Σύνδρομο αναβαλλόμενης ζωής.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    44

    Σύνδρομο αναβαλλόμενης ζωής.

    Πόσοι βιώνουν αυτή την κατάσταση ; πόσοι περιμένουν να έρθει η ιδανική στιγμή, σπίτι, αυτοκίνητο άνθρωπος στη ζωή τους για να είναι ευτυχισμένοι ή να "ξεκινήσουν " να ζουν;; Αυτό είναι ένα κομμάτι αυτού.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Εδώ! εδώ! εγώ! εγώ!
    Αναβαλλω συνεχώς το να ζήσω περιμένοντας μια αφηρημένη μελλοντική στιγμή όπου όλα θα ειναι ιδανικά και θα αρχίσω να ζώ την πραγματική ζωή.
    Νομίζω αυτό είναι κοινό σε όλους τους ανθρώπους.
    Αλλοι προσβλέπουν στον Θεό και στην βασιλεία των ουρανών που κάποτε θα έρθει
    Αλλοι ότι θα βρούν την/τον συντροφο των ονείρων τους.
    Αλλοι ότι θα γινουν πλούσιοι και ξημεροβραδιάζονται στον τζόγο.
    Χωρίς τυφλές ελπίδες πέφτεις σε κατάθλιψη.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    γιατί όμως;
    γιατί υπάρχουν τα τέλεια; η τέλεια δουλειά, η τέλεια σχέση;
    γιατί δεν πάει αφαιρετικά πχ όχι μια κακή δουλειά, όχι μια κακή σχέση;
    γιατί όλα είναι θέμα τάιμινγκ τελικά;

  4. #4
    Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    44
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Εδώ! εδώ! εγώ! εγώ!
    Αναβαλλω συνεχώς το να ζήσω περιμένοντας μια αφηρημένη μελλοντική στιγμή όπου όλα θα ειναι ιδανικά και θα αρχίσω να ζώ την πραγματική ζωή.
    Νομίζω αυτό είναι κοινό σε όλους τους ανθρώπους.
    Αλλοι προσβλέπουν στον Θεό και στην βασιλεία των ουρανών που κάποτε θα έρθει
    Αλλοι ότι θα βρούν την/τον συντροφο των ονείρων τους.
    Αλλοι ότι θα γινουν πλούσιοι και ξημεροβραδιάζονται στον τζόγο.
    Χωρίς τυφλές ελπίδες πέφτεις σε κατάθλιψη.
    Εγώ παράδειγμα έχω περιμένει πολλές φορές να περάσει εκείνο να περάσει άλλο να αλλάξει αυτό με την ελπίδα ότι θα γίνει και βλέπεις πως δεν γίνεται. Αλλά δεν ξέρω από που να το πιάσω και εγώ όλο αυτό. Για την ώρα καταλήγω στην δράση, ότι είναι ο καλυτερος τροπος για να το αλλάξεις αυτό.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    44
    Quote Originally Posted by user View Post
    γιατί όμως;
    γιατί υπάρχουν τα τέλεια; η τέλεια δουλειά, η τέλεια σχέση;
    γιατί δεν πάει αφαιρετικά πχ όχι μια κακή δουλειά, όχι μια κακή σχέση;
    γιατί όλα είναι θέμα τάιμινγκ τελικά;
    Τα γιατί στο συγκεκριμένο από ότι καταλαβαίνω είναι πολλα. Τελειο δεν υπάρχει και το λέω για να το ακουω κιόλας. Όλα θέλουν δουλειά καταλαβαίνω και τίποτα δεν είναι ευκολο. Το ταιμινγκ για εμενα είναι όταν συγχρονίζεται το πνευμα με τα θέλω και τους στόχους, όποτε μπορώ να πω ναι στην απάντηση περι ταιμινγκ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,460
    να ζουμε με λιγα κι καλα η χαρα στα πιο απλα μπορεί να κρύβετε μα δε τη βλέπουμε ζητώντας κατι αλλο πιο μεγάλο . εγω το προσπαθω να ζω στο κοσμο που ειχα χτίσει οταν ειμουν παιδι κι εκει εχω ηρεμία λιγο.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Lostinmymind View Post
    Εγώ παράδειγμα έχω περιμένει πολλές φορές να περάσει εκείνο να περάσει άλλο να αλλάξει αυτό με την ελπίδα ότι θα γίνει και βλέπεις πως δεν γίνεται. Αλλά δεν ξέρω από που να το πιάσω και εγώ όλο αυτό. Για την ώρα καταλήγω στην δράση, ότι είναι ο καλυτερος τροπος για να το αλλάξεις αυτό.
    Πιστεύω ότι η ιδανική στιγμή που περιμένουμε για να ζήσουμε αληθινά,είναι περισσότερο μια ψυχική κατάσταση και όχι μια συνθήκη ζωής.
    Περιμένουμε την στιγμή που θα ηρεμήσει η ανησυχία μέσα μας και θα φτάσουμε στην εσωτερική πληρότητα...Και τότε δεν θα έχει σημασία το ιδανικό σπίτι, η ιδανική δουλειά, η ιδανική σύντροφος κλπ.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    7
    μια ήρεμη ζωή μου αρκεί
    slime rancher 2

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    4
    The "Deferred Happiness Syndrome" street fighter duel refers to the propensity to work long hours in unfulfilling employment.

  10. #10
    Όλοι βιώνουμε αυτή την κατάσταση, τουλάχιστον εγώ, είτε διότι σηκώσαμε τον πύχη πολύ ψηλά μπορεί κι από ψευδαίσθηση είτε διότι είμαστε όντως πολύ συνηδητοποιημένα άτομα ως προς το τι θέλουμε, αλλά δεν καταβάλαμε την απαιτούμενη προσπάθεια είτε την καταβάλλουμε άδικα αν δεν εχουμε τέτοια δύναμη.
    γιάννης

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    7
    Because we have set the bar too high, either out of illusion, or because we are extremely conscious individuals with regards to what we desire, but we have not put in the necessary effort, or we put in it unfairly if we do not have such strength, we all encounter this predicament, at least I do.
    free games

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    3
    Μου άρεσε ο τρόπος που παρουσιάσατε το ιστορικό πλαίσιο σε αυτό το άρθρο. Με βοήθησε να κατανοήσω καλύτερα τη σημασία των γεγονότων που συζητήθηκαν. Ανυπομονώ να διαβάσω περισσότερα από εσάς.
    jacksmith

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    2
    I am grateful to say that I do not experience Life Deferred Syndrome because I have learned the value of embracing the contexto present and finding happiness in the journey rather than waiting for specific circumstances to dictate my joy.

  14. #14
    Κάποιοι δεν αναβάλλουν. Απλά έχουν το φόβο αλλαγής. Κι η αναβολή είναι δικαιολογία για να μην κάνουν αυτό που φοβούνται.
    γιάννης

Similar Threads

  1. Σύνδρομο Ασπεργκερ
    By καθρεπτης in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 41
    Last Post: 04-06-2018, 21:19
  2. Σύνδρομο Dumping
    By flirim in forum Παχυσαρκία
    Replies: 6
    Last Post: 14-11-2014, 19:55
  3. Το συνδρομο της ζυγαριάς..
    By Alma libre_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 10
    Last Post: 12-07-2013, 21:31
  4. Στερητικο συνδρομο
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 08-10-2012, 03:02
  5. καταθλιπτικό σύνδρομο
    By Amy21 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 16
    Last Post: 03-10-2008, 09:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •