Τρόμος με τις ανακοπές - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 44
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Το πρωτο που ρωτησα κι εγω ηταν αν ειχαν κανει εμβολιο. Αλλα ηταν και οι 2 ανεμβολιαστοι. Δεν ειχαν καν νοσησει απο κοβιντ.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by its_me View Post
    Το πρωτο που ρωτησα κι εγω ηταν αν ειχαν κανει εμβολιο. Αλλα ηταν και οι 2 ανεμβολιαστοι. Δεν ειχαν καν νοσησει απο κοβιντ.
    Παιδιά , πάντα υπήρχαν οι ανακοπές απλά δεν τα μαθαίνατε γιατί δε τα έδειχναν οι ειδήσεις. Όσο πονάμε, είμαστε ζωντανοί. Την ανακοπή που φοβάστε, δε πρόκειται να τη καταλάβετε. Θα το πω για άλλη μια φορά και ας γίνομαι κουραστική. Ζήστε! Αφήστε όλα αυτά που σας απασχολούν και ασχολειθειτε με κάτι άλλο , κάτι δημιουργικό και ευχάριστο. Η ζωή είναι μικρή. Θα φτάσουμε κάποτε σε μια ηλικία που θα αναρωτιόμαστε τι κάναμε και αν πραγματικά ζήσαμε. Δε ξέρω τι πραγματικά φοβάστε τη ζωή ή τον θάνατο? Εγώ προσωπικά , γιατί τα λέω να τα ακούω κι εγώ, φοβάμαι μη φύγω και δεν έχω ζήσει όλα αυτά που θέλω. Ξεκινήστε να βάζετε χαρούμενες σκέψεις κάθε μέρα στον εγκέφαλό σας, όμορφες στιγμές που έχετε ζήσει, χρωματα, οραματιστειτε τον εαυτό σας πως θα ήταν αν ζούσατε ελεύθεροι χωρίς όλες αυτές τις σκέψεις αρρώστιας που σας κρατάνε πίσω.. κάθε μέρα φορτιστε θετικά το μυαλό σας και κάποια στιγμή θα αλλάξει κ ο τρόπος που σκέφτεστε.. όσο το τρέφετε αυτό το πράγμα, τόσο μεγαλώνει, αυτό να σκέφτεστε. σταματήστε να του δίνετε τροφή.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Εχεις απόλυτο δίκιο, και παλιοτερα με αυτες τις σκεψεις το ξεπερασα και άρχισα να ζω. Ποιος να μου το λεγε οτι θα γυρνουσα εκει πίσω στο φοβο

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    δεν είναι εύκολο θέλει πολύ προσπάθεια να αψηφησεις τα ψυχοσωματικα που συμβαίνουν στο σωμα σ ειδικά όταν έχουν να κάνουν με καρδιά.ειναι τρομαχτικό και σου χαλάει τη διάθεση εγώ τώρα κάπως συνεχίζω να κάνω αυτό π πρέπει ακόμα κι αν έχω τα συμπτώματα αλλά κ πάλι πολλές φορές με παίρνει από κάτω.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by Marg27 View Post
    δεν είναι εύκολο θέλει πολύ προσπάθεια να αψηφησεις τα ψυχοσωματικα που συμβαίνουν στο σωμα σ ειδικά όταν έχουν να κάνουν με καρδιά.ειναι τρομαχτικό και σου χαλάει τη διάθεση εγώ τώρα κάπως συνεχίζω να κάνω αυτό π πρέπει ακόμα κι αν έχω τα συμπτώματα αλλά κ πάλι πολλές φορές με παίρνει από κάτω.
    Φυσικά και θέλει πολλή προσπάθεια. Καθόλου εύκολο δεν είναι. Απλά σκέψου ότι εφόσον έχεις κάνει τα τσεκ απ σου και είσαι οκ, είναι καθαρά ψυχοσωματικό. Κάποια σκέψη κάνεις πριν και τα πυροδοτείς. Εξάλλου λένε ότι για να νιώσεις οποιοδήποτε συναίσθημα στο σώμα σου, είτε είναι χαρά είτε λύπη είτε φόβος κοκ, πρέπει να προϋπάρξει κάποια σκέψη. Το μυαλό κάνει κουμάντο και είναι αυτό που πολλές φορές μας παίζει παιχνίδια

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Quote Originally Posted by dream21 View Post
    Φυσικά και θέλει πολλή προσπάθεια. Καθόλου εύκολο δεν είναι. Απλά σκέψου ότι εφόσον έχεις κάνει τα τσεκ απ σου και είσαι οκ, είναι καθαρά ψυχοσωματικό. Κάποια σκέψη κάνεις πριν και τα πυροδοτείς. Εξάλλου λένε ότι για να νιώσεις οποιοδήποτε συναίσθημα στο σώμα σου, είτε είναι χαρά είτε λύπη είτε φόβος κοκ, πρέπει να προϋπάρξει κάποια σκέψη. Το μυαλό κάνει κουμάντο και είναι αυτό που πολλές φορές μας παίζει παιχνίδια
    Ισχύει!! Όσο είμαι απασχολημένη δε νιωθω τίποτα, μόλις σκεφτώ και αφουγκραστω το σώμα μου, αρχίζουν όλα! Βέβαια θα κάνουν κ την εμφάνιση τους στο άσχετο αλλά δεν είναι ότι θα είμαι χαλαρή όλη μέρα κ θα εμφανιστεί, θα έχω φάει λίγο τον εαυτό μου την προηγούμενη στιγμή

  7. #22
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    37
    Εγώ που δεν κάνω τπτ αλλο από το να τις σκέφτομαι, και το χειρότερο τις διαβάζω όλοι την ώρα και μου της πετάει και όλοι την ώρα!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Καλά τώρα η αλήθεια να λέγεται ότι τ κάνουν και πολύ για τα κλικ όπως με το οτιδήποτε πουλάει.. εγώ τα έχω κρύψει να μην μ εμφανίζονται

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Ναι κ εγώ , μόλις βλέπω κάτι στο φεισμπουκ κρύβω τις δημοσιεύσεις, όχι ότι με τρομοκρατεί απλά δε θέλω άλλες δυσάρεστες ειδήσεις.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Καλησπέρα, σήμερα μετά από μέρες σηκώθηκα χάλια. Νιωθω τους παλμούς μου (χωρίς να κάνω έκτακτη) κ μάλιστα κάθισα κάπως λόξα κ ένιωθα τον παλμό μου στην κοιλιακή αορτή στην κοιλιά.
    Πάλι ξύπνησε ο φόβος μου, το καλό είναι ότι δε γίνομαι δυσλειτουργική αλλά το παλεύω έστω κ με φόβο.
    Ίσως να έφταιξε ότι από τις 11 το βράδυ που έφαγα τοστακι, τρώω τώρα παλι

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    ηρέμησε δεν είναι κάτι κι εγώ το παθαίνω και σίγουρα και πολλοί άλλοι εδώ μέσα!κι εγώ έτσι το παλεύω με φόβο!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    [QUOTE=Marg27;1213657]ηρέμησε δεν είναι κάτι κι εγώ το παθαίνω και σίγουρα και πολλοί άλλοι εδώ μέσα!κι εγώ έτσι το παλεύω με φόβο![/QUOTE

    Νιωθω κ όπως χτυπάει ένα χτύπο πιο δυνατό, όχι έκτακτη, απλώς νιωθω αυτό.
    Τι περιεργα πράγματα άρχισαν πάλι
    Πφφφ

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    10
    Και εγώ κάνω αυτές τις σκέψεις όταν ακούω ενα δυσάρεστο γεγονός.
    Πραγματικά δε μπορώ να ακούω αλλα.
    Μου χαλάνε τη διάθεση και σκέφτομαι πολύ αρνητικά

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Και σημερα εμαθα για μια κοπελα 27 χρόνων εδω στη γειτονια. Ρε παιδια δε βοηθάει καθολου ολο αυτο. Τι να κανουμε πια; Να κλεισουμε αυτια και ματια;

  15. #30
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    37
    Ενώ πάντα έχω υψηλούς παλμους ,σήμερα είμαι απο 60-70 και εχω ανησυχήσει γιαυτο,δεν έχω ξαναφτασει σε τόσο χαμηλούς παλμους !και πάλι αυτό σκέφτομαι!

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Τρόμος για hiv
    By Nefeli28 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 272
    Last Post: 16-10-2019, 15:34
  2. ΤΡΟΜΟΣ
    By Zelda215 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 20
    Last Post: 16-06-2019, 02:26
  3. Ταξιδι και τρομος
    By lessangels in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 25-04-2017, 09:51
  4. τρομος της αιωνιοτητος
    By Macgyver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 29
    Last Post: 06-07-2016, 20:14
  5. ΤΡΟΜΟΣ
    By HaMLeT-MachiNe in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 16-09-2012, 15:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •