Τρόμος με τις ανακοπές - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 44 of 44
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by its_me View Post
    Και σημερα εμαθα για μια κοπελα 27 χρόνων εδω στη γειτονια. Ρε παιδια δε βοηθάει καθολου ολο αυτο. Τι να κανουμε πια; Να κλεισουμε αυτια και ματια;
    Πολλούς θανάτους από ναρκωτικά και πολλές αυτοκτονίες τα βαφτίζουν ''ανακοπές'' για να αποφύγουν το κοινωνικό στίγμα.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Quote Originally Posted by antzela View Post
    Ενώ πάντα έχω υψηλούς παλμους ,σήμερα είμαι απο 60-70 και εχω ανησυχήσει γιαυτο,δεν έχω ξαναφτασει σε τόσο χαμηλούς παλμους !και πάλι αυτό σκέφτομαι!
    Είναι στο φυσιολογικό κ επιθυμητό οι παλμοί σου!!! Ίσως είσαι πιο χαλαρή σήμερα από σκέψεις ή πέρασες καλά κ δεν ήσουν στην τσίτα

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Έχετε αισθανθεί ποτέ τρέμουλο στον λαιμο;; Πάλι σήμερα έχω μια περίεργη αίσθηση…
    Δε θα τελειώσει ποτέ αυτό το μαρτύριο…ή μάλλον θα τελειώσει όταν κουραστώ να τους δίνω σημασία.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    νομίζω πως γενικά έχω εσωτερικό τρέμουλο παντού αλλά κι εγώ με το παραμικρό φοβάμαι!!κι εγώ απελπιζομαι αλλά τι να κάνουμε πρέπει να το δεχτούμε εγώ αύριο πάω για χολτερ και μαγνητικη εγκεφάλου δεν μ έχει μείνει κάτι άλλο..

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,454
    μετα απο τα μπολια το θανατικο πέφτει σα τρελο ψαξτετο κι ακουστε το ένστικτο σας ολλοι .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    μετα απο τα μπολια το θανατικο πέφτει σα τρελο ψαξτετο κι ακουστε το ένστικτο σας ολλοι .
    Αυτό τώρα εσύ μας το λες για να μας καθησυχάσεις και να μας ηρεμήσεις? Και πριν τα εμβόλια πέθαινε κόσμος απλά δεν το μαθαίναμε.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Quote Originally Posted by Marg27 View Post
    νομίζω πως γενικά έχω εσωτερικό τρέμουλο παντού αλλά κι εγώ με το παραμικρό φοβάμαι!!κι εγώ απελπιζομαι αλλά τι να κάνουμε πρέπει να το δεχτούμε εγώ αύριο πάω για χολτερ και μαγνητικη εγκεφάλου δεν μ έχει μείνει κάτι άλλο..
    Πήγαινε κι εγώ έβαλα χολτερ, ηρέμησα κάποιες μέρες μετά τα ίδια παλιιι…
    Εν τω μεταξύ πιέσεις έχω 4,7-5,7 και 8,4-9,4 συνήθως, δε ζαλίζομαι, δε νιωθω κάτι αλλά πολ χαμηλή η ατιμη.
    Asperger να σε πάρουμε κ στο γάμο μας να μας πεις κ του χρόνου ένα πράγμα.
    Κοπέλα σε άλλο θέμα είπε ότι είχε 2 ανακοπές από τον κύκλο της κ οι 2 ανεμβολιαστοι όποτε κόψτε λίγο την καραμέλα αυτή.
    Αυτές οι ενημερώσεις μας φτάσανε να φοβόμαστε κ στον ίσκιο μας.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Πολλούς θανάτους από ναρκωτικά και πολλές αυτοκτονίες τα βαφτίζουν ''ανακοπές'' για να αποφύγουν το κοινωνικό στίγμα.

    Τι εννοεις; Ποιοι; Οι συγγενεις; Μα οι θανατοι που γινονται ειδησεις, σχεδον παντα ως αιτια θανατου ανακοινωνουν του ιατροδικαστη και οχι τα βαπτισμενα αιτια που δινουν οι συγγενεις. Οταν πεθανε ο Βλασης Μπονατσος, μιλησαν για ανακοπη. Ομως ειχε αναφερθει σε καποια ΜΜΕ το ιστορικο του με ναρκωτικα και καταχρησεις...
    Οπως και να εχει το πραγμα, τετοιες ειδησεις προκαλουν αυξηση της θανατοφοβίας, σε ομαδες που εχουν φοβίες, εμμονές και καταθλιψη.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,454
    ψαξε βρες στο νετ ρωτα κοσμο θα βρεις τις απαντήσεις που ζητας φιλε μου dream21 και φιλη viviann ειναι γνώμες δε το λεω να τρομάξω κοσμο απλα καλο ειν να τα ψάχνουμε τα πράματα χωρις πανικο .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  10. #40
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    7
    Καλησπέρα….πήρα το θάρρος να γραψω και εγώ σε αυτό το φόρουμ για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω….Τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω και εγώ θέματα και φόβους γύρω από την καρδιά μου…Μου έχει γίνει εφιάλτης η σκεψη του αν θα πάθω ανακοπη.Γενικότερα αντιμετωπίζω αρκετό καιρό προβλήματα με πόνο στο στήθος,τσιμπήματα,πλακωμα,� �� �ρρυθμίες,πόνο στην αριστερή ωμοπλάτη…Έχω επισκεφθεί 3 καρδιολόγους..και έτρεχα στα επείγοντα 2-3 φορές λόγω αυτών των συμπτωμάτων..Οι καρδιολόγοι μου έκαναν τριπλεξ ηλεκτροκαρδιογράφημα,και εβαλα και χολντερ μια φορά…Όλα ήταν καλα…μόνο κάποιες υπερκοιλιακες ταχυκαρδίες βρέθηκαν οι οποίες με διαβεβαίωσαν ότι είναι ακίνδυνες,όμως εγώ φοβαμαι…Ακπυω κάθε μέρα άτομα τα οποία πέθαναν από ανακοπη…νέα παιδιά…(να σημειώσω ότι είμαι 21),και με πιάνει κρίση..Γενικά έχω θέματα με άγχος και κρίσεις αλλά έχουν βελτιωθεί αρκετά…το μόνο πρόβλημα μου είναι οι φόβοι γύρω από την καρδιά μου…Σκέφτομαι ότι α εντάξει με βρήκαν μια χαρά αλλά αν πάθω κάτι στα ξαφνικά;;;;;Μετά σκέφτομαι,πως γίνεται νέα παιδιά να παθαίνουν ανακοπη;Και γενικά άνθρωποι υγιείς στα ξαφνικά…Όλοι μου λένε μην αγχώνεσαι το έχεις κοιτάξει
    Όμως εμένα με τρώει το κομμάτι «ΞΑΦΝΙΚΑ»…δεν με καθησυχάζει το ότι έχω πάει στον καρδιολόγο…κανω συνεδρίες με ψυχολόγο και ελπίζω να βοηθήσει αλλά ειλικρινά ο φόβος θανάτου μου έχει φτάσει στον θεό…και κυρίως ο φόβος ανακοπής…ξέρω πολλοί μπορεί να με θεωρήσουν παράλογη…Κάθομαι στο κρεβάτι μου και σκέφτομαι ότι ανα πάσα στιγμή μπορεί να μείνω στον τόπο…η ακόμη και στον ύπνο μου…δεν παλεύεται αυτό…

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Location
    Στην κοιλια της μητερας μου , ακομη !
    Posts
    125
    Ioannas , καλησπερα . Δυο απο τα καλυτερα χρονια της ζωης σου πηγαν χαμενα . Για ολη τη νεολαια ισχυει το ιδιο . Ειμαι καταρρακωμενος για αυτα που περασατε και δεν ζησατε .
    Αυτος ο περιορισμος δεν ηταν φυσιολογικη συνθηκη . Οτι πηγαζει απο τον περιορισμο δεν ειναι φυσιολογικο . Οποτε και οι σκεψεις παρασυρονται αναλογως . Η φοβια της αβεβαιοτητας και η χαμενη αθωοτητα της εφηβειας παρουσιαζονται ποικιλοτροπως .
    Η συνδεση στο μυαλο σου ειναι απολυτως φυσιολογικη . Αλλα ειναι φυτευμενη . Δεν ειναι δικια σου . Στην ηλικια των 21 ειμαστε ευκολοεπηρεαστοι . Ειστε επιβαρυμενοι , χωρις εικονες και παραστασεις που συνοδευουν την ηλικια 17 , 18 ,19 ,20 . Προσπαθειτε λιγοι , ευτυχως , να αντικαταστησετε τη ζοφερη πραγματικοτητα που βιωσατε μετα το περας του συμβαντος , με τη πανακεια . Μην το αφησεις να σε κερδισει . Σε καμια περπτωση .Νιωθω αμυδρα συνυπευθυνος για τη τωρινη σου κατασταση .
    Απεναντι σου νιωθω ενα τιποτα .
    Υπαρχει κατι που θα σου εξομαλυνει την αυξητικη φοβικη σου ταση .
    Αν θες και αν επιθυμεις , κανε ενα κοπο να ψαξεις το ιστορικο των γονιων σου και των παππουδων οσο αναφορα το επιμαχο σημειο της αναρτησης σου .
    Συγνωμη για αυτα που δεν περασες .

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Ioannas View Post
    Καλησπέρα….πήρα το θάρρος να γραψω και εγώ σε αυτό το φόρουμ για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω….Τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω και εγώ θέματα και φόβους γύρω από την καρδιά μου…Μου έχει γίνει εφιάλτης η σκεψη του αν θα πάθω ανακοπη.Γενικότερα αντιμετωπίζω αρκετό καιρό προβλήματα με πόνο στο στήθος,τσιμπήματα,πλακωμα,� �� �ρρυθμίες,πόνο στην αριστερή ωμοπλάτη…Έχω επισκεφθεί 3 καρδιολόγους..και έτρεχα στα επείγοντα 2-3 φορές λόγω αυτών των συμπτωμάτων..Οι καρδιολόγοι μου έκαναν τριπλεξ ηλεκτροκαρδιογράφημα,και εβαλα και χολντερ μια φορά…Όλα ήταν καλα…μόνο κάποιες υπερκοιλιακες ταχυκαρδίες βρέθηκαν οι οποίες με διαβεβαίωσαν ότι είναι ακίνδυνες,όμως εγώ φοβαμαι…Ακπυω κάθε μέρα άτομα τα οποία πέθαναν από ανακοπη…νέα παιδιά…(να σημειώσω ότι είμαι 21),και με πιάνει κρίση..Γενικά έχω θέματα με άγχος και κρίσεις αλλά έχουν βελτιωθεί αρκετά…το μόνο πρόβλημα μου είναι οι φόβοι γύρω από την καρδιά μου…Σκέφτομαι ότι α εντάξει με βρήκαν μια χαρά αλλά αν πάθω κάτι στα ξαφνικά;;;;;Μετά σκέφτομαι,πως γίνεται νέα παιδιά να παθαίνουν ανακοπη;Και γενικά άνθρωποι υγιείς στα ξαφνικά…Όλοι μου λένε μην αγχώνεσαι το έχεις κοιτάξει
    Όμως εμένα με τρώει το κομμάτι «ΞΑΦΝΙΚΑ»…δεν με καθησυχάζει το ότι έχω πάει στον καρδιολόγο…κανω συνεδρίες με ψυχολόγο και ελπίζω να βοηθήσει αλλά ειλικρινά ο φόβος θανάτου μου έχει φτάσει στον θεό…και κυρίως ο φόβος ανακοπής…ξέρω πολλοί μπορεί να με θεωρήσουν παράλογη…Κάθομαι στο κρεβάτι μου και σκέφτομαι ότι ανα πάσα στιγμή μπορεί να μείνω στον τόπο…η ακόμη και στον ύπνο μου…δεν παλεύεται αυτό…
    Ουτε ο καρδιολογος, ουτε ο ψυχολογος μπορουν να κανουν κατι σε αυτην την περιπτωση. Το προβλημα ειναι καθαρα ψυχιατρικης φυσεως. Μην χανεις χρονο. Πηγαινε σε ειδικο της ψυχικης υγειας.

  13. #43
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by KleinosBrekias View Post
    Ioannas , καλησπερα . Δυο απο τα καλυτερα χρονια της ζωης σου πηγαν χαμενα . Για ολη τη νεολαια ισχυει το ιδιο . Ειμαι καταρρακωμενος για αυτα που περασατε και δεν ζησατε .
    Αυτος ο περιορισμος δεν ηταν φυσιολογικη συνθηκη . Οτι πηγαζει απο τον περιορισμο δεν ειναι φυσιολογικο . Οποτε και οι σκεψεις παρασυρονται αναλογως . Η φοβια της αβεβαιοτητας και η χαμενη αθωοτητα της εφηβειας παρουσιαζονται ποικιλοτροπως .
    Η συνδεση στο μυαλο σου ειναι απολυτως φυσιολογικη . Αλλα ειναι φυτευμενη . Δεν ειναι δικια σου . Στην ηλικια των 21 ειμαστε ευκολοεπηρεαστοι . Ειστε επιβαρυμενοι , χωρις εικονες και παραστασεις που συνοδευουν την ηλικια 17 , 18 ,19 ,20 . Προσπαθειτε λιγοι , ευτυχως , να αντικαταστησετε τη ζοφερη πραγματικοτητα που βιωσατε μετα το περας του συμβαντος , με τη πανακεια . Μην το αφησεις να σε κερδισει . Σε καμια περπτωση .Νιωθω αμυδρα συνυπευθυνος για τη τωρινη σου κατασταση .
    Απεναντι σου νιωθω ενα τιποτα .
    Υπαρχει κατι που θα σου εξομαλυνει την αυξητικη φοβικη σου ταση .
    Αν θες και αν επιθυμεις , κανε ενα κοπο να ψαξεις το ιστορικο των γονιων σου και των παππουδων οσο αναφορα το επιμαχο σημειο της αναρτησης σου .
    Συγνωμη για αυτα που δεν περασες .


    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!Συμφωνω σε όλα…αυτός ο περιορισμός μας στέρησε πολλά και μας δημιούργησε αλλά τοσα…άδικα…και πλεον επηρεαζόμαστε από τα πάντα….
    Ούτε οι γονείς μου ούτε οι παππούδες μου εχουν κάποιο ιστορικό σχετικά με το καρδιολογικό κομμάτι…

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Location
    Στην κοιλια της μητερας μου , ακομη !
    Posts
    125
    Ioannas αν εχεις οποιαδηποτε απορια , θα ημουν ευγνωμων , αν μου δωσεις τη δυνατοτητα να σε βοηθησω οπως μπορω .
    Ειδικος δεν ειμαι αλλα μια διαφορετικη προσεγγιση δυναμαι να παρεχω .
    Να χεις ενα υπεροχο απογευμα Κυριακης !

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Τρόμος για hiv
    By Nefeli28 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 272
    Last Post: 16-10-2019, 15:34
  2. ΤΡΟΜΟΣ
    By Zelda215 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 20
    Last Post: 16-06-2019, 02:26
  3. Ταξιδι και τρομος
    By lessangels in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 25-04-2017, 09:51
  4. τρομος της αιωνιοτητος
    By Macgyver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 29
    Last Post: 06-07-2016, 20:14
  5. ΤΡΟΜΟΣ
    By HaMLeT-MachiNe in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 16-09-2012, 15:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •