flight mode και να μην μπορώ να συνδεθώ πραγματικά στη συζήτηση, κοιμάμαι και ξυπνάω μονίμως κουρασμένος, και πρόσφατα διαπίστωσα ότι παίζει λιγάκι και η διάσπαση προσοχής μου... Φοβίες διάφορες δεν ανέχομαι καθόλου τους δυνατούς ήχους, γενικότερα το νευρικό μου σύστημα δεν είναι στα καλύτερα του με αρρωσταίνει.... Τώρα, να πω ότι ψυχοθεραπευτικά δουλεύω τα τελευταία 6 χρόνια αλλά στα συγκεκριμένα νιώθω λίγο αβοήθητος και εξαναγκασμένος στο να συμβιβαστώ με όλα τα παραπάνω κάτι που δεν μου αρέσει καθόλου και σαν να δίνω μία παράταση συνεχώς γιατί δεν ξέρω πως να πράξω. Από την άλλη, είχα πάει σε μια ψυχίατρο μου είπε πως έχω γενικευμένη αγχώδης διαταραχή και μου έγραψε Escitalopram 10mg για 6 μήνες κάτι που δεν έκανα ποτέ! Σκεφτόμουν πως ένα παιδί 23 χρονών δεν θα πρέπει να εξαρτάται από τέτοιου είδους φάρμακα, ότι θα αλλοιωσουν τη σκέψη μου και τον τρόπο που βλέπω τον κόσμο, τα συναισθήματα μου και γενικότερα τον πυρήνα μου σαν χαρακτήρας aka brainwash. Το συζητήσαμε με τη ψυχολόγο και είπε πως είναι placebo και επειδή αισθάνομαι έντονα όλα αυτά και μια αίσθηση κατάθλιψης παρότι κοιμάμαι μέσο όρο 9 ώρες, τρώω, δουλεύω, το μυαλό μου δεν σταματάει να προβλέπει το ασυνήθιστο άσχημο γεγονός. Σκέφτομαι σοβαρά λοιπόν να ξεκινήσω τα escitalopram ώστε να μου δώσουν λίγη ωθήσει να προχωρήσω με καλύτερο μυαλό.

    Αυτά!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    19
    Καλημέρα σου,

    Είμαι στην ίδια κατάσταση μαζί σου στα 26 μου και δεν έχω ακουμπήσει φάρμακα.
    Δεν μπορώ να σου πω ότι έχω βρει τη λύση και εγω γιατί ζω τα ίδια , όμως το πρώτο βήμα είναι να το συνειδητοποιήσεις ότι σου συμβαίνει , το δεύτερο βήμα είναι να καταλάβεις από που προέρχεται και από ποτε σου ξεκίνησε αυτή η κατάσταση , αφού το αναγνωρίσεις , τότε χρειάζεται να το εκλογικέψεις.
    Στην δίκη μου περίπτωση αναγνώρισα το γεγονός ότι με την πάροδο του χρόνου αισθανόμουν όλο και πιο μόνη στη ζωή μου με αποτέλεσμα να δημιουργω όλα αυτά τα αρνητικά συναισθήματα , τα οποία διογκώνονταν κάθε φορά που τα σκεφτόμουν και τα αναπαρήγαγα. Κάνω μια δουλειά που δεν με γεμίζει, μένω με τοξικούς ανθρώπους και ναι αναφέρομαι σε μέλη οικογένειας, αρκετά προβλήματα υποχρεώσεις, φίλοι ελάχιστοι έως και άφαντοι, προσωπική εξέλιξη μετά το πανεπιστήμιο καμία, λεφτά ελάχιστα… γενικώς μια κατάσταση που από μόνη της είναι αρνητική. Έχασα σε όλη την πάροδο του χρόνου τον εαυτό μου και το ποσό δυνατή ήμουν. Ψυχοθεραπεία είχα ξεκινήσει όμως το οικονομικό μου δεν με βοήθησε. Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να κανείς κάποιες ψυχοθεραπείες, να ψάξεις μέσα σου, να ηρεμήσεις , να σκεφτείς, να μιλήσεις με τον εαυτό σου, τα χάπια δεν είναι λύση. Απασχόλησε τον εαυτό σου όσο το δυνατόν γίνεται με κάτι που παλιότερα σου έδινε χαρά.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,096
    Είπε ότι κάνει ψυχοθεραπεία έξι χρόνια. Σε ο,τι αφορά εσένα μήπως η εύρεση άλλης εργασίας ή ακόμη και η απόκτηση επιπρόσθετων προσόντων ώστε να βρεις άλλη εργασία θα ήταν μια συνολική λύση; Έτσι μπορεί να απομακρυνοσουν και από τους τοξικούς όπως λες ανθρώπους.
    .

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Είπε ότι κάνει ψυχοθεραπεία έξι χρόνια. Σε ο,τι αφορά εσένα μήπως η εύρεση άλλης εργασίας ή ακόμη και η απόκτηση επιπρόσθετων προσόντων ώστε να βρεις άλλη εργασία θα ήταν μια συνολική λύση; Έτσι μπορεί να απομακρυνοσουν και από τους τοξικούς όπως λες ανθρώπους.
    .
    Δεν αλλοιώνουν τη σκέψη τα αντικαταθλιπτικά. Το άγχος την αλλοιώνει.
    Ξαναμιλα με τον γιατρό σου. Ισως ήταν καλή ιδέα να τα ξεκινησεις

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    13
    Κι εγώ αυτό σκέφτομαι, προβληματίζομαι γενικότερα ως προς το σκεύασμα.... Εγώ από την άλλη βέβαια, έχω αρκετά καλή δουλειά με αρκετά καλά χρήματα, νοικιάζω με το κορίτσι μου... Καμία φορά σκέφτομαι και λέω που ήμουν πριν 5 χρόνια που είμαι τώρα... Γράφοντας σε ένα forum μεταξύ αγνώστων-γνωστών για ένα φάρμακο...

Similar Threads

  1. Φόβος φόβος και άγχος
    By petros2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 03-10-2022, 16:48
  2. Άγχος και φόβος
    By MartinH97 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 02-05-2019, 14:10
  3. Άγχος φοβος
    By andreasg9 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 5
    Last Post: 07-08-2017, 19:08
  4. ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΦΟΒΟΣ
    By giota06 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 67
    Last Post: 27-04-2016, 02:03
  5. ΑΓΧΟΣ=ΦΟΒΟΣ ???
    By hapydays in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 05-09-2014, 16:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •